onemenie ruk 300x200 1 - Si të eliminoni dhimbjen në rajonin e zemrës me osteokondrozë
Simptomat e dhimbjes së zemrës me osteokondrozë zakonisht nuk janë shumë të veçanta, megjithatë, në mënyrë tipike, ato shpesh dallohen nga shenjat e sëmundjes së zemrës mjaft shpejt. Si funksionon ...
Detonic
892 s - Simptomat dhe trajtimi i tromboembolisë së gjymtyrëve të poshtme
Përmirësimi i rrjedhës tromboembolike të ndodh për shumë shkaqe, ndër të cilat të famshmet janë të tjera: ngadalësimi i lëvizjes së gjakut; mpiksja e gjakut; dëmtimi i brendshëm ...
Detonic
a273886e401fb837ba66ca46c043a9df 300x200 1 - Kujdesi urgjent për dështimin kronik të zemrës
Dështimi akut i ventrikulit të majtë rezulton në rast të astmës bronkiale kardiake. Kjo e fundit vërehet në nefritin akut dhe kronik, hipertensionin, infarktin e miokardit (që prek më shpesh ...
Detonic
Tipichnye i atipichnye priznaki serdechnogo pristupa u muzhchin 1 - Sulmi në zemër - simptomat dhe shenjat
Një sulm koronar i zemrës është një situatë e rëndë që ndodh për shkak të një problemi me gjakun e siguruar pas një bllokimi të një prej shumë arterieve koronare të zemrës. ...
Detonic
59fffa69c5bd259fffa69c5fbf - Pamjaftueshmëria trikuspide 1 2 3 gradë gjithçka rreth patologjisë kardiake
Një lloj gjenetik i patologjisë është shumë i pazakontë; vendoset në fetus nëse nëna has elementë dëmtues gjatë gjithë shtatzënisë. Mund të jetë sëmundje e transmetueshme, rrezatim, ...
Detonic
6757 - Aspirina - udhëzime për përdorim, analoge të ilaçit
Lloji i dozës për lëshimin e Aspirinës është tableta: e rrumbullakët, e bardhë, bikonveks, e pjerrët rreth buzës, në njërën anë të tabletës është gdhendja "ASPIRIN ...
Detonic
5e3ba66e765bc562b356d14a2e9fc7c1 - Krahasimi i Phlebodia 600 dhe Detralex
Një medikament shumëkomponent me bazë bimore ka një ndikim të theksuar të komplikuar në gjendjen e programeve venoze dhe limfatike: ton i ngritur vaskular duke stimuluar një përgjigje ndaj norepinefrinës; forcimi ...
Detonic
6d1482dc71dcb3bf08df8f9f39be6731 300x225 - Chronic cerebral ischemia
Kuptimi i "ishemisë kronike cerebrale" po përfundon duke qenë i njohur për një rreth më të gjerë individësh, pasi që shumëllojshmëria e diagnozave mjekësore të kësaj sëmundje ka ...
Detonic
19.2 1 600x320 1 - Depozitimi xanthelasma i pllakave të kolesterolit në lëkurën e qepallat
Banesë difuze. Forma karakterizohet nga wen e verdhë me një strukturë të butë të formave të ndryshme të parregullta me kufij të shënuar, kryesisht në fytyrë, qafë, ekstremitete proksimale. Ajo ...
Detonic
prolaps mitralnogo klapana 1516967049 5a6b148926644 - Sëmundja e valvulës mitrale, shkalla 1, cilat janë këto simptoma
Për të kuptuar patologjinë, është e nevojshme të adresohen çështjet e anatomisë. Valvula mitrale ose bicuspid ndodhet midis atriumit të majtë dhe barkushes së majtë. Ajo ...
Detonic
1 simptomia serdechnaya nedostatochnost 4 - Shenjat e dështimit të zemrës tek gratë pas 40 vjetësh
Pse ndodh dështimi i zemrës? Kjo gjendje ndodh për shkak të një sërë faktorësh etiologjikë. Më shpesh, etiologjia e kësaj sëmundje shoqërohet me aterosklerozë dhe arterial ...
Detonic
D0ADD0BAD181D181D183D0B4D0B0D182D0B8D0B2D0BDD18BD0B9 D0BFD0B5D180D0B8D0BAD0B0D180D0B4D0B8D182 D185D0B0D180D0B0D0BAD182D0B5D180D0B8D181D182D0B8D0BAD0B0 - Exudative pericarditis main causes, types, methods of diagnosis and treatment
Perikarditi eksudativ është një pezmatim i membranave të jashtme të zemrës, karakterizuar nga formimi i një sasie të madhe lëngu midis tyre dhe përkeqësimi i ...
Detonic
artikulli1200 - Defekt i septumit ventrikular te një i porsalindur
CSD i referohet më shumë patologjive kongjenitale të fëmijërisë. Ajo përbën 10-24% të të gjitha keqformimeve kongjenitale. Në një gjendje të rëndë, nuk diagnostikohen më shumë se 20% e defekteve, ndërsa ...
Detonic
narproc repoljarizacii 3 500x214 - Shkelja e proceseve të repolarizimit të shkakut dhe trajtimit
Patologjia progresive shkaktohet nga: Sëmundja koronare e zemrës. Trashje (hipertrofi) e zemrës. Mbingarkesa e barkusheve të zemrës. Prania e akordeve shtesë ventrikulare. Elektrolit (kalcium, kalium, magnez) ...
Detonic
nejroprotektory - Neuroprotektorët që ndihmojnë në rikthimin e shëndetit të qelizave
Picamilon (kripë natriumi i acidit N-nikotinol-y-aminobutirik) absorbohet me shpejtësi në kanalin tretës, depërton lehtësisht në pengesën gjak-tru, shpërndahet në tru, muskuj dhe ind dhjamor, sekretohet ...
Detonic

Dështimi kronik i zemrës është një sindromë që shprehet në një ulje të funksionit sistolik dhe diastolik të zemrës dhe hiperaktivimit kronik të sistemeve neurohormonale. Ndodh si rezultat i sëmundjeve të ndryshme kardiovaskulare.

Sot në botë ka një numër të konsiderueshëm të njerëzve me dështim kronik të zemrës. Nga ata që shkojnë në klinikë, pacientët me këtë diagnozë janë vetëm 1-2%, megjithatë, në grupmoshat më të vjetra, incidenca e sëmundjes rritet në 10%. Pothuajse çdo pacient i dytë (49%) me një sëmundje në fazën e dekompensimit i nënshtrohet shtrimit në spital në cardiology departamenti i spitalit.

Falë sukseseve në zhvillimin e cardiolmirë, zbulimi i dështimit të zemrës në mesin e popullatës është rritur aq shumë sa që duket si një epidemi e vërtetë. Nëse trajtohet me kohë për sulme në zemër dhe sëmundje të tjera, mund të rritni ndjeshëm jetëgjatësinë e pacientëve.

Dështimi kronik i zemrës ndodh kryesisht për shkak të aterosklerozës, sëmundjes koronare të zemrës dhe hipertensionit. Diabeti mellitus shpesh çon në dështim kronik të zemrës tek njerëzit e moshuar. Në Rusi, sëmundja pulmonare obstruktive kronike (13%) dhe një histori akute e aksidentit cerebrovaskular (10.3%) gjithashtu çojnë në sëmundje.

Shumë sëmundje të tjera të sistemit kardiovaskular që çojnë në dështim kronik të zemrës (sëmundje të zemrës, kardiomiopati, miokardit, aritmi kardiake) në total përbëjnë jo më shumë se 5%, pasi ato kurohen me sukses. Në rast të refuzimit të trajtimit kirurgjik të propozuar në kohë, mund të ketë pasoja të pakthyeshme për jetën dhe shëndetin.