Shumica dhe më pak shtetet e vaksinuara tregojnë ndryshime në normat e rasteve; FDA lëshon paralajmërim të ri për vaksinën J&J: Azhurnime të drejtpërdrejta COVID-19

Elinor Aspegren, Steven Vargas   | SHBA SOT698a37036d6a3cabb2e39071aafccdcb - 2 dhjetor 2021luajShfaq Titullin Fshih Titullin Pse mund të na duhet një përforcues për vaksinat COVID-19Pfizer është i përgatitur t'i administrojë ato dhe CDC po thotë se ato nuk janë të nevojshme për momentin, zbuloni pse mund të bëhen të domosdoshme shkrepjet. Vetëm FAQs, USA SOT

Kur shikoni pabarazitë midis shteteve më të vaksinuara dhe më pak, normat e rasteve COVID-19 tregojnë ndryshime të mëdha.

Gjatë javës së kaluar, shtetet që kanë vaksinuar plotësisht më shumë se gjysmën e banorëve të tyre kanë raportuar një normë mesatare të rastit prej rreth një e treta e një në shtetet që kanë vaksinuar më pak se gjysmën e banorëve të tyre, sipas një analize të të dhënave të CNN.

Sh.B.A mesatarisht 19,455 raste të reja COVID-19 në ditë gjatë shtatë ditëve të fundit, një rritje prej 47.5% nga java e mëparshme, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Dhe 43 shtete panë një rritje të rasteve javën e kaluar nga një javë më parë, një shenjë që pandemia vazhdon në Shtetet e Bashkuara. Më shumë se 99% e vdekjeve janë tani midis njerëzve që nuk janë vaksinuar, raporton Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

“Nëse [pacientët] janë aq të sëmurë sa të shtrohen në spital, ata janë të pavaksinuar. Ky është emëruesi absolut i përbashkët midis atyre pacientëve, ”tha Dr. Howard Jarvis, një mjek i urgjencës në Springfield, Misuri, për CNN të hënën. “Unë mund të shoh pendimin në fytyrën e tyre. E dini, ne i pyesim ata, sepse duam të dimë, a jeni vaksinuar? Dhe është shumë e qartë që shumë prej tyre pendohen (që nuk janë vaksinuar) ”.

Gjithashtu në lajme:

Government Qeveria e shtetit Tenesi të hënën pushoi nga detyra zyrtarin e saj të lartë të vaksinimit, duke u bërë e fundit nga rreth dy duzina shtetesh që kanë humbur vite të njohurive institucionale në lidhje me vaksinat në mes të pandemisë së koronavirusit.

Guvernatori iUtah Spencer Cox kërkoi falje të hënën pasi administrata e tij zbuloi se një agjenci shtetërore deklaroi gabimisht javën e kaluar se 70% e banorëve në shtet kishin marrë një dozë. Përqindja, sapo të korrigjohej, ra në 67%.

Zyrtarët e shëndetësisë federale qëndruan në qëndrimin e tyre se amerikanët të cilët janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19 nuk kanë nevojë për një goditje përforcuese pasi u takuan të hënën me përfaqësuesit e prodhuesit të vaksinave Pfizer.

Kryeministri japonez Yoshihide Suga të hënën urdhëroi një gjendje të jashtëzakonshme COVID-19 për Tokion. Plani synon të përmbajë një ringjallje në infeksionet e koronavirusit dhe të frenojë lëvizjen e njerëzve gjatë Lojërave Olimpike, të cilat zgjasin nga 23 korrik deri më 8 gusht.

Numbers Numrat e sotëm: SHBA kanë pasur më shumë se 33.8 milion raste të konfirmuara COVID-19 dhe më shumë se 607,300 vdekje, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins. Totali global: më shumë se 187.2 milion raste dhe më shumë se 4 milion vdekje. Gati 160 milion amerikanë - 48% e popullsisë - janë vaksinuar plotësisht, sipas CDC.

📘 Çfarë po lexojmë: Ndërsa shumë adoleshentë dhe të rinj të rinj përgatiten të kthehen në klasë gjatë periudhës së vjeshtës mes përhapjes së variantit delta, nivelet e mbetura të vaksinimit midis Gjenerimit Z janë duke ngritur shqetësime midis ekspertëve.

Vazhdoni ta freskoni këtë faqe për të rejat e fundit. Dua më shumë? Regjistrohuni në gazetën Watch Coronavirus Watch të "Detonic.shop" për të marrë azhurnime direkt në kutinë tuaj dhe bashkohuni në grupin tonë të Facebook.

California i ndalon studentët K-12 nga kampusi pa maskë

Rregullat e shtetit të Kalifornisë së Re ndalojnë studentët K-12 të ndjekin mësime personalisht pa maskë, sipas rregulloreve të reja të shtetit të lëshuara të hënën.

Rregullat janë në kundërshtim me rekomandimet e CDC që lejojnë studentët e vaksinuar të ndjekin mësimet pa maska. California shtoi rregulla më të rrepta përveç rekomandimeve federale.

Shtojca Shtetërore. i Udhëzimit Publik Tony Thurmond i tha Los Angeles Times se një pjesë e arsyes është se ata 12 vjeç e poshtë nuk janë ende të ligjshëm për t'u vaksinuar. Maskat janë një shtesë e dobishme kur distancimi fizik mund të jetë i vështirë me pjesëmarrjen e plotë.

"Kjo e bën më të qëndrueshme që të gjithë mund të kthehen dhe të gjithë mund të jenë të sigurt", tha Thurmond. "Kështu që unë e shoh këtë si një masë të kuptueshme të promovimit të sigurisë, por duke i dhënë të gjithëve aftësinë për t'u kthyer."

Departamenti i Shëndetit Publik të Kalifornisë shkroi të hënën se udhëzimi i shkollës do të sqarohet në lidhje me zbatimin e maskës dhe sigurinë. 

Vaksina e koronavirusit Johnson & Johnson po ngre përsëri shqetësime.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave të Hënën paralajmëroi për një lidhje të mundshme midis asaj vaksine dhe çrregullimit autoimun të njohur si sindroma Guillain-Barré. Në një deklaratë, agjencia tha se të dhënat "sugjerojnë një lidhje" midis vaksinës dhe një rreziku më të lartë të gjendjes, por jo të mjaftueshme "për të krijuar një marrëdhënie shkakësore".

Washington Post raportoi se ka pasur rreth 100 raste të lidhjes së mundshme, kryesisht midis burrave dhe në shumë raste midis moshës 50 vjeç e lart. Janë administruar rreth 12.8 milion doza të shkrepjes J&J.

CDC thotë në faqen e saj të internetit se njerëzit që kanë pasur sindromën Guillain-Barré mund të vaksinohen kundër COVID-19 dhe se asnjë rast i çrregullimit nuk u raportua në provat klinike për vaksinat Pfizer dhe Moderna. Një rast u raportua në gjykimet e J&J.

Përdorimi i vaksinës J&J, i përshëndetur për lehtësinë e tij me një goditje të vetme, u ndalua për 10 ditë në prill ndërsa agjencitë federale shëndetësore hetonin raportet e gjashtë grave që zhvillonin mpiksje të rrallë, por të rënda të gjakut brenda dy javësh nga marrja e goditjes. Agjencitë më vonë përcaktuan përfitimet e vaksinës më shumë se rreziqet e saj.

Facebook Twitter Email