Rastet SH.B.A. COVID-19 rriten përsëri, duke u dyfishuar për tre javë

Rastet SH.B.A. COVID-19 rriten përsëri, duke u dyfishuar për tre javë

Kontura COVID-19 në SHBA po rritet përsëri pas muajsh rënie, me shumëllojshmërinë e rasteve krejt të reja që dyfishohen çdo ditë gjatë tre javëve të fundit, të nxitur nga versioni delta me përhapje të shpejtë, duke vonuar çmimet e inokulimit dhe gjithashtu ngjarjet e katërt të korrikut .

Infeksionet e konfirmuara arritën afërsisht rreth 23,600 në ditë të hënën, nga 11,300 në 23 qershor, sipas informacionit të Universitetit Johns Hopkins. Dhe pothuajse 2 shtete - Maine dhe gjithashtu Dakota e Jugut - raportuan se numrat e situatës në të vërtetë janë rritur gjatë 2 javëve të mëparshme.

"Sigurisht që nuk është rastësi që ne po shohim saktësisht kohën kur do të presim që rastet të ndodhin pas fundjavës së katërt të korrikut", pohoi Dr. Bill Powderly, bashkë-drejtor i departamentit të sëmundjeve infektive në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Uashingtonit në Louis .

Në të njëjtën kohë saktësisht, përbërësit e kombit po provojnë rezistencë të thellë të vaksinimit, ndërsa variacioni mutant jashtëzakonisht i transmetueshëm i koronavirusit që u pa fillimisht në Indi po përbën një pjesë gjithnjë e më të madhe të infeksioneve.

Në nivel kombëtar, 55.6% e të gjithë amerikanëve kanë marrë në të vërtetë një minimum prej një goditje COVID-19, sipas Qendrave për Kontrollin e Sëmundjeve dhe gjithashtu Parandalimi. 5 shtetet me rastet më të mëdha dy-javore për kokë të gjitha kishin ulur çmimet e inokulimit: Misuri, 45.9 %; Arkansas, 43%; Nevada, 50.9%; Luiziana, 39.2%; dhe gjithashtu Utah, 49.5%.

Edhe me rritjen më të azhurnuar, rastet në SH.B.A. nuk janë afër majës së tyre të një çerek milioni në janar dhe fatkeqësitë po kryejnë nën 260 ditë çdo ditë zakonisht pasi të arrijnë kulmin në më shumë se 3,400 gjatë muajve të dimrit - një dëshmi e saktë sa me sukses vaksinimi mund të ndalojë problemin kryesor shëndetësor dhe gjithashtu fatalitetin në ato që ndodhin për të përfunduar të ndotur.

Ende, në mes të valës, autoritetet e shëndetit dhe shëndetit në pozicione të tilla si Los Angeles County dhe gjithashtuSt Louis po kërkojnë gjithashtu që individët e imunizuar të kthehen për të përdorur maska ​​në publik. Dhe autoritetet e Çikagos zbuluan të martën se pushuesit e pavaksinuar nga Misuri dhe gjithashtu Arkansas duhet ose të karantinojnë për 10 ditë ose të bëjnë një ekzaminim të pafavorshëm COVID-19.

Rastet SH.B.A. COVID-19 rriten përsëri, duke u dyfishuar për tre javë

Ndërkohë, Departamenti i Shëndetësisë në Misisipi, i cili vlerëson të vdekurit të fundit në të gjithë vendin për inokulimet, filloi të pengonte postimet në blog në lidhje me COVID-19 në faqen e saj në internet në Facebook si rezultat i një "rritje të keqinformimit" në lidhje me infeksionin dhe gjithashtu vaksinimin.

Autoritetet e Misisipit po ashtu këshillojnë që individët 65 vjeç dhe gjithashtu më të moshuar dhe gjithashtu ata me probleme të vazhdueshme të fshehura të mbajnë larg ngjarjeve të mëdha të brendshme si rezultat i një rritje prej 150% të qëndrimit në spital gjatë tre javëve të fundit.

Por vullneti politik mund të mos ekzistojë në disa shtete të lodhura nga detyrimet disa mujore.

Në Michigan, Govia Demokratike Gretchen Whitmer po merret me një përpjekje për të hequr një rregullore që ajo përdori për të vendosur kufizime të konsiderueshme gjatë fillimit të pandemisë.

Dhe guvernatori republikan Kay Ivey nga Alabama u tërhoq kundër sugjerimit që shteti mund të kërkojë të rimozojë rrjetat e sigurisë pasi vaksinimet vonojnë dhe gjithashtu qëndrimi në spital rritet.

“Alabama është e HAPUR për biznes. Vaksinat janë në dispozicion, dhe unë inkurajoj njerëzit që të marrin një të tillë. Gjendja e emergjencës dhe urdhrat shëndetësor kanë skaduar. Ne po shkojmë përpara, ”pohoi ajo në faqet e mediave sociale.

Dr. James Lawler, një udhëheqës i Qendrës Globale për Sigurinë Shëndetësore në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Nebraska në Omaha, pretendoi që ringjallja e maskave dhe gjithashtu kufizimi i ngjarjeve do të ndihmonin me siguri. Por ai e pranoi që shumë prej vendeve që shohin çmime më të larta të infeksionit "janë pikërisht zonat e vendit që nuk duan të bëjnë ndonjë nga këto gjëra".

Rastet SH.B.A. COVID-19 rriten përsëri, duke u dyfishuar për tre javë

Lawler paralajmëroi se ajo që po ndodh në Britani është një vështrim i fshehtë i asaj që po ndodh në SH.B.A.

“Përshkrimet nga rajonet e botës ku varianti delta është marrë dhe është bërë virusi mbizotërues janë fotografitë e ICU-ve plot 30-vjeçarë. Kjo është ajo që përshkruajnë mjekët e kujdesit kritik dhe kjo është ajo që po vjen në SH.B.A., "pohoi ai.

Ai përfshiu: "Unë mendoj se njerëzit nuk kanë asnjë ide se çfarë do të na godasë."

Presidenti Joe Biden po vendos një dozë të fuqisë së famshëm pas nismave të menaxhmentit për të marrë të rinj të imunizuar. Starleta, vokaliste dhe gjithashtu kompozitorja tetëmbëdhjetë vjeçare Olivia Rodrigo me siguri do të takohet me Biden dhe gjithashtu Dr.

Ndërsa menaxhmenti në të vërtetë ka pasur sukses duke imunizuar amerikanët e moshuar, të rinjtë në të vërtetë kanë zbuluar shumë më pak nevojë për të marrë të shtënat.

Disa, së paku, janë duke vëzhguar thirrjen telefonike në Misuri pas disa javësh pyetjesh, pohoi Erik Frederick, polici kryesor i menaxhimit të Spitalit Mercy Springfield Ai në Twitter se shumëllojshmëria e individëve që marrin inokulimin në vaksinimin e saj ka kaluar në 150 nga 250 në ditë.

"Kjo më jep shpresë," pohoi ai.