Argjentina regjistron 100,000 vdekje nga viruset ndërsa shfaqet varianti Delta

Argjentina regjistron 100,000 vdekje nga viruset ndërsa shfaqet varianti Delta

Argjentina të Mërkurën raportoi më shumë se 100,000 vdekje nga COVID-19 që nga fillimi i pandemisë, një goditje e rëndë për një vend që vendosi me ndërprerje disa nga bllokimet më të rënda në botë, vetëm për të parë pajtueshmëri të çrregullt nga shumë njerëz.

Rreth 614 njerëz vdiqën nga sëmundja në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 100,250, tha Ministria e Shëndetësisë.

“Ndihem keq, nuk është ajo që menduam se do të ndodhte. Kjo është një statistikë e vështirë, shumë e vështirë, ”tha Luis Cámera, një mjek i specializuar në gerontologji dhe është këshilltar për pandeminë e qeverisë së Presidentit Alberto Fernández.

Cámera ia atribuoi taksën e lartë ″ disa gabimeve ″ gjatë bllokimeve periodike si dhe dëmtimeve të shkaktuara nga variantet e virusit që përfshinë rajonin.

Qu Karantina Argjentinase u zgjat në letër, por jo nga mënyra se si njerëzit silleshin, ”tha Cámera.

Ai po aludonte në tubime të mëdha njerëzish që sfiduan udhëzimet distancuese sociale dhe mund të kenë ndihmuar në përhapjen e virusit në fund të vitit 2020. Kishte demonstrata mbi vdekjen e yllit të futbollit Diego Maradona dhe miratimin në Kongres të një ligji që lejonte abortin në shumicën e rasteve.

Cámera shtoi se një valë e dytë e koronavirusit në fund të Marsit "erdhi më herët nga sa duhej të vinte", pjesërisht "për shkak të sjelljes së keqe të njerëzve dhe me variante të reja, shumë agresive".

Argjentina regjistron 100,000 vdekje nga viruset ndërsa shfaqet varianti Delta

Për më tepër, Argjentina po luftonte ekonomikisht edhe para pandemisë dhe shumë qytetarë injoronin rregulloret e karantinës në mënyrë që të mund të siguronin jetesën dhe të mbanin familjet e tyre.

Pastaj kufizimet në mbledhjet u qetësuan gjatë pushimeve të Krishtlindjeve dhe verës së hemisferës jugore të Argjentinës, duke inkurajuar njerëzit të lëshonin rojet e tyre dhe të kalonin kohë së bashku. Përpjekja për vaksinim gjithashtu ka ngecur.

Shtetet e Bashkuara kanë konfirmuar vdekjet më të COVID-19 me rreth 608,000, ndjekur nga Brazili (536,000), India (411,000), Meksika (235,000) dhe Peru (195,000). Franca, Rusia, Britania, Italia dhe Kolumbia kanë raportuar secila mbi 100,000 vdekje, sipas qendrës së burimeve të koronavirusit të Universitetit Johns Hopkins.

Qendra tha se rreth 4,052,000 njerëz në të gjithë botën konfirmohet se kanë vdekur nga COVID-19. Numri i të vdekurve besohet të jetë shumë më i lartë në shumë vende për shkak të diagnozave të gabuara, testimeve joadekuate dhe faktorëve të tjerë.

Argjentina regjistron 100,000 vdekje nga viruset ndërsa shfaqet varianti Delta

Argjentina ka raportuar më shumë se 4.6 milion infeksione me koronavirus. Mjekët thonë se shumë prej atyre që po vdesin janë midis 40 dhe 60 vjeç dhe ishin infektuar rreth dy muaj më parë, para se të kishin shansin të vaksinoheshin. Sa më i gjatë qëndrimi në spital, aq më shumë ka të ngjarë shansi për të rritur ndërlikimet shëndetësore dhe vdekjen.

Edgardo Alvites Guerrero, shefi i terapisë intensive në Spitalin Llavallol në Buenos Aires, tha se ritmi i dozave të para të vaksinave të ndryshme kishte përparuar shumë kohët e fundit.

Por, ai tha, ″ është larg idealit ″ sepse do të ishte më e mira për shumicën e njerëzve që të merrnin dy doza vaksinash përpara përhapjes së pritur të variantit më ngjitës Delta.

Deri më tani, 15 raste të variantit delta të koronavirusit janë identifikuar në Argjentinë dhe ishin të lidhura me "udhëtarë ndërkombëtarë" ose njerëz të lidhur me ta, sipas Ministrisë së Shëndetësisë. Nëntë raste u zbuluan javën e fundit dhe erdhën nga Shtetet e Bashkuara, Meksika dhe Paraguai.

Argjentina regjistron 100,000 vdekje nga viruset ndërsa shfaqet varianti Delta

Argjentina ka një popullsi prej rreth 45 milion. Rreth 20.6 milion njerëz kanë marrë dozën e parë të tre llojeve të vaksinave të disponueshme --- Sputnik, AstraZeneca dhe Sinopharm - dhe rreth 5.1 milion kanë marrë dy doza, sipas shifrave zyrtare.

"Toshtë për të pritur që një valë e re do të vijë ... ne jemi në qetësi para stuhisë," tha terapisti Gubby Auza ndërsa monitoronte disa pacientë me COVID-19 në një dhomë të kujdesit intensiv në Llavallol. Ata ishin të gjithë nën 60 vjeç.

Argjentinasi Paola Almirón u shtrua në spital vitin e kaluar me COVID-19 dhe mbijetoi. Nëna, motra, tezja dhe kunati i saj vdiqën nga sëmundja. Të martën, ajo qau ndërsa po vizitonte një varrezë për të vendosur lule në varret e anëtarëve të familjes së saj të humbur, një vit pas funeraleve të tyre.

“Nëna ime vdiq e para, dy ditë më vonë motra ime dhe tre ditë më pas tezja ime. Ishte e tmerrshme të shkoja në varreza me vëllain tim tri herë në javë, "tha 38-vjeçari Almirón, një mbikëqyrës infermierie në Spitalin e Përgjithshëm Interzonal Luisa Cravenna de Gandulfo në qytetin e Lomas de Zamora, në jug të Buenos Aires.

  • Argjentina regjistron 100,000 vdekje nga viruset ndërsa shfaqet varianti Delta
  • Argjentina regjistron 100,000 vdekje nga viruset ndërsa shfaqet varianti Delta
  • Argjentina regjistron 100,000 vdekje nga viruset ndërsa shfaqet varianti Delta
  • Argjentina regjistron 100,000 vdekje nga viruset ndërsa shfaqet varianti Delta
  • Argjentina regjistron 100,000 vdekje nga viruset ndërsa shfaqet varianti Delta
  • Argjentina regjistron 100,000 vdekje nga viruset ndërsa shfaqet varianti Delta
  • Argjentina regjistron 100,000 vdekje nga viruset ndërsa shfaqet varianti Delta
  • Argjentina regjistron 100,000 vdekje nga viruset ndërsa shfaqet varianti Delta
  • Argjentina regjistron 100,000 vdekje nga viruset ndërsa shfaqet varianti Delta

Në një intervistë për Associated Press, Almirón tha se ndien një farë kënaqësie sa herë që vaksinon dikë kundër COVID-19 dhe shpreson që njerëzit të vëzhgojnë maskimin dhe distancimin shoqëror derisa të qetësohet pandemia.

"Ne kemi pritur kaq gjatë, said tha ajo. ″ Ne u mbyllëm, dolëm, u mbyllëm përsëri; le të presim edhe pak, për disa muaj, të gjithë duhet të vaksinohemi dhe të dalim nga kjo.