Afrika e Jugut rrit vaksinën, shumë vonë për këtë rritje

Afrika e Jugut rrit vaksinën, shumë vonë për këtë rritje

Disa në karriget me rrota, të tjerët në kallash, qindra Afrikanë të Jugut prisnin kohët e fundit në pjerrëtat e një garazhi parkimi në ajër të hapur në Johanesburg për të marrë fotografitë e tyre të vaksinës COVID-19. Pavarësisht maskave, distancës shoqërore dhe motit të errët të dimrit të Hemisferës Jugore, një atmosferë festive u përhap.

"Çfarë lehtësimi!" tha Vincent Damon, një teknik elektrik 63-vjeçar, pasi mori dozën e tij të dytë. “Në katër ditët e fundit, kam humbur katër miq. Të gjithë ata nën 60 vjeç. Kjo pandemi është përkeqësuar. Shtë e frikshme ”.

Infeksionet e reja në Afrikën e Jugut u ngritën në nivele rekord ditët e fundit, pjesë e një rritje të shpejtë në të gjithë kontinentin, dhe ekspertët thonë se rritja këtu nuk ka arritur ende kulmin. Për të luftuar valën e re, Afrika e Jugut vendosi disa kufizime, duke përfshirë mbylljen e restoranteve dhe bareve dhe kufizimin e shitjeve të alkoolit - dhe vaksinimi i saj po gjen këmbët pas disa pengesave.

Por edhe ndërsa fushata mbledh ritëm, ekspertët thonë se është tepër vonë për të zvogëluar ndikimin vdekjeprurës të kulmit aktual. Në vend të kësaj, Afrika e Jugut tani po nxiton të vaksinojë mjaftueshëm 60 milion njerëz për të zbehur ndikimin e valës tjetër të pashmangshme.

"Fushata jonë e vaksinimit po mbledh vrull, por padyshim që është tepër vonë për të bërë shumë në drejtim të zvogëlimit të ndikimit të kësaj ringjallje aktuale që po përjetojmë, e cila nga të gjitha llogaritë do të bëjë xhuxh plotësisht atë që kemi provuar ose në valët e para ose të dyta në Afrikën e Jugut ”, tha Shabir Madhi, dekan i shkencave shëndetësore dhe profesor i vaksinologjisë në Universitetin e Witwatersrand.

Afrika e Jugut rrit vaksinën, shumë vonë për këtë rritje

Afrika e Jugut përbën më shumë se 35% të 5.8 milion rasteve të regjistruara nga 54 vendet e Afrikës, megjithëse është shtëpia e pak më shumë se 4% të popullsisë së kontinentit. Mesatarja shtatë-ditore e vdekjeve ditore në vend më shumë se dyfishuar gjatë dy javëve të fundit në më shumë se 360 ​​viktima në ditë në 9 korrik.

Problemet e saj pasqyrojnë një trend më të gjerë. Zimbabve fqinje u kthye në bllokim në 6 korrik dhe Kongo, Ruanda, Senegal dhe Zambia janë midis 16 vendeve afrikane që luftojnë me rritjen e re të infeksioneve që përfshin gjithë kontinentin.

“Afrika sapo ka shënuar javën më të tmerrshme të kontinentit ndonjëherë. Por më e keqja ende nuk do të vijë pasi vala e tretë me shpejtësi të shpejtë vazhdon të fitojë shpejtësi dhe terren të ri ", tha Dr. Matshidiso Moeti, drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Afrikën.

Afrika e Jugut rrit vaksinën, shumë vonë për këtë rritje

“Fundi i kësaj rritje të mrekullueshme është ende disa javë larg. Rastet po dyfishohen tani çdo 18 ditë, krahasuar me çdo 21 ditë vetëm një javë më parë, ”shtoi ajo të enjten.

Rritja aktuale vjen ndërsa normat e vaksinimit të kontinentit janë me dhimbje të ulët: Vetëm 16 milion, ose më pak se 2%, nga 1.3 miliardë njerëz të Afrikës tani janë vaksinuar plotësisht, sipas OBSH.

Më shumë se 4 milion Afrikanë të Jugut, ose rreth 6.5%, kanë marrë të paktën një dozë, me 1.3 milion të vaksinuar plotësisht, sipas shifrave të qeverisë të Shtunën. Akoma, makina po merr shpejtësinë pas një fushate me gunga deri më tani, të shënuar nga hapa të gabuar dhe fat të keq.

Megjithëse Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa ishte i shpejtë për t'iu përgjigjur COVID-19 dhe e vendosi vendin në një nga bllokimet më të rrepta të botës në mars të vitit të kaluar, zyrtarët e tij ishin të ngadaltë për të bërë porosi të forta për vaksinat, thonë kritikët.

Afrika e Jugut rrit vaksinën, shumë vonë për këtë rritje

Kjo dukej se do të zgjidhej kur dorëzimi i parë i vaksinave në Afrikën e Jugut - 1 milion doza AstraZeneca - mbërriti në shkurt. Ashtu si qeveria do të fillonte administrimin e të shtënave për punonjësit e kujdesit shëndetësor në vijën e parë, një studim i vogël tregoi se AstraZeneca siguroi mbrojtje të ulët kundër variantit beta, i cili ishte dominues në Afrikën e Jugut në atë kohë. Vaksinat AstraZeneca u shfuqizuan dhe Afrika e Jugut u përqendrua shpejt te Johnson & Johnson, i cili ishte ende në provë, por dukej se tregonte mbrojtje ndaj mutacionit.

Në fillim, Afrika e Jugut mori dërgesa aq të vogla të dozave J&J sa fushata e saj fshihej nga java në javë. Por më pas një firmë farmaceutike e Afrikës së Jugut u kontraktua nga J&J për të prodhuar vaksinën e saj, duke përdorur grupe të mëdha përbërësish të dërguar nga SH.B.A. Kompania e Afrikës së Jugut, Aspen Pharmacare, ka kapacitetin për të mbledhur dhe paketuar më shumë se 200 milion doza të vaksinës J&J për vit, një nga firmat e pakta në të gjithë Afrikën me atë aftësi.

Por ashtu si 2 milion dozat e para J&J të prodhuara nga Aspen ishin duke u përdorur për të filluar vaksinimin e vaksinimit të Afrikës së Jugut, rregullatori amerikan i ilaçeve rekomandoi një pauzë në shpërndarjen e vaksinës për shqetësimet rreth mpiksjeve të rralla të gjakut. Pezullimi ishte i shkurtër, por Afrika e Jugut përfundimisht u desh të hidhte dozat e saj sepse ato ishin bërë me materiale të siguruara nga një fabrikë amerikane ku kishte shqetësime në lidhje me ndotjen.

Afrika e Jugut rrit vaksinën, shumë vonë për këtë rritje

Një pengesë tjetër erdhi kur Ministri i Shëndetësisë Zweli Mkhize u pezullua mes një skandali korrupsioni në të cilin anëtarët e familjes së tij akuzohen se kanë përfituar nga një kontratë e fryrë qeveritare.

Kjo e gjitha shkaktoi një dëm në vaksinimin e Afrikës së Jugut. Nga mesi i majit, vendi kishte inokuluar vetëm 40% të 1.25 milion punonjësve të tij të kujdesit shëndetësor - një segment i popullatës që shpresonte të përfundonte me vaksinimin deri në atë kohë përpara se të kalonte tek publiku i gjerë.

Javët e fundit, çështjet e furnizimit janë lehtësuar: Dërgesat e mëdha po mbërrijnë çdo javë nga 40 milion doza Pfizer që bleu Afrika e Jugut. Vendi po merr edhe 31 milion të tjera vaksina J&J, të mbledhura në Afrikën e Jugut. Vaksinimet filluan për ata 60 e më shumë në fund të majit dhe mësuesit e shkollës dhe oficerët e policisë u bënë të përshtatshëm për vaksinat në qershor. Në fillim të korrikut, të shtënat u hapën për moshën 50 vjeç e lart, dhe më vonë këtë muaj, e drejta do të zgjerohet për ata 35 vjeç e lart.

  • Afrika e Jugut rrit vaksinën, shumë vonë për këtë rritje
  • Afrika e Jugut rrit vaksinën, shumë vonë për këtë rritje
  • Afrika e Jugut rrit vaksinën, shumë vonë për këtë rritje
  • Afrika e Jugut rrit vaksinën, shumë vonë për këtë rritje
  • Afrika e Jugut rrit vaksinën, shumë vonë për këtë rritje
  • Afrika e Jugut rrit vaksinën, shumë vonë për këtë rritje

Vendet e vaksinimit janë shumëzuar nga disa duzina në disa qindra dhe vendi shpreson së shpejti të jetë në hap për të inokuluar dy të tretat e popullsisë së tij deri në fund të shkurtit.

Furnizimi i shtuar mund të shihet në qendrën e vaksinave në majë të garazhit të parkimit në Johanesburg. Filloi të jepte rreth 200 të shtëna në ditë kur u hap në maj. Në javën e parë të korrikut ajo arriti në 1,000 në ditë dhe javën e kaluar po godiste 2,000 çdo ditë, sipas punëtorëve në vendin e zënë.

Edhe nëse vendi mund të arrijë të vaksinojë rreth gjysmën e popullsisë mbi 40 vjeç në muajt e ardhshëm, eksperti Salim Abdool Karim tha se ai mendonte se do të zbehte ndikimin e një rritje tjetër.

"Ne në thelb mund të shmangim një valë të katërt domethënëse, ndoshta mund të jetë thjesht një valë e katërt e vogël," tha Abdool Karim, i cili është drejtor i Qendrës për Programin e Kërkimit të AIDS-it në Afrikën e Jugut. “Por kjo varet nga një gjë: që ne nuk duhet të luftojmë një variant të ri. Siç kemi parë me variantet beta dhe delta, një i ri mund të ndryshojë gjithçka. ”