Kërkesa për dekada të gjata për të mposhtur Fragile X e nxitur nga këmbëngulja, shkenca dhe optimizmi i pamëshirshëm

NEWBURY, Mass.– Andy Tranfaglia dukej se po përmirësohej çdo ditë.

Ai u largua nga të vjellat e pjatave të tij. Sinkronizimi i tij u zgjerua mjaftueshëm që ai të kthente një bateri në fushën e tenisit. Zhgënjimi i tij ra. Në vend që ta shihte çdo fillestar si një rrezik, ai filloi t'i shihte ata si një mik të ngushtë të mundshëm.

Nënat dhe baballarët e tij, padyshim, ishin të kënaqur. Për më shumë se njëzet vjet, ata në të vërtetë kishin shndërruar jetën e tyre të ekspertëve në një vështrim për terapi për problemin e fëmijës së tyre. Ata ngritën paratë e gatshme, inkurajuan shkencëtarët dhe vazhduan teste shkencore si ai që më në fund po bënte një dallim për Andy.

Derisa nuk kishte qenë.

Vetëm 6 javë pasi ai filloi të vinte së bashku, shumë prej tyre u zhdukën.

Treguesi i parë ishte kthimi i refluksit të tij.

"Kjo ishte një goditje e tmerrshme", pohoi mamaja e Andit, Katie Clapp, "të dëshiroje dritaren dhe më pas ta shihje."

Pavarësisht se studimi i vitit 2014 dështoi dhe të tjerët para dhe pas, e vërteta që Andy rriti në çdo mënyrë u ofroi anëtarëve të familjes-newoptimism markë Ndoshta ata nuk ishin thjesht duke ndjekur dëshirat. Ndoshta ato me të vërtetë mund ta bëjnë jetën më pak të komplikuar për Andin dhe të tjerët si ai.

Kjo shpresë e rikthyer ende i mban në këmbë. 

Të jetosh me sindromën e brishtë X: 'Ai po zgjerohet… është thjesht lëviz ngadalë' Lindur me Sindromën Fragile X, një gjendje e pazakontë në zhvillim, Andy Tranfaglia, pëlqen ndihmën e nënave dhe baballarëve të tij dhe një lagje tifozësh. Jessica Koscielniak, SHBA SOT'Ne bëjmë atë që duhet'

'Ne bëjmë atë që kërkohet'

Andi u lind në qershor 1989 me një problem të quajtur Sindroma e brishtë X, e shkaktuar nga një anomali gjenetike që ndalon prodhimin e një proteine ​​thelbësore të shëndetshme të quajtur FMRP e rëndësishme për dërgimin e sinjaleve ndërmjet qelizave të mendjes. 

Clapp ka një "premutim", që sugjeron se ajo nuk është dëmtuar akoma dhe mund të zgjidhë problemin.

Gjenetika që ajo fitoi nga mamaja e saj, që e fitoi nga e saj, mund të ishte disi e dobishme. Njerëzit me të zakonisht drejtohen dhe janë efektivë, sipas Dr. Randi Hagerman, një shkencëtar kryesor Fragile X në Universitetin e Kalifornisë, Davis "Ata bëjnë gjëra të mrekullueshme".

Clapp dhe Tranfaglia zbuloi se Fragile X ishte e shërueshme, megjithatë edhe disa shkencëtarë po shërbyen terapi. Me atë ritëm, një ilaç sigurisht që do të merrte jetën. Kështu që ata vendosën të ndihmojnë në përshpejtimin e pikëve.

Në vitin 1994, me fëmijën e tyre më rinor, të shëndetshëm dhe të ekuilibruar, Laura në tërheqje, ata krijuan një strukturë për të kërkuar terapi klinike vetë. Medikamentet ekzistuese mund të merren me shenja si stresi dhe ankthi dhe refluksi, por absolutisht asgjë nuk preku çështjet e origjinës. Ndoshta edhe më shumë investime financiare në studimin standard mund të çojnë në një kuptim shumë më të thellë të problemit dhe saktësisht se si ta trajtojnë atë.

Clapp supozoi se sigurisht do të ishte një nismë vullnetare pesë-vjeçare dhe ata me siguri do të identifikonin Fragile X. 

Njëzet e 7 vjet më vonë, ata janë ende duke provuar problemin që kontrollon çdo element të jetës së tyre.

Gjatë asaj kohe, me ndihmën e kryesisht nënave dhe baballarëve Fragile X, kompania e tyre, FRAXA, në të vërtetë ka ngritur 31 milion dollarë dhe ka furnizuar 614 studime që u jep studiuesve në 19 kombe. Kompanitë e tjera të studimit kanë shtuar në të vërtetë fonde dhe iniciativë, gjithashtu, të përbërë nga Fondacioni Simons për Nismën e Kërkimit të Autizmit, Fondacioni Azraeli dhe Fondacioni Kombëtar i Fragile X.

Aktualisht, FRAXA ka 3 punëtorë me kohë të plotë, të përbërë nga Clapp dhe Tranfaglia, dhe 2 punëtorë me kohë të pjesshme.

"Unë jam truri pas operacionit", bëri shaka Tranfaglia kohët e fundit ndërsa po pushonte në një divan prej lëkure natyrore në dhomën e ndenjes në vendin e tyre. "Dhe unë jam shefi i tij," iu drejtua Clapp pa humbur asnjë hap. 

Një psikoanalist, ai është mbikëqyrësi klinik dhe polici kryesor klinik, "shefi i kuzhinierit dhe larësi i shisheve dhe riparuesi i kondicionimit të ajrit".

"Ne bëjmë atë që duhet", përfshiu Clapp.

Katie Clapp, e majta, flet me burrin e saj Mike Tranfaglia ndërsa djali i tyre Andy Tranfaglia luan iPad-in e tij pasi u kthye nga programi i tij ditor, e hënë, 21 qershor 2021.'Një kohë emocionuese'

'Një kohë emocionuese'

Vetëm sa i përket një në 10 ilaçe spekulative tregon vlerën e saj dhe e bën atë përmes procedurës së autorizimit të qeverisë për klientët.

"Që do të thotë që ne duhet të financojmë të paktën 10 gjykime para se të dekurajohemi të gjithë," pretendoi Clapp. "Thjesht nuk mund të ndalesh në të parën."

Aq shumë, ata kanë fituar një shumë të provave shkencore. Asnjë 11 nuk mund të përfundojë të jetë ai që i bën të gjitha të dobishme.

Në atë hulumtim, të filluar në 2018 dhe të lëshuar këtë pranverë, 30 të rritur me Fragile X zbuluan fitime tipike të INTELIGJENCS me 10 faktorë në thjesht 12 javë në një ilaç të bërë nga një firmë e quajtur Tetra Therapeutics.

"Kjo është e madhe," pretendoi Clapp. Nëse Andi do të merrte 10 faktorë të inteligjencës, e gjithë jeta e tij me siguri do të ndryshonte. "& Ldquo; &shtë & rsquo; është thjesht fantastike për tu menduar. "& rdquo;

Ajo dëshiron ta regjistrojë atë në një provë më të madhe, shumë më bindëse të mbledhjes së ilaçeve për të filluar këtë verë. Sigurisht që do të jetë Andy fillimisht duke marrë parasysh se përvoja e tij jo e suksesshme 7 vjet më parë. Konfiskimet e tij të shfrenuara e zhvlerësojnë atë për shumë teste studimore.

Atje '& rsquo; S'ka dyshim se progresi po vjen - si në Fragile X ashtu edhe në probleme të ndryshme të mendjes - që mund të ndryshojnë trajektoren e shumë jetëve të anëtarëve të familjes.

"Anshtë një kohë emocionuese në neurologjinë pediatrike", tha Dr. Elizabeth Berry-Kravis, një profesor në Qendrën Mjekësore të Universitetit Rush në Çikago i cili udhëhoqi provën e Tetra ndër të tjerët në më shumë se 30 vjet të punës së saj në Fragile X.

Shkencëtarët tani i kuptojnë këto kushte më mirë në nivelin molekular dhe gjenetik dhe cilat procese biologjike të synojnë. Përparimet në zhvillimin e ilaçeve dhe mënyra e krijimit të një studimi efektiv do të thotë se provat kanë më shumë gjasa të kenë sukses. Familjet janë të etura të bëhen vullnetare për sprova që e çojnë fushën përpara.

Akoma, zhvillimi i një trajtimi ka tejkaluar fëmijërinë dhe karrierën profesionale, pa asnjë ilaç të aprovuar për të justifikuar gjithë atë përpjekje. 

Pse të rrinë me të përmes dështimit pas dështimit, vit pas viti të dyfishimi i durimit dhe rikalibrimi i ëndrrave? 

"Ju nuk mund të hiqni dorë nga fëmijët tuaj", tha Clapp.

'Shko të shohësh Barbara tani'

'Shko të shohësh Barbara tani'

Çdo mëngjes Andi zgjohet në dhomën e tij të gjumit të dekoruar rrallë në katin e dytë. Nëse ka shumë shpërqendrime, kjo do ta parandalojë atë të flejë. Kështu që ka vetëm një komo, një bordurë letër-muri të mbetur nga fëmijëria e hershme dhe një raft librash, bosh përveç tre palë këpucë.

Ai vishet vetë, pastaj skutat në pjesën e poshtme të tij poshtë shkallëve me tapet. Shkallët, të cilat përshkojnë një atrium dy katësh të ndriçuar me shkëlqim, duhet të duken si buzë shkëmbi në sytë e djalit të tij, tha Tranfaglia, për shkak të marramendjes së tij. 

Pak pas orës 6:30 pasdite, Andy Tranfaglia i kërkon një mbrëmje të shkëlqyeshme mamit të tij para se të shkojë për të fjetur të Dielën, Qershor, 21 2021. Sipas Katie Clapp, Andy zgjedh zonën e tij që të ketë shumë pak në zonën e tij, përfshirë edhe vitet e merren me me të në mënyrë që Andi të jetë GJITHA me lënien e këpucëve në raft. Andy zgjedh të mbajë shumë nga pikat e tij në dhomën e ndenjes.

Ndonjëherë Andy, 32 vjeç, rregullon veten mëngjesin. Një mëngjes të fundit, kur nëna e tij e gjeti në kuzhinë rreth orës 7:30, ai deklaroi se ishte i uritur dhe priti që ajo të ngrohte sallamet dhe kungujt e mbetur të kastravecit.

Ai ka nevojë për ndihmë në rruajtje dhe duhet të bindet të lajë dhëmbët, të marrë një banjë ose dush.

Andi gjithashtu ka pikat e tij të forta. Ai pëlqen të jetë pranë kafshëve dhe një pjesë të çdo dite e kalon duke ndihmuar në kujdesin për gomarët dhe kuajt. Mbledhja e riciklimit dhe vendosja e tij në koshin e duhur në qendrën e mbledhjes së qytetit i japin atij një kënaqësi të madhe. "Ka kuptim të mirë për të," tha Clapp.

Deri në orën 8:15 të mëngjesit, Andy është gati të largohet për atë ditë, megjithëse nuk pritet te kujdestari i tij Barbara për 45 minuta dhe është vetëm një tetë minuta me makinë. Ai përsërit "Shko Barbara's" shpesh gjatë gjysmë ore tjetër.

"Jo jetike" ai njofton në heshtje kur më në fund hipin në makinë. Duhen disa sekonda para se mamaja e tij të kuptojë se duhet të kthehet brenda për çelësin e makinës.

Ai kujdeset për këmbësorët ndërsa Clapp mbështet Toyota RAV4 të tyre në rrugën e tyre dhe më pas për makinat ndërsa ajo tërhiqet në një rrugë të zënë. "Makinë" ai kopjon derisa të jetë e qartë. 

6c477fcdeb5915fc12700f0470958f55 - 25 shtator 202212de27240ad86d613b2ecbae7f0dbbdc - September 25, 2022<period course = "multi-image __ subtitle multi-image __ subtitle-- mobile"> TOP: Copë për copë, Andy Tranfaglia ndan dhe hedh riciklimin në qendrën e riciklimit në West Newbury. BOTTOM: Andy Tranfaglia shikon ndërsa një farrier pret shkurt thundrat e Chanel, ndërsa punonte në një hambar lokal me stafin e tij të ditës. TOP: Copë për copë, Andy Tranfaglia ndan dhe hedh riciklimin në qendrën e riciklimit West Newbury. BOTTOM: Andy Tranfaglia shikon ndërsa një farrier pret shkurt thundrat e Chanel, ndërsa punonte në një hambar lokal me stafin e tij të ditës. E majta: Copë për copë, Andy Tranfaglia ndan dhe hedh riciklimin në qendrën e riciklimit West Newbury. E DREJTA: Andy Tranfaglia shikon se si një farrier shkurton thundrat e Chanel, ndërsa punonte në një hambar lokal me stafin e tij të ditës. JESSICA KOSCIELNIAK

Ata ndalojnë gjatë rrugës në qendrën e riciklimit dhe më pas për të parë një tufë të vogël buallësh të vendosur në një fermë aty pranë. 

”Unë shoh fëmijë. Shihemi? " Tha Andi. "Shihemi?"

Ai tenton të fiksohet, ose në terma teknikë "të këmbëngulë". Ai përsërit pyetjet përsëri dhe përsëri. Ai flet në heshtje dhe shpesh tërheq të dy krahët në fytyrë dhe përkulet, sikur të fshihej nga sikleti.

"Unë shkoj të shoh Barbara," tha ai. "Tani dua të shkoj të shoh Barbara." 

Andy Tranfaglia i buzëqeshë nënës së tij Katie Clapp pasi mbërriti në një shtëpi të hambarit lokal për punë përmes programit të tij ditor me Shared Living Collaborative Sunday, 20 Qershor 2021.

Sapo në hambarin e Barbara-s, ajo e vendos ushqimin menjëherë në një kazan dhe Andy e rrëshqit përmes shufrave të drurit të çdo vonese. Ajo mban një diskurs të drejtuar për detyrat e saj, dhe ai kopjon disa nga fjalët e saj.

"A do t'i ushqejmë ata me karota?"

"Karrota" Ai gjen karotat dhe ia zgjat një gomarin, Desi, i cili e kap uritur me buzët e tij.

Ai e ndihmon atë të shpërndajë tulla të vogla sanë për secilën kafshë.

"Çfarë po ndjek?" E pyet Barbara. "Çfarë ndjek sanë?"

Andy nuk përgjigjet, por drejt e drejton zorrën për të mbushur enët e tyre me ujë.

'Si të vraposh në një maratonë'

'Si të vraposh në një maratonë'

Për më shumë kohë sesa prindërit e Andit kanë qenë duke luftuar për të gjetur trajtime, një numër i vogël shkencëtarësh kanë kërkuar gjithashtu.

Berry-Kravis tha se ajo vendosi kur ishte një nxënëse e klasës së 7-të se donte të kuptonte kiminë e trurit. Në moshën 63 vjeç, ajo është akoma në të.

Shkencëtarja e brishtë X Elizabeth Berry-Kravis

"Përparimi i drogës në Fragile X i ngjan vrapimit në një maratonë," tha Berry-Kravis, i cili ka drejtuar dy veten.

Hagerman, një profesore e shquar e pediatrisë në UC-Davis dhe drejtoreshë mjekësore e Institutit të Ndërhyrjeve Mjekësore për Çrregullime Neurrozhvillimore (MIND) atje, tha se ajo ndjen presion në rritje për të pasur sukses.

"Dëshiroj t'i shtyp këto trajtime të reja shpejt për t'u siguruar që mund të bëj një dallim në jetën e klientëve të mi para se të dal në pension," tha ajo. "Unë jam duke u vjetër."

Mark Bear, a neuroshkencëtari në Institutin e Teknologjisë të Masaçusetsit, ishte një studiues rigoroz i laboratorit, studiues i shkencës bazë në 1999 kur ai u ndesh me një mekanizëm të sinjalizimit të trurit që ai mendoi se mund të ishte kyç për Fragile X.

Laboratori i tij po studionte sesi sinjalet kalojnë boshllëqet midis qelizave të trurit, të quajtura sinapse. Në Fragile X, the sinjalet nuk mund të kalojnë sinapsat aq lehtë sa duhet për shkak të një të mete në rrugën kimike. Rivendosni atë rrugë me një ilaç dhe duhet të normalizojë mesazhet, mendoi Bear. 

La teoria funksionoi tepër mirë në rezultatet e studimeve në minj, minjtë dhe mizat e frutave dhe dukej mirë në studimet paraprake te njerëzit. Ajo entuziazmoi njerëzit në një kompani Bear të bashkëthemeluar të quajtur Seaside Therapeutics dhe në kompanitë kryesore të ilaçeve si Roche dhe Novartis.

"Ne u inkurajuam që sigurisht që do të funksiononte", tha Florian von Raison, ekzekutivi i Novartis i cili zhvilloi dy gjykime të njëkohshme bazuar në punën e Bear midis 2010 dhe 2014. Gjyqet përfshinin rreth 300 adoleshentë dhe të rritur me Fragile X nga e gjithë bota, përfshirë Andi 

Por përkthimi i shkencës bazë në njerëz është më i vështirë se sa duket, tha Bear.

Kishte kaq shumë që ai dhe të tjerët nuk dinin - nuk mund ta dinin - më shumë se një dekadë më parë kur filluan sprovat njerëzore. Studimet e miut nuk mund të tregonin se cila dozë mund të ishte efektive tek njerëzit, çfarë moshe kishte më kuptim për t'u trajtuar, sa kohë duhet të zgjasë trajtimi dhe çfarë tjetër mund të kombinohej me ilaçin për ta bërë atë më efektiv.

Ende nuk ka dyshim që ashtu si Andy përfitoi përkohësisht nga gjyqi i Novartis, disa njerëz me Fragile X përmirësuan drogën e Roche dhe Seaside.

"Ai ilaç ishte duke na ndryshuar jetën," tha Holly Usrey-Roos nga Kantoni, Illinois, djali i së cilës, Parker Roos, tani 22 vjeç, filloi të bashkonte fjalët për herë të parë gjatë gjyqit në Bregdetar. "Kam pritur 10 vjet për ta dëgjuar atë duke biseduar me fjali."

Roos e mbajti atë aftësi pasi mbaroi gjyqi, megjithëse ai ende flet kryesisht për ekipin e tij të preferuar, Chicago Cubs.

Por kur rezultatet për të tre provat e ndërmarrjeve u zbuluan, nuk kishte asnjë ndryshim statistikor midis përmirësimeve të vërejtura tek ata që morën ilaçe aktive kundrejt atyre që u dha një placebo. "Ishte vërtet e vështirë të shihje ato informacione," tha von Raison, tani shef i zhvillimit klinik në neuroshkencë për ekipin global të zhvillimit të barnave të Novartis. 

Truri është i zgjuar. Kur bllokohet një rrugë, qelizat e trurit përshtaten dhe marrin një rrugë tjetër për të njëjtin rezultat, Tha Bear. "Natyra përpiqet të na pengojë të ndërhyjmë". 

Roche dhe Novartis mbyllën programet e tyre kërkimore Fragile X në 2014. Bregdeti u palos.

"Ndërsa po shkatërrohej për të derdhur (ilaçet Seaside), ai rivendosi besimin tonë tek shkencëtarët që kanë bërë vërtet jetën e tyre për të ndihmuar ata që na pëlqenin," tha Usrey-Roos, i cili filloi të punojë për FRAXA në Prill. "Përmes shkatërrimit të asaj që po derdhnim, kishim shumë më shumë shpresë se kurrë më parë se kjo ishte thjesht fillimi i asaj që do të vinte."

Përparimi i fundit e ka ushqyer atë entuziazëm.

Terapia e sjelljes, gjuhës dhe fizikës për njerëzit me Fragile X janë përmirësuar ndjeshëm në vitet e fundit, tha Hagerman.

"Ne supozojmë se po vazhdojmë në të gjitha frontet, jo thjesht drogë," tha ajo. 

Hagerman gjithashtu po kryen prova në tre qendra për të parë nëse ilaçi i diabetit metformina mund të ndihmojë njerëzit me Fragile X, duke përfshirë përmirësimin e inteligjencës. "Në rrethana joshkencore, është me të vërtetë mjaft e favorshme," tha ajo.

Terapia gjenike gjithashtu është potencialisht transformuese. Duke redaktuar qelizat e trurit, trajtimi mund të zëvendësojë gjenin e gabuar me një normal dhe të sigurojë proteinën e humbur FMRP.

"Kjo është ndoshta metoda më efektive për të përmbushur qëllimin," tha Bear, i cili ka filluar një kompani të re dhe po bëhet gati për një provë të re. Terapia gjenike mund të shërohet bebet e Fragile X dhe ofrojnë përmirësim dramatik për të rriturit si Andy. "Kjo sigurisht do të ishte e shkëlqyeshme."

Terapia gjenike ishte plani fillestar i Clapp dhe Tranfaglia për një kurë gati 30 vjet më parë. 

“Do të vijë. Por ne nuk do të relaksohemi dhe do ta presim atë, ”tha Clapp. “Kjo sigurisht do të jetë 10 deri në 20 vjet në të ardhmen. Kush e njeh? ”

'Suksesi i parë i qartë'

'Suksesi i parë i qartë'

Në vitin 2015, Mark Gurney po drejtonte një bioteknikë të vogël me një ilaç që synonte trajtimin e Alzheimerit kur ai u ndesh me një shkencëtar Fragile X letër, bashkëautor nga Tranfaglia.

Gurney mendoi nëse i njëjti qark i trurit ilaçi i tij i drejtuar nga Alzheimer mund të ndihmojë gjithashtu në shënjestrimin e keqfunksionimeve në Fragile X.

Mënyra e vetme për të zbuluar ishte testimi i parë i ilaçit në kafshë. Por kompania e Gurney, me tetë persona, Tetra Farmaceutikë, nuk kishin akses tek minjtë me mutacionin Fragile X. Kështu që FRAXA, duke punuar me një laborator në Kili, i drejtoi ata. 

"Ishte një pagesë seriozisht thelbësore", tha Gurney. "Ne mund të mos kemi menduar në të vërtetë për Fragile X ose tjetër".

Rezultatet dukeshin tejet premtuese. Minjtë me të njëjtin mutacion gjenetik si njerëzit me Fragile X që morën ilaçin nuk ishin më hiperaktivë. Ata u bënë më të shoqërueshëm dhe filluan të bënin fole. Sa më gjatë që minjtë merrnin ilaçin, aq më shumë ato përmirësoheshin.

Në vitin 2018, FRAXA ndihmoi Berry-Kravis të nisë një provë të ilaçit të ri.

Berry-Kravis kishte dhënë lindi fëmijën e saj të dytë, një djalë, në tetor 1990. Dy ditë më vonë, ajo ishte nxituar përsëri në laboratorin e saj për të përfunduar një projekt të rëndësishëm. Pas dy vitesh kërkimesh të lodhshme, ajo kishte kuptuar se një molekulë sinjalizuese në lidhje me të mësuarit dhe kujtesën ishte anormale në qelizat X të brishtë.

Droga e re e Tetra synon të njëjtën rrugë.

Vjeshtën e kaluar, javën që djali i saj radiolog në trajnim mbushi 30 vjeç, ajo pa rezultatet e para nga Tetra, tani në pronësi të një kompanie farmaceutike japoneze. 

Dështimi mbetet një mundësi, por kjo fitore e fundit sugjeron që një trajtim për simptomat themelore të Fragile X më në fund mund të jetë afër.

"Ky është suksesi i parë i padiskutueshëm," tha Tranfaglia, i cili është i etur për të parë Andy të bashkohet me gjyqin e ri, më të madh. "Ne jemi një ndjenjë mbi natë pas 27 vitesh ... së fundmi kemi pasur fat".

Edhe pa një terapi mrekulli, Andy po bën shumë më mirë, tha Clapp pasi e lëshoi ​​atë në fermën e Barbara atë mëngjes të fundit.

Periudha më e keqe e Andit ishte pak para fillimit të pubertetit dhe për rreth një dekadë më pas. Ai do të kishte shkrirje kur do të ishte i mbingarkuar ose i frikësuar. Ai thjesht do të binte përtokë, duke refuzuar të ngrihej, megjithëse mund të ishte në stendën e një kali, një rrugë me pemë të zënë ose - dikur - zona e ndalimit të parkimit pa Aeroportin e Loganit.

Clapp është akoma në avantazh kur nxjerr Andin në vende të panjohura ose për të takuar njerëz të rinj, por shkatërrimi i tij i fundit i madh ishte më shumë se dy vjet më parë. "Ai ka ardhur një metodë e gjatë," tha ajo, ka të ngjarë për shkak të pjekurisë, kujdestarëve të tij të frikshëm dhe kombinimit të duhur të ilaçeve për të trajtuar simptomat e tij.

Ajo ndoshta është rregulluar, gjithashtu. "Ndoshta disa nga këto janë një prekje e aprovimit," tha Clapp. "Këto gjëra të FRAXA-s janë zgjidhur së fundmi, megjithëse ne jemi ende duke kërkuar ilaçet tona më të mira - ose ilaçet tona jo të plota."

Andy Tranfaglia ha darkë në shtratin e tij të preferuar ndërsa shikonte Scooby Doo dhe luante një lojë Sesame Street në iPad-in e tij.

Kontaktoni Karen Weintraub në kweintraub@usatoday.com.

Shëndeti dhe siguria e personit dhe mbrojtja e sigurisë në SHBA SOT zbatohet pjesërisht nga një dhuratë nga Fondacioni Masimo për Etikë, Inovacion dhe Konkurrencë në Shëndetësinë Fondacioni Masimo nuk jep përmbajtje të dhëna

JU FALEMINDERIT P SR PAGESIM

Histori të ngjashme me këtë janë të realizueshme për shkak të klientëve tanë si ju. Ndihma juaj sigurisht do të na lejojë të vazhdojmë të krijojmë gazetari me cilësi të lartë.

Qëndroni në gjendje të përditshme duke u regjistruar në gazetat tona elektronike.

Sign up