fef6fa42691c902827456216ce4887b4 - Kapsula hollimi Prof Extra Fit (2)
Një trup i hollë nuk është vetëm i bukur, por edhe i shëndetshëm. Si të arrini parametrat e dëshiruar dhe t'i mbani ato pa dëmtuar trupin? Ne paraqesim në vëmendjen tuaj ...
Detonic
jadernaja zheltuha e1509443736898 1 - Çfarë është kernicterus
Shfaqja e verdhëzës së lëkurës tek një fëmijë i sapo lindur nuk është diçka e jashtëzakonshme. Kjo simptomë manifestohet pothuajse në çdo fëmijë të dytë. Si rregull,...
Detonic
kista pochki1 - Cistat e veshkave cilat janë ato dhe si t’i trajtojmë si duhet
Kur një person ka një cist në veshkë, ai shqetësohet kryesisht për sa i rrezikshëm është, dhe nëse mund të shërohet. Vetë cistet janë ...
Detonic
d 7 - Pastë dhëmbësh Denta Seal
Çdo person ëndërron të ketë një buzëqeshje të bardhë borë. Fatkeqësisht, një pasuri e tillë e natyrës nuk u është dhënë të gjithëve. Me kalimin e kohës, smalt ndryshon ngjyrën, konsumohet, i cili ...
Detonic
ehpicistomiya mp - Karakteristikat e epicistomisë së fshikëzës
Shkeljet në procesin natyror të urinimit, nganjëherë kërkojnë kujdes urgjent mjekësor. Kateterizimi i uretrës nuk është gjithmonë ilaç. Në situata të vështira, për të kulluar urinën nga deputeti, ...
Detonic
seks299 - Cistiti pas shkaqeve të intimitetit, diagnostikimi dhe trajtimi
Proceset inflamatore që ndodhin në mukozën e fshikëzës shkaktojnë shumë shqetësime dhe shoqërohen me dhimbje. Çuditërisht, por është seksuale ...
Detonic
virusnyj gepatit - Shkallët e shenjave të aktivitetit të hepatitit, shënjuesit, diagnozën dhe trajtimin
Virusi i hepatitit hyn në trupin e njeriut pa u vërejtur. Një person ende nuk di asgjë për infeksionin e tij dhe sëmundja tashmë po merr trupin, duke shkaktuar ...
Detonic
fakta buang air besar wanita 2 263x300 - Çfarë është enterobiaza Trajtimi dhe parandalimi i enterobiazës tek të rriturit
Sëmundjet parazitare në trupin e njeriut janë të afta të shkatërrojnë edhe mukozën e zorrëve dhe organet vitale. Një nga këto sëmundje është enterobius vermicularis (enterobius vermicularis). Helminthiases (një ...
Detonic
2 1 6 - Kapsula CardioWell për hipertension
Siç tregojnë statistikat mjekësore, sëmundjet e zemrës po "bëhen më të reja" - gjithnjë e më shumë anomali në punën e sistemit kardiovaskular diagnostikohen tek njerëzit e moshës 35-40 ...
Detonic
kolyushchaya bol v serdce 3 - Shkaqet e dhimbjes në rajonin e zemrës, shkaqet, lidhja me patologjinë, si të eliminoni ndjesi shpimi gjilpërash
Patologjia kardiovaskulare është një lider midis sëmundjeve të të rinjve dhe të moshuarve. Sëmundjet e zemrës po bëhen gjithnjë e më të reja, dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë vëren me ...
Detonic
leik199 1 - Leukocitet në urinë tek gratë dhe burrat, shkalla dhe arsyet e rritjes
Shpesh, një tepricë e leukociteve gjendet në analizën e urinës. Çfarë na sinjalizon ky tregues? Funksioni kryesor i leukociteve Leukocitet janë rojet ...
Detonic
amp am1 - Ampicilina për karakteristikat e cistitit dhe si ta merrni si duhet
Ampicilina është një ilaç gjysmë sintetik antimikrobik. Dhe i përket grupit të penicilinës. Ky ilaç ka shumë veprime. Dhe mund të ketë një efekt baktervrasës në gram-pozitiv dhe gram-negativ ...
Detonic
lechenie posle udaleniya zhelchnogo puzyirya - Trajtimi pas heqjes së fshikëzës së tëmthit
Shpesh shfaqja e gurëve në sistemin biliar nuk lë zgjidhje tjetër përveç heqjes së fshikëzës së tëmthit. Ky operacion quhet kolecistektomi. Trajtimi pas heqjes së fshikëzës së tëmthit ...
Detonic
ktg kardiotokografiya ploda 4 - CTG (kardiotokografia) e fetusit çfarë është dhe si bëhet
Periudha e lindjes së një fëmije është faza më e rëndësishme në jetën e çdo gruaje. Nënat e ardhshme, duke u kujdesur për shëndetin e foshnjës së palindur, ...
Detonic
nestogjen - Hipoalergjik - formulë pa qumësht për foshnjat që nga lindja
Një alternativë e mirë për qumështin e gjirit është përzierja "Nestogen hypoallergenic". Pediatrit e rekomandojnë atë kur një grua, për arsye të ndryshme, nuk mund të ushqejë me gji foshnjën e saj. Kjo përzierje GA përmban probiotikë ...
Detonic

Presioni i lartë i shpeshtë i gjakut nuk mund të injorohet. Përveç sikletit që shoqërohet me dhimbje koke, marramendje dhe vjellje, presioni i lartë i gjakut mund të shkaktojë dëme në shumë organe (tru, zemër, enët e gjakut, sytë, veshkat) dhe shqetësime në punën e tyre. Me presion të shtuar, zemra funksionon me një ngarkesë të rritur, e cila me kalimin e kohës çon në rritjen ose hipertrofinë e mureve të saj. Ai rrit rrezikun e goditjes në tru, sëmundje koronare të zemrës (në veçanti, infarkt miokardi), dështim kronik të zemrës, hemorragji retinale dhe sëmundje të veshkave.

Arsyet për presionin e lartë të gjakut janë të ndryshme: ka shumë prej tyre, dhe në çdo rast, ato mund të individualizohen. Për fat të keq, edhe mjekët me përvojë nuk mund të përcaktojnë gjithmonë pa metoda shtesë të monitorimit të gjithë trupit. Sigurisht, një pasiguri e tillë nuk mund të plotësohet. Por ka mesazhe të tjera. Pjesa më e madhe e shkaqeve të hipertensionit janë faktorë që varen nga rruga juaj e jetës, dhe ju mund të ndikoni në to!

Sëmundja hipertensionale e zemrës është një faktor kryesor rreziku për sëmundjet kardiovaskulare dhe cerebrovaskulare. Karakterizohet nga një rritje e vazhdueshme e presionit të gjakut në 140/90 ose më shumë. Kjo mund të ndodhë në çdo moshë, por më shpesh diagnostikohet pas 35-40 vjet. Ndodh në 40% të njerëzve në grupmoshën më të vjetër. Nga këto, 58% janë burra, 42% janë gra.