sosudorasshiryayuschie përgatitja dlya sosudov golovy i shei 3 - Shkalla e sedimentimit të eritrociteve (ESR) - tabela e normave sipas moshës në burra dhe gra
Diagnostikimi i një pacienti fillon me ekzaminime laboratorike dhe një numër i plotë i gjakut (CBC) është një gjë e domosdoshme në listë. Kjo ju lejon të përcaktoni numrin e ...
Detonic
kamn225 - Parandalimi i rregullave dhe rekomandimeve për gurët në veshka
Urolitiaza është sëmundja më e zakonshme që shoqërohet me një devijim në funksionimin normal të sistemit urinar, me formimin e rërës ose gurëve të kimikateve të ndryshme ...
Detonic
kak vig - Çfarë është hipospadia, shkaqet, simptomat dhe trajtimi
Shpesh është e vështirë të përcaktohet pse një fëmijë me këtë apo atë patologji ka lindur në një familje. Dikush mund të këshillojë vetëm nënat e ardhshme: të kujdeset për ...
Detonic
prirodnye statiny - Cilat janë statinat natyrale për kolesterolin
Nivelet e larta të kolesterolit në gjak nuk mund të injorohen, hiperlipidemia provokon procese aterosklerotike në sistemin vaskular. Përgatitjet me origjinë sintetike janë shumë të efektshme në trajtimin e hiperkolesterolemisë, por ...
Detonic
virusnyj gepatit 1 - Diagnoza dhe trajtimi i hepatitit G
Hepatiti D është një sëmundje infektive e shkaktuar nga virusi HGV. Virusi vepron për të prishur funksionin e mëlçisë. Hepatiti D paraqitet në disa forma. Manifestimet asimptomatike - klinike ...
Detonic
alergji xprichiny na holod na rukah.jpg.pagespeed.ic .y3wl8ojcik - Trajtimi dhe parandalimi i alergjisë së ftohtë
Alergjia nga ngrica (e quajtur edhe urtikaria e ftohtë) është një gjendje e zakonshme. Vëzhguar tek të rriturit dhe fëmijët. Kur shfaqen shenjat e para, duhet të konsultoheni me një mjek, pasi format e rënda ...
Detonic
berut li v armiyu s bradikardiej 5 - A po tërhiqen njerëzit në ushtri me bradikardi zemre
Bradikardia është një shkelje e ritmit normal (sinus) të zemrës, në të cilën zvogëlohet numri i impulseve që stimulojnë tkurrjen e barkusheve. Kjo është...
Detonic
dieta nizkouglevodnaja - Dietë hipoalergjike për alergji te një fëmijë dhe një i rritur
Fjala dietë në shoqërinë moderne është bërë sinonim i "kufizimit". Dieta e Dukan, parimet e ushqimit të duhur (PPP), pa karbohidrate, proteina - njerëzit janë të fiksuar fjalë për fjalë me ...
Detonic
vendndodhjet e epitelit 1 - Shfaqja e epitelit skuamoz në urinën e një fëmije
Theshtë përgjegjësi e prindërve përgjegjës për të siguruar rritjen dhe zhvillimin e fëmijës së tyre. Shëndeti i fëmijëve është një faktor përcaktues në edukimin dhe garantimin e zhvillimit normal ....
Detonic
kidn122 - Lëndim akut i veshkave - klasifikim, diagnostikim dhe trajtim
Lëndimi akut i veshkave (AKI) është një regres i shpejtë i funksionit të veshkave, i ndjekur nga akumulimi i mbetjeve të trupit në gjak. Sindroma mund të provokohet nga: Shkelja ...
Detonic
profilaktika i ukreplenie krovenosnyx sosudov 6 - Parandalimi dhe forcimi i enëve të gjakut me mjete juridike popullore
Sot, sëmundjet e sistemit kardiovaskular janë ndër shkaqet më të zakonshme të vdekjes. Ata janë të vështirë për t'u trajtuar dhe vazhdimisht përparojnë, duke çuar në një përkeqësim të ...
Detonic
urina me ngjyra - Urina me ngjyrë portokalli - portokalli
Ngjyra e urinës është një tregues që bën të mundur gjykimin e gjendjes shëndetësore. Tek njerëzit, urina mund të marrë një të verdhë të hapur ose të errët ...
Detonic
1 6 300x300 - Kundërindikimet për dhurimin e gjakut - kush mund dhe kush nuk mund të bëhet dhurues
Gjaku i dhuruar është një produkt shumë i njohur. Transfuzioni i gjakut ose përbërësve të tij kërkohet për shumicën e pacientëve me dëmtime, djegie, gjatë rikuperimit nga operacioni, veçanërisht transplantimet e organeve ...
Detonic
Detonic ilaç - Lfk për përfitimet dhe ushtrimet e pielonefritit
Pielonefriti është një sëmundje inflamatore infektive që karakterizohet nga formimi i qelbës në veshka. Në fazën akute të sëmundjes, ka një ethe të lartë, dhemb ...
Detonic
gipertoniya u pozhilyx lyudej priznaki i proyavlenie 2 - Shenjat dhe manifestimet e hipertensionit tek të moshuarit
Rritjet e mprehta të presionit, të manifestuara me rregullsi të lakmueshme, quhen hipertension. Kur funksionimi i sistemit kardiovaskular është i dëmtuar, një rritje e qëndrueshme e presionit të gjakut është më e ...
Detonic

Hipertensioni është një sëmundje kronike e sistemit kardiovaskular, manifestimi kryesor i të cilit është sindromi i tensionit të lartë në mungesë të lidhjes me sëmundje që shkaktojnë hipertension simptomatik arterial.
Hipertensioni arterial sekondar (simptomatik) - një rritje e presionit të gjakut për shkak të manifestimit të një sëmundjeje specifike (sëmundje të veshkave, gjëndrës tiroide, feokromocitoma, etj.).

Shtë e rëndësishme të mbani mend se presioni i lartë i gjakut në vetvete nuk kthehet në normale dhe pa trajtim, presioni i lartë i gjakut çon në komplikime serioze, të tilla si goditje, infarkt miokardi. Aktualisht, kontrolli i niveleve të presionit të gjakut menaxhohet me sukses duke përdorur jo-ilaçe dhe ilaçe. Nëse keni presion të lartë të gjakut, është e rëndësishme që menjëherë të kuptoni se një pjesë e madhe e trajtimit të suksesshëm varet jo vetëm nga mjeku dhe ilaçet, por edhe nga qëndrimi juaj ndaj sëmundjes dhe zbatimi i rreptë i rekomandimeve.

Një numër faktorësh që lidhen ngushtë me stilin e jetës, zakonet kontribuojnë në rritjen e presionit: dieta e pahijshme, pirja e duhanit, mungesa e aktivitetit fizik, mbikëqyrja psiko-emocionale, etj. Si rezultat i monitorimit mjekësor, faktorë specifikë të rrezikut për rritjen e presionit të gjakut, si si dhe rreziku i komplikimeve dhe nevoja për të përmbushur plotësisht rekomandimet e përcaktuara, sqarohen.