Afrika e Jugut mban shumicën e bordurave të COVID për të luftuar me valën e tretë

Covid

Kufizimet COVID-19 të vendosura në Afrikën e Jugut për të kufizuar efektet shkatërruese të variantit Delta do të qëndrojnë në fuqi deri në fund të muajit, njoftoi të Dielën Presidenti Cyril Ramaphosa.

Infeksionet për vendin më të goditur në kontinent "mbeten jashtëzakonisht të larta", tha presidenti në një fjalim televiziv drejtuar kombit.

Baret dhe shkollat ​​mbeten të mbyllura, ndërsa ora e kthimit nga ora 9:4 deri në XNUMX të mëngjesit qëndron në vend. Mbledhjet politike dhe fetare vazhdojnë të ndalohen.

Restorantet dhe palestrat, megjithatë, tani mund të rihapen duke iu nënshtruar protokolleve të rrepta.

Vendi ka parë një mesatare prej rreth 20,000 rastesh në ditë gjatë dy javëve të fundit dhe më shumë se 4,200 vdekje, tha Ramaphosa.

Këto masa, të marra për herë të parë më 27 qershor, "ishin urgjente dhe… absolutisht të nevojshme për të përmbajtur valën e tretë, e cila po ushqehet nga varianti i ri Delta", tha Ramaphosa.

Afrika e Jugut numëroi 16,302 raste të reja COVID-19 të Dielën, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 2,195,599.

Numri i të vdekurve COVID-19 qëndron në 64,289 pasi 151 vdekje të tjera u regjistruan të Dielën.

Gauteng, qendra ekonomike dhe krahina më e populluar, përfshirë Johanesburgun, vazhdon të llogarisë për më shumë se gjysmën e rasteve të reja, por provincat e tjera po shohin një rritje të numrave.

"Deri në javën e ardhshme, pranimet ditore në spitale në të gjithë vendin ka të ngjarë të arrijnë nivelet e vëzhguara gjatë pikut të dy valëve të para," shtoi Ramaphosa.

Makina e vaksinimit në vend ka qenë e ngadaltë me rreth 4.2 milion njerëz që marrin të paktën goditjen e tyre të parë nga 59 milion popullatë.