Macron i Francës përpiqet të ngadalësojë variantin delta, të rritë vaksinat

Macron i Francës përpiqet të ngadalësojë variantin delta, të rritë vaksinat

A ka mbaruar vera e Francës tashmë?

Vetëm tre ditë më parë, vendi hapi klubet e tij të natës për herë të parë në 16 muaj, duke përfunduar një përpjekje të zgjatur kombëtare për t'u kthyer në një normale para-pandemike pikërisht në kohën e duhur për pushimet verore. Por me variantin delta që tani po drejton infeksione të ringjallura, kufizimet e reja të mundshme shfaqen.

Presidenti Emmanuel Macron po pret një takim të nivelit të lartë të sigurisë së virusit të hënën në mëngjes dhe më pas duke mbajtur një fjalim televiziv në mbrëmje, lloji i fjalimit solemn që ai ka mbajtur në çdo pikë kthese në epideminë e virusit të Francës.

Këtë herë, ai pritet të shpallë planet për një ligj që kërkon që punonjësit e kujdesit shëndetësor të vaksinohen dhe mund të kërkojë leje speciale COVID-19 për restorante ose aktivitete të tjera të përditshme.

Mundësi të tjera: Një kthim në kufijtë e numrit të njerëzve të lejuar në vendet publike që sapo u zgjuan në maj pas një prej ndërprerjeve më të gjata në botë. Ose një njoftim se Franca mund të fillojë të akuzojë para për disa teste virusi, të cilat deri më tani kanë qenë falas për të gjithë në territorin Francez.

Çdo masë e re ka të ngjarë të jetë relativisht e butë për tani, por synon të kujtojë francezët se pandemia nuk ka mbaruar ende.

"Ne duhet të jetojmë me virusin," tha të Dielën Ministri i Evropës Clement Beaune. "Të jetosh me virusin do të thotë që ne të mos mbyllim gjithçka."

Arma kryesore dhe shqetësimi kryesor i qeverisë janë vaksinimet. Franca ka vaksinuar 40% të popullsisë së saj dhe vaksinat janë gjerësisht të disponueshme për këdo 12 vjeç e lart. Por kërkesa është dobësuar në javët e fundit - pjesërisht për shkak të hezitimit dhe gjithashtu për shkak se disa njerëz menduan se do të qëllonin kur të ktheheshin nga pushimet.

Ndërkohë, restorantet dhe baret franceze po lulëzojnë përsëri, Tour de France po tërheq turma të mbushura ngushtë në të gjithë vendin dhe yjet e Hollivudit po pozojnë krah për krah dhe pa maska ​​në tapetin e kuq në Festivalin e Filmit në Kanë. Puthjet e faqeve po rikthehen.

Ndërsa klubi i natës La Bellevilloise u rihap të Premten në Parisin lindor, pronari u shpreh i fortë për mundësinë që festa të mund të jetonte me kohë të shkurtër. Por klientët e klubit u gëzuan kur rizbuluan skenën e vallëzimit.

Parisieni Laurent Queige e quajti atë "një çlirim, një lumturi të jashtëzakonshme". Klubi i klubit Sophie Anne Descoubès tha se ishte i impresionuar nga ashpërsia se si klubi kontrolloi kodin e saj QR duke treguar se ajo do të ishte vaksinuar plotësisht ose testuar rishtas, duke thënë, "Unë nuk kam ndonjë frikë, vetëm një gëzim të madh dhe stomp. "

Infeksionet e virusit në Francë filluan të rriteshin përsëri dy javë më parë, dhe shërbimi shëndetësor SOS Medecins ka regjistruar një rritje të lehtë të kërkesës për trajtim urgjent të virusit. Numri i njerëzve në spitalet dhe njësitë e kujdesit intensiv francez ka rënë për javë të tëra, por mjekët parashikojnë që edhe ajo do të rritet në javët e ardhshme kur rritja e infeksioneve të variantit delta godet popullatat e prekshme, siç ka ndodhur në Britani dhe Spanjë.

Ndërkohë, Macron po takohet gjithashtu me figurat e industrisë së makinave të hënën ndërsa ai përpiqet të kombinojë paralajmërimet e tij të virusit me një mesazh shprese për një nga ekonomitë më të mëdha në botë. Infeksione të reja po kërcënojnë industrinë më të rëndësishme të turizmit të Francës dhe planin ambicioz të rimëkëmbjes ekonomike të Macron, vetëm nëntë muaj para zgjedhjeve të ardhshme presidenciale.