Euro përfundimtare nxit frikën e shpërthimit ndërsa kombet luftojnë rritjen e viruseve

Covid

Autoritetet britanike këshilluan përkundër festimeve të mëdha përpara finales së futbollit Euro 2020 të Dielën, duke u frikësuar nga versioni jashtëzakonisht i transmetueshëm Delta coronavirus që ka mbështetur në të vërtetë episode në të gjithë globin.

Shumë kombe janë detyruar në të vërtetë të vendosin përsëri pamje ndërsa ata luftojnë me episodet e rritura nga versioni - i cili ishte parë për herë të parë në Indi - ndërsa gjithashtu u përpoqën të rritnin inokulimet për të mundësuar rifillimin e klimave të tyre ekonomike.

Londra të Dielën me siguri do të organizojë 65,000 ndjekës në Stadiumin Wembley për finalen e virusit - kampion i shtyrë në Euro 2020, grupi më i rëndësishëm në një arenë britanike të futbollit duke pasur parasysh fillimin e pandemisë, pasi skuadra e shtëpisë merret me Italinë.

Autoritetet janë veçanërisht të shqetësuar në lidhje me kërcënimin e festimeve të mëdha në zonat pasuese dhe gjithashtu bare në të gjithë Anglinë për të parë natën e hapjes së kombit në një finale të rëndësishme futbolli në më shumë se gjysmë shekulli.

"Londra mbetet ende në një krizë të shëndetit publik," deklaroi të Shtunën Zëvendës Ndihmës Komisioneri i Policisë Metropolitane Laurence Taylor, duke i shtyrë individët të qëndrojnë të distancuar nga shoqëria.

Kryeministri britanik Boris Johnson në të vërtetë ka nënkuptuar se ai do të thotë të ulë të gjitha kufizimet e qëndrimit në Angli më 19 korrik, megjithatë çmimet e infeksionit po rriten edhe një herë në të gjithë Britaninë - nxitur nga versioni Delta.

Qeveria e tij federale në të vërtetë ka sugjeruar që, me më shumë se 85 përqind e të rriturve që kanë arritur në të vërtetë pak kohë, lidhja e internetit midis infeksioneve, shtrimeve në spital dhe gjithashtu fatalitetet ka qenë në të vërtetë e prerë.

Por disa studiues janë thellësisht të shqetësuar me heqjen e të gjitha rregulloreve të qëndrimit, të përbërë nga distanca sociale dhe gjithashtu kërkesa e ligjshme për të përdorur maska ​​në transportin publik dhe gjithashtu në zonat e brendshme.

Specialistët e shëndetësisë kanë ndarë në të vërtetë shqetësimet në lidhje me rastet e Euro 2020 që vijnë për t'u përhapur super gjatë gjithë konkursit, veçanërisht në Britani dhe gjithashtu Rusi për shkak të versionit Delta.

Autoritetet në Danimarkë, Finlandë dhe Skoci aktualisht kanë raportuar infeksione midis ndjekësve pasi ata shkuan në kostume Euro.

Diku tjetër në Evropë, pas një rritjeje "eksponenciale" të instancave, autoritetet në zonën e pavarur Spanjolle të Katalonjës deklaruan se nuk kishin asnjë mundësi për të rivendosur kufizimet.

'Më keq, shumë edhe më keq'

Viktima e mirënjohur ndërkombëtare COVID-19 në të vërtetë ka mbuluar 4 milion, me luftën e bërë komplekse nga futja e variacioneve që kanë rritur në të vërtetë episodet edhe në kombet që kishin kaluar me efikasitet fazat e hershme të pandemisë.

Australia, ku kufizimet në të vërtetë janë rivendosur në një shumëllojshmëri qytetesh kohët e fundit, të Dielën prezantoi fatalitetin e saj të parë që lidhet me virusin në shpërthimin e Sidneit.

Ajo erdhi ndërsa autoritetet këshilluan që skenari në Sidnei ishte parashikuar të intensifikohej, me qytetin më të rëndësishëm të Australisë në javën e tij të 3-të të bllokimit dhe gjithashtu popullsinë e tij jashtëzakonisht të pavaksinuar.

"Nesër dhe disa ditë më pas do të jenë më keq, shumë më keq sesa kemi parë sot," deklaroi Gladys Berejiklian, Kryeministri i shtetit të Uellsit të Ri Jugor, të cilin Sidnei po financon.

Koreja e Jugut, sapo u ngrit si një version për reagimin COVID-19, u përgatit të shtrëngonte kufizimet nga e hëna rreth financimit të Seulit pasi infeksionet e reja të përditshme të përditshme godisnin shkallën e tyre më të lartë duke pasur parasysh fillimin e pandemisë.

Zona e Azi-Paqësorit ka parë në të vërtetë një rritje të ndjeshme në raste në një shumëllojshmëri kombesh, me Tajlandën, Indonezinë, Pakistanin dhe gjithashtu Vietnamin që zbatojnë kufizime të reja si rezultat.

Efekti ekonomik

Përhapja e shpejtë e alternativës Delta në të gjithë Azinë, Afrikën dhe gjithashtu Amerikën Latine po zbulon mungesat jetike të furnizimit me injeksion për disa nga popullatat më të varfra dhe gjithashtu më të ndjeshme të globit.

Ata 2 elementë po rrezikojnë shërimin financiar ndërkombëtar nga pandemia, këshilluan priftërinjtë e parave G20 të Shtunën.

Komponentët shumë më pak të bekuar të globit pritet të përjetojnë atë grevë financiare nga më të mirat.

Ky efekt mbeti i theksuar në komunitetin vendas të San Martin Jilotepeque në Guatemalë, ku dyqanet u mbyllën dhe gjithashtu rrugët e shkreta pasi rreth 90,000 vendas ishin të detyruar nga e enjtja deri të dielën për të shtypur përhapjen e virusit.

Për individët e komunitetit, kufizimet e shkurtra nuk erdhën pa shpenzime.

"Ne kemi pagesa për të bërë, për të marrë me qira dhe fëmijë për të mbështetur," deklaroi Bartolome Chocoj vendas.

"Nëse nuk do të vdesim nga COVID, do të vdesim nga uria."