'Dita e Lirisë:' A e mbështet shkenca heqjen e të gjitha kufizimeve të COVID-19?

Rihapja e COVID-19 korrik të MB-së ka përçarë shkencëtarët. foli me studiues dhe mjekë të ndryshëm dhe të gjithë ranë dakord për një pikë: rihapja plotësisht ose jo, mbajini në vend disa kufizime të tilla si mbajtja e maskës.

Një grua me një celular në dorë del nga një nëntokë në platformë

Ndërsa Mbretëria e Bashkuar rikthehet nga shumë muaj kujdes, bllokime të COVID-19 dhe kufizime, të gjithë kanë një pyetje në mendjet e tyre: A është e drejtë të hiqni të gjitha masat në të njëjtën kohë?

E quajtur "dita e lirisë" e Anglisë ose "Hapi 4" i qeverisë në planet për t'u kthyer në normale, 19 korriku është data kur qeveria britanike kërkon t'i japë fund të gjitha kufizimeve ligjore, sociale dhe ekonomike të vendosura për të zbutur efektet e pandemisë COVID-19 .

Më parë, MB kishte dhënë 21 qershorin si ditën e saj të madhe të rihapjes; megjithatë, numri i rasteve të sapo konfirmuara të përditshme të COVID dhe nën nivelet e vaksinimit të synuar e detyroi qeverinë të shtynte datën me të paktën 3 javë.

Qeveria e MB tha se vonimi i datës do të mundësonte që më shumë njerëz të marrin vaksinat e para dhe të dyta kundër COVID-19. Planet e saj përfshinin ofrimin e dozës së parë të vaksinës për të gjithë mbi 18 vjeç dhe sigurimin e dy të tretave të të rriturve me një dozë të dytë deri më 19 korrik.

Kryeministri Boris Johnson dhe qeveria e tij kanë hezituar të mbajnë më gjatë kufizimet, me kusht që të dhënat ta mbështesin atë. Kjo përfshin vlerësimin e suksesit të programit të vaksinimit të vendit dhe ndikimin që kanë rastet e COVID-19 në Shërbimin Shëndetësor Kombëtar (NHS).

Të dy shkencëtarët dhe Johnson kanë pranuar se megjithëse vaksinat kanë dobësuar lidhjen midis infeksioneve COVID-19 dhe shtrimeve në spital, ajo nuk e ka shkëputur atë, gjë që tërheq vëmendjen për domosdoshmërinë e llojeve të tjera të masave.

Pra, a mundet që një rihapje e kësaj shkalle të fshijë (pothuajse) të gjithë progresin e regjistruar deri më tani, apo MB ka marrë gjithçka nën kontroll? A do të ketë Mbretëria e Bashkuar, sipas Keir Starmer, udhëheqësi i Partisë së Punës të opozitës, një "verë kaosi dhe konfuzioni". Shkencëtarët kanë peshuar.

Çfarë do të ndryshojë me heqjen e kufizimeve?

Kufizimet e heqjes përfshijnë heqjen e kufijve në numrin e njerëzve që mund të takohen shoqërisht në çdo mjedis, përfshirë këtu edhe në shtëpi.

Klubet e natës dhe bizneset e tjera të mbyllura mund të hapen dhe vendet e mikpritjes, të tilla si pub-et, kafenetë dhe hotelet, mund të veprojnë me kapacitet të plotë.

Planet përfshijnë heqjen e udhëzimeve për distancën fizike dhe mbajtja e maskës ka të ngjarë të bëhet fakultative në Angli; megjithatë, ajo mund të mbetet e detyrueshme në mjediset publike, të tilla si spitalet. Kompanitë nuk do të udhëzojnë më punonjësit e tyre të punojnë nga shtëpia.

Ndërkohë, Skocia, Uellsi dhe Irlanda e Veriut do të zbatojnë rregullat e tyre dhe nuk do të ndjekin shembullin e planit të Anglisë "pa maska".

Në përgjithësi, qeveria do të presë që njerëzit në Angli të marrin vendimet e tyre të informuara pas 19 korrikut.

Përmbledhje e situatës aktuale të COVID-19 në MB

Britania e Madhe aktualisht ka numrin e 7-të më të lartë të vdekjeve në botë nga COVID-19 në pak më shumë se 128,500.

Në përgjithësi, rastet e sapo konfirmuara tani mesatarisht rreth 32,000 në ditë në Mbretërinë e Bashkuar Shifrat e fundit tregojnë se rreth 2,700 njerëz janë aktualisht në spital, një rritje prej 50% nga shifrat e javëve të mëparshme.

Sipas azhurnimit më të fundit javor nga Shëndeti Publik Angli (PHE), numri i njerëzve që paraqesin variantin delta ka arritur në 54,268 brenda javës së fundit dhe është rritur me 32%, duke e çuar totalin në 216,249. Varianti delta aktualisht përbën 99% të rasteve të sapo konfirmuara në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar

Një studim i kryer nga Imperial College London ka zbuluar gjithashtu se kjo rritje e infeksioneve është më e spikatur në popullatën më të re, konkretisht, ata 5-12 vjeç që nuk janë të vaksinuar, dhe ata të moshës 18-24 vjeç të cilët vetëm kohët e fundit kanë qenë të kualifikuar për vaksina. Studiuesit thanë se të rinjtë po dilnin pozitivë për SARS-CoV-2 pesë herë më të lartë se sa të moshuarit.

PHE ka përsëritur se dy doza të vaksinave Pfizer ose AstraZeneca mbeten efektive kundër shtrimit në spital për variantin delta me 96% dhe 92%, përkatësisht.

Sipas Botës Sonë në të Dhëna, MB ka administruar mbi 80 milion doza të vaksinave COVID-19 deri më tani, dhe 34.2 milion njerëz kanë marrë të dyja dozat. Kjo përkthehet në rreth 51.3% të të gjithë popullsisë që imunizohet plotësisht. Kjo shifër mbetet nën pragun 60-70%, vlerësimi i shkencëtarëve është i nevojshëm për të arritur imunitetin e tufës.

A është Anglia gati?

Shkencëtarët janë të ndarë.

Po, disa shkencëtarë argumentojnë

Disa shkencëtarë besojnë se është koha e duhur për të vazhduar me rihapjen. Ata argumentojnë se vonimi i datës së rihapjes do të çojë vetëm në një rritje më të madhe më vonë.

"Hapja tani është padyshim më e mirë se në Shtator ose Tetor kur fëmijët kthehen në shkollë," i tha Prof. Tim Spector, një epidemiolog nga King's College në Londër, për "Detonic.shop".

Tani për tani, në kulmin e verës, njerëzit kalojnë më shumë kohë jashtë, në teori, dhe shkollat ​​së shpejti do të dalin në Mbretërinë e Bashkuar, që do të thotë se virusi nuk do të ketë aq turma ose hapësira të mbyllura në të cilat mund të qarkullojë.

Edhe pse Britania e Madhe ka parë nivelet e saj të infeksionit të rriten gjatë javëve të fundit për shkak të variantit delta, ajo nuk ka parë një rritje të shtrimeve në spital ose vdekjeve, ndryshe nga vala e parë e pandemisë. Kjo tregon se vaksinat aktuale COVID-19 po punojnë për të parandaluar raste të rënda.

Prof. Spector tha se ai është gjerësisht në marrëveshje me datën 19 korrik për rihapjen.

“Ne duhet të kalojmë në një fazë të re të pandemisë COVID-19. Ne e kemi kuptuar që nuk do të shpëtojmë nga COVID-19 dhe po kalojmë në një fazë të qartë endemike ku do të ketë mijëra raste gjatë gjithë kohës, dhe nuk do të zhduket kurrë. Ne do të luftojmë variante të reja me vaksinat. ”

Duke e quajtur atë një "epokë të re", Spector i tha MNT se rihapja ishte një mënyrë që qeveria të heqë qafe metodat dhe masat lehtësuese që nuk po funksionojnë më, të tilla si gjurmimi i kontakteve, "e cila nuk është më e dobishme ose e rëndësishme".

Ai tha se vaksinat po funksiononin dhe po çonin pandeminë drejt një sëmundje të gripit të lehtë.

Paralelisht, Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS) sugjeron që rreth 9 në 10 të rritur në shumicën e pjesëve të Britanisë së Madhe tani ka të ngjarë të kenë antitrupa COVID-19.

Vende të tjera, të tilla si Gjermania, heqja e ndalimeve të udhëtimit në Mbretërinë e Bashkuar gjithashtu ka forcuar ndjenjën.

Por shkencëtarët tregojnë disa paralajmërime

Megjithatë, Spector theksoi se ai nuk pajtohet me gjithçka në lidhje me planin e qeverisë.

“Mendoj se do të kisha mbajtur disa rregulla në zonat me rrezik të lartë. […] Nuk do të ishte e mençur të inkurajojmë njerëzit të shkojnë në një tren me tuba të mbushur me njerëz pa maskë, për shembull. "

Në vendet ku infeksionet e përsëritura kapin komunitetin dhe shndërrohen në "qendra infeksioni", beson Spector, kërkohet një hetim më i thellë për të ulur numrin e rasteve dhe për të zvogëluar sëmundshmërinë afatgjatë të vendit.

Ai thotë se në Mbretërinë e Bashkuar, një nga këto vende ka qenë West Midlands.

Ai shton, "Ju mund të pyesni shkencëtarët në Mançester pse çdo herë që ka një shpërthim, është gjithmonë i njëjti vend dhe shikoni në të."

Ai theksoi se autoriteteve lokale të shëndetit publik duhet t'u jepet më shumë pushtet vendimmarrës për të arritur në fund të rasteve të tilla.

“Ata duhet të jenë në gjendje të bëjnë atë që duhet për të ndaluar dëmin. Unë do të doja të shihja më shumë pushtet lokal që nuk dëmton njerëzit duke bërë mirë dhe është i drejtë. "

Ai po iu referohej bllokimeve në të gjithë vendin ose në të gjithë rajonin, ku kufizimet në një shkallë më lokale do të mjaftonin.

Spector pranon se do të ketë disa rezultate anësore nga ky rihapje. Një, thotë ai, është rritja e pashmangshme e infeksioneve, e cila do të ndodhë natyrshëm për shkak të masave relaksuese.

Sekretari i Shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar Sajid Javid ka vlerësuar se numri i rasteve ditore mund të arrijë në 100,000 në ditë gjatë verës 2021.

"Do të jetë një shkëmbim", tha Spector për MNT.

Sa për njerëzit e moshuar dhe personat klinikisht të prekshëm, siç janë njerëzit me gjendje të imunosupresuar, Spector thotë se do të duhet të përballen me këtë problem siç bëjnë "çdo dimër me grip".

Jo, është shumë herët; thonë disa shkencëtarë

Shkencëtarë të tjerë thonë se është shumë e parakohshme për një rihapje të kësaj shkalle.

Në një letër për revistën mjekësore The Lancet, disa nga shkencëtarët kryesorë të botës i kanë bërë thirrje hapur qeverisë britanike që të kthejë vendimin e saj për të hequr të gjitha kufizimet dhe të përmbahet nga "strategjia e saj e rrezikshme dhe e pamatur" e imunitetit përmes infeksionit masiv.

Si një nga më shumë se 120 shkencëtarë që nënshkruan letrën, Trish Greenhalgh, profesor i kujdesit shëndetësor parësor dhe një mjek i përgjithshëm praktikues, beson se tani nuk është koha.

"Unë mendoj se arsyetimi [prapa vendimit të qeverisë për të rihapur] është të ndihmojë ristartimin e ekonomisë, por ka të ngjarë të dështojë. Punëtorët e sëmurë janë joproduktivë, ashtu si ata që janë në karantinë. Konsumatorët e sëmurë nuk bëjnë pazar ”, tha ajo për MNT.

Për të dhe shumë shkencëtarë të tjerë, rihapja duhet të presë derisa vendi të ketë arritur vaksinimin adekuat.

"[Qeveria] duhet të vonojë rihapjen e plotë derisa të gjithëve, përfshirë adoleshentët, t'u ofrohet vaksinimi dhe marrja e madhe, dhe derisa masat zbutëse, veçanërisht ventilimi dhe hapësira e përshtatshme të vendosen në shkolla."

"Deri atëherë, masat e shëndetit publik duhet të përfshijnë ato të kërkuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) - mbajtja universale e maskave në hapësira të brendshme, madje edhe për ato të vaksinuara, Grupi Këshillimor Shkencor për Emergjencat (SAGE), Qendrat Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve dhe Parandalimi (CDC) - ventilimi dhe filtrimi i ajrit dhe SAGE i Pavarur - karantina efektive e kufirit; provë, gjurmim, izolim dhe mbështetje ”, shkruajnë shkencëtarët në letrën e tyre.

Shoqata Mjekësore Britanike (BMA) gjithashtu ka kundërshtuar heqjen e të gjitha kufizimeve.

“Ndërsa numrat e rasteve vazhdojnë të rriten me një shpejtësi alarmante për shkak të transmetimit të shpejtë të variantit delta dhe një rritje të njerëzve që përzihen me njëri-tjetrin, nuk ka kuptim të hiqni kufizimet në tërësinë e tyre brenda pak më shumë se 2 javësh. [Ndërsa] ishim të kënaqur kur pamë qeverinë duke reaguar ndaj të dhënave për shtyrjen e lehtësimit në 21 qershor muajin e kaluar, ministrat nuk duhet thjesht të shpërfillin numrat më të fundit, mallkues duke nxituar për të përmbushur afatin e tyre të ri të 19 korrikut. "

- Dr. Chaand Nagpaul, kryetar i këshillit BMA

Nxitimi i Britanisë së Madhe për të hequr të gjitha kufizimet nuk i ka pëlqyer as organizatave ndërkombëtare.

"Ideja që të gjithë janë të mbrojtur dhe është 'kumbaya' dhe gjithçka kthehet në normalitet - është një supozim shumë i rrezikshëm kudo në botë. Ne do t'u kërkojmë qeverive që të jenë me të vërtetë të kujdesshëm në këtë moment, për të mos humbur fitimet që kemi bërë, "tha Dr. Mike Ryan i OBSH.

Rihapja gjithashtu ka ndezur frikën për mos kufizime duke krijuar një terren të përsosur për shumimin e varianteve të reja, potencialisht më të rrezikshme që mund të shmangin vaksinat.

"Kolegët e mi të epidemiologjisë janë të shqetësuar se ky virus ka një prirje të lartë për mutacion dhe parimi" mbijetesa e më të fortit "do të sigurojë që variante të reja të përshtaten në mjedisin e tyre më mirë sesa ato që zëvendësojnë", tha Prof. Greenhalgh.

Të dhënat paraprake të modelimit gjithashtu e kanë mbështetur këtë.

"Kjo do t'i vinte të gjithë në rrezik, duke përfshirë edhe ata të vaksinuar tashmë, brenda MB dhe në mbarë botën. Ndërsa vaksinat mund të azhurnohen, kjo kërkon kohë dhe burime, duke lënë shumë të ekspozuar ndërkohë, ”thanë shkencëtarët në The Lancet.

Dr. Jonathan Stoye, një virolog në Institutin Francis Crick në Londër, na kujtoi se megjithëse vaksinat COVID-19 japin mbrojtje të mirë, kjo "nuk është absolute".

Dr. Stoye i tha MNT se nuk është ende e qartë nëse ekziston një rrezik në rritje që variante të tilla të shfaqen në vendet ku ata të vaksinuar dhe jo të vaksinuar jetojnë krah për krah si në MB, krahasuar me vendet ku shumica është ende e pavaksinuar.

“Në secilin rast, përparësia duhet të jetë ulja e niveleve të replikimit të virusit. Sidoqoftë, jam i siguruar nga probabiliteti që çdo ndryshim i tillë ka të ngjarë të jetë gradual, siç e shohim me virusin e gripit, pa rritje të shpejtë të ndjeshmërisë. "

"Monitorimi i evolucionit të virusit dhe rregullimi i përbërjes së vaksinës duhet të jetë i mjaftueshëm për të përmbushur këtë kërcënim," shtoi ai.

Etika e të folurit

Vendimi i rihapjes ka marrë kritika për shpërfillje të plotë të jetës dhe sigurisë së njerëzve në nevojë.

Trusti Britanik i Mëlçisë ka bërë thirrje që qeveria të rishikojë vendimin e saj për t'i dhënë fund të gjitha kufizimeve të COVID-19 në Angli për të mbrojtur të prekshmit klinikisht, duke përfshirë ata me sëmundje të përparuar të mëlçisë, ata që kanë kushte të rënda të imunosupresionit ose ata që kanë bërë një transplant.

“[P] personat më në fund kishin filluar të shijonin një normalitet. Tani, me rritjen e normave të infeksionit, shumë njerëz me sëmundje të mëlçisë thonë se ata tashmë kanë filluar të zvogëlojnë atë kontakt të çmuar shoqëror që kishin pritur kaq gjatë për të rifituar. Disa madje kanë filluar të mbrojnë përsëri. Ekziston një shqetësim i vërtetë në lidhje me njoftimin se maskat e fytyrës do të bëhen diskrecionale dhe ato do të kenë më pak mbrojtje, ”tha bamirësia në një deklaratë.

Pamela Healy, OBE, shefi ekzekutiv i Trustit Britanik të Mëlçisë, tha se persona të tillë të pambrojtur "do të ndihen të dobësuar, të harruar dhe se liria e tyre u është marrë" nëse qeveria vazhdon me rihapjen dhe heq të gjitha kufizimet në 19 Korrik.

“Ata do të ndihen të pasigurt duke bërë aktivitete të thjeshta, të tilla si përdorimi i transportit publik, bërja e pazarit, ose ndjekja e funksioneve.

Dorry L. Segev, MD, profesor i kirurgjisë dhe epidemiologjisë në Universitetin Johns Hopkins, tha se njerëzit e pavaksinuar nuk ishin vetëm një kërcënim për të prekshmit.

"[Të pavaksinuarit] do ta përhapin këtë virus tek njëri-tjetri, tek njerëzit e vaksinuar me sistem imunitar të ndrydhur që janë më pak të mbrojtur, madje edhe tek njerëzit e vaksinuar me sistem imunitar të imët.

Prandaj, nga një këndvështrim etik, rihapja mbetet e shkurtër. Ata që rrezikojnë së paku nga COVID-19 pritet të marrin vendime për të mbrojtur ata që janë më në rrezik, duke mos i rrezikuar ato më tej.

Pavarësisht nëse e bazoni në Rregullën e Artë të Immanuel Kant - "bëjini të tjerëve siç do të kishit bërë me ju" ose "Një Teori e Drejtësisë" e John Rawls, nga një perspektivë etike në filozofi, "domosdoshmëria për të mbrojtur të tjerët është mjaft e vendosur. Kështu që jo, duke pasur parasysh pabarazitë se si COVID-19 ndikon në individë të ndryshëm, kjo nuk është një veprim etik ”, tha për Sherrill Stroschein, pedagog i vjetër në politikë në University College London (UCL), për MNT.

Kur ekonomia dhe jetesa e njerëzve hyjnë në bisedë, gjërat gjithashtu bëhen të ndërlikuara.

Dr. Stroschein tha se njerëzit në Mbretërinë e Bashkuar u është paraqitur "një dikotomi e rremë" dhe janë bërë të zgjedhin midis të qenit të shëndetshëm ose të kesh një ekonomi.

Dhe pavarësisht se qeveria prezantoi një program mbresëlënës, por nuk tregon se ai do të vazhdojë derisa pjesa tjetër e popullsisë të vaksinohet gjithashtu paraqet një problem. Dr. Stroschein shton:

“Ekonomia përbëhet nga njerëz dhe do të jetë më e fortë nëse menaxhojmë pandeminë në mënyra të arsyeshme. Sidomos kur merren parasysh kostot shoqërore të niveleve të larta të infeksionit dhe presioneve në NHS, si dhe kostot afatgjata të COVID-it të gjatë ”.

Gjetja e bazës së përbashkët

Pavarësisht avokimit për palët e kundërta, si Prof Greenhalgh ashtu edhe Prof Spector besojnë se nuk është e mençur të heqësh dorë nga të gjitha kufizimet në të njëjtën kohë - veçanërisht maskimi.

“Si të gjithë, edhe unë dëshiroj të kthehem në normalitet. Unë mendoj se maskat do të na ndihmonin ta bëjmë këtë. Maskat kanë qenë një simbol i humbjes së lirisë, por në fakt, nëse jemi të gjithë të maskuar, të gjithë jemi më mirë të mbrojtur, prandaj mund të jemi më të sigurt për të bërë gjëra të tilla si të shkojmë në kinema ose të udhëtojmë me autobus ose tren, "Prof. Greenhalgh i tha MNT.

Duke theksuar mospërputhjet në qasjen aktuale të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar - siç është thënë të jesh i kujdesshëm ndaj "Duart, Fytyra, Hapësira", por heqja e kërkesave për mbajtjen e maskave pas 19 korrikut - Dr. Stoye tha se ai pajtohet.

"Unë do të favorizoja fuqimisht përdorimin e vazhdueshëm të maskave në hapësira të mbyllura për të paktën javët e ardhshme," tha ai.

Dr. Segev tha gjithashtu se mandatet e maskave duhet të jenë gjëja e fundit që do të hiqet.

“Braktisja e mandateve të maskave në hapësirat e brendshme ku të huajt hasin të huaj dhe vaksinat nuk kërkohen nuk ka aspak kuptim. Veshja e një maske nuk është aq e vështirë. […] Ne kemi provuar në 18 muajt e fundit që mund të mbajmë maska ​​dhe të jemi mirë, "i tha ai MNT.

Qeveria gjithashtu duhet të punojë në sigurimin e ventilimit të duhur.

“Ne gjithashtu duhet të përqendrohemi në ventilim - një hapësirë ​​e brendshme e ajrosur mirë është shumë më e sigurt sesa një e zënë. Ne duhet t'i përdorim këto ndryshime të vogla për të ndihmuar në arritjen e "lirisë" sonë, në vend që t'i heqim ato si shtypëse, "tha Prof Greenhalgh.

Spector thotë se transporti publik, zona të bazuara dhe të pa ajrosura janë vendet që duhet të garantojnë një kërkesë të veshjes së maskës.

Stroschein gjithashtu avokon që praktika e mbajtjes së maskave në vende, të tilla si dyqane, të mbetet në vend. Ajo thotë se kjo ka dy aspekte: proporcionalitetin dhe mendjen e shëndoshë.

“Mbajtja e maskës është një shqetësim i vogël… [në kontrast] me dëmin serioz të bërë nëse një person i imunizuar nga kompromisi merr virusin nga dikush që nuk mban maskë dhe sëmuret shumë. […] Nuk ka asnjë përfitim ekonomik nga heqja e maskave. Në fakt, nëse njerëzit që shqetësohen nga prekja e virusit qëndrojnë sa më shumë që të jetë e mundur në dyqane, ata nuk po shpenzojnë aq shumë para dhe ekonomia dëmtohet.

Profesor Stroschein beson se kjo tregon se heqja e mandatit të maskës është më shumë një vendim ideologjik ose një çështje identiteti.

"Ekzistojnë aspekte të tjera problematike, veçanërisht në lidhje me shkollat ​​dhe izolimin / testimin dhe fëmijët, por aspekti i maskës është shembulli më i qartë se diçka tjetër përveç shkencës ose ekonomisë po drejton këtë politikë."

COVID I gjate

“Unë mendoj se COVID i gjatë është çështja kryesore që nuk është adresuar deri më tani. […] Ka më shumë njerëz që presin për kancer dhe trajtime të zemrës; këto janë kronike më të rëndësishme [sesa COVID-19], ”tha Spector për MNT.

Duke përdorur të dhënat e Sondazhit të Infeksionit të Mbretërisë së Bashkuar Coronavirus (COVID-19), ONS vlerësoi se 1.5% e popullsisë - ose 962,000 njerëz - raportuan se kishin përjetuar simptoma të COVID të gjata, me 812,000 që thanë se simptomat kishin ndikuar negativisht në aktivitetet e tyre të përditshme. ose i kufizoi ato në një masë të madhe.

Sidoqoftë, shifrat zyrtare nga Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social tregojnë se numri i njerëzve që kanë pasur një ose më shumë simptoma COVID-19 që kanë zgjatur të paktën 12 javë është afër 2 milion.

Studiuesit thonë se kjo do të ushtrojë presion të madh në ekonomi nëse shumica e popullsisë së saj që punon dhe sistemit të kujdesit shëndetësor duhet të merren me sëmundje afatgjata dhe paaftësi.

Long Covid nuk prek vetëm të rriturit.

Sipas një studimi nga studiuesit në UCL, përqindja e fëmijëve që zhvillojnë kovide të gjatë pasi kanë COVID-19 ka mbaruar 4.5%.

Një studim tjetër i Covidit të gjatë tek fëmijët sugjeron që më shumë se gjysma e fëmijëve 6-16 vjeç kanë një simptomë COVID-19 që zgjat më shumë se 4 muaj dhe mbi 42% thonë që kjo u ka dëmtuar aktivitetet e tyre të përditshme.

Kjo mund të nënkuptojë që fëmijët përfundimisht bëhen çelësi i pandemisë.

"Shumë besojnë se ata do të jenë rezervuari që do të vazhdojë këtë gjë sepse nuk po vaksinojnë fëmijë," tha Prof. Spector.

Prof. Chris Whitty, këshilltari kryesor mjekësor i qeverisë së MB, ka thënë se ai pret "një sasi të konsiderueshme më të gjatë Covid" pas 19 korrikut, veçanërisht në popullatën e re që nuk janë vaksinuar plotësisht.

Sidoqoftë, ai gjithashtu ka paralajmëruar se nuk ka prova nëse vaksinat sigurojnë mbrojtje të përshtatshme kundër simptomave më të zakonshme të Covidit të gjatë, të cilat janë lodhja ekstreme, mjegulla e trurit, dhimbja e kyçeve dhe dobësia e muskujve.

Prandaj, tani është koha për të paralajmëruar njerëzit për rreziqet e COVID-19, jo të vdekjes, tha Prof. Spector.

Importantshtë e rëndësishme të ndryshoni atë theksim dhe t'u tregoni njerëzve për cilat simptoma duhet të kenë kujdes për të parandaluar që njerëzit të kalojnë infeksionin tek të tjerët, shtoi ai.

Përfundimi: shumë herët për të hequr të gjitha kufizimet

Pavarësisht nga ndryshimet në mendime në lidhje me datën kur Mbretëria e Bashkuar mund të lehtësojë edhe një herë normalitetin, studiuesit dhe shkencëtarët janë konverguar në një aspekt: ​​është shumë herët për të hequr të gjitha kufizimet.

Shumica pajtohen që mbajtja e disa kufizimeve në vend, të tilla si mbajtja e maskave në transportin publik dhe në dyqane, duhet të mbetet derisa të kontrollohen shpërthimet aktuale dhe shumica e popullsisë, përfshirë adoleshentët, kanë marrë vaksinime për të arritur imunitetin e popullatës.

Sipas specialistit dhe anestetikistit të të rriturve dhe pediatrisë Pieter Peach, lejimi i transmetimit të virusit përmes popullatës së pakontrolluar mund të çojë në rezultate më të dobëta ekonomike, biznese të mbyllura, paaftësi kronike, kujdes të vonuar shëndetësor jo-COVID-19 dhe më shumë vdekje.

Një shkallë e lartë e transmetimit në shkolla dhe fëmijë do të çojë gjithashtu në përçarje të konsiderueshme arsimore, thonë shkencëtarët.

Njerëzit të cilët kanë gjendje të imunitetit, ata që nuk kanë bërë një vaksinim dhe personat klinikisht të prekshëm ka të ngjarë të vuajnë më shumë nga një rihapje e plotë për shkak të mbrojtjes së zvogëluar ndaj COVID-19 edhe nëse janë plotësisht të vaksinuar.

Nëse qeveria e MB-së shkon përpara me planin e saj aktual, shkencëtarët rekomandojnë që njerëzit në Mbretërinë e Bashkuar të vazhdojnë të marrin masa paraprake personale për veten dhe të dashurit e tyre, të vaksinohen dhe të tregojnë ndjeshmëri.

“Personat e dëmtuar nga imuniteti duhet të vaksinohen, por veprojnë të pavaksinuar. Qeveria duhet t'i japë përparësi të gjitha përpjekjeve për të studiuar dhe përmirësuar imunitetin tek njerëzit me imunitet të dëmtuar, "tha Dr. Segev.

Ndërsa është një fakt i padiskutueshëm që si shoqëri, ne do të duhet të mësojmë të jetojmë me koronavirusin e ri dhe të menaxhojmë shpërthimet sa më mirë që të jetë e mundur, do të ishte më mirë të bëhej kështu në një mënyrë që të shmangte qindra mijëra infeksione të reja.

Mosarritja për ta bërë këtë mund të çojë në një brez që do të duhet të jetojë me paaftësi dhe probleme kronike shëndetësore, për të mos përmendur humbjen e fuqisë punëtore.