kompleks uprazhnenij pri infarkte miokarda 1 - Një grup ushtrimesh fizike dhe gjimnastikë terapeutike për infarktin e miokardit
Infarkti i miokardit është një sëmundje e zakonshme që karakterizohet nga vdekja e një pjese të zemrës për shkak të shkeljes së furnizimit me gjak të organit. Patologji ...
Detonic
sypi na rukah 580x343 - Skuqja në pëllëmbët (skuqjet) - shenjat e sëmundjes, simptomat dhe trajtimi
Një skuqje në pëllëmbët tregon një proces patologjik në trup të shoqëruar me mosfunksionime të sistemit imunitar, tretës, endokrin dhe nervor. Me paraqitjen e ...
Detonic
himioterapia - Rehabilitimi pas metodave themelore të kimioterapisë
Rehabilitimi pas kimioterapisë është një përbërës shumë i rëndësishëm i periudhës së përgjithshme të trajtimit të proceseve të ngjashme me tumorin në trup. Kur trajtoni me ndihmën e një ...
Detonic
bulleznaya forma - Foto klinike dhe trajtimi i cistitit buloz
Lezionet infektive dhe inflamatore të fshikëzës (cistiti) dominojnë në shfaqjen e saj midis një numri të madh të patologjive urologjike. Sëmundja karakterizohet nga zhvillimi i inflamatore ...
Detonic
giperv11 - Formimi hiper-vaskular në veshkë çfarë është ajo, llojet dhe trajtimi
Neoplazmat mund të shfaqen në veshka, si dhe në organet e tjera. Ato beninje ndryshojnë në atë që nuk janë të prirur për metastaza dhe nuk shkaktojnë keqfunksionim ...
Detonic
8ba08ba496734adf8273a533b2a6bf47 - Normat e kalciumit në analizën e urinës në një fëmijë, shkaqet e devijimeve dhe rregullat për përgatitjen e studimit
Studimi i urinës për kalcium (Ca) ju lejon të identifikoni anomalitë në metabolizëm. Prandaj, teste të tilla shpesh përshkruhen nga pediatrit. Nëse përmbajtja e kalciumit në ...
Detonic
tromb - Indeksi i ngjyrës së gjakut të normës, llogaritja, rritur, ulur
Indeksi i ngjyrave të gjakut është një nga treguesit kryesorë të një analize gjaku. Devijimi nga norma flet për proceset patologjike në trup. Më shumë për...
Detonic
urina111 1 - Analiza e urinës sipas rregullave, normës dhe rezultateve të mbledhjes së metodës Amburge
Studimi i urinës me metodën e T. Amburzhe është një nga metodat për përcaktimin e numrit të eritrociteve dhe leukociteve në vëllimin minutë të ...
Detonic
ur111 - Hipostenuria - çfarë është ajo, normat, shkaqet dhe çfarë të bëni
Nga përbërja dhe cilësia e urinës, mund të gjykohet prania e ndryshimeve patologjike në trupin e njeriut. Mjekët e konsiderojnë peshën specifike si një nga ...
Detonic
gen18 - Gjaku kur urinon tek gratë shkakton, simptomat dhe trajtimin
Mjekët e quajnë urinën me gjak - hematuria. Le të kuptojmë se çfarë është dhe çfarë të bëjmë kur gjaku gjendet në urinë. Urina e një të shëndetshëm ...
Detonic
temn11 - Ngjyra e errët e urinës në një fëmijë - arsyet, pse është e rrezikshme dhe çfarë të bëni
Çdo prind i përgjegjshëm është i vëmendshëm jo vetëm për të ushqyerit dhe ankesat e fëmijës, por edhe për udhëtimet e tij në tualet. Prandaj, ngjyra e errët ose e pazakontë ...
Detonic
kt188 - Tomografia e kompjuterizuar (CT) e veshkave çfarë është ajo, përgatitja dhe sjellja
Veshkat kryejnë një funksion filtrimi në trup, duke pastruar gjakun nga produktet e mbetjeve. Në rast të shkeljeve në punën e tyre, lindin probleme serioze shëndetësore. E para ...
Detonic
2 rak pecheni - Diagnostifikimi dhe trajtimi i kancerit të mëlçisë
Kanceri është një sëmundje tinëzare, shpesh në fazat fillestare të simptomave të tij janë të ngjashme me sëmundjet e tjera, gjë që e komplikon diagnozën. Në fazat e mëvonshme, trajtimi është ...
Detonic
Detonic ilaç - Ushtrime për të rivendosur fjalimin pas një goditje në shtëpi në ushtrimet e terapisë së fjalës në shtëpi
Goditja në tru është një sëmundje shumë komplekse. Çrregullimi i të folurit është një nga çrregullimet mendore më të zakonshme që shihet në goditje në tru. Sëmundja mund të ndodhë në pothuajse çdo moshë. Të dallojë...
Detonic
chto znachit esli uzi pokazyvaet uvelichenie pochki - Trajtimi i veshkës së zgjeruar, shkaqet dhe simptomat e sëmundjes
Veshkat janë një organ i çiftuar, por natyra pranon se ato nuk janë gjithmonë plotësisht simetrike. Zgjerimi (ose zgjerimi) i njërës prej veshkave mund të jetë një variant ...
Detonic

Sëmundja kardiovaskulare është një grup sëmundjesh të zemrës dhe enëve të gjakut, i cili përfshin:

sëmundje koronare të zemrës - një sëmundje e enëve të gjakut që furnizojnë gjak në muskulin e zemrës;

sëmundja cerebrovaskulare - një sëmundje e enëve të gjakut që furnizojnë gjak në tru;

sëmundja e arteries periferike - një sëmundje e enëve të gjakut që furnizojnë me gjak krahët dhe këmbët;

sëmundje reumatike e zemrës - dëmtim i muskujve të zemrës dhe valvulave të zemrës si rezultat i një sulmi reumatik të shkaktuar nga bakteret streptokoksike;

sëmundje kongjenitale të zemrës - deformime të strukturës së zemrës ekzistuese që nga lindja;

tromboza e venave të thella dhe embolia pulmonare - formimi i mpiksjes së gjakut në venat e këmbëve që mund të lëvizin dhe të lëvizin në zemër dhe mushkëri.

Sulmet në zemër dhe goditjet në zemër janë zakonisht sëmundje akute dhe ndodhin kryesisht si rezultat i bllokimit të enëve të gjakut, e cila ndërhyn me rrjedhjen e gjakut në zemër ose tru. Arsyeja më e zakonshme për këtë është formimi i depozitave të yndyrës në muret e brendshme të enëve të gjakut që furnizojnë gjak në zemër ose tru. Gjakderdhja nga një enë gjaku në tru ose mpiksje gjaku gjithashtu mund të shkaktojë një goditje në tru. Infarkti i miokardit dhe goditja në zemër zakonisht shkaktohen nga një kombinim i faktorëve të rrezikut të tilla si përdorimi i duhanit, dietat jo të shëndetshme dhe mbipesha, mungesa e aktivitetit fizik dhe përdorimi i dëmshëm i alkoolit, presioni i lartë i gjakut, diabeti dhe hiperlipidemia.