Rritja 'shqetësuese' e rasteve të varianteve delta midis të pavaksinuarve; studimi i ri konfirmon mbrojtjen e vaksinave; Përditësimet më të fundit të COVID-19

Elinor Aspegren, Jorge L. Ortiz   | SHBA SOTdceb13d9f6504a2a06bc8894aea7eb44 - September 23, 2021luajTrego Titullin Fshih variantin Delta Delta: Si ndikon tek personat e vaksinuar që mbajnë maska ​​Varianti Delta po përhapet në SH.B.A., por OBSH, CDC dhe qeveritë lokale kanë dhënë udhëzime kontradiktore për veshjen e maskave. Këtu është ajo që ne dimë. Vetëm FAQs, USA SOT

Dr. Rochelle Walensky, drejtoreshë e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, tha të enjten se rritja e variantit delta në Shtetet e Bashkuara, megjithëse pritej, ishte "shqetësuese".

CDC thotë se varianti shumë i transmetueshëm, i identifikuar së pari në Indi, tani është lloji dominues në SH.B.A., duke përbërë 51.7% të të gjitha infeksioneve të reja. Në disa xhepa të vendit, të tilla si Midwest dhe shtetet e sipërme malore, ky numër është afër 80%, tha Walensky në një konferencë shtypi.

Në përgjithësi, 31 shtete kishin më shumë infeksione të reja javën e fundit sesa një javë më parë, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins.

Për shkak se vaksinat e autorizuara mbrojnë kryesisht nga shtrimi në spital dhe vdekja nga varianti delta, kjo prirje është drejtuar kryesisht në popullata të pavaksinuara, tha ajo. Të enjten, kërkimi i ri nga Franca përsëriti gjetjet e mëparshme se vaksinat janë efektive kundër deltës.

Rastet dhe shtrimet në spital në SH.B.A. janë rritur me gati 11% dhe 7%, përkatësisht, në javën e kaluar ndërsa vdekjet janë ulur me 13%, sipas të dhënave të CDC.

"Nga njëra anë ne kemi parë suksesin e programeve tona të vaksinimit gjatë tetë muajve të fundit ... dhe megjithatë nga ana tjetër ne kemi filluar të shohim disa prirje të reja dhe shqetësuese," tha ajo. 

Një ditë para komenteve të saj, numri global i të vdekurve nga koronavirusi arriti në 4 milion ndërsa rritja në raste të ndryshme kërcënon të kapërcejë përparimin nga vaksinat, të cilat nuk janë gjerësisht të disponueshme në shumë pjesë të botës. 

Sipas një studimi të ri të lëshuar nga Universiteti Yale dhe Fondi i Komonuelthit, programi i vaksinimit i Shteteve të Bashkuara ka parandaluar rreth 279,000 vdekje shtesë dhe deri në 1.25 milion shtrime të tjera në spital. Gati 48% e popullsisë amerikane është vaksinuar plotësisht, sipas CDC.

Gjithashtu në lajme:

► Një reklamë përforcuese e vaksinës COVID-19 e bërë nga Pfizer dhe BioNTech zgjeron ndjeshëm mbrojtjen, tregon një studim i ri nga kompanitë, dhe ata po zhvillojnë një vaksinë të synuar direkt në variantin delta.

RinTrinity Health, një nga sistemet më të mëdha të kujdesit shëndetësor katolik në SH.B.A., po kërkon që të gjithë punonjësit të vaksinohen kundër COVID-19 për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes. dhe të mbrojë pacientët, stafin dhe komunitetet e tyre. Trinity është një nga grupet e para spitalore që urdhëron vaksinimet.

Guvernatori i Kolorados Jared Polis ngriti gjendjen e tij të jashtëzakonshme pandemike të enjten dhe shfuqizoi të gjitha urdhrat ekzekutivë të lidhur, duke përmendur përparimin e shtetit në luftimin e koronavirusit. Më shumë se 70% e të rriturve në Kolorado kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës COVID-19.

Raundi i parë i fituesve në lotarinë e vaksinave të Illinois u zgjodh të enjten, dhe një person në Çikago pretendoi çmimin e parave prej 1 milion dollarësh ndërsa tre persona të tjerë fituan bursa $ 150,000, tha zyra e guvernatorit.

Numbers Numrat e sotëm: SHBA ka më shumë se 33.7 milion raste të konfirmuara COVID-19 dhe më shumë se 606,400 vdekje, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins. Totali global: më shumë se 185.3 milion raste dhe më shumë se 4 milion vdekje. Më shumë se 158.2 milion Amerikanë - 47.7% e popullsisë - janë vaksinuar plotësisht, sipas CDC.

HatÇfarë po lexojmë: Pandemia i ndërpreu marrëdhëniet e prindërve me shkollën, por kur mësimi u zhvendos në internet, prindërit gjithashtu morën një vend të radhës së parë në jetën e përditshme në klasë, duke u dhënë shumë mundësi të paparë për të marrë pjesë në arsimimin e fëmijëve të tyre. Gati 2 në 3 prindër të fëmijëve të moshës shkollore u bënë më të angazhuar se kurrë më parë në mësimin e fëmijëve të tyre, dhe afërsisht 8 në 10 të anketuar thanë se pandemia hapi sytë e tyre për punën e brendshme të shkollave të Amerikës, tregoi një studim i ri. Lexoni më shumë këtu.

Vazhdoni ta freskoni këtë faqe për të rejat e fundit. Dua më shumë? Regjistrohuni në gazetën tonë Coronavirus Watch për përditësime në kutinë tuaj dhe bashkohuni në grupin tonë të Facebook.

Studimi: Vaksinimi i plotë mbron nga delta, por imuniteti natyror më pak

Vaksinimi i plotë ofron mbrojtje të fuqishme nga varianti delta, duke nënvizuar rëndësinë e inokulimit global, sipas testeve laboratorike të kryera nga studiuesit në Institutin Pasteur të Francës.

Studimi i ri, botuar të enjten në revistën Nature, gjeti një dozë të vetme të vaksinave Pfizer ose AstraZeneca "mezi e frenuan" variantin delta. Sidoqoftë, një dozë e dytë "gjeneroi një përgjigje neutralizuese në 95% të individëve", edhe nëse ishte pak më pak e fuqishme sesa ndaj versioneve të mëparshme të virusit.

Studiuesit gjithashtu zbuluan se përgjigja imune nga njerëzit që kishin qenë më parë të infektuar me koronavirus ishte katër herë më e dobët ndaj variantit delta. Por një dozë e vetme e vaksinës rriti në mënyrë dramatike nivelet e tyre të antitrupave, duke shkaktuar mbrojtje kundër variantit delta dhe dy mutantëve të tjerë. Kjo mbështet rekomandimet e shëndetit publik që të mbijetuarit e COVID-19 të vaksinohen sesa të mbështeten në imunitetin natyror.

Hendeku i vaksinimit COVID-19 nga përkatësia politike bëhet gjithnjë e më i madh

Polarizimi i vaksinimit të Amerikës vazhdon të rritet.

Ka qenë e qartë për disa kohë që njerëzit që votuan për Presidentin Demokratik Joe Biden në zgjedhjet e Nëntorit kanë më shumë të ngjarë të vaksinohen kundër COVID-19 sesa ata që zgjodhën Presidentin e atëhershëm Donald Trump, një Republikan.

Një analizë e re e Fondacionit Kaiser Family tregon se hendeku vetëm po rritet. Bazuar në të dhënat nga CDC dhe rezultatet e zgjedhjeve sipas qarkut, KFF zbuloi se pjesa e popullsisë plotësisht të vaksinuar ishte rritur për votuesit nga të dy palët, por më shumë në qarqet që zgjodhën Biden.

"Tre muaj më parë, që nga 22 Prilli, niveli mesatar i vaksinimit në qarqet që votuan për Trump ishte 20.6% krahasuar me 22.8% në qarqet e Biden, duke dhënë një hendek relativisht të vogël prej 2.2 pikë përqindje," thotë KFF në faqen e saj të internetit. "Deri në 11 maj, hendeku ishte rritur në 6.5%, dhe deri në 6 korrik, 11.7%, me normën mesatare të vaksinimit në qarqet Trump në 35% krahasuar me 46.7% në qarqet Biden."

Shumica e niveleve më të ulëta të vaksinimit të vendit janë në shtetet me prirje republikane, veçanërisht në Jug, duke lënë popullatat e tyre në rrezik për virusin, veçanërisht variantin shumë të transmetueshëm delta. 

Gjenetika mund të shpjegojë rezultate të ndryshme të COVID tek njerëz të ngjashëm

Gjenetika mund të ndihmojë në shpjegimin pse dy njerëz në rrethana të ngjashme mund të kenë përgjigje kaq të ndryshme për kontraktimin e koronavirusit, thotë një studim i ri.

"Genomi njerëzor, dhe jo vetëm gjenomi viral, ka rëndësi", tha Andrea Ganna, një nga autorët kryesorë të studimit. "Shtë e qartë, ekziston një rol i gjenetikës në ashpërsinë e COVID ... është një nga shumë faktorët e rrezikut."

Ganna tha se gjenetika mund të luajë një rol edhe më të madh tek njerëzit e rinj, të cilët kanë më pak të ngjarë të durojnë probleme të rënda shëndetësore nga COVID.

- Karen Weintraub

Lojërat Olimpike të Tokios do të mbahen pa tifozë në mes të gjendjes së jashtëzakonshme COVID

Nuk do të ketë tifozë në Lojërat Olimpike të Tokios, thanë organizatorët të enjten pas shpalljes së një gjendje të re të jashtëzakonshme në qytetin pritës.

Kryeministri japonez Yoshihide Suga njoftoi se gjendja e jashtëzakonshme e Tokios do të hyjë në fuqi të hënën dhe do të zgjasë deri më 22 gusht. Lojërat fillojnë 23 korrik dhe përfundojnë 8 gusht.

"Prioriteti do të jetë përcaktimi i Lojërave të sigurta dhe të sigurta", tha presidenti i Tokios 2020 Seiko Hashimoto në një konferencë shtypi pas një takimi me Qeverinë Metropolitane të Tokios, qeverinë e Japonisë, Komitetin Olimpik Ndërkombëtar dhe Komitetin Paraolimpik Ndërkombëtar.

Organizatorët kishin njoftuar më parë se spektatorët e huaj nuk do të lejoheshin në Lojëra, por deri të enjten kishte ende shpresë që tifozët japonezë të mund të merrnin pjesë në vendet me kapacitet të pjesshëm.

- Nancy Armour

Shtetet shpenzojnë miliona në llotari për të inkurajuar vaksinat. A po funksionon?

Ndërsa normat e vaksinimit COVID-19 bien, disa shtete kanë shpenzuar miliona dollarë në çmime lotarie për të inkurajuar amerikanët e pavaksinuar për të marrë fotografitë e tyre. Sidoqoftë, ekspertët e shëndetit publik thonë se ndërsa lotaritë mund të ngacmojnë disa njerëz për t'u vaksinuar, shumica nuk do të binden.

Shansi i vogël për të fituar një pritje të madhe nuk është e mjaftueshme për të lëkundur shumicën e amerikanëve të pavaksinuar që kundërshtojnë fuqimisht vaksinën, kanë shqetësime sigurie ose nuk duan që jeta e tyre e përditshme të prishet nga efektet anësore të vaksinës, thanë ata.

"Për segmente të caktuara të popullsisë, (llotaritë) mund të jenë të dobishme," tha Robert Bednarczyk, profesor i asociuar i shëndetit global dhe epidemiologjisë në Shkollën e Shëndetit Publik Rollins në Universitetin Emory. "Por me të vërtetë vjen deri te kush jeni duke u përpjekur të arrini dhe si mund t'i arrini ata."

Disa shtete tashmë kanë deklaruar llotaritë e tyre të vaksinimit si të suksesshme, përfshirë California dhe Ohio. Por studiuesit në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Bostonit zbuluan se lotaria e Ohajos nuk rriti normat e vaksinimit COVID-19 kur krahasohet me shtetet e tjera pa sisteme nxitje të bazuara në lotari, sipas studimit të botuar të Premten në Rrjetin JAMA.

- Adrianna Rodriguez

Pavarësisht mungesave më të këqija të punëtorëve, gradat e kolegjit luftojnë për të gjetur punë

Miliona të sapodiplomuar të kolegjit po kërkojnë punë pas një viti klasash virtuale dhe humbjes së një përvoje në kampus. Dhe ndërsa bizneset amerikane që përballen me mungesën më të shpejtë të fuqisë punëtore, kanë nevojë për miliona punëtorë, studentët e kolegjit që u diplomuan në maj po e kanë të vështirë të gjejnë punë.

Një pjesë e luftës drejtohet nga konkurrenca me të dy gradat e vitit 2020 që shtynë kërkimet e tyre të punës gjatë pandemisë dhe miliona amerikanë të pushuar nga kriza shëndetësore, thonë ekspertët. Dhe shumë nga hapjet e punëdhënësve po përpiqen të plotësojnë pozitat me pagë më të ulët që gradat e kolegjit nuk po kërkojnë.

- Paul Davidson

Ekipi federal i reagimit ndaj valëve po shkon në Missouri-jugperëndimin e goditur rëndë

Administrata e Biden do të dërgojë një ekip COVID-19 për përgjigje të mbitensionit për të siguruar mbështetjen e shëndetit publik në Missouri-jugperëndim, njoftoi CNN të mërkurën. 

"Ekipet e reagimit ndaj valëve", të njoftuar në një konferencë shtypi të Shtëpisë së Bardhë javën e kaluar, do të dërgohen në vendet e nxehta COVID-19 në të gjithë vendin, ku normat e vaksinimit mbeten të ulëta. Ata do të synojnë të rrisin normat e testimit dhe vaksinimit, si dhe të gjurmojnë dhe trajtojnë ata që janë sëmurë nga virusi.

Drejtuesit e spitalit thanë të martën se numri i pacientëve të shtruar në spital me COVID-19 në Springfield, Misuri, është trefishuar në muajin e fundit.

"99.5% e vdekjeve nga COVID gjatë një periudhe 6 mujore janë të pavaksinuara", shkroi në Twitter Erik Frederick, zyrtari kryesor administrativ i Mercy Springfield. “Pra, nëse jeni të vaksinuar ka një dritë në fund të një tuneli. Nëse jeni të pavaksinuar, ai ndoshta është një tren ”.

Me norma të ulëta vaksinimi në Missouri-jugperëndim dhe variant shumë deliktiv delta të virusit, situata pritet të përkeqësohet.

- Galen Bacharier dhe Harrison Keegan, udhëheqës i lajmeve në Springfield

Facebook Twitter Email