Pfizer, zyrtarët shëndetësorë për t'u takuar në lidhje me vaksinat shtytëse; California të kërkojë maska ​​për fytyrën në shkolla: Azhurnime të drejtpërdrejta COVID-19

Elinor Aspegren   | SHBA SOT008ad01bc6d6b241d16a007f8d5c1dd3 - September 23, 2021luajShfaq Titullin Fshih Titullin Pse mund të na duhet një përforcues për vaksinat COVID-19Pfizer është i përgatitur t'i administrojë ato dhe CDC po thotë se ato nuk janë të nevojshme për momentin, zbuloni pse mund të bëhen të domosdoshme shkrepjet. Vetëm FAQs, USA SOT

Përfaqësues nga Pfizer dhe zyrtarë federalë të shëndetësisë, të cilët dërguan sinjale kontradiktore në lidhje me nevojën për të shtëna të vaksinës, po planifikojnë të takohen sa më shpejt të hënën, sipas Reuters.

Javën e kaluar, gjiganti farmaceutik amerikan dhe partneri i tij BioNTech thanë se do të ndjekin aprovimin rregullator të SH.B.A.-së dhe Evropës për një dozë të tretë të vaksinës së tyre COVID-19, duke pasur parasysh përhapjen e varianteve dhe të dhënave që ata thanë se treguan potencialin e vaksinës të zvogëluar gjashtë muaj pas të shtënave fillestare .

Të Dielën, ministria e shëndetit e Izraelit njoftoi se do të fillonte të ofronte fotografi përforcuese për të rriturit me sistem imunitar të dobësuar që tashmë kishin dy doza të vaksinës, mes një rritje atje. 

“Po punohet shumë për ta shqyrtuar këtë në kohë reale për të parë nëse mund të kemi nevojë për një shtytje. Por tani, duke pasur parasysh të dhënat që CDC dhe FDA kanë, ata nuk mendojnë se ne duhet t'u tregojmë njerëzve tani duhet të rriteni, "tha Dr. Anthony Fauci, një këshilltar i lartë i administratës së Biden, të Dielën në CNN në përgjigje të lajmeve.

Ndërkohë, 42 shtete panë një rritje të rasteve COVID-19 javën e kaluar nga një javë më parë, një shenjë që pandemia nuk ka mbaruar ende në Shtetet e Bashkuara. Pothuajse të gjitha rastet e reja - 99.7% - janë midis njerëzve që nuk janë vaksinuar.

Gjithashtu në lajme:

ChairmanKryetari i komisionit të qarkut Miami-Dade ka rezultuar pozitiv për koronavirus, rreth katër muaj pasi ishte vaksinuar plotësisht. Jose Diaz ka qenë një prani e shpeshtë në vendin e shembjes së kondos Surfside, duke ngritur pikëpyetje rreth ekspozimit në vend, njoftoi Miami Herald.

NdIndia ka raportuar tashmë më shumë se dy herë më shumë raste COVID-19 në 2021 sesa kishte të gjitha vitin e kaluar, tregon një analizë e SHTETE SOT e të dhënave të Universitetit Johns Hopkins.

MayKryetarët e bashkive të dy ishujve të Tokios i kanë kërkuar qeverisë metropolitane që të heqë stafetën e planifikuar olimpike nga rrugët publike mes një rritje të rasteve të koronavirusit.

IzShtrimet në spital kanë vazhduar të ulen në Wisconsin pasi më shumë banorë marrin vaksina. Numri i njerëzve të shtruar në spital me COVID-19 ka mbetur nën 100 për më shumë se dy javë.

Numbers Numrat e sotëm: SH.B.A. ka pasur më shumë se 33.85 milion raste të konfirmuara COVID-19 dhe më shumë se 607,100 vdekje, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins. Totali global: më shumë se 186.74 milion raste dhe më shumë se 4 milion vdekje. Gati 159.2 milion Amerikanë - 48% e popullsisë - janë vaksinuar plotësisht, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

📘 Çfarë po lexojmë: Ndërsa shumë adoleshentë dhe të rinj të rinj përgatiten të kthehen në klasë gjatë periudhës së vjeshtës mes përhapjes së variantit delta, shkalla e vaksinimit e mbetur midis Gjenerimit Z po ngre shqetësime tek ekspertët.

Vazhdoni ta freskoni këtë faqe për të rejat e fundit. Dua më shumë? Regjistrohuni në gazetën Watch Coronavirus Watch të "Detonic.shop" për të marrë azhurnime direkt në kutinë tuaj dhe bashkohuni në grupin tonë të Facebook.

California do të kërkojë maska ​​për fytyrën në shkolla këtë vjeshtë, duke ndryshuar nga CDC

California do të kërkojë që maskat të mbahen në shkolla kur klasat hapen këtë vjeshtë, pavarësisht udhëzimeve të reja të lëshuara të Premten nga CDC që thotë se mësuesit dhe studentët e vaksinuar nuk kanë nevojë të veshin mbulesa fytyre brenda ndërtesave të shkollës.

Përpara udhëzimeve të reja të shkollës që priten javën e ardhshme, zyrtarët shëndetësorë në Kaliforni thanë të Premten se kërkimi i mbulesave të fytyrës do të lejojë që të gjitha shkollat ​​të rihapen këtë vjeshtë për udhëzime të plota në person. Sekretari i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore të Kalifornisë, Dr. Mark Ghaly tha se jo të gjitha shkollat ​​mund të akomodojnë distanca fizike prej të paktën 3 metrash ose më shumë, kështu që masa më e mirë parandaluese është mbajtja e maskave brenda.

"Ne besojmë se me maskimin dhe me testimin, ne mund t'i kthejmë fëmijët përsëri në person 100% në shkollat ​​tona," tha Ghaly.

Ghaly vuri në dukje udhëzimin CDC të lëshuar të Premten thotë se kur nuk është e mundur të ruash të paktën 3 metra distancë fizike, "është veçanërisht e rëndësishme të shtresosh strategji të tjera të shumta parandaluese, siç është maskimi i ambienteve të brendshme".

Vendimi i Kalifornisë rreth shkollave vjen ndërsa rrethet në të gjithë shtetin përgatiten të hapen muajin tjetër për mësim me kohë të plotë dhe shteti vazhdon të inkurajojë banorët, duke përfshirë fëmijët e moshës 12 vjeç, të vaksinohen.

- Stockton Record

Pagesa e bonusit për punëtorët thelbësorë ndryshonte shumë në të gjitha shtetet

Për vënien e shëndetit të tyre në linjë gjatë pandemisë së koronavirusit, rojet e burgut në Misuri morën 250 dollarë shtesë për një pagë. Mësuesit në Gjeorgji morën 1,000 dollarë shpërblime. Dhe në Vermont, infermierët, rojet, punëtorët me pakicë dhe shumë të tjerë morën deri në 2,000 dollarë.

Gjatë vitit të kaluar, rreth një e treta e shteteve të SH.B.A.-së kanë përdorur ndihmën federale COVID-19 për të shpërblyer punëtorët që konsiderohen thelbësorë të cilët raportuan me rregull në vendet e punës gjatë pandemisë. Por kush kualifikohej për ato shpërblime - dhe sa morën ata - ndryshonte shumë, sipas një përmbledhjeje të Associated Press. Ndërsa disa u paguan mijëra dollarë, të tjerët me punë të ngjashme diku tjetër nuk morën asgjë.

Ndërsa shoqëria rihapet, vrulli për të siguruar pagën e rrezikut pandemik duket se po zbehet - edhe pse qeveria federale ka zgjeruar aftësinë e qeverisë shtetërore dhe lokale për të siguruar pagë prapavepruese nën një paketë ndihme prej 350 miliardë dollarësh të miratuar nga Presidenti Joe Biden në Mars.

Deri më tani, vetëm disa shtete janë zotuar të paguajnë punëtorët shtesë me para nga Plani Amerikan i Shpëtimit.

Facebook Twitter Email