Virusi ka frikë të ndjekë pacientët e Spanjës të transplantuar pavarësisht vaksinave

Covid

Veshja e një maske në fytyrë dhe distancimi social ishin një pjesë e jetës së Magdalena Moskal shumë kohë para goditjes pandemike të koronavirusit.

Banorja 36-vjeçare e Madridit bëri një transplant të dyfishtë të mushkërive në 2008 për të trajtuar fibrozën e saj cistike, një çrregullim gjenetik në të cilin sekrecione të trasha ndërtohen në mushkëri, duke e bërë të vështirë marrjen e frymëmarrjes.

"Papritmas të gjithë po jetonin realitetin tim", tha ajo me një zë të butë, duke parë prapa nxitimin për të miratuar masa para-parandaluese të COVID në fillim të vitit të kaluar.

Tani, ndërsa përhapja e vaksinave COVID merr hov, shumë njerëz po kthehen në palestra, kinema dhe lokale sportive pas më shumë se një viti kufizimesh të ndezjes.

Por për Moskal dhe mijëra si ajo në Spanjë, udhëheqës botëror në transplantimin e organeve, një kthim pa shqetësime në jetën normale ende ndihet shumë larg.

Përgjigja imune e pacientëve të transplantuar shtypet qëllimisht me ilaçe të përditshme për të parandaluar sulmin e trupit nga organi i ri.

Ata gjithashtu nuk u përgjigjen vaksinave në të njëjtën mënyrë si njerëzit e tjerë.

Pra, paralajmëroi Moskal, marrësit e dhurimit të organeve do të jenë në gjendje të pushojnë vetëm kur "100 përqind e popullsisë vaksinohen".

“Nëse jam këtu, kjo është për shkak se unë jam kujdesur gjithmonë për veten time. Nëse nuk jam i kujdesshëm, kjo do të përfundojë keq, "tha Mospal Moskal, i cili u trajnua në ligj dhe ka qenë i lumtur të punojë në shtëpi.

'Jo si të tjerët'

Njëzet e pesë vjeçarja Andrea Lopez Robles, një studente që jeton në kryeqytetin spanjoll gjithashtu dhe bëri një transplant të mëlçisë që shpëtoi jetën kur ishte vetëm dy vjeç, gjithashtu mendon se nuk mund të heqë rojet e saj.

"Derisa të gjithë të vaksinohen, nuk mendoj se mund t'i them" lamtumirë "të gjitha masave paraprake," tha ajo në një intervistë për AFP.

Ajo nuk ka marrë transport publik që nga fillimi i pandemisë në Spanjë në Mars 2020 dhe shmang tubimet e mëdha sa më shumë që të jetë e mundur.

"Gati vdiqa. Unë nuk mund të bëj ndonjë budallallëk ”, shtoi Robles, pastrues dore i bashkangjitur në çantën e saj dhe vetëm uli maskën e saj të fytyrës me filtrim të lartë FFP2 për të pirë lëng frutash.

"Unë jam i vetëdijshëm se duhet të kujdesem për veten time, se nuk jam si të tjerët."

Pasiguria, pavarësisht vaksinimit

Për më shumë se tre dekada, Spanja ka kryer më shumë transplantime organesh se kudo tjetër në botë.

Ka një rrjet mjaft të zhvilluar, me një koordinator transplantimi të pranishëm në çdo spital.

Mbi 116,000 transplantime janë kryer që nga viti 1989, në atë që është një burim krenarie kombëtare.

Kishte 48.9 dhurues organesh për milion banorë në Spanjë në vitin 2019, numri i tij më i lartë ndonjëherë.

Kjo krahasuar me 29.4 milion në Francë dhe 36.1 milion në Shtetet e Bashkuara, sipas Organizatës Kombëtare të Transplantit të ministrisë së shëndetit spanjoll.

Sidoqoftë, pacientët e transplantuar të organeve që janë vaksinuar kundër COVID-19 nuk mund të jenë të sigurt për imunitetin e tyre.

Një studim i botuar në maj nga Journal of the American Medical Association zbuloi se vetëm 54 përqind e 658 pacientëve të transplantuar që morën dy doza të vaksinës Moderna ose Pfizer prodhuan antitrupa COVID-19.

Moskal u imunizua kundër COVID në maj por nuk e di nëse trupi i saj ka prodhuar antitrupa që vaksinat kanë për qëllim të shkaktojnë.

"Një përqindje e konsiderueshme e pacientëve të transplantuar nuk zhvillojnë absolutisht asnjë antitrupa ose qeliza mbrojtëse pasi të vaksinohen kundër koronavirusit," tha Estela Paz Artal, kreu i departamentit të imunologjisë në Spitalin 12 të Tetorit të Madridit.

Por ajo tha se ishte e rëndësishme që një pacient i transplantuar të vaksinohej sepse "sado e dobët" të jetë përgjigjja e tyre imune, kjo është "e preferueshme nga mos vaksinimi".

Shkalla e vdekshmërisë COVID-19 për pacientët e transplantuar qëndron në 21 përqind, krahasuar me rreth 2.0 përqind për popullatën e përgjithshme, thotë Organizata Kombëtare e Transplantit.

'Jeta monastike'

Shumica e pacientëve me transplant janë të vetëdijshëm për rreziqet.

Inxhinieri i pensionuar i IT Rafael Garcia, 45 vjeç, tha se afërsisht 100 pilula që ai duhet të marrë çdo ditë pasi ka bërë një transplant të dyfishtë të mushkërive pesë vjet më parë, i kujtojnë atij se duhet të kujdeset për veten e tij "çdo ditë, çdo orë".

Ai tha se bën një "jetë monastike" me gruan e tij, duke jetuar sikur të mos ishte vaksinuar, megjithëse ka qenë.

Ai blen sende ushqimore në internet dhe mban maska ​​për fytyrën edhe nëse askush nuk është afër.

Sipas programit të vaksinimit COVID të Spanjës, pacientëve të transplantuar iu dha përparësi dhe autoritetet shëndetësore po mendojnë t'u japin atyre pamje përforcuese.

"Ne do të duhet të kërkojmë alternativa dhe të rrisim efektivitetin e vaksinës për këtë grup pacientësh", tha kreu i Organizatës Kombëtare të Transplantit, Beatriz Dominguez-Gil.

“Tani për tani, ata duhet të mbajnë masa të vetëmbrojtjes. Si të gjithë të tjerët, por në rastin e tyre edhe më shumë, ”shtoi ajo.