simptomia dhe metoda diagnostiki ateroskleroza sosudov - Simptomat dhe metodat për diagnostikimin e aterosklerozës vaskulare
Shumica e pacientëve nuk dinë as për shkallën e lezionit vaskular nga arteroskleroza, pasi që në fillim patologjitë nuk japin simptoma të qarta. Kjo është arsyeja pse ...
Detonic
1 cetrin - Cetrin për alergji
Aktualisht, ka shumë ilaçe që ndihmojnë në mënyrë të përsosur me reaksione të ndryshme alergjike, dhe përveç kësaj, pasi t'i përdorni, mund të harroni alergjitë për një kohë të gjatë ....
Detonic
3355 150x150 - Pse monocitet ngrihen, të cilin mjeku duhet të kontaktojë për analizë
Monocitet nuk jetojnë gjatë - 2-3 ditë. Monocitet janë qeliza të bardha të mëdha, me një bërthamë të vetme, që janë pjesë e sistemit imunitar. Ata gjithashtu mund të gjenden në ...
Detonic
cipr199 - Përshkrimi i Tsiprolet, udhëzime për përdorim, vlerësime
Antibiotikët përdoren për të trajtuar sëmundjet me origjinë bakteriale. Këto barna paraqiten në një gamë të gjerë të farmacive. Shpesh mjekët përshkruajnë Tsiprolet. Tsiprolet i përket antibakterialit ...
Detonic
beg muzhchina - Simptomat dhe trajtimi i cistitit tek meshkujt
Cistiti femëror është një fenomen i shpeshtë, prandaj, ka shumë informacion në lidhje me të në domenin publik. Por a ka cistit tek burrat dhe si mund të ...
Detonic
1 16 300x198 - Cilat sëmundje janë të ndjeshëm njerëzit me grupin e dytë të gjakut
Karakteristikat individuale të një personi, karakteri i tij përcaktohen kryesisht nga grupi i gjakut. Mund të përdoret për të gjykuar karakteristikat e sistemit nervor, tretës ...
Detonic
leik199 - Leukocitet në urinën e fëmijës janë normale, arsyet e rritjes dhe çfarë të bëhet
Leukocitet në urinën e një fëmije janë arsyeja për ekzaminim shtesë, pasi ato konsiderohen shenja kryesore e një procesi inflamator progresiv. Arsyet mund të ...
Detonic
vliyanie tabletok ot davleniya na potenciyu 2 - Efekti i pilulave të presionit në potencë
Hipertensioni arterial ka një barrë të madhe për trupin në përgjithësi dhe sistemin kardiovaskular në veçanti. Në farmakologjinë moderne, ka mjaftueshëm ilaçe antihipertensive, por kur merren ...
Detonic
1 45 150x150 - Për çfarë janë përgjegjës monocitet dhe cila është norma në gjak tek të rriturit dhe fëmijët
Natyra e mençur i ka siguruar trupit të njeriut një armë të fuqishme kundër ndikimeve të jashtme të pafavorshme dhe "armiqve" të brendshëm me mbrojtje imune. Baza e qelizave të saj të gjakut janë ...
Detonic
gjak122 - Makrohematuria tek burrat dhe gratë çfarë është ajo, simptomat dhe trajtimi
Normalisht, urina ka një ngjyrë të verdhë të verdhë ose kashte, por në prani të disa sëmundjeve, ngjyra e saj mund të ndryshojë. Ngjyrosja e urinës në një ngjyrë të kuqe tregon ...
Detonic
ggt gama glutamiltransferaza 4 - GGT në një test gjaku - arsye për një rritje ose ulje
Transpeptidaza gama-glutamil (GGT, GGTP) është një nga treguesit në studimet e mëlçisë, e cila karakterizohet si një enzimë proteine ​​e përfshirë në shkëmbimin e aminoacideve. Përqendrimi ...
Detonic
uretra e gruas - Shkaqet e therrjeve në urinë tek gratë
Shfaqja e urinës, ngjyra e saj, transparenca, prania e sedimenteve tregojnë natyrën e sëmundjeve ekzistuese. Thekon shpesh gjenden në urinë. Arsyet për ...
Detonic
povyshennyj aldosteron2 - Një test i urinës për kortizol pse është bërë dhe si ta merrni atë në mënyrë korrekte
Studimi i urinës për kortizol përdoret gjerësisht në trajtimin e anomalive të ndryshme hormonale. Indikacionet e kësaj analize lejojnë të përcaktohet prania e sëmundjeve sistemike ...
Detonic
cikore2 - A është e mundur të pini çikore pas heqjes së fshikëzës së tëmthit
Mjekët përshkruajnë rregullat themelore të të ushqyerit pas operacionit në fshikëz e tëmthit, të cilat ndalojnë pirjen e kafesë në dy javët e para. Dhe pacientët kanë një pyetje: pas heqjes ...
Detonic
plos11 - Epiteli është i sheshtë në urinë gjatë shtatzënisë, norma dhe arsyet e devijimeve
Gjatë shtatzënisë, është e rëndësishme të monitorohet shëndeti i gruas dhe fëmijës. Kjo ndihmohet nga testet që bën nëna e ardhshme. Nje nga...
Detonic

Sëmundja e zemrës është një kërcënim kryesor për shëndetin e njeriut dhe një shkak kryesor për vdekjen dhe paaftësinë tek njerëzit në mbarë botën.

Përkundër faktit se mjekësia moderne ka një numër të madh të metodave, si dhe mjete për diagnostikimin dhe trajtimin në kohë të sëmundjeve të zemrës, përsëri numri i pacientëve çdo vit rritet vetëm. Mosha e pacientëve zvogëlohet - funksionaliteti i zemrës përkeqësohet nën ndikimin e shumë faktorëve të pafavorshëm, nuk përballon ngarkesa të konsiderueshme edhe në moshë të re. Si të njohim fillimin e sëmundjes së zemrës dhe të parandalojmë zhvillimin e saj?

Në faqen tonë do të gjeni një numër të madh përshkrimesh të një larmi patologjish dhe sëmundjesh të zemrës me një përshkrim të simptomave të tyre dhe të gjitha llojeve të metodave të parandalimit. Në këtë pjesë të faqes, do të gjeni të dy përshkrimet e sëmundjeve reale dhe rishikimet e "sëmundjeve" të shpikura nga dashamirët e dyshimtë të mjekësisë tradicionale.