Britania e Madhe kalon momentin e goditjeve të COVID por maskon konfuzionin

Covid

Dy të tretat e të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar tani janë vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit, tha qeveria të mërkurën, duke argumentuar se përparimi justifikoi lëvizjen e saj të diskutueshme për të hequr shumicën e bordurave pandemike javën e ardhshme.

Një total prej 35,155,767 doza të dyta janë administruar tani që kur filloi përhapja e parë e vaksinimit masiv në botën perëndimore në dhjetor, treguan shifrat zyrtare.

"Mezi 8 muaj nga vaksina e parë, 2/3 e të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar kanë pasur të dyja dozat", shkroi kryeministri Boris Johnson në Twitter.

“Faleminderit për të gjithë që vijnë përpara dhe për ata që ndihmojnë të tjerët të goditen. Ju jeni arsyeja që ne jemi në gjendje të lehtësojmë me kujdes kufizimet javën e ardhshme, "tha ai.

Nga e hëna, qeveria do të heqë shumicën e kufizimeve në tubimet publike në Angli dhe do të lejojë hapjen e bizneseve të tilla si klubet e natës, për shqetësimin e shkencëtarëve që thonë se është shumë shpejt me variantin Delta që përhapet ende me shpejtësi.

Do të ketë një copë toke rregullash të ndryshme për mbulesat e fytyrës në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe brenda Anglisë, nëse qytete të tjera dhe operatorët e transportit ndjekin shembullin e kryetarit të bashkisë së Londrës Sadiq Khan.

Megjithëse qeveria po heq kërkesën ligjore për maskë në Angli, Khan tha se do të mbetej e detyrueshme për të gjithë pasagjerët në sistemin e transportit të Londrës, përfshirë autobusët dhe trenat nëntokësorë.

"Unë e kam bërë në mënyrë të përsëritur qartë se opsioni më i thjeshtë dhe më i sigurt do të kishte qenë që qeveria të mbante kërkesën kombëtare për mbulesat e fytyrës në transportin publik," tha kryetari në një deklaratë.

"Unë nuk jam i gatshëm të qëndroj pranë dhe të vë në rrezik londinezët dhe shërimin e qytetit tonë."

Sekretari i Transportit Grant Shapps tha se lëvizja e Khan ishte "shumë në përputhje" me dëshirat e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, megjithë insistimin e Johnson që përgjegjësia personale tani të kishte përparësi ndaj diktatit ligjor.

Kombet e tjera të Mbretërisë së Bashkuar - Skocia, Uellsi dhe Irlanda e Veriut - vendosin politikën e tyre shëndetësore dhe po lëvizin më ngadalë.

Ministri i parë i Uellsit Mark Drakeford detajoi të mërkurën një plan për të hequr në mënyrë progresive kufizimet e mbetura deri më 7 gusht - por do të mbetet ligji për të veshur një maskë fytyre në transportin publik dhe në shumicën e ambienteve të brendshme në Uells.

Skocia është duke marrë një qasje të ngjashme me faza dhe planifikon të heqë shumicën e kufizimeve të saj ligjore COVID në 9 gusht, por gjithashtu do të ruajë mandatin e maskave.

"Ne nuk duhet të heqim kufizime të rëndësishme për ta bërë jetën tonë më të lehtë dhe pastaj të presim që publiku të marrë përgjegjësinë për të bërë gjënë e duhur", tha të martën Ministri i Parë Skocez Nicola Sturgeon.

Downing Street mohon që Johnson të ketë hequr dorë nga liridashësit Konservatorë të cilët prej kohësh i janë nënshtruar kërkesës për maska ​​dhe kufizime të tjera.