Blloqet e apartamenteve Australiane të vendosura në bllokim të vështirë

Lockdown

Një bllok banesash Australiane u vendos nën bllokim të rreptë me policinë të postuar të martën, ndërsa autoritetet rritën përpjekjet për të frenuar një shpërthim të koronavirusit me rritje të shpejtë.

Policia ruajti si daljet para ashtu edhe ato të pasme të një blloku apartamenti në lagjen Bondi të Sidneit, ku nëntë persona kanë rezultuar pozitivë për COVID-19, me lëvizjen brenda dhe jashtë ndërtesës të kufizuar.

Një tabelë e ngjitur në një dritare të apartamentit lexonte "Dërgoni Birrë" ndërsa një tjetër pyeti, "ku është vaksina?"

Sidnei është aktualisht në javën e tij të tretë të një bllokimi të pjesshëm ndërsa autoritetet përpiqen të zhdukin përhapjen e virusit në komunitet.

Shumica e banorëve të qytetit më të madh të Australisë lejohen të largohen nga shtëpia për stërvitje, pazar thelbësor, punë ose arsye shëndetësore, por inkurajohen të qëndrojnë në shtëpi.

Kufizime më të ashpra vendosen për njerëzit që kanë vizituar vendet që janë shpallur një zonë e nxehtë virusi, e cila mund të përfshijë karantinë e detyrueshme 14-ditore.

Përhapja e fundit e Australisë COVID-19 filloi në mes të qershorit dhe që atëherë është rritur në 767 raste.

Një bllok i tërë apartamentesh në Melburn u vendos gjithashtu në izolim për 14 ditë, pasi punëtorët e largimit që vizituan nga Sidnei u treguan pozitivë.

Autoritetet tani po u kërkojnë australianëve që jetojnë në ndërtesa të tjera apartamentesh të mbajnë maskë kur ndodhen në zona të përbashkëta.

"Kur jeni në ndërtesa apartamentesh, ne nuk duam që ju të mblidheni në ndonjë hapësirë ​​të përbashkët", tha zyrtari kryesor i shëndetit i Uellsit të Ri Jugor Kerry Chant.

"Ne me të vërtetë po kërkojmë nga një urdhër i shëndetit publik që të vishni maska ​​kur kaloni nëpër vende të përbashkëta."

Banorëve në një lagje jugperëndimore të Sidneit, ku virusi aktualisht po përhapet më shpejt, tani u kërkohet të testohen çdo tre ditë nëse largohen nga zona për të punuar.

Nën 10 përqind e australianëve janë vaksinuar plotësisht, duke e lënë popullsinë shumë të prekshme ndaj variantit Delta që përhapet shpejt.

Bllokimi i Sidneit ishte planifikuar të mbaronte të Premten, por një zgjatje tani po duket e mundshme, pavarësisht nga një rënie e infeksioneve të reja në 89 në 24 orët e fundit.