pesochnaya urina shema - Shkaqet e formimit të rërës në fshikëz dhe urinës
Veshkat në trup kryejnë funksione filtruese. Zakonisht, rëra në llojet e urinës kur mbeturinat nuk eliminohen plotësisht. Për shkak të kanalit të ngushtë urinar dhe ...
Detonic
istock 57826234 i madh 1 - Gjak në fecesin e një foshnjeje atë që prindërit duhet të dinë kur gjejnë vija gjaku në feces
Kur gjaku shfaqet në fecesin e një foshnje, prindërit fillojnë të japin alarmin. Në të vërtetë: jashtëqitjet normale nuk duhet të jenë të përgjakshme. Gjak në feces të një ...
Detonic
pokazania k operacii na serdce kardiodok q441 min - Kirurgjia e zemrës rekomandimet e nevojshme
Kirurgjia e zemrës kryhet vetëm kur metoda të tjera të terapisë nuk mund të ndihmojnë në gjendjen e pacientit. Kirurgjia kardiake mund të parandalojë vdekjen në një pacient, por rreziku i një ...
Detonic
narodnye sredstva - Si të lironi enët e gjakut nga kolesteroli me mjete juridike popullore
Për të garantuar një jetë të shëndetshme dhe të gjatë, njerëzit sigurojnë pastërti rreth tyre dhe brenda - ata pastrojnë të gjitha organet, të gjitha cepat e trupit të tyre. Ata lajnë fytyrën, lahen ...
Detonic
interferon - Cilat janë ilaçet për hepatitin C
Hepatiti C është një diagnozë që derdhet në mënyrë të padukshme në formën kronike të sëmundjes, e cila përfundon në cirrozë në 49%. Në mënyrë që të parandalohet ky proces dhe ...
Detonic
kak rasshirit sosudyi v domashnih usloviyah - Si të zgjeroni enët e gjakut në shtëpi
Ndryshimet e lidhura me moshën në trup shoqërohen nga disa elementë të pafavorshëm, të cilët përfshijnë vazokonstriksion të qarkullimit të gjakut. Në shumicën e rasteve, arsyeja për këtë është formimi i ...
Detonic
arterialnoe davlenie 130 na 60 opasno li eto - Presioni i gjakut 130 deri 60, a është i rrezikshëm
Presioni i gjakut 130 deri në 60 mund të jetë normal tek atletët ose gratë shtatzëna. Por në disa raste është një shenjë e sëmundjeve të rrezikshme. Çfarë duhet të bëhet ...
Detonic
Shutterstock 443401096 1 - Jashtëqitje me gjak në një të rritur shkakton vija të gjakut në feces
Gjaku në jashtëqitje është gjithmonë një shenjë e frikshme, pavarësisht nëse pacienti e gjeti atë gjatë një lëvizjeje të zorrëve ose në rezultatet laboratorike. Çfarë bën prania ...
Detonic
imgma - Imunoglobulina G cila është norma, arsyet e rritjes dhe uljes
Imuniteti ynë kryen shumë funksione të rëndësishme: në fund të fundit, ai është përgjegjës për mbrojtjen e trupit tonë nga depërtimi i infeksionit, viruseve, alergjenëve, kërpudhave dhe llojeve të ndryshme të baktereve ....
Detonic
svechi i cistit - Supozitorë (supozitorë) nga cistiti
Një nga patologjitë urologjike më të zakonshme tek gratë është cistiti. Karakterizohet nga një plagë infektive dhe inflamatore e indeve mukoze të rezervuarit urinar ...
Detonic
1 41 - Pse një person ka nevojë për gjak dhe nga cilat përbërës përbëhet
Që trupi të funksionojë në mënyrë optimale, të gjithë përbërësit dhe organet duhet të jenë në një proporcion të caktuar. Gjaku është një lloj indi me një përbërje karakteristike. Vazhdimisht lëviz, ...
Detonic
zeltuha 1 - Shkaqet e verdhëzës parenkimale dhe trajtimi
Shkaqet e shfaqjes së formës parenkimale të mosfunksionimit hepatik shoqërohen me sëmundje të ndryshme infektive, si rezultat i të cilave dëmtohen qelizat e mëlçisë. Për shkak të ...
Detonic
gipoeh11 - Formimi hipoekoik në shenjat e veshkave, shkaqet dhe çfarë të bëni
Veshkat janë organet më të rëndësishme në sistemin e trupit për pastrimin e trupit nga toksinat, metabolitët dhe produktet e tjera të panevojshme të mbeturinave. Në të njëjtën kohë, ata ...
Detonic
genf622 - Karakteristikat dhe rishikimet e aplikimit të genferonit për aplikimin e cistitit
Genferon është një ilaç imunomodulues, antiviral dhe antimikrobik që ka kaluar nëpër studime të shumta klinike. Në dispozicion në formën e supozitorëve rektal ose vagjinal me një dozë prej 125, ...
Detonic
poch22 - Simptomat e kontuzionit të veshkave, diagnoza dhe trajtimi
Kontuzioni i veshkave (S37.1. Sipas sistemit ICD-10) është një sëmundje mjaft e zakonshme që zakonisht ndodh gjatë aksidenteve të trafikut rrugor ose luftimeve. Veshkat janë shumë të rëndësishme ...
Detonic

Një rritje e presionit të gjakut rrit ndjeshëm ngarkesën në sistemin kardiovaskular. Rreziku i këputjes së enëve cerebrale është i rritur, i cili shoqërohet me shfaqjen e goditjes hemorragjike. Përveç kësaj, kjo sëmundje kontribuon në formimin e pllakave aterosklerotike dhe mpiksjeve intravaskulare të gjakut, gjë që në fund të fundit shkakton infarkt të miokardit, çrregullime trofike në inde, isheminë cerebrale.
Shkaqet e herëpashershme të presionit të lartë, që përbëhen nga ndikimet e jashtme (aktiviteti fizik), janë më pak të rrezikshme. Sidoqoftë, në sfondin e atherosklerozës tashmë ekzistuese, kjo mund të jetë një faktor në zhvillimin e embbolisë. Përveç kësaj, ekziston rreziku i dëmtimit të mureve të enëve të trurit me formimin e hematomës cerebrale. Rritja e shpeshtë ose e qëndrueshme e presionit të gjakut çon në zhvillimin e një veshkë të dytë të pushtuar, hipertrofi të ventrikulit të majtë, dështim kongjestiv të zemrës.