Me rritjen e rasteve të virusit, mandati i maskës përsëri në Los Angeles

Los Anxhelos

Qarku i Los Anxhelosit përsëri do të kërkojë që maskat të mbahen brenda në qarkun më të madh të vendit, madje edhe nga ata të vaksinuar kundër koronavirusit, ndërsa sistemi i Universitetit të Kalifornisë gjithashtu tha të enjten se studentët, fakulteti dhe stafi duhet të inokulohen kundër sëmundjes për t'u kthyer në kampe.

Njoftimet vijnë mes një rritje të mprehtë të rasteve të virusit, shumë prej tyre varianti shumë i transmetueshëm i deltës që është përhapur që kur California rihapi plotësisht ekonominë e saj më 15 qershor dhe hoqi kufijtë e kapacitetit dhe distancimin social. Shumica dërrmuese e rasteve të reja janë midis njerëzve të pavaksinuar.

Rritja e shpejtë dhe e qëndrueshme e rasteve në Los Angeles County kërkon rivendosjen e mandatit të maskës së brendshme, tha Dr. Muntu Davis, zyrtar i shëndetit publik për 10 milion njerëzit e qarkut. Urdhri i shëndetit publik do të hyjë në fuqi pak para mesnatës së së shtunës.

"Ky është një moment" mbi-kuvertë ", tha Davis gjatë një konference për shtyp virtuale.

Ai nuk detajoi plotësisht se cilat do të ishin disa përjashtime nga rregulli i maskës por tha, për shembull, njerëzit ende mund të hiqnin maskat e tyre ndërsa hanin dhe pinin në restorante.

Dejvis tha se zyrtarët do të përqëndrohen në arsim se sa në zbatim. Dorëzimi i citimeve për njerëzit që nuk pajtohen nuk është "diçka që duam të bëjmë me të vërtetë", tha ai.

Qarku i Los Anxhelosit ka regjistruar më shumë se 1,000 raste të reja çdo ditë për një javë dhe tani ka "transmetim të konsiderueshëm të komunitetit", tha Davis. Të enjten, kishte 1,537 raste të reja dhe shtrimet në spital tani kanë kaluar 400.

"Niveli tjetër është transmetimi i lartë, dhe ky nuk është një vend ku ne duam të jemi," tha ai.

Ajo vjen pas një dimri ku Los Angeles County përjetoi një rritje masive të infeksioneve dhe vdekjeve, me spitale të mbingarkuara me pacientë COVID-19 dhe ambulanca që punonin jashtë, duke pritur për hapjen e shtretërve.

Tani, shtrimet në spital në Kaliforni janë mbi 1,700, niveli më i lartë që nga Prilli. Më shumë se 3,600 raste u raportuan të Enjten, më e shumta që nga fundi i Shkurtit, por një larg nga maja e dimrit që pa një mesatare prej më shumë se 40,000 në ditë.

Qarqe të tjera, përfshirë Sacramento dhe Yolo, po i nxisin me forcë njerëzit që të mbajnë maska ​​brenda, por duke mos e kërkuar atë.

"Rritja drastike e rasteve është shqetësuese - siç është numri i njerëzve që zgjedhin të mos vaksinohen," tha Zyrtarja e Shëndetit Publik të Qarkut të Sacramento Olivia Kasirye.

Vendimi i Qarkut të Los Anxhelos erdhi brenda disa orësh nga njoftimi i Universitetit të Kalifornisë se studentët, pedagogët dhe stafi duhet të vaksinohen për semestrin e ardhshëm.

Presidenti i UC Michael V. Drake tha në një letër drejtuar 10 kancelarëve të sistemit se studentët e pavaksinuar pa përjashtime të aprovuara do të ndalohen nga klasat personal, ngjarjet dhe mjediset e kampusit, duke përfshirë strehimin.

"Vaksinimi është mënyra më efektive për të parandaluar sëmundjen e rëndë dhe vdekjen pas ekspozimit ndaj virusit dhe për të zvogëluar përhapjen e sëmundjes tek ata që nuk janë në gjendje, ose nuk janë ende të ligjshëm, për të marrë vaksinën," shkroi Drake.

Ai tha se vendimi erdhi pas konsultimit me ekspertët e sëmundjeve infektive UC dhe rishikimin e provave nga studimet mbi rreziqet e COVID-19 dhe variante të shfaqura si lloji delta.

Në San Francisko, rastet po rriten mes të pavaksinuarve. Njerëzit zezakë dhe latinë po marrin fotografi me një shkallë më të ulët se të tjerët, dhe Kryebashkiaku London Breed u bëri thirrje atyre që të bënin vaksinën.

Ajo tha të enjten se çdo person i shtruar në spital me COVID-19 në Spitalin e Përgjithshëm të San Franciskos është i pavaksinuar dhe shumica janë Afrikano-Amerikanë.

Mbikëqyrësi i San Franciskos Shamann Walton tha se numri më i lartë i rasteve janë në rrethin Bayview, një lagje kryesisht e Zezë, "sepse ne nuk po bëjmë gjithçka që mundemi për të mbrojtur njëri-tjetrin. Kjo është një thirrje për komunitetin tim. Ne kemi nevojë që ju të vaksinoheni. ”

San Francisco ka një nga nivelet më të larta të vaksinimit në shtetin më të populluar të vendit. Të paktën 83% e banorëve 12 e më shumë kanë marrë të paktën një dozë.

Ndërkohë, në veri të San Franciskos, të paktën 59 banorë në një strehë për të pastrehët kanë rezultuar pozitivë për virusin. Nga të infektuarit në strehën e Santa Rosa, 28 ishin vaksinuar plotësisht, tha të mërkurën Dr. Sundari Mase, zyrtari shëndetësor i Qarkut Sonoma. Zyrtarët po shqyrtonin edhe 26 raste pozitive të mundshme.

Nga ata me infeksione të konfirmuara në Samuel L. Jones Hall, nëntë u shtruan në spital, duke përfshirë gjashtë të cilët ishin vaksinuar plotësisht dhe kishin "të shumta, të rëndësishme" kushtet themelore shëndetësore, duke përfshirë diabetin dhe sëmundjen e mushkërive, thanë zyrtarët shëndetësorë.

Më pak se gjysma e 153 banorëve të strehës kishin marrë të paktën një vaksinim të pjesshëm, thanë zyrtarët, dhe ata nuk e dinë nëse shpërthimi filloi me një rezident të vaksinuar ose të pavaksinuar.

"Ne e dimë që mjediset e asamblesë janë në rrezik shumë më të lartë", tha Mase. "Ne gjithashtu e dimë se ka një përqindje shumë të lartë të individëve të pavaksinuar që ishin në këtë mjedis."

Shumica e 69 banorëve të vaksinuar kishin marrë dozën e vetme Johnson & Johnson, por Mase tha se ishte e vështirë të përcaktohej nëse kjo ishte një faktor në shpërthimin.

Vaksinat ulin ashpërsinë e sëmundjes, zvogëlojnë shtrimet në spital dhe ulin rrezikun e vdekjes. Provat klinike treguan se një dozë e vetme e vaksinës J&J ishte 72% efektive kundër COVID-19 mesatare deri të rëndë në Shtetet e Bashkuara, krahasuar me 95% për vaksinat Pfizer dhe Moderna.

Një analizë e Administratës së Ushqimit dhe Barnave paralajmëroi se nuk është e qartë se sa mirë funksionojnë vaksinat kundër secilit variant.

Të ashtuquajturat raste përparimi midis të vaksinuarve plotësisht janë të pazakonta. Midis 1 janarit dhe 30 qershorit, California identifikoi 8,699 raste të tilla nga më shumë se 20 milion që kanë marrë vaksinën.