hiqni gurët në veshka me mel - Kur një gur në veshka del se çfarë të bëni dhe si ta ndihmoni pacientin
Gurët në veshka janë një sëmundje e zakonshme si tek burrat ashtu edhe tek gratë. Nëse më herët sëmundja ishte tipike për të rriturit, tani ata bëhen pacientë në adoleshencë apo edhe adoleshencë ....
Detonic
pp199 - Simptomat e papillomës së fshikëzës, diagnoza dhe trajtimi
Papillomatoza mund të ndikojë në mukozën e organeve të ndryshme. Ndodh që rritjet të shfaqen në uretër. Pse ndodh kjo, si diagnostikohet dhe trajtohet patologjia, artikulli ...
Detonic
razryv pecheni - Shkaqet dhe trajtimi i mëlçisë së këputur
Aksidente trafiku, rënie, dëmtime në përleshje, goditje gjatë luftimeve sportive - shpesh e gjithë kjo përfundon me dëmtime serioze të zorrëve. Dhe më shpesh mëlçia vuan ...
Detonic
3 33 - Duhet të dini për kancerin e fshikëzës së urinës tek gratë
Tumoret malinje sot diagnostikohen dhe i nënshtrohen trajtimit adekuat në fazat e hershme të sëmundjes. Kanceri i fshikëzës së urinës tek gratë nuk është patologjia më e zakonshme, por ...
Detonic
fur11 - Furosemide për cistit - tiparet e ilaçit
Furosemide është në dispozicion në dy forma: tableta për administrim oral (50 tableta në një kuti kartoni prej 40 mg) dhe një tretësirë ​​për injeksion intravenoz ose intramuskular (10 ...
Detonic
nemedikamentoznoe lechenie gepatoza u beremennyh e1508327253326 1 - Si të trajtohet hepatoza kolestatike
Hepatoza kolestatike karakterizohet nga akumulimi i pigmenteve biliare në hepatocite, trofizmi i tyre është i shqetësuar, zhvillohet distrofia, e cila shkaktohet nga mungesa e strukturave të proteinave. Kolestatike ...
Detonic
urop11 - Përshkrimi i Uroprofit, udhëzime për përdorim, komente
Suplement ushqimor me origjinë bimore, i përdorur në urologji për parandalim dhe në terapi komplekse në trajtimin e sëmundjeve të sistemit gjenitourinar (pielonefriti, uretriti, cistiti, cistiti kronik) ....
Detonic
uzi pochek - Diagnostikimi me ultratinguj i veshkave përgatitje për ekzaminim dhe interpretim të rezultateve
Mjekësia moderne ka një numër të konsiderueshëm të mjeteve diagnostike për sëmundjet e sistemit urinar, dhe çelësi midis tyre është ultrazëri i veshkave. Një ekzaminim me ultratinguj ...
Detonic
tsistit u zhenshhin 640x421 - A është e mundur të kapni një fshikëz të ftohtë dhe si ta trajtoni atë më vonë
Inflamacioni i fshikëzës në mjekësi quhet cistit. Sëmundja zhvillohet nëse një person ka një fshikëz të ftohtë dhe faktorë të tjerë janë të pranishëm në të njëjtën kohë ....
Detonic
defor11 1 4 - Rishikimi dhe përshkrimi i ilaçeve dhe pilulave efektive të dhimbjes në veshka
Sëmundjet e veshkave janë shumë të rrezikshme dhe të paparashikueshme në rrjedhën klinike, prandaj nuk ia vlen të vononi të kontaktoni specialistë të mjekësisë. Patologji të tilla çojnë në shkelje të ...
Detonic
bb145 - Biseptol për përshkrimin e cistitit, si të merren, rishikime
Biseptol bën pjesë në grupin e barnave të kombinuara antibakteriale. Ka një efekt bllokues në prodhimin e acidit të nevojshëm për shumëzimin e qelizave bakteriale, gjë që çon ...
Detonic
programi reabilitacii posle insulta v domashnix usloviyax 1 - Programi i rehabilitimit të goditjes në shtëpi
Pas një goditje në tru, pacientët përjetojnë një përçarje në shumë zona të trupit dhe një humbje të aftësive, të tilla si ecja, të folurit dhe aftësia për të folur rreth ...
Detonic
gepatit 1 - Diagnoza diferenciale e hepatitit viral, thelbi i tij, shënjuesit, nevoja për
Termi hepatit viral mund të përshkruajë ose sëmundje klinike ose gjetje histologjike të shoqëruara me sëmundjen. Infeksioni akut me virusin e hepatitit mund të shkojë nga sëmundja subklinike, simptomatike ...
Detonic
privivka ot gepatita b - Programi i vaksinimit të vaksinave të hepatitit B
Infeksioni me hepatit B ndodh përmes gjakut. Ky virus mund të shkaktojë dëm të madh në shëndet dhe të çojë në vdekje. Vaksinimi kundër hepatitit B kryhet sipas ...
Detonic
chajld pju - Ashpërsia e cirrozës së mëlçisë Child-Pugh
Cirroza është një sëmundje kronike e mëlçisë, e cila karakterizohet nga dëmtimi i indeve specifike të mëlçisë dhe zëvendësimi i saj nga një strukturë lidhëse. Indet e zëvendësimit nuk mund të kryejnë një ...
Detonic

Një sulm në zemër është një fenomen në të cilin muskuli i zemrës dëmtohet pjesërisht ose vdes si rezultat i furnizimit të pamjaftueshëm të oksigjenit. Gjaku që rrjedh nëpër arteriet koronare bart oksigjenin në muskulin e zemrës. Pjesa më e madhe e sulmeve në zemër ndodhin kur, për shkak të bllokimit të pjesshëm ose të plotë, kjo rrjedhje e gjakut ngadalësohet ose ndalet. Ky fenomen quhet nganjëherë edhe infarkt miokardi ose sindromë akute koronare. Me diagnozën e hershme, sulmet në zemër shpesh janë të shërueshme. Në të njëjtën kohë, ato mund të çojnë në vdekje.

Në krahasim me burrat, gratë kanë statistikisht më pak të ngjarë të mbijetojnë për shkak të një sulmi në zemër. Arsyet për këtë ende nuk janë vërtetuar. Ndoshta kjo është për faktin se, ndryshe nga burrat, gratë shpesh nuk kërkojnë ndihmë mjekësore kur lindin probleme. Për më tepër, simptomat që ata përjetojnë mund të ndryshojnë nga ajo që përjetojnë burrat. Për shkak të kësaj, ndonjëherë ata thjesht nuk i njohin simptomat e një sulmi në zemër.

Një arsye tjetër e mundshme është fakti që gratë kanë më pak zemra dhe enë të gjakut sesa burrat, gjë që i bën ata të dëmtohen më lehtë. Mjekët janë ende në kërkim të përgjigjeve të këtyre pyetjeve. Një gjë është e sigurt: problemet e zemrës mund dhe duhet të parandalohen.