Haiti merr doza vaksine 500K; e para e pandemisë

Haiti merr doza vaksine 500K; e para e pandemisë

Haiti të mërkurën mori vaksinën e parë të koronavirusit që nga fillimi i pandemisë, duke mirëpritur 500,000 doza ndërsa vendi lufton me një rritje të rasteve dhe vdekjeve.

Organizata Pan-Amerikane e Shëndetësisë tha se Shtetet e Bashkuara dhuruan dozat përmes programit COVAX të Kombeve të Bashkuara për vendet me të ardhura të ulëta.

Zëdhënësi Nadia Peimbert-Rappaport tha për Associated Press se dërgesa ishte vaksina Moderna.

"Ardhja e këtyre vaksinave është mjaft premtuese dhe tani sfida është t'i çojmë tek njerëzit që kanë më shumë nevojë", tha drejtori i agjencisë rajonale të shëndetit, Dr. Carissa Etienne.

Dozat do të administrohen falas, tha Dr. Marie Gréta Roy Clément, ministri i shëndetit publik dhe popullsisë në Haiti.

"Kjo ndarje e parë e vaksinave i jep fund një periudhe të gjatë pritjeje, një fundi një periudhe të gjatë pritjeje jo vetëm për popullsinë Haiti por edhe për njerëzit e rajonit të cilët ishin shumë të shqetësuar se Haiti ishte i vetmi vend Amerikat që nuk kishin futur ende vaksinën COVID 19, ”tha ajo në një deklaratë.

Haiti ka raportuar më shumë se 19,300 raste të konfirmuara të koronavirusit dhe më shumë se 480 vdekje ndërsa lufton një valë rastesh COVID-19 që ka detyruar spitalet të kthejnë pacientët. Ekspertët besojnë se këto shifra nuk raportohen gjerësisht pasi ka prova të pakta në Haiti, i cili ka më shumë se 11 milion njerëz.

Haiti merr doza vaksine 500K; e para e pandemisë

Rreth 756,000 doza të fotografive të AstraZeneca ishin planifikuar të mbërrinin në maj përmes programit COVAX por u vonuan duke pasur parasysh shqetësimin e qeverisë për mpiksjen e mundshme si një efekt anësor dhe mungesën e infrastrukturës për të mbajtur vaksinat në frigorifer siç duhet.

Organizata Shëndetësore Panamerikane ka thënë se do të ndihmonte Ministrinë e Shëndetësisë të Haitit të zgjidhte ato probleme dhe do të jepte përparësi vaksinimit të punonjësve shëndetësorë.

Nuk dihej menjëherë kur do të fillonin inokulimet dhe ku.

Ekspertët kanë paralajmëruar më parë për problemet e mundshme që mund të komplikojnë përpjekjet e vaksinimit, duke përfshirë një rritje të dhunës në bandë që i ka njerëzit të frikësuar të lënë shtëpitë e tyre ose të udhëtojnë në zona të caktuara sepse kanë frikë për jetën e tyre.

Haiti gjithashtu po ndjehet keq nga vrasja e 7 korrikut e Presidentit Jovenel Moïse.

Moïse kishte shpallur një emergjencë shëndetësore në 24 maj dhe vendosi një ndalim ore dhe masa sigurie, duke përfshirë mandatimin e përdorimit të maskave të fytyrës kur hyjnë në biznese. Por pak nga Haiti po ndjekin masat ndërsa blejnë ushqime në tregje të zhurmshme ose hipin në autobusë plot ngjyra të njohur si çezmat e çezmave.

  • Haiti merr doza vaksine 500K; e para e pandemisë
  • Haiti merr doza vaksine 500K; e para e pandemisë
  • Haiti merr doza vaksine 500K; e para e pandemisë
  • Haiti merr doza vaksine 500K; e para e pandemisë
  • Haiti merr doza vaksine 500K; e para e pandemisë

Muajin e kaluar, Fondacioni jofitimprurës St. Luke për Haitin tha se pasiguria e vendit po ndërhynte në oksigjenin që importohej si një lëng, pastaj kthehej në gaz dhe shpërndahej.

"Workshtë punë e vështirë dhe e rrezikshme të rimbushësh 320 tanke në ditë, në zonat e kuqe të Port au Prince", tha ajo.