Shkencëtarët drejtojnë Mbretërinë e Bashkuar mbi strategjinë për të përfunduar pamjet COVID

Covid

Strategjia e qeverisë federale të Mbretërisë së Bashkuar për të hedhur poshtë kufizimet e përditshme të pandemisë në Angli javën e ardhshme është e pakujdesshme dhe gjithashtu nuk ka asnjë bazë në kërkimin shkencor, paralajmëruan specialistët në të gjithë botën të Premten, me një që thoshte se arrin deri në vrasje të vetëdijshme.

Kryeministri Boris Johnson deklaroi sot se ishte "shumë e mundshme" më e tmerrshmja e pandemisë së koronavirusit më shumë se sa ai shtyu paraprakisht me rifillimin e së hënës, megjithë zgjerimin e kontrollit të alternativës Delta.

Ai ka deklaruar se Mbretëria e Bashkuar mund të rifillojë pasi dy të tretat e të rriturve aktualisht janë imunizuar plotësisht, megjithatë Shefi i Mjekësisë i Anglisë Chris Whitty paralajmëroi se çmimet e infeksionit morën rrugën e duhur për të arritur në gradë "mjaft të frikshme".

Studiuesit ndërkombëtarë të përbërë nga këshilltarë të qeverive të tjera federale kishin fjalë të ashpra për Johnson.

"Unë kam shkruar që besoj se strategjia e imunitetit të tufës është në të vërtetë vrasëse", deklaroi studiuesi i Shteteve të Bashkuara William Haseltine pas një bisede të situatës emergjente midis specialistëve në lidhje me strategjinë e MB.

Qëllimi i rezistencës së tufës do të tregonte sigurisht kërkimin e një plani në ekspertizë që sigurisht që do të rezultojë në shumë vdekje të panumërta, deklaroi ai.

"Isshtë një katastrofë si politikë," përfshiu ai.

Qeveria federale e Mbretërisë së Bashkuar hedh poshtë se po kërkon një plan të "imunitetit të tufës" duke lejuar vrimën alternative Delta, megjithatë pranon se çmimet e përditshme të infeksionit mund të rriten në 100,000 në javë më parë, gjë që sigurisht do të vendoste më shumë stres në qendrat shëndetësore.

"Nuk mendoj se duhet ta nënvlerësojmë faktin se mund të futemi përsëri në telashe çuditërisht shpejt", deklaroi Whitty të enjten, duke këshilluar publikun e gjerë "t'i merrte gjërat tepër ngadalë" si lehtësi kufizimesh.

Nga e hëna - referuar si "Dita e Lirisë" nga disa media - qeveria federale me siguri do të rrisë më shumë kufizime në festimet publike në Angli dhe gjithashtu do të lejojë që shërbime të tilla si klubet të rinisin.

Mandatet që mbulojnë maskat e fytyrës dhe gjithashtu punën nga shtëpia sigurisht që do të rriten pasi Johnson reklamon një strategji të re të detyrës individuale, megjithëse ai në të vërtetë i ka këshilluar individët të mos "hedhin kujdes para erërave"

Por kjo është thjesht ajo që po bën Johnson me një plan për të lejuar që infeksioni të përhapet, "infektojë njerëzit, i bën ata të sëmurë dhe i bëjnë të vdesin", sipas mësuesit Gabriel Scally në Universitetin e Bristol.

Strategjia e përmendur e qeverisë federale për ngritjen e kontrolleve aktualisht para çdo lloji të rritjes së dimrit të gjendjes së sistemit të frymëmarrjes shënohet nga "zbrazëtia morale dhe marrëzia epidemiologjike", deklaroi ai.

'Pingdemic'

Qeveritë federale të degjeneruara të Skocisë dhe Uellsit krijuan planin e tyre të mirëqenies dhe gjithashtu sigurisht që do të mbajnë në vend një kërkesë të ligjshme për të përdorur trajtime të fytyrës në dhoma të mbyllura të tilla si dyqane dhe gjithashtu në transportin publik. Irlanda e Veriut duket e gatshme të bëjë të njëjtën gjë.

Studiuesit që morën pjesë në të premten në konferencën e internetit paralajmëruan se Anglia po vepronte jo thjesht me fqinjët e saj në Mbretërinë e Bashkuar, por me pjesën tjetër të globit.

Konferenca u organizua nga shkrimtarët e një letre demonstruese të lëshuar nga revista klinike The Lancet kohët e fundit që fillimisht mbante 122 marka tregtare.

1,400 studiues të tjerë në fakt kanë përfshirë emrat e tyre.

"Në Zelandën e Re gjithmonë kemi shikuar në Mbretërinë e Bashkuar për udhëheqje," deklaroi Michael Baker, mësues i shëndetit publik në Universitetin e Otago në Dunedin.

“Ju keni një thellësi të jashtëzakonshme të njohurive shkencore. Ju keni bërë jashtëzakonisht mirë në zhvillimin dhe shpërndarjen e vaksinave. Provat klinike të jashtëzakonshme që po tërheqim, ”deklaroi ai.

"Dhe kjo është arsyeja pse thjesht duket kaq e mrekullueshme saqë nuk po ndiqni as parimet themelore të shëndetit publik këtu"

Profesor Shu-Ti Chiou, kreu i mëparshëm i Administratës së Promovimit të Shëndetit në Tajvan, deklaroi se ajo ishte "shumë e shqetësuar" që mosha më rinore dhe gjithashtu individë të prirur nga mjekësia u nënshtruan nga strategjia e MB.

"Në kulturën tonë ekziston një thënie që është joetike të marrësh ombrellën nga njerëzit ndërsa është akoma me shi", deklaroi Chiou.

"Dhe në të vërtetë po bie shi shumë i fortë".

Rritja e infeksioneve që përfshiu Britaninë bëri që më shumë se 530,000 individë të këshillohen të vet-izolohen nga një aplikim i drejtuar nga qeveria në javën deri në 7 korrik, më e larta e mundshme në përgjithësi sepse janari, sipas informacionit më të ri.

Disa firma të tilla si prodhuesi i makinave Nissan në të vërtetë kanë humbur personel në masë pasi ata u dëgjuan nga aplikimi - në një dilemë në zhvillim të shpjeguar nga gazetat në Mbretërinë e Bashkuar si një "pingdemic".

Kasapët, një sektor shtesë i goditur rëndë, në të vërtetë kanë paralajmëruar gjithashtu mungesa të mishit në të gjithë vendin nëse aplikimi nuk bëhet shumë më pak delikat.