Pfizer për të kërkuar autorizimin nga SHBA për dozën e 3-të të vaksinës; të shtënat ende mbrojnë

Kërkimet nga shumë shtete tregojnë se Pfizer shot dhe vaksinat e tjera të përdorura gjerësisht COVID-19 ofrojnë mbrojtje të fortë kundër variantit shumë ngjitës delta

Associated Press

  • Facebook
  • Twitter
  • Flipboard
  • Comments

Mbyll Titujt kryesorë të Fox News Flash për 8 korrik Video

Titujt kryesorë të Fox News Flash për 8 korrik

Titujt kryesorë të Fox News Flash janë këtu. Shikoni se çfarë klikon në.com.

Pfizer është gati të kërkojë autorizimin e SH.B.A.-së për një dozë të tretë të vaksinës së saj COVID-19, duke thënë të enjten se një e shtënë tjetër brenda 12 muajsh mund të rrisë në mënyrë dramatike imunitetin dhe ndoshta të ndihmojë në largimin e mutantit të fundit shqetësues të koronavirusit.

Kërkimet nga shumë vende tregojnë se vaksinat Pfizer dhe vaksinat e tjera të përdorura gjerësisht COVID-19 ofrojnë mbrojtje të fortë kundër variantit shumë ngjitës delta, i cili po përhapet me shpejtësi në të gjithë botën dhe tani përbën shumicën e infeksioneve të reja në SHBA. 

Në këtë foto të Marsit 2021 të siguruar nga Pfizer, shishet e vaksinës Pfizer-BioNTech COVID-19 përgatiten për paketim në objektin e kompanisë në Puurs, Belgjikë.

Dy doza të shumicës së vaksinave janë kritike për zhvillimin e niveleve të larta të antitrupave që luftojnë virusin kundër të gjitha versioneve të koronavirusit, jo vetëm variantit delta - dhe shumica e botës ende është e dëshpëruar të marrë ato doza fillestare mbrojtëse ndërsa pandemia vazhdon të tërbohet.

Por antitrupat natyrshëm zbehen me kalimin e kohës, kështu që studimet gjithashtu janë duke u zhvilluar për të treguar nëse dhe kur mund të duhen nxitës. 

Të enjten, Dr. Mikael Dolsten i Pfizer i tha Associated Press se të dhënat e hershme nga studimi përforcues i kompanisë sugjerojnë që nivelet e antitrupave të njerëzve kërcejnë 10-XNUMX herë pas një doze të tretë, krahasuar me dozën e tyre të dytë muaj më parë. 

Në gusht, Pfizer ka në plan të kërkojë nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave për autorizimin emergjent të një doze të tretë, tha ai.

Pse mund të ketë rëndësi kjo për të luftuar variantin delta? Dolsten vuri në dukje të dhënat nga Britania dhe Izraeli që tregojnë vaksinën Pfizer "neutralizon shumë mirë variantin delta". Supozimi, tha ai, është se kur antitrupat bien mjaftueshëm ulët, virusi delta përfundimisht mund të shkaktojë një infeksion të lehtë përpara se sistemi imunitar të fillojë përsëri.

"Vaksinat u krijuan për të na mbajtur jashtë spitalit" dhe vazhdojnë ta bëjnë këtë pavarësisht variantit më ngjitës delta, tha ai. Dhënia e një doze tjetër do të ishte "një përpjekje e madhe ndërsa ne për momentin po përpiqemi t'u japim njerëzve dozën e parë".

Aktualisht vetëm rreth 48% e popullsisë amerikane është plotësisht e vaksinuar - dhe disa pjesë të vendit kanë nivele shumë më të ulta të imunizimit, vende ku varianti delta po rritet. Të enjten, Dr. Rochelle Walensky, drejtoreshë e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, tha se kjo çon në "dy të vërteta" - zonat shumë të imunizuara të Amerikës po kthehen në normalitet ndërsa shtrimet në spital po rriten në vende të tjera.

Një punëtor shëndetësor përgatitet të administrojë një goditje të vaksinës AstraZeneca COVID-19 gjatë një makine vaksinimi për njerëzit e moshës 30 deri 39 vjeç në Mexico City, të Mërkurën, 7 Korrik 2021.

"Kjo rritje e shpejtë është shqetësuese", tha ajo: Disa javë më parë varianti delta përbënte pak më shumë se një të katërtën e rasteve të reja në SHBA, por tani ajo përbën pak më shumë se 50% - dhe në disa vende, të tilla si pjesë të Midwest , deri në 80%.

Gjithashtu të enjten, studiuesit nga Instituti Pasteur i Francës raportuan prova të reja se vaksinimi i plotë është kritik. 

Në testet laboratorike, gjaku nga disa dhjetëra njerëz që dhanë dozën e tyre të parë të vaksinave Pfizer ose AstraZeneca "mezi e frenuan" variantin delta, raportoi ekipi në revistën Nature. Por javë pasi morën dozën e tyre të dytë, pothuajse të gjithë kishin atë që studiuesit e konsideruan një rritje të imunitetit mjaft të fortë për të neutralizuar variantin delta - edhe nëse ishte pak më pak i fuqishëm sesa kundër versioneve të mëparshme të virusit.

Studiuesit francezë gjithashtu testuan njerëz të pavaksinuar që i kishin mbijetuar një periudhe koronavirus dhe gjetën që antitrupat e tyre ishin katër herë më pak të fuqishëm kundër mutantit të ri. Por një dozë e vetme e vaksinës rriti në mënyrë dramatike nivelet e tyre të antitrupave - duke shkaktuar mbrojtje të tërthortë kundër variantit delta dhe dy mutantëve të tjerë, zbuloi studimi. Kjo mbështet rekomandimet e shëndetit publik që të mbijetuarit e COVID-19 të vaksinohen sesa të mbështeten në imunitetin natyror.

Eksperimentet laboratorike shtojnë të dhënat e botës reale që mutacionet e variantit delta nuk po shmangin vaksinat më të përdorura në vendet perëndimore, por nënvizojnë se është thelbësore që të imunizohet më shumë nga bota para se virusi të evoluojë akoma më shumë.

Studiuesit në Britani gjetën dy doza të vaksinës Pfizer, për shembull, janë 96% mbrojtëse kundër shtrimit në spital me variantin delta dhe 88% efektive kundër infeksionit simptomatik. Ky zbulim u bëri jehonë fundjavën e kaluar nga studiuesit kanadezë, ndërsa një raport nga Izraeli sugjeroi që mbrojtja ndaj infeksionit të butë delta mund të ketë rënë më poshtë, në 64%.

Nëse të vaksinuarit plotësisht duhet ende të mbajnë maska ​​në vendet ku varianti delta po rritet, është një pyetje në rritje. Në SH.B.A., CDC pohon se njerëzit e vaksinuar plotësisht nuk kanë nevojë. Edhe para se të vinte varianti delta, vaksinat nuk ishin perfekte, por provat më të mira sugjerojnë që nëse njerëzit e vaksinuar megjithatë marrin koronavirusin, ata do të kenë raste shumë më të lehta.

"Më lejoni të theksoj, nëse keni qenë të vaksinuar, ju keni një shkallë shumë të lartë të mbrojtjes," tha të Enjten Dr. Anthony Fauci, eksperti më i lartë i sëmundjes infektive të qeverisë amerikane. 

Në SH.B.A., normat e rasteve janë rritur për javë të tëra dhe shkalla e shtrimeve në spital ka filluar të rritet, duke u rritur 7% nga mesatarja e mëparshme shtatë ditore, u tha Walensky gazetarëve të enjten. Sidoqoftë, vdekjet mbeten mesatarisht të ulta, gjë që disa ekspertë besojnë se të paktën pjesërisht është për shkak të niveleve të larta të vaksinimit tek njerëzit 65 vjeç e lart - të cilët janë ndër më të ndjeshmit ndaj sëmundjeve të rënda.