Bllokimi i virusit të Sidneit u zgjat të paktën dy javë

Izolim nga covid-19

Pesë milion banorët e Sidneit do të jenë në bllokimin e virusit për të paktën dy javë të tjera, njoftoi të mërkurën kryeministri i shtetit Gladys Berejiklian, duke hedhur poshtë thirrjet për të forcuar më tej kufizimet.

Qyteti më i madh i Australisë tashmë është në javën e tij të tretë të një bllokimi të pjesshëm dhe po lufton për të sjellë nën kontroll një shpërthim të përhapur me shpejtësi të variantit të koronavirusit Delta.

Në 24 orët e kaluara, u regjistruan 97 raste të reja, më shumë se 89 të raportuara një ditë më parë.

Australia ishte lavdëruar gjerësisht për trajtimin e hershëm të pandemisë.

Por një shtrirje e vaksinave me dhimbje të ngadaltë ka lënë më pak se 10 përqind të popullsisë të mbrojtur pasi shumë nga bota hapet me xhenxhefil.

"Gjithmonë dhemb të thuash këtë, por duhet të zgjasim bllokimin, të paktën edhe dy javë të tjera," tha Berejiklian, Kryeministri i shtetit të Uellsit të Ri Jugor, kryeqyteti i të cilit është Sidnei.

Sipas strategjisë Australiane "zero COVID", autoritetet po përpiqen të heqin dorë nga transmetimi i komunitetit plotësisht.

Kyçja e Sidneit do të mbaronte më 16 korrik, por ajo datë tani është shtyrë deri më 30 korrik.

"Unë e vlerësoj se njerëzit janë të stresuar dhe të mërzitur për atë që po ndodh, përfshirë edhe unë," tha Berejiklian. “Askush nga ne nuk dëshiron të jetë në këtë situatë. Por është detyra jonë të mbajmë të sigurt komunitetin. ”

Shumica e banorëve të Sidneit lejohen të largohen nga shtëpia për stërvitje, pazar thelbësor, punë ose arsye shëndetësore, por shkollat ​​janë të mbyllura dhe njerëzit inkurajohen të qëndrojnë në shtëpi.

Autoritetet kanë hedhur poshtë thirrjet që bllokimi të jetë më i rreptë, me kritikët që tregojnë se rregullat e "punës thelbësore" lejojnë dyqane të tilla si Ikea dhe Louis Vuitton të qëndrojnë të hapura.

"Unë e vlerësoj se ka shumë mendime atje, por ju lutem ta dini se çdo vendim që marrim bazohet në atë këshillë shëndetësore të ekspertëve," tha Berejiklian.

'Dërgoni Birrë'

Disa zona të pikave të nxehta janë subjekt i kufizimeve më të rrepta, duke përfshirë një bllok apartamenti Bondi që ishte mbyllur plotësisht pasi u zbuluan nëntë raste.

Të martën, policia ruajti pjesën e përparme dhe të pasme të ndërtesës për të parandaluar largimin e banorëve. Një tabelë e ngjitur në një dritare të apartamentit lexonte "Dërgoni Birrën".

Berejiklian nuk përjashtoi kufizime më të rrepta në të gjithë qytetin nëse rastet vazhdonin të rriteshin.

Përhapja e fundit e Australisë COVID-19 filloi në mes të qershorit dhe që atëherë është rritur në 864 raste. Njëzet njerëz janë në kujdes intensiv dhe dy kanë vdekur.

Shpërthimi besohet të ketë filluar me një shofer të pavaksinuar i cili kishte punuar me ekipet ndërkombëtare të ajrit.

Sidnei është praktikisht i shkëputur nga pjesa tjetër e vendit, me banorët e ndaluar të hyjnë në shumë shtete dhe qytete.

Kufijtë ndërkombëtarë të Australisë janë vulosur kryesisht që nga Marsi i vitit 2020 dhe nuk pritet të hapen para fundit të vitit.

Që nga fillimi i pandemisë, Australia ka regjistruar më shumë se 31,000 raste virusesh dhe 912 vdekje në një popullsi prej 25 milion.