Neocard për zemrën - përshkrimi, udhëzimet, rishikimet, dozimi

Neocard është një ilaç për trajtimin e hipertensionit, duke eleminuar shkakun e presionit të gjakut të dëmtuar dhe duke normalizuar punën e të gjithë sistemit kardiovaskular. Me një presion të lartë të gjakut ose "mbingarkesat" e tij ekziston rreziku i dëmtimit të pakthyeshëm të zemrës, enëve të gjakut dhe organeve vitale. Forma kronike e hipertensionit pa përdorimin e ilaçeve çon në formacione patologjike - aneurizma, bllokim dhe dëmtim të mureve të enëve të gjakut, të cilat rrisin gjasat e këputjes.

Pika Neocard për zemër

Zvogëlimi i mprehtësisë vizuale, dështimi i veshkave dhe zemrës, funksioni njohës i dëmtuar i trurit për shkak të qarkullimit jo të duhur të gjakut janë pasojat e presionit të lartë të gjakut.

Stresi, pirja e duhanit, konsumimi i alkoolit, mungesa ose tejkalimi i aktivitetit fizik, pagjumësia, mbingarkesa e punës rritin ndikimin negativ të hipertensionit në shëndet. Një ilaç Neocard ndihmon për të normalizuar presionin e gjakut, qarkullimin e gjakut, për të parandaluar pasoja të rrezikshme për jetën.

Si pjesë e suplementit Neocard përmban përbërës natyralë që janë testuar për aftësinë për të shkaktuar alergji dhe reagime të tjera anësore. Kompleksi i bimëve medicinale është testuar në shtatë laboratorë në Evropë dhe ka marrë një certifikatë cilësie.

Importantshtë e rëndësishme të kuptohet se vetë-mjekimi për sëmundjet e zemrës është rreptësisht i ndaluar. Në dyshimin e parë të shfaqjes së patologjive të "motorit kryesor" të trupit, duhet menjëherë të kërkoni ndihmë nga një institucion mjekësor. Mos kini frikë, në shumicën e rasteve, mjekët së pari do të përshkruajnë ilaçe të sigurta, natyrore mbështetëse, siç janë pikat Neocard. Ky ilaç ka shumë komente të mira, udhëzime të qarta për përdorim dhe një çmim shumë të volitshëm.

Cili është efekti i përdorimit të Neocard?

 1. Ka veprim hipotensiv, por edhe antioksidant, kardiotonik, antispasmodik, antiaterosklerotik.
 2. Normalizon punën e muskujve të zemrës.
 3. Forcon muret e enëve kapilare.
 4. Ndihmon në sëmundjet kardiovaskulare.
 5. Liron trupin nga radikalet e lira, radionuklidet, stronciumi.
 6. Rrit forcat imune të trupit.
 7. Rrit tonin e trupit dhe rezistencën ndaj ftohjeve, sëmundjeve infektive.
 8. Përmirëson frymëmarrjen.
 9. Promovon rrjedhën e oksigjenit në tru.
 10. Ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të kokës kronike.
 11. Ndihmon në kushtet depresive.
 12. Stimulon qarkullimin cerebral.
 13. Heq fryrjen.
 14. Shkrin mpiksjen e gjakut, mpiksjen e gjakut.
 15. Normalizon punën e sistemit urinar, organet e traktit tretës.
 16. Efektive në trajtimin e sëmundjeve nervore.
 17. Parandalon zhvillimin dhe ndërlikimin e sëmundjeve akute dhe kronike të zemrës.
 18. Ul sheqerin në gjak.
 19. Eliminon spazmat vaskulare.
 20. Mbron muskulin e zemrës nga mbingarkesa.
 21. Nxit gjumin për pagjumësi.

Siç thuhet në faqen zyrtare të internetit, efektiviteti i këtij ilaçi është konfirmuar nga studime të shumta, dhe ilaçi Neocard është dhënë me një certifikatë ndërkombëtare të cilësisë.

Ku mund ta blej Neocard dhe sa kushton në Evropë?

Neocard nuk mund të blihet në një farmaci të rregullt, sepse prodhuesi nuk ra dakord të nënshkruajë një kontratë bashkëpunimi me zinxhirët farmaceutikë për disa arsye:

 1. Easiershtë më e lehtë dhe më e shpejtë për blerësin të porosis ilaçe në Internet.
 2. Droga prodhohet në vëllime të vogla për shkak të veçorisë së përbërjes së bimës.
 3. Ilaçet do të shiten në farmaci me një çmim të mbiçmuar, dhe kjo do të jetë e pafavorshme për blerësit dhe prodhuesin.

Për të blerë një produkt origjinal, duhet të porosisni Neocard vetëm në prodhuesin e faqes zyrtare në internet. Këtu do t'ju ofrohet vlera më e mirë dhe një garanci e cilësisë së produktit. Prodhuesi në mënyrë periodike bën zbritje të mëdha për klientët e rinj. Për momentin, kur aplikoni për një kurs të plotë terapie, mund të merrni një zbritje të shkëlqyeshme deri në 50%. Në këtë rast, çmimi i një shishe ilaçi nuk do të kalojë 39 euro. Nuk kërkohet parapagim, dorëzimi me postë zgjat 2 deri në 5 ditë.

Uebfaqja zyrtare e markës tregtare Neocard

Ju mund ta blini Neocard me një zbritje në Hungari, Rumani, Poloni, Itali, Republikën Çeke. Dorëzimi nga një distributor zyrtar është i vlefshëm në secilin vend. Lidhjet për faqet për porosi në gjuhën e banorëve të secilit vend tregohen në formën e një liste:

 • vengriya - Neocard për zemrën - përshkrimi, udhëzimet, vlerësimet, dozimiHungari;
 • italia - Neocard për zemrën - përshkrimi, udhëzimet, vlerësimet, dozimiItali;
 • polska - Neocard për zemrën - përshkrimi, udhëzimet, vlerësimet, dozimiPoloni;
 • romania 2 - Neocard për zemrën - përshkrimi, udhëzimet, vlerësimet, dozimiRumani;
 • Republika Çeke - Neocard për zemrën - përshkrimi, udhëzimet, rishikimet, dozimiRepublika Çeke;

Brenda 15 minutash pas vendosjes së porosisë, menaxheri i kompanisë telefonon në numrin e kontaktit të klientit, specifikon adresën e dorëzimit të mallrave.

Opinion i mjekëve dhe blerësve për Neocard

Pika natyrore Neocard vlerësohet shpesh nga të specializuara cardiolspecialistët e ogy, në rishikimet e tyre ata raportojnë se ilaçi është mjaft efektiv dhe relativisht i sigurt. Një shembull i rishikimeve të mjekëve në forume rreth cardiologi:

Adriano Bugiardini, Cardiologist, Romë, Itali:

«Neocard nga presioni i lartë - ky është një ilaç absolutisht natyral, që do të thotë se mund të merret për muaj dhe të mos kesh frikë nga problemet me veshkat, traktin gastrointestinal, elasticitetin vaskular, etj. Pikat përmbajnë shumë barëra medicinale, komplekse vitaminash dhe mineralesh. Padëmshmëria e ilaçit është një avantazh i rëndësishëm, sepse shumica e evropianëve gjatë një pandemie preferojnë vetë-mjekimin. Mjekë të tillë autodidakt lexojnë Wikipedia ose forume të ndryshme për të gjetur ilaçin e duhur për veten e tyre dhe shpesh zgjedhin ilaçe të dëmshme sintetike, nga të cilat vuajnë organet e brendshme të pacientëve. “

Petra Horak, cardiologist, Olomouc, Republika Çeke:

“Pacientët e mi shpesh zgjedhin një ilaç për hipertension të rrezikshëm me një çmim - Neocard është optimale për qytetarë të tillë, sepse kostoja e tij është vetëm 39 euro. Falë këtij mjeti të lirë, personat me të ardhura të ulta, të cilët më parë nuk kishin mundësi të blinin një ilaç për hipertensionin, kanë një shans të rikuperohen. Dua të vë në dukje se cilësia e pikave mund të besohet. Mbi të gjitha, ata kanë të gjitha certifikatat përkatëse të çertifikuara zyrtarisht. Gjithashtu, nuk duhet të mbështeteni vetëm në efektivitetin e ilaçit - lufta kundër hipertensionit duhet të jetë komplekse. Unë gjithmonë rekomandoj që pacientët e mi, përveç marrjes së ilaçeve, të fillojnë të modifikojnë stilin e tyre të jetesës. Me hipertension, nuk duhet të hani shumë, këshillohet të pushoni më shumë dhe të shmangni stresin. Ju duhet ta harroni plotësisht ushqimin me yndyrë për një kohë të gjatë. “

Lucian Mazilescu, cardiologist, Bukuresht, Rumani:

“Kam vërejtur që pacientët e mi që marrin Neocard ka më pak të ngjarë të vijnë për ekzaminim (përveç ekzaminimeve rutinë). Fakti është se agjenti stabilizon gjendjen e sistemit kardiovaskular, parandalon sulmet dhe zvogëlon presionin e lartë të lartë të gjakut në hipertension. Sigurisht, kompleksi nuk i ndihmon të gjithë. Trajtimi përshkruhet në përputhje me simptomat dhe rezultatet diagnostike… ”

Shumë gjëra të mira në lidhje me ilaçin janë shkruar nga blerës të zakonshëm. Shpesh, një ilaç i tillë bëhet një shpëtim i vërtetë për njerëzit që vuajnë nga migrena dhe manifestime të tjera të hipertensionit.

Shqyrtime të ilaçit Neocard

12 komente të klientëve në lidhje me ilaçin Neocard nga forume dhe rrjete sociale:

Mirosllav, Pragë:

“Unë pi Neocard sipas udhëzimeve 2 herë në vit. Kjo është e mjaftueshme për të parandaluar dhimbjet e kokës që ndodhin për shkak të ndryshimeve të motit. Ashtë për të ardhur keq që ilaçi nuk ndihmon në dhimbjet e kyçeve ... ”

Martin, Belchice:

Neocard i përshtatshëm për parandalimin dhe zvogëlimin gradual të presionit të lartë të gjakut. Pointshtë e kotë ta përdorni për ndihmë emergjente.

 

Lucie, Brno:

Agjent i mirë mbështetës. Nëse e pini në kurse 2-3 herë në vit, mund ta mbani presionin brenda kufijve normalë. Unë mendoj se rëniet e sëmundjeve të zemrës nuk ka gjasa të shërohen (vetëm nëse janë të kombinuara).

Lajos, Budapest:

Nuk e di pse thonë mashtrim, nëse bën një mënyrë jetese kaotike, shkon në shtrat vonë, ha asgjë, atëherë asgjë nuk do të ndihmojë! Unë ndoqa të gjitha rekomandimet e mjekut, sportet, ushqimin, gjumin e shëndetshëm për të paktën 9 orë dhe piva Neocard - Kam shumë më shumë forcë, ndjeva se si është të jesh me ton të vërtetë. Qarkullimi im i gjakut u përmirësua, presioni i gjakut filloi të kthehej në normale, dhe tani nuk fle gjatë ditës. Dhe ju vazhdoni të besoni në komentet e konkurrentëve që ilaçi nuk funksionon.

Adelina, Cluj-Napoca:

Kam disa vjet që vuaj nga presioni i lartë i gjakut. Isshtë e pamundur të përshkruani gjendjen tuaj me disa fjalë. Kam provuar shumë ilaçe të ndryshme të farmacisë, por ende nuk mund të shpëtoj nga hipertensioni. Dhe pastaj e urdhërova atë në faqen zyrtare të internetit, përmes Internet Neocard. Ata më këshilluan falas, më dhanë rekomandime për marrjen, përbërjen e ilaçit. Marr pika Neokard tashmë një javë. Vura re që fillova të fle më mirë dhe në mëngjes ngrihem pa ndjerë kokën "të rëndë". ”Unë jam gati të vrapoj diku, dua të bëj të gjitha detyrat e shtëpisë time, në përgjithësi, sikur krahët e mi të jenë rritur. E vetmja gjë, harroj ta pi në mëngjes për shkak të nxitimit. Do të ishte më mirë nëse do të ishte më e përqendruar për të marrë një herë në ditë.

Zuzanna, Lublin:

Unë pashë një reklamë për ilaçin dhe vendosa ta provoj. Menjëherë u përballa me vështirësinë e blerjes së ilaçit, pasi që nuk kishte asnjë farmaci në farmacitë më të afërta, mbesa ime e urdhëroi atë përmes internetit. Për mua, kostoja doli të jetë e shtrenjtë për një vëllim të tillë të ilaçit, por pas disa përdorimeve të para ndjeva një përmirësim. Megjithëse, nga ana tjetër, unë nuk e anulova regjimin e trajtimit me ilaçe të tjera që mjeku përshkroi. Udhëzimet thonë se numri i dozave zgjidhet individualisht. Mendoj se ky ishte problemi. Difficultshtë e vështirë të vendos vetë nëse ia vlen të shtoj më shumë ilaçe në momentet kur ndryshimet natyrore dhe rënia e temperaturës janë shumë të forta për mua. Prandaj, nga përdorimi i ilaçit, kam ndjenja konfliktuale. Meqenëse vëzhgova efektin e saj vetëm ditët e para. Unë mendoj se është i përshtatshëm për njerëzit me probleme më pak serioze të presionit sesa imi. Përndryshe, trajtohet vetëm simptoma, dhe jo shkaku i sëmundjes.

Amelia, Poznan:

Kam kohë që vuaj nga hipertensioni. Kam marrë pilula, por kohët e fundit stomaku ka filluar të më dhemb prej tyre. Unë urdhërova pika në barërat Neocard në internet. Saw sipas udhëzimeve, është përfshirë në paketimin e produktit, gjithçka është e detajuar. Ndihmon jo më keq se pilulat, presioni bie shpejt, nuk ka efekte anësore. Pikat kanë një efekt qetësues, zvogëlojnë pulsin. Kam shpenzuar për të pirë një kurs dhe tani nuk blej pilula për hipertension. Do të ishte më i përshtatshëm për të marrë ilaçin në tableta, por ekstrakte natyrore të bimëve janë ndoshta më efektive në formë të lëngshme.

Zofia, Varshavë:

Neocard, diçka e re dhe e padëmshme. Ndryshe nga pilulat, të cilat nuk sjellin ndonjë përfitim, por vetëm përkeqësohen. Ky ilaç merret nga gjyshja ime, presioni i së cilës kërcen çdo mëngjes dhe për momentin ka një rezultat, por të vogël. Në mëngjes, nuk është më aq e vështirë të ngrihesh nga shtrati nga dobësia dhe dhimbja e kokës. Ndoshta, do të jetë më mirë edhe më tej, por tani mund të them se pikat i përshtaten asaj me siguri. Gjyshja u largua nga mundimi. Goodshtë mirë që ilaçet po lulëzojnë!

Maddalena, Torino:

Kam porositur ilaçin "Neocard" për nënën time, e cila vuan nga hipertensioni. Më pëlqente fakti që këto pika ndihmuan jo vetëm për të kapërcyer gradualisht presionin e lartë të gjakut, por edhe për të përmirësuar ndjeshëm mirëqenien. Për më tepër, nëna ime nuk kishte efekte anësore. Faleminderit shumë!

Gabor, Miskolc:

Nuk mund të flija deri në 4-5 netë, me kusht që të shkoja të flija në 11-12 orë. Kam përjetuar tringëllimë në veshët dhe presionin e vazhdueshëm mbi kokën time. Më mundoi gulçimi kur ashensori ishte i fikur dhe unë duhej të ngjitesha në katin e 6-të. Ishte si të shkoja në palestër. Kam lexuar informacionin në internet në lidhje me ilaçin Neocard. Epo, nuk ka ku të shkojë, sepse nuk është komode të jetosh kështu dhe unë e porosis këtë ilaç. Çfarë mund të them: mos prisni efekte speciale, por ilaçi ndihmon. Gulçimi është bërë më pak i shpeshtë, nuk vuaj aq shumë kur ashensori është i fikur, zhurma në veshët e mi është zhdukur, gjumi është bërë normal, më zë gjumi 30 minuta pasi të shkoj në shtrat, fillova të hedh dhe të kthehem në gjumin tim më pak.

Gabriella, Kecskemet:

Kundërindikimet për gjyshen time, falë Zotit, nuk shqetësohen në asnjë mënyrë, para se të provonin gjithçka nga A në Z, nga disa ilaçe rezultati ishte i njëjtë - dhëmbët u kthyen të verdhë, gjë që është jashtëzakonisht e pakëndshme. Sidomos kur jeni duke pritur për rezultatin, dhe kjo është ajo… Sa i përket ilaçit Neocard, ky ilaç është i denjë për vëmendje, pasi që në fazën fillestare të hipertensionit ndihmon në ndërtimin e presionit të gjakut, zvogëlon rrahjet e zemrës, pulsi bëhet normal , si rezultat, tani është shumë më e këndshme të shohësh një gjyshe me ndjenja të mira që vuante dhe mbyste nga gulçimi një muaj më parë!

Juliet, Firence:

Filloi të pinte Neocard pasi u shfaq gulçimi dhe presioni filloi të kërcej. Në përgjithësi, nuk rekomandohet të trajtohet pa rekomandimin e mjekut, por ka ndodhur kështu që nuk më pëlqejnë mjekët dhe klinikat, kështu që po trajtoj veten për disa vjet. Bleva këtë ilaç për shkak të faktit se përbërja është natyrale dhe praktikisht nuk ka kundërindikacione. Pas 2 javësh, humori im u përmirësua, presioni u bë shumë më i ulët. Pas disa javësh, simptomat e hipertensionit pushuan të më shqetësonin, shpresoj që efekti pozitiv të jetë i gjatë.

Ka edhe komente negative. Zakonisht ato shoqërohen me blerjen e një false në dyqane të tilla si Amazon, E-bay, Alibaba dhe të ngjashme.

3 Analogët e Neocard

Shumë përdorues të forumit që nuk janë të vetëdijshëm për ekzistencën e një ilaçi të tensionit të lartë të gjakut të quajtur Neocard këshillojnë përdorimin e ilaçeve të tjerë për të normalizuar presionin e gjakut. Mjekët u bëjnë thirrje pacientëve me hipertension të jenë të kujdesshëm ndaj rekomandimeve të tilla, sepse jo të gjitha ilaçet sintetike janë universale në përdorim. Për shembull, disa prej tyre janë të ndaluara të merren në rast të dështimit të zemrës, patologjive serioze të veshkave ose mëlçisë.

Merrni parasysh një përmbledhje të barnave më të reklamuara në forume për presionin e lartë të gjakut dhe zbuloni pse nuk keni gjithmonë nevojë t’i blini ato:

 • Detonic - një diuretik që ka një efekt hipotensiv. Nuk është i përshtatshëm për trajtimin e hipertensionit të rëndë dhe duhet të merret vetëm në kombinim me ilaçe më të fuqishme. Ilaçet kanë një listë të gjerë të kundërindikacioneve. Prandaj, duhet t'i përshkruhet pacientit vetëm në një institucion të specializuar.
 • Cardiline - një ilaç mjaft i efektshëm që nuk është gjithmonë i përshtatshëm për "vetë-mjekim". Tabletat kanë shumë kundërindikacione specifike dhe një skemë komplekse përdorimi, kështu që vetëm një mjek duhet t’i përshkruajë ato.
 • Cardiol - ka shumë karakteristika të aplikimit dhe nuk ndërvepron mirë me një numër të madh të ilaçeve të tjera, prandaj mund të mos jetë i përshtatshëm për një person i cili, paralelisht me hipertensionin, po trajtohet për sëmundje të tjera të rënda.

3 ilaçe universale për normalizimin e presionit të gjakut

Karakteristikat farmakologjike të ilaçit Neocard

Neocard ul në mënyrë efektive presionin e gjakut në të gjitha shkallët e hipertensionit arterial:

 • i lehtë, i moderuar dhe i rëndë;
 • një rënie e presionit të gjakut sistolik dhe diastolik vërehet tek pacienti si në pozicionin shtrirë dhe në pozicionin në këmbë.

Pika Neocard zvogëlon rezistencën e enëve periferike, gjë që çon në uljen e presionit të gjakut. Si rezultat, rrjedha periferike e gjakut rritet pa ndikuar në rrahjet e zemrës.

Si rregull, rrjedha renale e gjakut gjithashtu rritet, ndërsa shkalla e filtrimit glomerular zakonisht nuk ndryshon. Efekti maksimal antihipertensiv zhvillohet 4-6 orë pas një doze të vetme dhe zgjat të paktën 24 orë: raporti T / R (efektiviteti minimal / efektiviteti maksimal i ilaçit gjatë ditës) është 87-96%.

Presioni i gjakut bie shpejt. Në pacientët që iu përgjigjën trajtimit, presioni i gjakut normalizohet brenda një muaji dhe vazhdon pa takifilaksi. Në rast të ndërprerjes së përdorimit Neocard nuk ka efekt anulimi.

Pikat Neocard zvogëlojnë hipertrofinë e ventrikulit të majtë. Studimet klinike kanë vërtetuar që ilaçi ka veti vazodilatuese. Përmirëson elasticitetin e arterieve të mëdha dhe zvogëlon raportin mur-lumen për arteriet e vogla. Terapia e kombinuar me diuretikët tiazidë shfaq një efekt shtesë sinergjik. Kombinimi i një frenuesi ACE dhe një diuretik tiazid gjithashtu zvogëlon rrezikun e hipokalemisë.

Me dështimin e zemrës Neokard lehtëson punën e zemrës duke zvogëluar ngarkesën para dhe pas në zemër. Një studim në pacientët me dështim të zemrës demonstroi:

 • ulje e presionit kur mbushni barkushet e djathta dhe të majta të zemrës;
 •  ulur rezistencën sistematike periferike;
 • indeksi kardiak i rritur dhe prodhimi kardiak i përmirësuar;
 • një rritje në qarkullimin rajonal të gjakut në muskujt e miokardit.

Në studimet krahasuese, receta e parë e pacientëve me ilaç Neocard me insuficiencë të butë deri të moderuar të zemrës nuk shoqërohej me ndonjë ulje të ndjeshme të presionit të gjakut krahasuar me atë me placebo.

Pika Neocard merret kur përzihet me lëngun e ushqimit (ujë, lëngje, çaj). Pritja kryhet gjysmë ore para ngrënies. Dozimi në secilin rast specifik përcaktohet individualisht për secilin pacient, duke marrë parasysh sëmundjen dhe specifikat e organizmit (shih më poshtë për detaje).

Doza e rekomanduar është 15 pika dy herë në ditë. Kursi i trajtimit është një muaj. Para fillimit të trajtimit, rekomandohet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Indikacionet për përdorim:

 • hipertension arterial;
 • infrakt;
 • parandalimi i goditjes së përsëritur në pacientët me sëmundje cerebrovaskulare;
 • parandalimi i ndërlikimeve kardiovaskulare në pacientët me sëmundje të dokumentuar të arterieve koronare të qëndrueshme.

Trajtimi afatgjatë zvogëlon rrezikun e infarktit të miokardit dhe dështimit të zemrës. Kjo suplement ka disa kundërindikacione:

 • mbindjeshmëri ndaj substancës aktive ose ndaj ndonjë prej ekscipientëve, ose ndaj ndonjë frenuesi tjetër të ACE;
 • një histori të angioedemës pas përdorimit të një frenuesi ACE;
 • angioedema idiopatike ose trashëgimore;
 • administrimi i njëkohshëm me ilaçe që përmbajnë përbërësin aktiv aliskiren, te pacientët me diabet mellitus ose me insuficiencë renale;
 • shtatzënia ose periudha e planifikimit të shtatzënisë.

Udhëzime për përdorimin e ilaçit Neocard

Metoda e aplikimit Neocard dhe për sëmundje të caktuara

Me hipertension arterial, pikat Neocard mund të administrohen si monoterapi ose në kombinim me ilaçe të klasave të tjera të agjentëve antihipertensivë.

Pacientët me aktivitet të lartë të sistemit renin-angiotensin-aldosteron (veçanërisht pacientët me hipertension rinovaskular, mungesë ekuilibri të lëngjeve dhe elektroliteve, dekompensim kardiak ose hipertension të rëndë) mund të përjetojnë një ulje të tepruar të presionit të gjakut pas marrjes së dozës së parë. Rekomandohet që pacientë të tillë të fillojnë trajtimin me një dozë minimale dhe të fillojnë terapinë nën mbikëqyrjen e një mjeku.

Në fillim të aplikimit të pikave Neocard shfaqja e hipotensionit arterial simptomatik është e mundur. Kjo ka të ngjarë në pacientët që marrin diuretikë në të njëjtën kohë. Për pacientë të tillë që të fillojnë trajtimin Neocard duhet të përdoret me kujdes pasi ata mund të kenë mungesë të ujit ose kripës. Nëse është e mundur, diuretikët duhet të ndërpriten 2-3 ditë para fillimit të terapisë me Neocard.

Pacientët me hipertension arterial që nuk mund të ndalojnë përdorimin e diuretikëve duhet të fillojnë trajtimin me dozën më të ulët. Në pacientë të tillë, funksioni i veshkave dhe nivelet e kaliumit në seri duhet të monitorohen. Rritja e mëtejshme e dozës së ilaçit Neocard duhet të kryhet në varësi të treguesve të presionit të gjakut. Nëse është e nevojshme, terapia diuretike mund të rikthehet.

Pacientët me insuficiencë kardiake të cilët zakonisht kanë nevojë për pika Neocard së bashku me një diuretik ose digoksinë dhe beta-bllokues që shkatërrojnë kaliumin duhet të fillojnë trajtimin nën mbikëqyrje të ngushtë dhe të fillojnë me një dozë fillestare prej 2 mg në mëngjes. Pas 2 javësh, duke iu nënshtruar tolerancës së mirë, doza rritet në 4 mg një herë në ditë. Doza duhet të zgjidhet individualisht, në varësi të gjendjes klinike të pacientit.

Pacientët me insuficiencë të rëndë të zemrës dhe pacientë të tjerë me rrezik të lartë (pacientët me funksion të veshkave të dëmtuar dhe me prirje për nivele jonormale të elektroliteve, pacientë që marrin terapi shoqëruese diuretike dhe / ose vazodilatatore) duhet të fillojnë nën mbikëqyrje të ngushtë.

Në pacientët me rrezik të lartë të hipotensionit arterial simptomatik, përkatësisht, pacientët me mungesë të elektroliteve, me ose pa hiponatremi, pacientë me hipovolemi ose ata që kanë marrë terapi intensive diuretike, kushtet e mësipërme duhet të korrigjohen, nëse është e mundur, para se të përshkruani ilaçin. Presioni i gjakut, funksioni renal dhe nivelet e kaliumit në seri duhet të monitorohen me kujdes si para dhe gjatë trajtimit.

11 ndërlikime që mund të ndodhin me një mbidozë Neocard

Informacion mbi mbidozimin e ilaçeve Neocard nuk mjafton. Simptomat e shoqëruara me një mbidozë të frenuesve të ACE mund të jenë si më poshtë:

 1. hipotension;
 2. shoku i qarkullimit të gjakut;
 3. çekuilibrimi i elektroliteve;
 4. dështimi i veshkave;
 5. hiperventilimi;
 6. takikardi;
 7. rrahje zemre;
 8. bradikardi;
 9. marramendje;
 10. ankthi;
 11. kollë.

Në rast të një mbidoze, rekomandohet të administrohet 0,9% tretësirë ​​e klorurit të natriumit (nëntë mg / ml). Në rast të hipotensionit arterial, pacienti duhet të marrë një pozicion horizontal me një ballë të ulët. Nëse është e mundur, pacienti duhet të pajiset me infuzion të angiotenzinës II dhe / ose katekolamina. Neocard mund të hiqet nga qarkullimi sistemik duke përdorur hemodializën.

14 reaksione anësore në trajtimin e sëmundjeve të zemrës

Reaksionet anësore më të zakonshme që janë vërejtur me përdorimin e ilaçit Neocard në provat klinike janë si më poshtë:

 1. marramendje;
 2. dhimbje koke;
 3. pareshesia;
 4. marramendje;
 5. shikimi i dëmtuar;
 6. tinitus;
 7. hipotension;
 8. kollë dhe gulçim;
 9. dhimbje barku, kapsllëk, diarre;
 10. prishja e shijes (disgeusia);
 11.  dispepsi, të përzier, të vjella;
 12. kruarje dhe skuqje të lëkurës;
 13. ngërçe muskulore;
 14. dobësi e përgjithshme.

Ndërveprimi i pikave Neocard me ilaçe të tjera

Disa ilaçe mjekësore ose klasa terapeutike të barnave mund të shkaktojnë hiperkaleminë, përkatësisht: aliskiren, kripëra kaliumi, diuretikë që kursejnë kalium, frenues të ACE, antagonistë të receptorëve të angiotenzinës II, barna anti-inflamatore josteroide (NSAID), heparina, imunosupresantë të tillë si cikloimusosprimina, ose tachachim . Përdorimi i njëkohshëm i këtyre barnave rrit rrezikun e hiperkalemisë.

Përdorimi i njëkohshëm është kundërindikuar në pacientët Neocard me diabet mellitus, ose pacientë me funksion të dëmtuar të veshkave, duke pasur parasysh rritjen e rrezikut të hiperkalemisë, përkeqësimin e funksionit të veshkave, sëmundshmërinë kardiovaskulare dhe vdekshmërinë, dhe nuk rekomandohet për të gjitha grupet e tjera të pacientëve.

Përdorimi i njëkohshëm i frenuesve të ACE dhe bllokuesve të receptorëve të angiotenzinës. Beenshtë publikuar prova që në pacientët me aterosklerozë të vendosur, dështim të zemrës ose dibetum sheqeri me dëmtim të organeve të synuara, përdorimi i njëkohshëm i frenuesve të ACE dhe bllokuesve të receptorëve të angiotensinës u shoqërua me një rritje të incidencës së hipotensionit arterial, sinkopës, hiperkalemisë dhe përkeqësimit të funksionit renal (përfshirë insuficiencën renale akute) krahasuar me ato me monoterapi me ilaçe që ndikojnë në sistemin renin-angiotensin-aldosteron. Bllokada e dyfishtë (d.m.th., kombinimi i një frenuesi ACE me antagonistë të receptorëve të angiotensinës II) mund të zbatohet në baza individuale dhe nën një monitorim të ngushtë të funksionit renal, niveleve të kaliumit dhe presionit të gjakut.

Diuretikë që kursejnë kalium (p.sh. triamteren, amilorid), kripëra kaliumi. Hiperkalemia mund të ndodhë, veçanërisht në pacientët me insuficiencë renale (efekt shtesë hiperkalemik). Ilaçet e mësipërm nuk rekomandohen për përdorim shoqërues me Neocard. Sidoqoftë, nëse administrimi i njëkohshëm i substancave të mësipërme është i domosdoshëm, ato duhet të përdoren me kujdes dhe monitorim të shpeshtë të kaliumit në plazmën e gjakut.

Litium. Kur përdorni frenuesit ACE me përgatitjet e litiumit, një rritje e kthyeshme e përqendrimit të litiumit në plazmën e gjakut dhe, në përputhje me rrethanat, një rritje e rrezikut të efektit të tij toksik është e mundur. Nuk rekomandohet përdorimi i Neocard me përgatitjet e litiumit. Në rast të një nevoje të provuar për një takim të tillë, është e domosdoshme të monitorohet me kujdes niveli i litiumit në plazmën e gjakut.

Përdorimi i njëkohshëm i Neocard në prani të sëmundjeve të tjera

Përdorimi i njëkohshëm i Neocard në prani të sëmundjeve të tjera

 • Barna antidiabetike (insulinë, ilaçe oral hipoglikemike). Studimet epidemiologjike sugjerojnë që përdorimi i njëkohshëm i frenuesve të ACE dhe agjentëve hipoglikemikë (insulina, agjentë oralë hipoglikemikë) mund të çojnë në një rritje të efektit të uljes së glukozës me rrezikun e hipoglikemisë. Ky fenomen ka shumë të ngjarë të ndodhë në javët e para të trajtimit të kombinuar dhe në pacientët me insuficiencë renale.
 • Diuretikët Në pacientët që marrin diuretikë, dhe veçanërisht në ata që kanë metabolizëm të dëmtuar të elektroliteve të ujit, një ulje e tepruar e presionit të gjakut është e mundur pas fillimit të trajtimit me frenuesit ACE. Mundësia e shfaqjes së një efekti hipotensiv zvogëlohet për shkak të tërheqjes së diuretikut, një rritje të vëllimit të gjakut në qarkullim ose konsumit të kripës para fillimit të terapisë me Neocard. Trajtimi duhet të fillojë me doza të ulëta dhe të rritet gradualisht.
 • Në hipertension, kur një diuretik i përshkruar më parë mund të shkaktojë mungesë uji, duhet të ndërpritet para se të filloni trajtimin me një frenues ACE (në raste të tilla, diuretik mund të rifillojë me kalimin e kohës) ose është e nevojshme të përshkruani një frenues ACE në një dozë të ulët me një rritje graduale.
 • Për dështimin kongjestiv të zemrës gjatë marrjes së një diuretiku, frenuesi ACE duhet të fillojë në dozën më të ulët, mundësisht pasi të jetë zvogëluar doza diuretike. Në çdo rast, është e nevojshme të monitorohet funksioni i veshkave (niveli i kreatininës) gjatë javëve të para të trajtimit me një frenues të ACE.
 • Barna anti-inflamatore jo-steroide (NSAID), përfshirë acidin acetilsalicilik ≥3 g / ditë. Një dobësim i efektit antihipertensiv është i mundur me përdorimin e njëkohshëm të frenuesve ACE me NSAID, për shembull, me të tilla si: acid acetilsalicilik në doza anti-inflamatore, frenues COX-2, NSAID jo-selektive. Përdorimi i njëkohshëm i frenuesve të ACE dhe NSAID mund të çojë në një rrezik në rritje të përkeqësimit të funksionit renal, duke përfshirë gjasat e zhvillimit të dështimit akut renal, një rritje në nivelin e kaliumit në plazmën e gjakut, veçanërisht në pacientët me një histori të dëmtimit të veshkave . Ky kombinim duhet të përdoret me kujdes, veçanërisht në pacientët e moshuar. Pacientët duhet të rivendosin ekuilibrin e ujit, dhe gjithashtu është e nevojshme t'i kushtohet vëmendje monitorimit të funksionit të veshkave menjëherë pas përshkrimit të terapisë së kombinuar dhe periodikisht pas kësaj.

Karakteristikat e përdorimit të pikave në kombinim me sëmundje të tjera

Përdorimi i njëkohshëm i Neocard, me barna të tjerë, gjë që kërkon vëmendje shtesë

 • Antihipertensivë dhe vazodilatatorë. Përdorimi i njëkohshëm i barnave antihipertensive mund të rrisë efektin antihipertensiv të Neocard. Përdorimi i njëkohshëm me nitroglicerinë dhe nitrate të tjera, ose vazodilatatorë të tjerë mund të zvogëlojë më tej presionin e gjakut.
 • Gliptina (linagliptin, saxagliptin, sitagliptin, vildagliptin). Në pacientët të cilëve u është përshkruar një kombinim i gliptinës dhe një frenuesi ACE, mund të ketë një rrezik në rritje të angioedemës për shkak të faktit se gliptin zvogëlon aktivitetin e dipeptil peptidase-IV (DPP-IV).
 • Përdorimi i njëkohshëm i anestetikëve, ilaqet kundër depresionit triciklik, ose ilaçeve antipsikotropike me frenuesit e ACE mund të çojë në një ulje të mëtejshme të presionit të gjakut.
 • Simpatomimetika mund të dobësojë efektin hipotensiv të frenuesve të ACE.

Karakteristikat e përdorimit në kombinim me sëmundje të tjera

Kombinimi i hipertensionit dhe insuficiencës renale

 • Sëmundja e qëndrueshme e arterieve koronare. Nëse gjatë muajit të parë të trajtimit me ilaçe Neocard ka pasur një episod të angina pektorisit të paqëndrueshëm (të çfarëdo ashpërsie), është e nevojshme të matni me kujdes raportin përfitim / rrezik përpara se të vendosni nëse do të vazhdoni terapinë.
 • hipotension. Marrja e frenuesve të ACE mund të shkaktojë rënie të presionit të gjakut. Hipotensioni simptomatik është më pak i zakonshëm në pacientët me hipertension të pakomplikuar dhe ka më shumë të ngjarë në pacientët me hipovolemi, në ata që marrin diuretikë, në një dietë të kufizuar në kripë, në pacientë në dializë, në pacientë me diarre ose të vjella, ose në pacientë me renin- hipertensioni arterial i varur.
 • Hipotensioni simptomatik ka më shumë të ngjarë në pacientët me dështim simptomatik të zemrës, me ose pa dështim shoqërues të veshkave. Hipotensioni simptomatik ka shumë të ngjarë në pacientët me insuficiencë kardiake më të rëndë të cilët marrin doza të larta të diuretikëve loop dhe kanë një histori të hiponatremisë ose dështimit funksional të veshkave. Për të zvogëluar rrezikun e hipotensionit arterial simptomatik në fillim të terapisë dhe në fazën e përzgjedhjes së dozës, pacientët duhet të jenë nën mbikëqyrje mjekësore. Të njëjtat paralajmërime ekzistojnë për pacientët me sëmundje të arterieve koronare ose sëmundje cerebrovaskulare, tek të cilët një rënie e tepruar e presionit të gjakut mund të shkaktojë infarkt miokardi ose goditje në tru. Nëse ndodh hipotension arterial, pacienti duhet të marrë një pozicion horizontal dhe, nëse është e nevojshme, të injektojë në mënyrë venoze 0,9% (9 mg / ml) solucion klorur natriumi. Hipotensioni kalimtar nuk është kundërindikacion për përdorim të mëtejshëm të barit, i cili zakonisht mund të përdoret pa ndonjë pengesë pas rivendosjes së vëllimit të gjakut dhe rritjes së presionit të gjakut.
 • Në disa pacientë me dështim të zemrës kongjestive me presion normal ose të ulët të gjakut, mjekimi Neocard mund të shkaktojë një ulje shtesë të presionit sistemik të gjakut. Ky efekt është i parashikueshëm dhe zakonisht nuk kërkon ndërprerjen e ilaçit. Nëse hipotensioni arterial bëhet simptomatik, mund të jetë e nevojshme të zvogëlohet doza ose të ndërpritet ilaçi.
 • Stenoza e aortës dhe valvulës mitrale / kardiomiopatia hipertrofike. Ashtu si me frenuesit e tjerë të ACE, pikat Neocard duhet të përdoren me kujdes në pacientët me stenozë të valvulës mitrale ose me bllokim të daljes së barkusës së majtë (stenozë aortale ose kardiomiopati hipertrofike).
 • Pamjaftueshmëria renale. Në rast të dështimit të veshkave, doza fillestare e ilaçit Neocard duhet të përshkruhet në përputhje me pastrimin e kreatininës së pacientit, dhe pastaj - në varësi të përgjigjes së pacientit ndaj trajtimit. Monitorimi i kaliumit dhe kreatininës është standardi i zakonshëm për këta pacientë.
 • Në pacientët me dështim simptomatik të zemrës, hipotensioni arterial, i cili ndodh në fillim të përdorimit të ACE frenuesve, mund të çojë në funksion të dëmtuar të veshkave, në disa raste - me shfaqjen e dështimit akut renal, i cili zakonisht është i kthyeshëm.
 • Në disa pacientë me stenozë dypalëshe të arteries renale ose stenozë të një arterie të vetmuar të veshkave, u vërejt një rritje në nivelet e ureës dhe kreatininës në serum kur përdoren frenuesit e ACE, të cilat zakonisht u kthyen në normalitet pas ndërprerjes së trajtimit. Kjo është veçanërisht e vërtetë për pacientët me dëmtime renale. Në prani të hipertensionit shoqërues rinaskular, rreziku i hipotensionit të rëndë arterial dhe dështimit të veshkave rritet. Trajtimi i pacientëve të tillë duhet të fillojë nën mbikëqyrje të ngushtë mjekësore, me doza të vogla dhe me titrim të kujdesshëm të dozave. Duke marrë parasysh sa më sipër, trajtimi me diuretikë mund të kontribuojë në shfaqjen e hipotensionit arterial, prandaj, ato duhet të anulohen dhe funksioni i veshkave të monitorohet për 2 javë trajtim me Neocard.
 • Në disa pacientë me hipertension arterial, të cilët nuk ishin diagnostikuar me sëmundje rinovaskulare para fillimit të trajtimit, u zhvillua një rritje në ure në gjak dhe kreatininë në serum, zakonisht e parëndësishme dhe e përkohshme, veçanërisht kur pikat Neocard përshkruhen njëkohësisht me një diuretik. Por kjo është më e zakonshme tek pacientët me insuficiencë renale para-ekzistuese, prandaj mund të kërkohet një ulje e dozës së pikave Neocard.
 • Pacientët në hemodializë. Në pacientët që i nënshtrohen hemodializës duke përdorur membrana poliakrilike dhe duke marrë terapi shoqëruese me frenuesit ACE, kanë ndodhur reaksione të tipit anafilaktik. Prandaj, për pacientë të tillë, duhet të merret një vendim për të përdorur një lloj tjetër të membranës së dializës ose një klasë të ndryshme të ilaçeve antihipertensive.
 • Hipersensitiviteti / angioedema. Raste të rralla të edemës angioneurotike të fytyrës, gjymtyrëve, buzëve, mukozave, gjuhës, glotisit dhe / ose laringut janë raportuar në pacientë me frenues të ACE, përfshirë Neocard. Kjo mund të ndodhë në çdo kohë gjatë trajtimit. Në raste të tilla, është e nevojshme të anulohet urgjentisht ilaçi dhe të vendoset mbikëqyrja e duhur e gjendjes së pacientit derisa simptomat të zhduken plotësisht. Në ato raste të rralla ku ënjtja përhapet vetëm në fytyrë dhe buzë, gjendja e pacientit zakonisht përmirësohet pa trajtim. Përcaktimi i antihistaminikëve mund të jetë i dobishëm në zvogëlimin e simptomave.
 • Angioedema e shoqëruar me edemën e laringut mund të jetë fatale. Në rastet kur edema përhapet në gjuhë, glotis ose laring, duke shkaktuar bllokim të rrugëve të frymëmarrjes, nevojitet trajtim urgjent, i cili mund të përfshijë adrenalinën dhe / ose menaxhimin e rrugëve të frymëmarrjes. Pacientët duhet të jenë nën mbikëqyrje të afërt mjekësore derisa simptomat që kanë lindur të zhduken plotësisht dhe gjendja të stabilizohet.
 • Pacientët me një histori të angioedemës që nuk ishte i shoqëruar me një frenues të ACE janë në një rrezik në rritje të angioedemës ndërsa marrin një frenues të ACE. Raportohen raste të rralla të angioedemës së zorrëve tek pacientët gjatë trajtimit me ACE frenues. Këta pacientë kishin dhimbje barku (me ose pa të përziera ose të vjella); në disa raste, nuk u vu re asnjë angioedemë e mëparshme e fytyrës dhe niveli i C-1 esterazës ishte normal. Diagnostikimi i angioedemës së zorrëve është bërë gjatë tomografisë së kompjuterizuar të barkut ose ekzaminimit me ultratinguj, ose gjatë operacionit. Pas ndërprerjes së frenuesit të ACE, simptomat e angioedemës u zhdukën. Angioedema e zorrëve duhet të përjashtohet kur vendosni një diagnozë diferenciale në pacientët me dhimbje barku duke marrë frenues të ACE.
 • Reaksionet anafilaktoide gjatë plazmaferizës me lipoproteinë me densitet të ulët (LDL). Rrallë, pacientët që marrin frenues të ACE mund të përjetojnë reaksione anafilaktoide kërcënuese për jetën gjatë plazmaferizës me dendësi të ulët lipoproteine ​​(LDL) duke përdorur sulfat dekstran. Zhvillimi i reaksioneve anafilaktoide mund të shmanget nëse, para çdo plazmafereze, ndërpritet përkohësisht trajtimi me frenuesit ACE.
 • Reagimet anafilaktoide gjatë terapisë desensibilizuese. Reaksionet anafilaktoide mund të ndodhin tek pacientët që marrin frenues të ACE gjatë trajtimit të desensibilizuar me ilaçe që përmbajnë helm blete. Këto reaksione mund të shmangen duke ndërprerë përkohësisht përdorimin e një ACE frenues, por reagimet mund të ndodhin përsëri nëse testet provokuese kryhen pa kujdes.
 • Dështimi i mëlçisë. Rastet kur, ndërsa merrni një frenues ACE, zhvillohet një sindrom që fillon me verdhëzën kolestatike dhe kalon në nekrozë kalimtare të mëlçisë dhe nganjëherë vdekje, janë të rralla. Mekanizmi për zhvillimin e kësaj sindromi është i panjohur. Pacientët që zhvillojnë verdhëz ose një rritje të konsiderueshme të enzimave të mëlçisë ndërsa marrin një frenues ACE duhet të ndalojnë përdorimin e tij dhe t'i nënshtrohen një ekzaminimi të duhur mjekësor dhe të marrin trajtim.
 • Neutropenia / agranulocitoza / trombocitopenia / anemia. Rastet e neutropenisë / agranulocitozës, trombocitopenisë dhe anemisë janë raportuar në mesin e pacientëve që marrin frenues të ACE. Në pacientët me funksion normal renal dhe pa faktorë të tjerë rreziku, neutropenia ndodh rrallë. Neocard duhet të përshkruhet me shumë kujdes për pacientët me kolagjenozë, gjatë terapisë me imunosupresantë, alopurinol ose prokainamid, ose me një kombinim të këtyre faktorëve rëndues, veçanërisht në sfondin e mosfunksionimit ekzistues të veshkave. Herë pas here, pacientët e lartpërmendur mund të zhvillojnë infeksione serioze që në disa raste nuk i përgjigjen terapisë me antibiotikë. Nëse përshkruani pika Neocard pacientë të tillë, rekomandohet të monitoroni periodikisht numrin e leukociteve të gjakut dhe pacientët duhet të dinë se është e nevojshme të njoftohet për çdo manifestim të një sëmundje infektive (dhimbje fyti, ethe).
 • Faktori racor. Frenuesit e ACE kanë më shumë të ngjarë të shkaktojnë edemë angioneurotike në pacientët me ngjyrë sesa në racat e tjera. Ashtu si frenuesit e tjerë të ACE, Neocard më pak efektiv në uljen e presionit të gjakut te pacientët me ngjyrë sesa te pacientët e racave të tjera. Kjo mund të jetë për shkak të nivelit të ulët të reninës në gjak të pacientëve me hipertension arterial nga popullata afrikano-amerikane.
 • kollë. Kolla është raportuar gjatë terapisë me ACE frenues. Nga karakteristikat, kolla është joproduktive, e vazhdueshme dhe ndalet pasi ilaçi të ndërpritet. Kolla e shkaktuar nga marrja e frenuesve të ACE duhet të merret parasysh kur vendosni një diagnozë diferenciale të kollës.
 • Kirurgjia ose Anestezia. Droga mund të bllokojë formimin sekondar të angiotensinës II në përgjigje të çlirimit kompensues të reninës në pacientët që i nënshtrohen operacionit ose gjatë anestezisë me ilaçe që induktojnë hipotension. Drogës duhet të ndërpritet një ditë para operacionit. Në rast të hipotensionit arterial, nëse besohet se është shkaktuar nga mekanizmi i treguar, gjendja e pacientit mund të normalizohet duke rritur vëllimin e gjakut që qarkullon.
 • hyperkalemia. Në disa pacientë, gjatë marrjes së frenuesve të ACE, përfshirë Neocard, kishte një rritje të përqendrimit të kaliumit në serum. Faktorët e rrezikut për hiperkaleminë përfshijnë dështimin e veshkave, funksionin renal të dëmtuar, moshën (mbi 70 vjeç), diabetin e sheqerit, kushtet ndërkurrente siç janë dehidrimi, dekompensimi akut kardiak, acidoza metabolike dhe përdorimi i njëkohshëm i diuretikëve që kursejnë kalium (të tilla si spironolaktoni, eplerenoni, triamterene, ose amiloride), shtesa dietike që përmbajnë kalium ose kripërat e tij me kalium, ose ilaçe të tjera që shkaktojnë një rritje të përqendrimit të kaliumit në serum (për shembull, heparin). Përdorimi i shtesave dietike që përmbajnë kalium, diuretikë që kursejnë kalium, ose zëvendësues të kripës që përmbajnë kalium, veçanërisht në pacientët me funksion të veshkave të dëmtuar, mund të çojë në rritje të konsiderueshme të niveleve të kaliumit në serum. Hiperkalemia mund të shkaktojë aritmi të rënda, ndonjëherë fatale. Nëse përdorimi i njëkohshëm i ilaçit Neocard dhe ndonjë prej substancave të mësipërme konsiderohen të përshtatshme, ato duhet të përdoren me kujdes dhe me monitorim të shpeshtë të niveleve të kaliumit në serum.
 • Pacientët me diabet mellitus, duke marrë ilaçe hipoglikemike orale ose duke marrë insulinë, duhet të monitorojnë me kujdes nivelin e glikemisë gjatë muajit të parë të terapisë me frenuesit ACE.
 • Përdorimi i njëkohshëm i litiumit dhe Neocard zakonisht nuk rekomandohet.
 • Përdorimi i njëkohshëm i fondeve Neocard me ilaçe që kursejnë kalium ose shtesa ushqimore që përmbajnë kalium nuk rekomandohet.
 • Bllokada e dyfishtë e sistemit renin-angiotensin-aldosteron (RAAS). Ekzistojnë informacione në lidhje me shfaqjen e hipotensionit arterial, të fikët, goditjen në tru, hiperkaleminë dhe funksionin e dëmtuar të veshkave (përfshirë dështimin akut renal), veçanërisht gjatë marrjes së ilaçeve që ndikojnë në RAAS. Kombinimi i një frenuesi ACE me një bllokues të receptorëve të angiotensinës II (ARB) ose aliskiren, duke pasur parasysh bllokimin e dyfishtë të sistemit renin-angiotensin-aldosteron, nuk rekomandohet.
 • Pacientët me diabet mellitus, ose me pamjaftueshmëri renale (shkalla e filtrimit glomerular <60ml / min / 1,73 m2), përdorimi i njëkohshëm me aliskiren është kundërindikuar.

hipertensioni neocard 3 - Neocard për zemrën - përshkrimi, udhëzimet, vlerësimet, dozimi

Përdorimi i pikave Neocard gjatë shtatzënisë ose laktacionit

Shtatzënia. Përdorimi i frenuesve të ACE është kundërindikuar gjatë periudhës. Ky ilaç nuk duhet të përdoret nga gratë shtatzëna ose gratë që planifikojnë të mbeten shtatzënë. Nëse shtatzënia konfirmohet gjatë trajtimit, përdorimi i ilaçit duhet të ndërpritet menjëherë dhe të zëvendësohet me një ilaç tjetër të aprovuar për përdorim në gratë shtatzëna. Të dhënat epidemiologjike mbi rrezikun e një efekti teratogjenik si rezultat i marrjes së frenuesve të ACE gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë nuk janë përfundimtare, prandaj nuk mund të përjashtohet një rritje e lehtë e rrezikut. Dihet që marrja e frenuesve të ACE gjatë tremujorit të dytë dhe III të shtatzënisë çon në fetotoksicitet dhe toksicitet të porsalindurve.

Nëse një grua ka marrë një frenues ACE gjatë tremujorit të dytë të shtatzënisë, fëmijës rekomandohet t'i nënshtrohet një ekzaminimi me ultratinguj të funksionit të veshkave dhe kockave të kafkës. Të sapolindurit nënat e të cilëve morën frenues të ACE gjatë shtatëzënësisë duhet të monitorohen nga afër për mundësinë e hipotensionit arterial.

Laktimi. Përdorimi i ilaçeve nuk rekomandohet Neocard gjatë laktacionit, për shkak të mungesës së të dhënave për depërtimin e tij në qumështin e gjirit. Gjatë ushqyerjes me gji, këshillohet të përshkruani një trajtim alternativ me një profil sigurie më të studiuar, veçanërisht gjatë periudhës së ushqyerjes së një foshnje të porsalindur ose të parakohshme.

Fertiliteti Nuk ka asnjë efekt në performancën riprodhuese ose pjellorinë.

Aftësia për të ndikuar në shkallën e reagimeve kur ngasni makinën ose drejtoni mekanizma të tjerë. Pika Neocard nuk tregon një efekt të drejtpërdrejtë në aftësinë për të drejtuar automjete ose për të punuar me mekanizma të tjerë. Por disa pacientë mund të përjetojnë reagime individuale të shoqëruara me një ulje të presionit të gjakut, veçanërisht në fillim të trajtimit ose kur përdoren njëkohësisht me ilaçe të tjera antihipertensivë. Si rezultat, aftësia për të drejtuar automjete ose për të vepruar me mekanizma të tjerë mund të zvogëlohet.

Detonic - një ilaç unik që ndihmon në luftimin e hipertensionit në të gjitha fazat e zhvillimit të tij.

Detonic për normalizimin e presionit

Efekti kompleks i përbërësve bimorë të ilaçit Detonic në muret e enëve të gjakut dhe sistemin nervor autonom kontribuojnë në një rënie të shpejtë të presionit të gjakut. Për më tepër, ky ilaç parandalon zhvillimin e arteriosklerozës, falë përbërësve unikë që janë të përfshirë në sintezën e leçitinës, një aminoacid që rregullon metabolizmin e kolesterolit dhe parandalon formimin e pllakave aterosklerotike.

Detonic jo sindromi i varësisë dhe tërheqjes, pasi të gjithë përbërësit e produktit janë të natyrshëm.

Informacione të hollësishme rreth Detonic ndodhet në faqen e prodhuesit www.detonicnd.com.

Svetlana Borszavich

Mjek i përgjithshëm, cardiologist, me punë aktive në terapi, gastroenterologji, cardiologje, reumatologji, imunologji me alergologji.
Rrjedhin në mënyrë të përgjithshme metodat klinike për diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjeve të zemrës, si dhe elektrokardiografinë, ekokardiografinë, monitorimin e kolerës në një EKG dhe monitorimin ditor të presionit të gjakut.
Kompleksi i trajtimit i zhvilluar nga autori ndihmon ndjeshëm në dëmtimet cerebrovaskulare dhe çrregullimet metabolike në tru dhe sëmundjet vaskulare: hipertensionin dhe komplikimet e shkaktuara nga diabeti.
Autori është anëtar i Shoqatës Evropiane të Terapistëve, pjesëmarrës i rregullt në konferenca dhe kongrese shkencore në fushën e cardiology dhe ilaç i përgjithshëm. Ajo ka marrë pjesë vazhdimisht në një program kërkimor në një universitet privat në Japoni në fushën e mjekësisë rindërtuese.

Detonic