Delta rrit forcat e kufizimeve të reja të virusit ndërsa Anglia përqafon 'Ditën e Lirisë'

COVID-19

Franca dhe Greqia të hënën u bashkuan me vendet që po rivendosin kufizime më të forta COVID-19 për të ndaluar rritjen e infeksioneve të variantit Delta që kërcënojnë luftën globale kundër pandemisë.

Virusi ka vrarë më shumë se katër milion njerëz që nga shfaqja e parë në Kinë në fund të vitit 2019, dhe përpjekjet për të ndaluar përhapjen e tij po pengohen nga mutacionet duke krijuar variante shumë ngjitëse të tilla si Delta, parë për herë të parë në Indi.

Vaksinat shihen si mënyra më e mirë për të lejuar rihapjen e ekonomive duke mbajtur të sigurt publikun. Por përhapjet e pakta të goditjeve - qoftë nga mungesa e furnizimeve, hezitimi i vaksinave ose reagimet e ngadalta të qeverisë - kërcënojnë përpjekjet globale për t'i shpëtuar pandemisë.

Qeveritë evropiane po kthehen në masa më shtrënguese për të bërë që më shumë nga popullsia e tyre të regjistrohen për goditjet.

Qasja e kujdesshme në BE qëndron në kontrast me atë në Londër, ku qeveria konfirmoi planet për të hequr shumicën e bordurave në Angli deri më 19 korrik - një ditë që Kryeministri Boris Johnson e ka quajtur "Dita e Lirisë".

Skocia, Uellsi dhe Irlanda e Veriut vendosin politikat e tyre të përgjigjes ndaj COVID.

Ndërsa disa shkencëtarë shqetësohen se përfundimi i masave të tilla si mbajtja e detyrueshme e maskave dhe distancimi shoqëror sjell shqetësime, Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid tha se lidhja midis infeksioneve dhe vdekjeve ishte "dobësuar rëndë" me më shumë se dy të tretat e popullsisë së Mbretërisë së Bashkuar të mbrojtur plotësisht,

Infeksionet e reja ditore po kalojnë në më shumë se 30,000 në Mbretërinë e Bashkuar, me vdekje mesatare në një shifër, tregojnë të dhënat e NHS.

Të dhëna shqetësuese

Presidenti francez Emmanuel Macron, në një fjalim kombëtar, tha se stafi i kujdesit shëndetësor, punonjësit e shtëpive të pensionit dhe të tjerët që punojnë me njerëz të pambrojtur do të duhet të goditen nga shtatori.

Ai gjithashtu njoftoi se nga gushti, kushdo që dëshiron të dalë për të ngrënë ose pirë, për të vizituar një qendër tregtare ose për të marrë pjesë në një festival, shfaqje teatrore ose shfaqje kinemaje do të duhet të tregojë ose provë të vaksinimit ose një test negativ.

Mundësia për të pasur një provë për çdo vakt ose pije jashtë duket se ka pasur një ndikim të menjëhershëm në shumë francezë të pavaksinuar.

Faqja Doctolib e përdorur për të rezervuar të shtëna tha pas adresës së Macron se një rekord 20,000 takimesh po merreshin çdo minutë.

Greqia po urdhëron gjithashtu vaksinimet e detyrueshme COVID-19 të të gjithë punonjësve shëndetësorë, përfshirë ata që punojnë në shtëpi pensioni, tha të hënën Kryeministri Kyriakos Mitsotakis.

Vetëm 4.3 milion e popullsisë Greke prej 10.7 milion janë vaksinuar plotësisht.

"Vendi nuk do të mbyllet për shkak të qëndrimit të disa njerëzve," tha Mitsotakis.

Dhe rajonet turistike spanjolle të Katalonjës dhe Valencias gjithashtu njoftuan masa të reja.

"Të dhënat janë më shumë se shqetësuese, ato janë sinqerisht shumë, shumë të këqija", tha sekretari i shëndetit publik të Katalonjës Josep Maria Argimon, duke njoftuar frenimin.

Shpërblimi i 'civilizimit'

Macron tha se qëllimi i qeverisë së tij ishte të njihte "civilizmin" e atyre që ishin vaksinuar ndërsa "vendoste kufizime për të pavaksinuarit sesa për të gjithë".

Rreth 35.5 milion njerëz - pak më shumë se gjysma e popullsisë së Francës - kanë marrë të paktën një dozë vaksine, ndërsa 27 milion kanë pasur dy.

Duke nënvizuar ndarjet e ashpra që pandemia ka krijuar në të gjithë botën, agjencitë e Kombeve të Bashkuara paralajmëruan përhapjen e kërcënimeve për një fatkeqësi të përhershme për fëmijët e botës dhe po nxirrte thumba historike të urisë.

Shkollat ​​mbeten të mbyllura në 19 vende, duke prekur 156 milion fëmijë në atë që rrezikon të jetë "një katastrofë gjeneratash", paralajmëruan krerët e dy agjencive të KB, UNICEF dhe UNESCO.

Një raport tjetër i KB të hënën tha se pandemia kishte rezultuar në një rritje prej rreth 18 përqind të numrit të njerëzve që përballen me uri.

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një goditje të shpejtë në "lakminë" e pakuptimtë të vendeve të pasura duke lënë pjesë të mëdha të të varfërve globalë të pambrojtur.

Shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se pandemia do të mbaronte së shpejti "por për mungesën e një lidershipi vendimtar global".

Nacionalizmi i vaksinave ishte "duke e zgjatur agoninë" dhe kishte vetëm "një fjalë që mund ta shpjegojë këtë ... është lakmia", tha Tedros.

OBSH qorton prodhuesit e vaksinave

Ndërsa nuk përmendte emrat e vendeve, OBSH shpërtheu ata që konsideronin vaksinat përforcuese COVID-19 ndërsa më të prekshmit në kombet e tjera u lanë të ekspozuar ndaj virusit.

Izraeli, për shembull, njoftoi planet për të filluar administrimin e një shkrepje të tretë të vaksinës së koronavirusit Pfizer / BioNTech për pacientët me sistem imunitar të kompromentuar.

Agjensia shëndetësore e KB gjithashtu qortoi prodhuesit e vaksinave duke dhënë përparësi në marrëveshjet për nxitësit sesa fotografitë e para dhe të dyta për punonjësit e kujdesit shëndetësor të pavaksinuar dhe të moshuarit në vendet e varfëra.

"Në vend që Moderna dhe Pfizer t'i japin përparësi furnizimit të vaksinave si shtytës për vendet, popullatat e të cilave kanë mbulim relativisht të lartë, ne kemi nevojë që ata të shkojnë të gjithë për të kanalizuar furnizimin në Covax," tha ai.

Ai po i referohej programit ndërkombëtar që po kërkon të sigurojë qasje të barabartë në doza për më të rrezikuarit.

Dy prodhues kinez të vaksinave, Sinovac dhe Sinopharm, kanë rënë dakord të fillojnë menjëherë vënien në dispozicion të Covax të më shumë se 100 milion dozave të vaksinave COVID.

"Falë kësaj marrëveshje ... ne mund të lëvizim për të filluar menjëherë furnizimin me doza të vendeve," tha Seth Berkley, i cili kryeson aleancën Gavi - një nga partnerët pas Covax.