Llojet e fotove dhe përshkrimit të gurëve në veshka

Pse gurët në veshka janë të rrezikshëm?

Tani në botë, shumë njerëz vuajnë nga urolitiaza, e karakterizuar nga prania e gurëve (kalkulit) në veshka.

Ka shumë arsye për ndodhjen e tyre, më të zakonshmet janë:

 • Mungesa e dritës së diellit, dhe për këtë arsye vitamina D.
 • Konsumimi i tepërt i ushqimeve pikante, të tharta, të kripura.
 • Infeksioni.
 • Sëmundjet e traktit gastrointestinal dhe sistemit gjenitourinar.

Simptomat e pranisë së gurëve varen nga lloji i tyre, por ato janë kryesisht si më poshtë:

 • Dhimbje e shurdhër e shpinës, veçanërisht në rajonin e mesit.
 • Vështirësi në urinim, shoqëruar shpesh me dhimbje.
 • Rritja e presionit.

Nëse nuk kërkoni ndihmë mjekësore në kohën e duhur, koha mund të humbasë. Mbi të gjitha, guri po rritet pothuajse vazhdimisht, disa specie janë shumë të ngadalta dhe disa janë shumë të shpejta. Gradualisht, guri ndërhyn në rrjedhjen normale të urinës nga veshkat dhe në të njëjtën kohë shkakton dhimbje me intensitet të ndryshëm.

Përveç kësaj, është e mundur të shtoni një sëmundje infektive, e cila mund të çojë në pielonefrit, kur procesi inflamator në veshka fillon të jetë kronik.

Në praktikën mjekësore, shpesh ka pasur raste të inflamacionit purulent në veshka, gjë që çon në përçarje të funksionimit të këtij organi dhe, në përputhje me rrethanat, mund të çojë me qetësi në një sëmundje të tillë të njohur si dështimi i veshkave.

Por në raste veçanërisht të përparuara, procesi është i pakthyeshëm dhe pacienti mund t’i nënshtrohet një operacioni për heqjen e veshkave.

Prandaj, kur shfaqen simptomat e para të gurëve, duhet menjëherë të konsultoheni me një specialist dhe t'i nënshtroheni një kursi të plotë të ekzaminimit.

Klasifikim

Ekziston një klasifikim mjaft i madh i gurëve në veshka:

Nga numri i gurëve:

 • I vetmuar.
 • Dyfishtë.
 • Treshe.
 • Shumëfish

Nga forma e gurëve:

 • Oval
 • Rrumbullakët
 • Koral (me degë të formuara si degë)
 • I zgjatur.
 • Konike.

Në varësi të vendndodhjes:

 • I njëanshëm.
 • Bilaterale.

Në varësi të përbërësit mbizotërues të gurit:

 • Substanca kimike
  • Uratet (acidi urik ose kripërat e tij)
  • Fosfatet dhe karbonatet (kripërat e acideve fosforike dhe karbonike)
  • Oxalates (kripë kalciumi i acidit oksalik)
  • Struvitët.
 • Çështje organike
  • Gurët cistinë.
  • Gurë ksantine.
  • Gurët e kolesterolit.
  • Gurët e proteinave.

Llojet e gurëve në veshka

Le të ndalemi më në detaje në gurët, të bashkuar nga një kriter i tillë si një substancë përbërëse. Në të vërtetë, në varësi të një lloji të veçantë gurësh, simptomat e sëmundjes, si dhe procesi i trajtimit, do të varen kryesisht.

Detonic - një ilaç unik që ndihmon në luftimin e hipertensionit në të gjitha fazat e zhvillimit të tij.

Detonic për normalizimin e presionit

Efekti kompleks i përbërësve bimorë të ilaçit Detonic në muret e enëve të gjakut dhe sistemin nervor autonom kontribuojnë në një rënie të shpejtë të presionit të gjakut. Për më tepër, ky ilaç parandalon zhvillimin e arteriosklerozës, falë përbërësve unikë që janë të përfshirë në sintezën e leçitinës, një aminoacid që rregullon metabolizmin e kolesterolit dhe parandalon formimin e pllakave aterosklerotike.

Detonic jo sindromi i varësisë dhe tërheqjes, pasi të gjithë përbërësit e produktit janë të natyrshëm.

Informacione të hollësishme rreth Detonic ndodhet në faqen e prodhuesit www.detonicnd.com.

Urata

Janë me ngjyrë të verdhë. Ata kanë një qëndrueshmëri të fortë dhe një sipërfaqe të lëmuar ose me kokrra.

urat148 - 11

Për një kohë të gjatë, uratet, duke qenë në trupin e njeriut, mund të mos e bëjnë veten të ndjerë në asnjë mënyrë, dhimbjet mund të lindin krejt papritur në rajonin e mesit, ndërsa ato mund të drejtohen në bark ose në rajonin e fshikëzës.

Si simptoma shtesë të sëmundjes, mund të vërehet shfaqja e dridhura të rënda, si dhe të përzier dhe të vjella.

Nuk do të jetë e mundur të zbulohen kalkulat e këtij lloji me ndihmën e analizave dhe rrezeve X, është i nevojshëm ultrazëri. Uratet mund të gjenden si në fshikëz, ashtu edhe në uretër dhe veshka.

Ky lloj i llogaritjes shfaqet kryesisht në prani të sëmundjeve të sistemit të tretjes, me një sasi të madhe të acidit urik, me përdhes, kur hani ujë me cilësi të dobët, me një mënyrë jetese jo mjaft të lëvizshme, me mungesë të vitaminave B në trup, kur hani një numër të madh të produkteve të kripura dhe acide.

Për të hequr qafe uratat, nuk kërkohet ndërhyrje kirurgjikale, mjafton t'i përmbaheni një diete të veçantë, e cila përfshin përdorimin e një sasie të madhe të produkteve të qumështit dhe ushqimit që përmbajnë përbërës bimorë dhe pini sasi të mëdha të pijeve që përmbajnë alkali, përfshirë minerale ujë

Struvitët

Ata kanë ngjyrë gri të lehta ose të bardhë dhe kanë një sipërfaqe të lëmuar ose pak të ashpër.

str119 - 13

Analiza e urinës, në të cilën do të vendosen kristalet, do të ndihmojë në përcaktimin e pranisë së struvite në veshka.

Shkaku kryesor i formimit të struvite është infektiviteti, si dhe një reaksion alkalik i urinës.

Këta gurë kanë tendencë të rriten shpejt dhe të marrin një formë koralesh. Në thelb, struvitet hiqen vetëm me operacion.

Nëse gurët nuk janë shumë të mëdhenj, atëherë ato mund të eliminohen duke kryer litotripsi të veshkave, kur gurët shtypen duke përdorur lazer ose ultratinguj, më shpesh pa përdorimin e anestezisë, ose litotomisë perkutane - një operacion endoskopik, në të cilin një prerje e vogël e lëkurës është bërë, dhe gurët shtypen në veshkë nën veprimin e një nefroskopi të lidhur me të me një tub të veçantë.

Oksalatet

Ata janë me ngjyrë të errët (gri, kafe të errët ose të zezë), dhe forma e tyre është e ngjashme me një kristal me buzë të mprehta si spike.

- Llojet e fotove dhe përshkrimit të gurëve në veshka2019

”Title =” - 16 Llojet e fotografive dhe përshkrimeve të gurëve në veshka ”>

Oksalatet shfaqen në veshka më shpesh me një mungesë të rëndë të vitaminës B6, si dhe me një përmbajtje të shtuar të acideve askorbike dhe oksalike në gjak dhe urinë.

Në trajtimin e oksalateve, një dietë pa kripë është gjithmonë e pranishme, e shoqëruar nga një marrje e reduktuar e karbohidrateve.

Prania e oksalateve manifestohet nga prania e simptomave të mëposhtme:

 • Dhimbje e shurdhër në anën.
 • Ngjyrosja e urinës në të kuqe të verdhë.

Një skanim me ultratinguj do të ndihmojë për të zbuluar gurë të tillë në veshka.

Ju mund të hiqni qafe këto lloje gurësh duke përdorur një teknikë konservatore, përdorimi i së cilës është i mundur me madhësi të vogla të oksalateve, thelbi i së cilës do të jetë në lehtësimin e dhimbjes, duke përmirësuar cilësinë e daljes së urinës, përdorimin e ilaçeve me një litolitik (shpërndarja e gurëve) efekti, për shembull Cyston, Rovatinex, Ginjaleling “.

Përveç metodave konservatore të trajtimit, është e mundur të përdoret litotripsia - thërrmimi i gurëve pa përdorur operacionin e barkut, por duke përdorur një lazer ose ultratinguj.

Më shpesh, kryhet ndërhyrja kirurgjikale, e cila mund të kryhet në mënyrat e mëposhtme:

 • Pielolitotomia, kur një prerje bëhet kryesisht në murin e pasmë të legenit renal.
 • Nefrolitotomia - heqja e kalkulit kryhet përmes një prerjeje të bërë në paranhemën renale.
 • Rezeksioni i veshkës, kur llogaria hiqet nga veshka së bashku me pjesën e saj të prekur dhe të pariparueshme,
 • Nefrektomia, kur veshka hiqet plotësisht.

Zgjedhja e një metode të veçantë trajtimi, si dhe lloji i ndërhyrjes kirurgjikale, varet nga faza e sëmundjes dhe madhësia e gurëve në veshka.

Gurët fosfat

Ngjyra e gurëve të tillë është gri e lehtë ose e bardhë, ato janë kryesisht të lëmuara, por mund të kenë një sipërfaqe paksa të ashpër. Ata janë në gjendje të rriten shpejt, por forma e tyre nuk lejon dëmtimin e veshkave.

fq11 - 17

Fosfatet mund të formohen në prani të infeksionit, metabolizmit të dëmtuar, si dhe konsumit të tepruar të produkteve të qumështit dhe madje edhe një ndryshimi të mprehtë të preferencave të shijes, për shembull, kalimi në vegjetarianizëm.

Simptomat e pranisë së këtij lloji të llogaritjes janë si më poshtë:

 • Shfaqja e dhimbjes së dhembshme dhe akute në rajonin e mesit, gradualisht duke u kthyer në bark ose organe gjenitale.
 • Prania e gjakut në urinë.
 • Rritja e temperaturës së trupit.
 • Vështirësi në urinim.

Shkëmbi i fosfatit mund të zbulohet kryesisht me përdorimin e rrezeve X.

Nëse kalkulat janë të vogla, atëherë mund të shpëtoni prej tyre duke ndjekur një dietë, duke ngrënë një sasi të konsiderueshme të ujit mineral, duke marrë një nga ilaçet e mëposhtme: "Ceftriaxone", "Kanefron", "Urolesan", "Biseptol", " Papaverin ”,” No-shpa ”.

Kirurgjia përdoret vetëm në prani të mostrave të mëdha të gurëve fosfat. Në këtë rast, kryhet ose litotripsia ose nefrektomia.

Gurët cistinë

Një nga llojet e rralla të gurëve në veshka. Ata kanë ngjyrë të verdhë dhe të rrumbullakët.

ts148 - 19

Manifestimi i gurëve reduktohet në shfaqjen e dhimbjes më të fortë në bark, nga e cila është pothuajse e pamundur të heqësh qafe edhe marrjen e ilaçeve kundër dhimbjes.

Arsyeja kryesore për shfaqjen e gurëve cistinë është një sëmundje e tillë trashëgimore si cistinuria, e cila është një çrregullim metabolik.

Për trajtim, përdoret një dietë natriumi, ilaçe: "Pennicylamine", "Tiopronin" dhe "Captopril". Për gurët e mëdhenj, përdoret litotripsia. Sidoqoftë, është e mundur që plotësisht të heqim qafe këtë sëmundje vetëm duke kryer një transplant të veshkave.

Siç mund ta shihni, prania e gurëve në veshka është një problem mjaft serioz, prandaj nuk duhet të shtyni trajtimin.

Svetlana Borszavich

Mjek i përgjithshëm, cardiologist, me punë aktive në terapi, gastroenterologji, cardiologje, reumatologji, imunologji me alergologji.
Rrjedhin në mënyrë të përgjithshme metodat klinike për diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjeve të zemrës, si dhe elektrokardiografinë, ekokardiografinë, monitorimin e kolerës në një EKG dhe monitorimin ditor të presionit të gjakut.
Kompleksi i trajtimit i zhvilluar nga autori ndihmon ndjeshëm në dëmtimet cerebrovaskulare dhe çrregullimet metabolike në tru dhe sëmundjet vaskulare: hipertensionin dhe komplikimet e shkaktuara nga diabeti.
Autori është anëtar i Shoqatës Evropiane të Terapistëve, pjesëmarrës i rregullt në konferenca dhe kongrese shkencore në fushën e cardiology dhe ilaç i përgjithshëm. Ajo ka marrë pjesë vazhdimisht në një program kërkimor në një universitet privat në Japoni në fushën e mjekësisë rindërtuese.

Detonic