Më duhej të bëja një podcast për të dëgjuar më në fund të vërtetën rreth menopauzës

"Unë kam një infeksion tjetër të urinës", thashë, duke zhytur veten në karrigen e mjekut, duke rrotulluar sytë sikur kjo të ishte sjellë nga ndonjë gabim budalla që kisha bërë. "Duket se do të ndodhë pasi çdo herë që bëj seks, dhe në të vërtetë, më dhemb pak edhe të bësh seks këto ditë."

47393ff3dd73f972f4c67a017ab17313 - September 24, 2021

Mjeku im i përgjithshëm (GP) dukej simpatik: koka anoi pak, vetullat e thurura së bashku me shqetësim. “Shumë gra në moshën tuaj e gjejnë këtë, shpesh janë marrëdhënie të reja, dhe ato po kryejnë më shumë seks se sa kishin qenë kohët e fundit. Sigurohuni që përdorni shumë vaj, dhe mos harroni të shkoni në tualet menjëherë pas seksit. Ja disa antibiotikë, kaloni një ditë të mbarë. ”

Isha 51 vjeç, mosha mesatare që një grua në Mbretërinë e Bashkuar të përjetonte menopauzë, por atëherë nuk e dija këtë. Menopauza nuk ishte as në radarin tim, sepse a) Unë vazhdoja të kisha periudha të rregullta, të rënda dhe b) Nuk do të kisha pasur kurrë flakë të nxehtë, dhe gjithçka që dija rreth menopauzës ishte ndërprerja e menstruacioneve dhe shfaqja e nxehtësive.

Numrat

Megjithëse mjeku im i referohej moshës sime, ajo (një grua rreth 60 vjeç) nuk përmendi menopauzën në konsultë dhe unë kurrë nuk e kisha dëgjuar termin perimenopauzë në këtë pikë.

Kur ndodhi e gjithë kjo? Në vitet 1970 apo 80, ndoshta? Nr. Katër vjet më parë, në 2017.

Ne do të kthehemi në historinë time të menopauzës, ose udhëtimin, ose betejën, megjithatë ju doni ta etiketoni atë, së shpejti, por le të qëndrojmë me ata numra në një moment. Si është që, në shekullin 21, diçka që do të prekë më shumë se gjysmën e popullsisë, nëse ata jetojnë për ta parë atë, është kaq e nën-diskutuar? Kjo mungesë bisede është në të gjithë bordin, midis nënave dhe fëmijëve, burrave dhe grave, madje edhe midis miqve të ngushtë femra.

Kur mbusha 50 vjeç, unë u ftova për një skanim të gjirit natyrisht, unë marr ftesë dyvjeçare për të bërë një njollë të qafës së mitrës, për të dyja unë jam jashtëzakonisht mirënjohës, por ku ishte broshura ime, të themi, 45 që përshkruante disa të simptomave të perimenopauzës dhe më ftoi të bëja një takim me mjekun tim nëse mendoja se mund të vuaja disa prej tyre?

Simptoma të gjera

Nëse po e lexoni këtë dhe po mendoni, "Hë? Cilat janë simptomat e menopauzës? ” ti nuk je vetëm. Më lejoni t'ju plotësoj simptomat e mia të preferuara pak të njohura që mund të çudisin gratë sepse nuk kanë ide se këto janë të lidhura me menopauzën:

Thatësi e vaginës: Vajosja juaj natyrale mirëmbahet nga estrogjeni, kështu që ndërsa thahet, edhe vagina juaj. Kjo mund të shkaktojë dhimbje dhe shqetësim, veçanërisht gjatë seksit, dhe gjithashtu ndikon në uretër, prandaj infeksionet e mia të pafundme të traktit urinar (UTI).

Lëkura kruarje: Kjo është simptoma e tretë që më çoi te mjeku, pas UTI-ve dhe dhimbjes së vaginës. Nivelet e ulëta të estrogjenit gjithashtu mund të çojnë në nivele të ulëta të kolagjenit, gjë që çon në lëkurë të hollë, të thatë dhe kruarje. Tani duhet të marr një antihistaminë çdo ditë në mënyrë që të mund të siguroj qetësi nga ky ose çdo gjumë. Dhe duke folur për gjumin ...

Insomnia: Për shkak të të gjitha ndryshimeve që po ndodhin në trupin tuaj, si dhe simptomave të tjera të menopauzës, ju gjithashtu mund të përjetoni gjumë të prishur, një simptomë që unë e kisha vendosur që thjesht të bëhej "më shqetësuese".

Çrregullimi i panikut: Gratë në menopauzë janë më të ndjeshme ndaj sulmeve paniku se pothuajse kushdo tjetër. A mund ta besoni atë? Jam me fat që në të vërtetë nuk kam pasur një sulm paniku, por rreth të 50-ave, për herë të parë në jetën time, u shqetësova.

Ndjeva një peshë të rëndë në gjoksin tim që nuk më zhdukej, një ndjenjë e pashmangshme dënimi që nuk e kisha njohur kurrë më parë, dhe u tmerrova kur vozisja. Një vit më parë, unë do të shëtisja vetëm Evropën për 9 javë, krejt i palëkundur, por tani mezi mund të shkoja në dyqane.

Ekstremitetet e ndjesi shpimi gjilpërash: Nuk është tepër e zakonshme, por një ndjesi shpimi gjilpërash mund të shfaqet në çdo pjesë të trupit. Kjo zakonisht është në këmbë, duar, duar dhe këmbë. E kisha këtë, dhe mendova se isha me mangësi në B12, nuk isha. Jam testuar dhe diagnostikuar me sindromën e tunelit kyçit të dorës, e cila është, befasi, befasi, shumë e zakonshme tek gratë e moshës mesatare.

Bie kujtesa: Kam humbur numërimin e numrit të grave që kam dëgjuar të thonë: "Mendova se kisha çmenduri të hershme". Ju mund të harroni atë për të cilën po flisni në mes të një bisede, ju humbni të gjithë emrat tuaj dhe duhet të shkruani gjithçka - në një moment të jetës tuaj kur zakonisht jeni në krye të lojës tuaj. Tershtë e tmerrshme.

Magjitë marramendëse: Vertigo dhe ndjenja e marramendjes gjatë menopauzës mendohet se shkaktohen nga rënia e estrogjenit. Më merren mendtë kur shtrihem në shtrat natën, gjë që më bën të qesh sepse më duket qesharake. Por një mik i imi i ngushtë zhvilloi marramendje gjymtuese që së pari u shfaq në një karrige ngritëse në një mal në një vendpushim skish. Asnjë ditë argëtuese aspak.

Alergjia: Ndërsa nuk mund të keni pasur kurrë problem me gjëra të caktuara më parë, mund të vini re alergji ose intolerancë gjatë ose pas menopauzës. Për shumë gra, kjo do të thotë lamtumirë për verën dhe kafeinën.

Periudhat e parregullta: Pas udhëtimit tim në mjekun e përgjithshëm me vagjinën / uretrën time problematike, unë vazhdova të zhvilloja gjakderdhje të çrregullt dhe të rëndë. Mjeku im - i cili ende nuk përmendte perimenopauzën ose menopauzën, por tha që ishte e shqetësuar "për shkak të moshës sime" - më dërgoi tek një gjinekolog.

Kam bërë skanime me ultratinguj të brendshëm dhe të jashtëm dhe një kolposkopi për të parë qafën e mitrës dhe u diagnostikova me endometrit. (Jo, kurrë nuk kisha dëgjuar për të, është një infeksion i mitrës.)

Nuk më ofruan asgjë për infeksionin, por u sugjerua që të kisha një spirale Mirena të pajisur për të ndihmuar në gjakderdhjen e madhe dhe, për herë të parë, kur isha 53 vjeç e gjysmë, u përmend fjala perimenopauzë, urra!

Kjo ishte 2.5 vjet pasi shkova për herë të parë te mjeku me "probleme të grave", dhe 2.5 vjet pas moshës mesatare për një grua për të goditur menopauzën.

Koha per ndryshim

Kjo ishte 1.5 vjet më parë, dhe falë spirales, tani nuk kam periudha, gjë që është e mahnitshme, por do të thotë që nuk do ta di se kur goditi menopauzën. Përkufizimi i hyrjes në menopauzë është të mos kesh një periudhë prej 12 muajsh, është po aq shkencor!

Disa nga simptomat e mia të tjera janë lehtësuar gjithashtu - ndoshta për shkak të progesteronit që po marr nga spiralja, ndoshta jo. Dhe në këtë hapësirë, ky vend i qetë i mos gjakderdhjes në vendet e restorantit, të qenit në gjendje të ngasësh makinën pa u çmendur, duke fjetur pak më shumë, duke bërë një vaginë të lumtur, duke kujtuar emrat e fëmijës tim dhe duke mos kruar krejtësisht, gjatë gjithë kohës, Fillova të reflektoj për tërë këtë biznes.

Pastaj u acarova pak, gjë që u kthye në të vërtetë mjaft e zemëruar për mungesën e informacionit dhe bisedës. Pse mjeku im nuk e përmend menopauzën, kur ajo kishte kaq shumë mundësi, dhe unë kisha kaq shumë simptoma ?!

Ishte ky zemërim dhe zhgënjim për heshtjen rreth menopauzës që më shtyu të bëja On My Last Eggs, një podcast rreth perimenopauzës, për të hapur bisedën dhe për të ndihmuar gratë të ndiejnë se nuk janë vetëm, nuk çmenden dhe nuk po vdesin ( Unë ju sfidoj që zemra juaj të shkojë në aritmi dhe të mos mendoni se po vdisni).

Kam dëgjuar për presionin e shtuar kur keni një nënë në menopauzë që rrit adoleshentë (ndizni ngjyrën blu dhe qëndroni prapa!), Mos i vini re pasojat shëndetësore të ndërprerjes së estrogjenit: osteoporoza dhe një rrezik i rritur i sëmundjeve të zemrës.

Për më tepër, falë një studimi të bërë në vitet 1990, ekziston një frikë e thellë nga terapia e zëvendësimit të hormoneve si tek mjekët ashtu edhe tek gratë, duke çuar që ajo shpesh as të mos konsiderohet si trajtim.

Dy mysafirë në podcast, nga vetëm 15, ishin vetëvrasës. Të dy erdhën jashtëzakonisht afër marrjes së jetës së tyre për shkak të simptomave të tyre.

Prandaj kërkoj dy gjëra nga ju. Nëse jeni një grua në të 40-at tuaja, lexoni në këtë juggernaut që po ju vjen përpara, në mënyrë që kur ta bëjë këtë, të dini si të kërkoni ndihmën që ju nevojitet. Gjithashtu, unë kërkoj që të keni një bisedë rreth menopauzës me dikë në muajin tjetër.

Ndoshta pyesni shefin tuaj nëse ata kanë një politikë të menopauzës (dhe ju lutem më bëni një foto për pamjen e fytyrës së tyre). Mund të pyesni mamanë tuaj në cilën moshë kaloi menopauzën dhe cilat ishin simptomat e saj. Ose bisedoni me një mik apo partner për këtë.

Dhe nëse doni të dëgjoni disa biseda të sinqerta, informuese dhe qesharake rreth menopauzës dhe perimenopauzës për të filluar, ju lutemi dëgjoni Në Vezët e Mia të Fundit.