'Limshtë e paqartë': Prindërit e mbërthyer midis dy botëve COVID ndërsa fëmijët e vegjël mbeten të pavaksinuar

Ndërsa bota kthehet në normalitet, prindërit plotësisht të vaksinuar ndihen të lënë pas me fëmijët e tyre të vegjël të cilët janë të pambrojtur ndaj koronavirusit.

Ilustrimi nga Veronica Bravo, SHBA SOT

Mbërthimi i Daniel Horowitz u shtrëngua rreth duarve të fëmijëve të tij ndërsa shikonte me det tmerrin në det. Askush nuk mbante maskë.

Uebfaqja e parkut zbavitës tha që çdo vizitor i pavaksinuar duhej të vishte mbulesa fytyre, por nuk u desh shumë që babai 42-vjeçar të kuptojë që këto rregulla nuk po zbatoheshin. 

Kjo nuk ishte vera e sigurt, e distancuar shoqërore, që kishte në mendje Horowitz.

Edhe pse babai nga Wilmington, Delaware, është plotësisht i vaksinuar, vajza e tij 8-vjeçare, Emily dhe djali 4-vjeçar, Adam, janë ende të pambrojtur. Horowitz ishte i ngazëllyer për t'u dhënë atyre verën që kishin humbur vitin e kaluar, por ai thotë se mungesa e vëmendjes për fëmijët e pavaksinuar i vë ata në rrezik.

Një portret familjar - i realizuar nga një fotograf i largët shoqëror - i Daniel Horowitz me gruan e tij, Dana Horowitz, vajza, Emily dhe djali, Adam, në 5 maj 2020.

"Duket se ata nuk i marrin shumë parasysh fëmijët kur bëjnë këto rregullore," tha ai. "Ne duam që fëmijët tanë të bëjnë gjëra argëtuese, por urojmë që të ishte më e sigurt për ta."

Ndërsa vendi merr vendin ku u ndal, prindërit plotësisht të vaksinuar ndihen të lënë pas, me fëmijët e tyre të pavaksinuar dhe të pambrojtur kundër koronavirusit. 

Studimet kanë treguar që fëmijët kanë më pak të ngjarë të infektohen dhe të zhvillojnë sëmundje të rënda nga COVID-19, por këto studime janë kryer gjatë mandateve të maskave dhe mandateve të distancës sociale, dhe ndërsa vendi kishte testime të forta. Disa prindër mendojnë se Qendrat për Kontrollin dhe Mbrojtjen e Sëmundjeve duhet të ofrojnë udhëzime më specifike për të lundruar në normalen e re fëmijët e tyre të pavaksinuar.

"Hardshtë e vështirë të marrësh masa kur informacioni është kaq mjegullt", tha Tawny Ochoa, një nënë 41-vjeçare nga Whittier, California. "Ju thjesht po lundroni rreth e rrotull varur në harresë."

Fëmijët e infektuar me virus ka më shumë të ngjarë të jenë asimptomatik sesa të rriturit e infektuar, duke e bërë të vështirë mbledhjen e informacionit në transmetim. Por, nga pak të dhëna që ekzistojnë, ekspertët e shëndetit thonë se mënyra më e mirë për të mbrojtur një fëmijë nga COVID-19 është që prindërit të vaksinohen. 

Më shumë se 4 milion fëmijë kanë rezultuar pozitivë për COVID-19 në SH.B.A., sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë. Fëmijët përfaqësojnë 2.2% të totalit të shtrimeve në spital të COVID-19 dhe 07% të vdekjeve totale. 

Që nga fillimi i pandemisë, më shumë se 4,000 fëmijë janë shtruar në spital me sindromë inflamatore multisisteme - një gjendje e rrallë por e rrezikshme e shoqëruar me COVID-19 që shkakton pjesë të ndryshme të trupit të bëhen të përflakur.

Megjithëse fëmijët kanë më pak të ngjarë të vdesin nga COVID-19 në krahasim me të rriturit, është më vdekjeprurëse se sëmundjet e tjera pediatrike, sipas të dhënave të paraqitura në një kohët e fundit Simpozium Johns Hopkins.

Fëmijët nën 12 vjeç dinë për vaksinën COVID edhe pse nuk mund ta marrin. Fëmijët nën moshën 12 vjeç që nuk mund të vaksinohen mund të dinë më shumë sesa mendoni për COVID-19 dhe vaksinën. Alia Wong, "Detonic.shop"

Më shumë fëmijë shtrohen në spital për gripin gjatë një sezoni normal të gripit sesa COVID-19, me 32 deri në 92 shtrime në spital për 100,000 raste gripi, krahasuar me 22 shtrime në spital për 100,00 raste COVID. Sidoqoftë, vdekjet nga gripi janë më të pakta. Një sezon normal i gripit ka rreth 110 deri në 192 vdekje të gripit tek fëmijët, ndërsa më shumë se 300 fëmijë kanë vdekur nga COVID-19.

"Fëmijët e rinj dhe të shëndetshëm nuk duhet të vdesin", tha Drejtori i CDC, Dr. Rochelle Walensky gjatë simpoziumit të 30 qershorit.

Të dhënat nga shkollat ​​e rihapura në vitin 2020-21 sugjeruan se fëmijët nuk ishin super-përhapës të koronavirusit origjinal. Më shumë infeksione të gjurmuara në shkolla u kaluan midis të rriturve. Por kur shkollat ​​ndoqën praktika të rrepta zbutëse, të tilla si mbajtja e vazhdueshme e maskave dhe distancimi social, transmetimi ishte i papërfillshëm, treguan disa studime.

Kampet ditore, duke paguar adoleshentët për të studiuar: Shkolla verore duket ndryshe. A do t’i ndihmojë fëmijët të arrijnë?

"Bazuar në të dhënat e disponueshme, mësimi personal në shkolla nuk është shoqëruar me transmetim të konsiderueshëm të komunitetit", vuri në dukje një studim i cituar gjerësisht CDC nga 19 Mars. "Transmetimi i rëndësishëm sekondar i COVID-19 mund dhe ndodh në mjediset e shkollës kur parandalimi strategjitë nuk zbatohen dhe nuk ndiqen ”, paralajmëronte studimi.

Infeksionet tek fëmijët më shpesh vinin nga kontakti i ngushtë me njerëz të tjerë me COVID-19, duke përfshirë pjesëmarrjen në tubime dhe vizitorët në shtëpi, sipas CDC.

CDC lëshoi ​​udhëzime të Premten që hoqi udhëzimet e maskimit në ambiente të mbyllura për mësuesit dhe studentët plotësisht të vaksinuar në shkollë. Agjencia u bëri thirrje shkollave të rihapen plotësisht në vjeshtë "pavarësisht nëse të gjitha strategjitë e parandalimit mund të zbatohen", duke e quajtur kthimin e mësimit personal "një përparësi". Maskat duhet të mbahen ende në ambiente të mbyllura nga të gjithë mbi 2 vjeç, të cilët nuk janë vaksinuar plotësisht, tha CDC.

Me gjithë këtë në mendje, familjet ende duhet të peshojnë se çfarë niveli të rrezikut janë të gatshëm të tolerojnë, tha Amanda Simanek, një profesore e epidemiologjisë në Universitetin e Wisconsin-Milwaukee.

"Ne jemi në një periudhë daljeje - është e paqartë", tha Simanek, një nënë e dy fëmijëve, përfshirë një që është 12 vjeç dhe plotësisht i vaksinuar dhe dy fëmijë më të vegjël që nuk janë ende të kualifikuar për vaksinën. 

Njerëzit peshojnë rreziqe të palidhura me COVID-19 çdo ditë, edhe nëse nuk janë gjithmonë të vetëdijshëm për këtë - kur një prind e dërgon fëmijën e tyre në shkollë, i lejon të ngjiten në një pemë, i lënë nën kujdesin e një kujdestareje fëmijësh ose i çon kudo në një makinë. 

"Ka rreziqe që lidhen me të qenit në një makinë, por shumica prej nesh nuk shqetësohen për këtë në baza ditore, sepse ne kemi pranuar ato rreziqe si pjesë e çmimit për të arritur atje ku ne duam të shkojmë", tha Lynn Bufka , drejtor i lartë i transformimit dhe cilësisë së praktikës në Shoqatën Amerikane të Psikologjisë.

Kërkimet tregojnë se faktorët njohës, emocionalë dhe hormonalë mund të ndikojnë në mënyrën se si një individ merr vendime që përfshijnë rrezik. Rreziku afrohet dhe tolerohet ndryshe bazuar në faktorët biologjikë dhe përvojat e jetës. Në rastin e COVID-19, ndikohet gjithashtu nga shëndeti i familjes dhe mënyra se si të rriturit peshojnë tensionin midis sigurisë fizike dhe shëndetit mendor.

Një familje me imunitet mund të jetë më pak tolerante ndaj rrezikut sesa një familje që nuk është e tillë. Një familje që humbi dikë nga COVID-19 mund të jetë më e kujdesshme sesa ajo që nuk është prekur personalisht nga virusi. Anasjelltas, një familje më shumë e shqetësuar për efektet e izolimit të një fëmije të vogël sesa kontraktimi COVID-19 mund të zgjedhë të angazhohet në aktivitete me ndonjë rrezik të virusit ekspozimit.

Problemi është se njerëzit duan përgjigje të thjeshta bardh e zi, tha profesori i psikologjisë dhe shkencës nervore Jay Van Bavel, nga Universiteti i New York. Ata luftojnë për të peshuar probabilitetet. Fatkeqësisht, COVID-19 paraqet shumë variabla, tha ai. 

Ndërsa është e kujdesshme për të balancuar rreziqet që lidhen me COVID-19, nuk ka asnjë mënyrë për t'i eleminuar plotësisht ato, tha Bufka.

"Nuk ka asnjë vendim perfekt," tha ajo. "Ne të gjithë jetojmë në një botë ku gjithmonë do të ketë vendime që përfshijnë rrezik."

Vendimi për të marrë përsipër atë rrezik gjithashtu mund të ndikohet nga varianti shumë i transmetueshëm Delta, i cili është raportuar tek fëmijët dhe po përhapet me shpejtësi në të gjithë SHBA

CDC thotë se varianti Delta, i identifikuar së pari në Indi, tani është lloji dominues në SH.B.A., duke përbërë më shumë se gjysmën e të gjithë infeksioneve të reja. Në disa xhepa të vendit, të tilla si Midwest dhe shtetet e sipërme malore, ky numër është afër 80%, tha Walensky në një konferencë shtypi javën e kaluar.

Ndërsa studimet tregojnë se njerëzit e vaksinuar janë të sigurt kundër variantit Delta, ekspertët e shëndetit thonë se lloji është shumë i transmetueshëm midis njerëzve pjesërisht të vaksinuar dhe të pavaksinuar - duke i lënë fëmijët më të vegjël të prekshëm nga infeksioni.  

Më 30 qershor, Spitali i Fëmijëve në Teksas raportoi disa nga infeksionet e para pediatrike të vendit - të gjitha ndodhin tek fëmijët nën 12 vjeç. Edhe pse është shumë herët për të treguar nëse varianti Delta shkakton sëmundje më të rëndë tek fëmijët, ekspertët thonë se është e qartë se po shkakton infeksione më simptomatike.

"Meqenëse është varianti më ngjitës deri më tani bazuar në të gjitha të dhënat që kemi grumbulluar deri më tani, ne presim që të shohim transmetim më të shpejtë të këtij virusi nga të rriturit dhe adoleshentët tek fëmijët", tha. Dr. James Versalovic, patolog i përgjithshëm dhe pediatër i përkohshëm i përgjithshëm në Spitalin e Fëmijëve të Teksasit.  

Prandaj ekspertët e shëndetit po u kërkojnë të rriturve dhe adoleshentëve të vaksinohen, jo vetëm për të mbrojtur veten nga varianti, por edhe për të mbrojtur fëmijët më të vegjël në familje. Studimet kanë treguar që fëmijët kanë më shumë të ngjarë të marrin koronavirusin nga të rriturit dhe adoleshentët sesa nga fëmijët e tjerë. 

Daniel Horowitz, 42 vjeç, në Citizens Bank Park në Filadelfia më 4 Prill me djalin e tij, Adam, 4 vjeç dhe vajzën e tij, Emily, 8.

"Ndërsa është mjaft e qartë se fëmijët më të vegjël kishin më pak të ngjarë të infektoheshin nga virusi me të cilin po merreshim një vit më parë, variantet që janë shfaqur që atëherë janë sigurisht të afta të shkaktojnë shpërthime në shkolla", tha William Hanage, një profesor i epidemiologjisë në Shkolla Harvard TH Chan e Shëndetit Publik.

Pasi u vaksinuan plotësisht, Versaloviç tha se prindërit mund të mbrojnë fëmijët e tyre duke i vendosur të mbajnë një maskë dhe të praktikojnë distancimin shoqëror sa herë që statusi i vaksinimit i të rriturve ose adoleshentëve afër nuk është i njohur.

Ai thekson rëndësinë e distancës sociale dhe higjienës së duarve për prindërit e fëmijëve shumë të vegjël për të mbajtur maska.

"It'sshtë një mesazh i vështirë për prindërit, por ne do të duhet të jemi veçanërisht të kujdesshëm këtë verë," tha Versalovic.

Në ndërkohë, shkencëtarët po dyfishojnë përpjekjet e tyre për të përfunduar provat klinike në mënyrë që Administrata e Ushqimit dhe Barnave të mund të autorizojë një vaksinë COVID-19 për fëmijët më të vegjël sa më shpejt të jetë e mundur.

Spitali i Fëmijëve i Teksasit bashkëpunoi me zhvilluesit e vaksinave Pfizer dhe Moderna për të kombinuar provat e Fazës 2 dhe 3, duke përshpejtuar procesin gjatë muajve të verës për të paraqitur të dhëna deri në fillim të vjeshtës.

"Në fillim të vitit të ardhshëm shkollor, ne shpresojmë të kemi autorizimin e përdorimit emergjent për këto vaksina COVID për fëmijët nën 12 deri në fillim deri në mes të vjeshtës," tha Versalovic. "Ky mbetet një përparësi kryesore dhe tani ka shtuar urgjencën me përhapjen e shpejtë të variantit Delta."

Ndiqni Adrianna Rodriguez në Twitter: @AdriannaUSAT. 

Mbulimi i shëndetit dhe sigurisë së pacientit në "Detonic.shop" është bërë i mundur pjesërisht nga një grant nga Fondacioni Masimo për Etikë, Inovacion dhe Konkurrencë në Shëndetësi. Fondacioni Masimo nuk ofron të dhëna editoriale.