Dorëzimet e vaksinave rriten ndërsa varianti i virusit delta kritikon Azinë

Dorëzimet e vaksinave rriten ndërsa varianti i virusit delta kritikon Azinë

Ndërsa shumë vende aziatike luftojnë me rritjen e tyre më të keqe të infeksioneve COVID-19, rrjedha e ngadaltë e dozave të vaksinave nga e gjithë bota më në fund po merr shpejtësi, duke dhënë shpresë se nivelet e ulëta të inokulimit mund të rriten dhe ndihmojnë në zbutjen e efektit të variantit delta të përhapur me shpejtësi. .

Me shumë premtime vaksinash akoma të paplotësuara dhe nivelet e infeksionit rriten në shumë vende, megjithatë, ekspertët thonë se duhet të bëhet më shumë për të ndihmuar kombet që luftojnë me tejmbushjen e pacientëve dhe mungesat e oksigjenit dhe furnizimeve të tjera kritike.

Rreth 1.5 milion doza të vaksinës Moderna u vendosën të mbërrinin të Enjten pasdite në Indonezi, e cila është bërë një vend i nxehtë mbizotërues me një infeksion dhe vdekje rekord të larta.

Dërgesa amerikane vjen përveç 3 milion dozave të tjera amerikane që mbërritën të Dielën dhe 11.7 milion doza AstraZeneca që kanë ardhur në grupe që nga marsi përmes mekanizmit COVAX të mbështetur nga KB, e fundit në fillim të kësaj jave.

"Quiteshtë mjaft inkurajuese," tha Sowmya Kadandale, shefi i shëndetit në Indonezi i UNICEF, i cili është përgjegjës për shpërndarjen e vaksinave të siguruara përmes COVAX. "Duket se tani, dhe jo vetëm në Indonezi, është një garë midis vaksinave dhe varianteve, dhe shpresoj ta fitojmë atë garë."

Shumë, përfshirë Organizatën Botërore të Shëndetësisë, kanë qenë kritikë ndaj pabarazive të vaksinave në botë, duke theksuar se shumë kombe të pasura kanë më shumë se gjysmën e popullsisë së tyre të paktën pjesërisht të vaksinuar, ndërsa shumica dërrmuese e njerëzve në vendet me të ardhura më të ulëta janë ende duke pritur në një dozë të parë.

Dorëzimet e vaksinave rriten ndërsa varianti i virusit delta kritikon Azinë

Kryqi i Kuq Ndërkombëtar paralajmëroi këtë javë për një "zgjerim të ndarjes globale të vaksinave" dhe tha se vendet e pasura kishin nevojë të rrisnin ritmin e ndjekjes së premtimeve të tyre.

"Ashtë për të ardhur keq që nuk ndodhi më herët dhe nuk mund të ndodhë më shpejt," tha Alexander Matheou, drejtori Azia-Paqësor i Kryqit të Kuq, për ngritjen e fundit të dërgesave. "Nuk ka diçka të tillë si tepër vonë - vaksinimi i njerëzve gjithmonë ia vlen të bëhet - por sa më vonë të vijnë vaksinat, aq më shumë njerëz do të vdesin."

Vietnami, Tajlanda dhe Koreja e Jugut kanë vendosur të gjitha kufizime të reja bllokimi gjatë javës së kaluar pasi ato përpiqen të përmbajnë infeksione në rritje të shpejtë mes fushatave të ngadalta të vaksinimit.

Në Korenë e Jugut - e vlerësuar gjerësisht për përgjigjen e saj fillestare ndaj pandemisë që përfshinte testime të gjera dhe gjurmim të kontakteve - një mungesë në vaksina ka lënë që 70% e popullsisë të jetë në pritje të goditjes së tyre të parë. Tajlanda, e cila vetëm filloi vaksinimin e saj masiv në fillim të qershorit, po sheh raste në rritje dhe vdekje rekord, dhe vetëm rreth 15% e njerëzve kanë pasur të paktën një të shtënë. Në Vietnam, vetëm rreth 4% kanë.

Dorëzimet e vaksinave rriten ndërsa varianti i virusit delta kritikon Azinë

"Pjesë të botës ... po flasin për rimarrjen e lirive të humbura të tilla si kthimi në punë, hapja e kinemave dhe restoranteve," tha Matheou për Associated Press. "Kjo pjesë e botës është shumë larg kësaj."

Indonezia filloi të vaksinojë në mënyrë agresive më herët se shumë në rajon, duke negociuar bilaterale me Kinën për goditjet e Sinovac. Tani rreth 14% e popullsisë së saj - e katërta më e madhe në botë - ka të paktën një dozë të vaksinës, kryesisht Sinovac. Disa vende gjithashtu kanë aftësitë e tyre të prodhimit, duke përfshirë Korenë e Jugut, Japoninë dhe Tajlandën, por ende kanë nevojë për më shumë doza për të plotësuar nevojat e popullsisë së madhe të rajonit.

"Të dy Moderna dhe AstraZeneca kanë qenë me të vërtetë kritike në rritjen e këtyre numrave dhe sigurimin që furnizimet janë në dispozicion," tha Kadandale i UNICEF, duke theksuar se Indonezia planifikon të ketë edhe 208.2 milion njerëz shtesë të vaksinuar deri në fund të vitit dhe po jep 1 milion të shtëna çdo ditë. "Çdo dozë e vetme bën një ndryshim të madh."

Dorëzimet e vaksinave rriten ndërsa varianti i virusit delta kritikon Azinë

Shumë vende të tjera në rajon kanë nivele vaksinimi shumë më poshtë se Indonezia për një larmi arsyesh, duke përfshirë çështjet e prodhimit dhe shpërndarjes, si dhe një qëndrim fillestar të pritjes dhe shikimit nga shumë herët kur numrat ishin të ulët dhe kishte më pak një sens të urgjente.

Disa u tronditën në veprim pasi dëshmuan shkatërrimin në Indi në Prill dhe Maj ndërsa sistemi shëndetësor i vendit u rrëzua nën një kulm të rëndë në rastet që kapën qeverinë të papërgatitur dhe çuan në vdekje masive.

Në të njëjtën kohë, India - një prodhues i madh rajonal i vaksinave - ndaloi eksportimin e dozave në mënyrë që të mund të përqendrohej në vetë popullsinë e saj që vuan.

Shtetet e Bashkuara kanë dërguar dhjetëra miliona doza vaksinash në shumë vende në Azi kohët e fundit, pjesë e premtimit të Presidentit Joe Biden për të siguruar 80 milion doza, përfshirë Vietnamin, Laosin, Korenë e Jugut dhe Bangladeshin. SH.B.A. planifikon të dhurojë 500 milion vaksina shtesë globalisht në vitin e ardhshëm dhe 200 milion deri në fund të 2021.

Dorëzimet e vaksinave rriten ndërsa varianti i virusit delta kritikon Azinë

"Indonezia është një partner kritik për angazhimin e SHBA në Azinë Juglindore dhe vaksinat vijnë pa lidhje", tha Scott Hartmann, një zëdhënës i Ambasadës së SHBA në Xhakartë. "Ne po e bëjmë këtë me qëllimin për të shpëtuar jetë dhe për t'i dhënë fund pandemisë globale dhe qasja e barabartë globale në vaksinat e sigurta dhe efektive është thelbësore".

Më parë gjatë javës, Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas, vendi i të cilit është një nga mbështetësit më të mëdhenj financiarë të COVAX, akuzoi Rusinë dhe Kinën se po përdorin shpërndarjen e vaksinave për levën e politikës.

"Ne vërejmë, veçanërisht me Kinën, që furnizimi i vaksinave u përdor gjithashtu për të bërë kërkesa shumë të qarta politike të vendeve të ndryshme," tha ai, pa dhënë shembuj specifik.

Ka gjithashtu pyetje në rritje në lidhje me efektivitetin e vaksinës Sinovac të Kinës kundër variantit delta të virusit.

Dorëzimet e vaksinave rriten ndërsa varianti i virusit delta kritikon Azinë

Zyrtarët tajlandezë thanë se dozat përforcuese të AstraZeneca do t'i jepeshin personelit mjekësor të vijës së parë që më parë mori dy doza të Sinovac, pasi një infermiere që mori dy doza të Sinovac vdiq të Shtunën pasi kishte kontraktuar COVID-19.

Sinovac është autorizuar nga OBSH për përdorim emergjent por Indonezia gjithashtu tha se po planifikonte nxitës për punonjësit shëndetësorë, duke përdorur disa nga dozat Moderna të sapo dorëzuara, pas raporteve që disa nga punonjësit shëndetësorë që kishin vdekur që nga qershori ishin vaksinuar plotësisht me kinezët e shtënë

"Ne ende kemi gjetur njerëz që vuajnë nga simptoma të rënda ose vdesin edhe kur vaksinohen," tha Pandu Riono, një epidemiolog me Universitetin e Indonezisë, për të shtënën në Sinovac. "Provenshtë provuar vetëm se disa vaksina janë mjaft të forta për t'u përballur me variantin delta - AstraZeneca, Moderna dhe Pfizer duken të afta."

Dorëzimet e vaksinave rriten ndërsa varianti i virusit delta kritikon Azinë

Ndërsa shumica e dërgesave të fundit kanë qenë amerikane, Japonia po dërgonte 1 milion doza të AstraZeneca të Enjten në Indonezi, Tajvan dhe Vietnam si pjesë e marrëveshjeve dypalëshe, dhe Vietnami tha se po merrte 1.5 milion më shumë doza AstraZeneca nga Australia.

Filipinet po presin gjithsej 16 milion doza në korrik, duke përfshirë 3.2 milion nga SH.B.A. më vonë këtë javë, 1.1 milion nga Japonia, 132,000 Sputnik V nga Rusia, si dhe të tjera përmes COVAX.

Japonia gjithashtu po dërgon 11 milion përmes COVAX këtë muaj në Bangladesh, Kamboxhia, Iran, Laos, Nepal, Sri Lanka dhe të tjerë. Kanada këtë javë bëri një shtesë prej 17.7 milion dozash të tepërta për 100 milionët e premtuar tashmë përmes COVAX, e cila koordinohet nga Gavi, një aleancë vaksinash.

Përveç shpërndarjes së disa vaksinave të dhuruara, kontributet financiare për COVAX ndihmojnë gjithashtu në financimin e blerjes së dozave për t'u shpërndarë falas në 92 kombe me të ardhura të ulëta ose të moderuara.

  • Dorëzimet e vaksinave rriten ndërsa varianti i virusit delta kritikon Azinë
  • Dorëzimet e vaksinave rriten ndërsa varianti i virusit delta kritikon Azinë
  • Dorëzimet e vaksinave rriten ndërsa varianti i virusit delta kritikon Azinë
  • Dorëzimet e vaksinave rriten ndërsa varianti i virusit delta kritikon Azinë

Në fillim të këtij muaji, u deshën kritika të turbullta nga Bashkimi Afrikan për sa kohë duhej që vaksinat të mbërrinin në kontinent, i cili vuri në dukje se vetëm 1% e Afrikanëve janë vaksinuar plotësisht.

Gavi tha se mungesa e vaksinave deri më tani këtë vit është për shkak se furnizuesi kryesor COVAX, Instituti i Serumit i Indisë, devijoi prodhimin për përdorim shtëpiak.

Në parashikimin e fundit të furnizimit, megjithatë, Gavi tregon dërgesat që sapo kanë filluar një rritje të mprehtë, dhe akoma në rrugën e duhur për të përmbushur qëllimin e rreth 1.5 miliardë dozave deri në fund të vitit, duke përfaqësuar 23% të mbulimit në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, dhe më shumë se 5 miliardë doza deri në fund të vitit 2022.

"Bettershtë më mirë të përqendrohesh në vaksinimin e botës dhe të shmangësh dozat e grumbulluara," tha Matheou, i Kryqit të Kuq. "Ndarja e vaksinave i bën të gjithë më të sigurt".