Sidnei forcon bllokimin mes një shpërthimi 'kokëfortë'

COVID-19

Autoritetet Australiane urdhëruan më shumë biznese të mbyllnin të Shtunën së bashku me një varg kufizimesh të reja në qytetin më të madh të vendit pasi një bllokim një javë i gjatë dështoi të shuante shpërthimin e COVID-19.

Çdo pakicë që konsiderohet jo "kritike" do të detyrohet të mbyllet në të gjithë Sidnein dhe rrethinat e tij ndërsa ata në periferi të goditur rëndë do të vendosen nën urdhra më të rreptë të qëndrimit në shtëpi nga mesnata e së Shtunës, tha Kryeministri i Uellsit të Jugut të Ri Gladys Berejiklian për mediat në Sidnei .

“Nuk është mjaft e mirë që ne të shkelim ujë, gjë që është ajo që po bëjmë tani; ne e kemi stabilizuar atë në një farë mase, por nuk po arrijmë ta shuajmë atë kurbë, ”tha Berejiklian.

Autoritetet ndaluan lëvizjet e njerëzve nga pikat e nxehta të viruseve në jugperëndim të qytetit, duke ndaluar që vendasit të largohen nga lagjet e tyre nëse nuk punojnë në shërbimet e urgjencës ose kujdesin shëndetësor.

Shtrëngimi i kufizimeve, duke përfshirë një pauzë në të gjitha punët e ndërtimit në qytet, vjen ndërsa mbi gjashtë milion banorë përfunduan javën e tyre të tretë nën urdhrat e qëndrimit në shtëpi.

Një vdekje e re nga virusi u regjistrua gjithashtu në Uellsin e Ri Jugor ndërsa rastet ditore u rritën mbi 100, ndërsa numri i rasteve aktive në komunitet po mbetej "kokëfortë", tha Berejiklian.

"Nuk mund të kujtoj një kohë kur shteti ynë është sfiduar në një masë të tillë," tha ajo.

Në Melburn, ndërsa banorët duruan ditën e dytë të bllokimit të tyre të pestë që nga fillimi i pandemisë, autoritetet forcuan kontrollet tashmë të rrepta për udhëtimet nga Sidnei pasi virusi u përhap nga qyteti.

"Ne kemi shkuar shumë dhe kemi shkuar herët për t'u siguruar që ky bllokim të jetë sa më i shkurtër të jetë e mundur", tha Ministri i Shëndetësisë Viktorian Martin Foley për mediat në Melburn.

Një shtrirje e vaksinave me dhimbje të ngadaltë dhe varianti Delta me përhapje të shpejtë po kërcënojnë strategjinë aq të suksesshme Australiane "zero COVID" - e arritur kryesisht duke mbyllur në thelb kufijtë e saj ndaj botës që nga marsi i vitit të kaluar.