Tajlanda shtrëngon masat ndërsa rastet ditore kalojnë 10,000

Tajlanda shtrëngon masat ndërsa rastet ditore kalojnë 10,000

Tajlanda ka forcuar kufizimet e koronavirusit dhe ka paralajmëruar masa të mëtejshme pasi rastet ditore tejkaluan 10,000 dhe numri i të vdekurve arriti një rekord 141 të Shtunën, megjithë një shtetrrethim brenda natës në Bangkok dhe disa provinca të tjera.

Rritja që nga prilli ka mbingarkuar spitalet, ka tensionuar ekonominë dhe ka hedhur në dyshim planet e rimëkëmbjes së turizmit. Përhapja e vaksinave, e penguar nga problemet e furnizimit, po dobësohet me rreth 5% të popullsisë të vaksinuar plotësisht dhe 15% vetëm pjesërisht.

“Do të doja që të gjithë ta kuptonin domosdoshmërinë tonë për të vendosur masa më të rrepta së shpejti. Ne të gjithë mund të prekemi dhe të jemi të papërshtatshëm në shumë mënyra, ”shkroi Kryeministri Prayuth Chan-ocha në faqen e tij në Facebook të Premten vonë.

Rastet janë ngjitur veçanërisht në Bangkok dhe provincat përreth. Qeveria vendosi masa shtesë brenda natës duke përfshirë një ndalim të çdo tubimi dhe aktiviteti që mund të përhapë virusin, duke përfshirë tubime anti-qeveritare që kanë kritikuar trajtimin e pandemisë nga Prayuth.

Shkelësit përballen me dy vjet burg dhe / ose një gjobë deri në 40,000 baht (1,220 dollarë).

Prayuth tha se masat e ardhshme shtesë synojnë të kufizojnë lëvizjen e njerëzve sa më shumë që të jetë e mundur, të mbyllin pothuajse të gjitha vendet jo-thelbësore dhe të zbatojnë punë të rreptë nga shtëpia. Ai tha se komiteti mjekësor i qeverisë do të diskutojë dhe studiojë me kujdes masat e bllokimit në vendet e tjera përpara se të miratojë ato të reja.

Tajlanda shtrëngon masat ndërsa rastet ditore kalojnë 10,000

Për të lehtësuar presionin mbi spitalet, Prayuth tha se autoritetet po konsiderojnë të lejojnë njerëzit të testojnë veten në shtëpi me mjete të testit të antigjenit.

Autoritetet shëndetësore tajlandeze thanë të mërkurën se do të kërkojnë të vendosin kufizime në eksportet e vaksinës AstraZeneca të prodhuar në vend sepse vendi nuk ka aq sa duhet për nevojat e veta. Prodhimi i goditjeve AstraZeneca në një fabrikë tajlandeze ka rënë poshtë objektivit të tij, ka të ngjarë të vonojë planin e qeverisë për të marrë një total prej 61 milion dozash deri në majin e ardhshëm.

"Qeveria do të përshpejtojë sigurimin e sa më shumë vaksinave që mundemi nga kudo dhe ne kurrë nuk kemi bllokuar sektorin privat nga sigurimi i vaksinave alternative", tha Prayuth në Facebook, duke adresuar disa nga kritikat e menaxhimit të tij të krizës.

Ai ka njoftuar më herët planet për të lejuar hyrjen e udhëtarëve të vaksinuar pa kërkuar që ata të karantinojnë në mbërritje duke filluar nga mesi i tetorit. Që nga 1 korriku, qeveria ka rihapur ishullin turistik të Phuket për të vaksinuar plotësisht turistët nën kushte të rrepta shëndetësore duke përfshirë qëndrimin në ishull për 14 ditë ndërsa po testohej për COVID-19. Më parë kishte vaksinuar shumicën e banorëve të Phuket.

Që nga fillimi i pandemisë, Tajlanda ka raportuar 391,989 raste të konfirmuara dhe 3,240 viktima.