4.3 3 - Papilight Comfort nga papillomat dhe lythat
Çdo lez ose papilloma në trupin e njeriut është e pakëndshme. Përveç kësaj, ata mund të rrjedhin gjak, të inflamohen dhe të degjenerohen në një tumor kancerogjen. Si masë parandaluese, si ...
Detonic
nov188 - Karakteristikat dhe rishikimet e levofloxacin për aplikimin e cistitit
Levofloxacin është substanca kryesore aktive e barnave antibakteriale nën emrat Novox, Leflox, Floxium, Levo, Tigeron, Levoximed, etj., Të prodhuara nga kompani të ndryshme farmaceutike. Levofloxacin është një sistemik ...
Detonic
interkurrentnaya forma - Karakteristikat dhe trajtimi i cistitit ndërkurrent
Midis shumë formave të cistitit të njohur për ne, më misteriozja është ndërprerja. Jo shumë njerëz e dinë se çfarë do të thotë ky term dhe nuk i japin shumë rëndësi ...
Detonic
ateroskleroz btsa simptomyi i lechenie zabolevaniya - Simptomat e aterosklerozës BCA dhe trajtimi i sëmundjes
Ateroskleroza e arterieve brachiocefalike është patologjia më e rëndë dhe më e zakonshme e enëve cerebrale, që çon në goditje në tru. Pothuajse 80% e rasteve të sëmundjes ndodhin ...
Detonic
kak alkogol vlijaet na zhelchnyj puzyr - Si të përmirësojmë funksionin e fshikëzës së tëmthit
Fshikëza e tëmthit është e lidhur pazgjidhshmërisht me mëlçinë dhe sistemin tretës. Prandaj, duhet të shtrohet pyetja se si të përmirësohet funksionimi i fshikëzës së tëmthit, jo kur ...
Detonic
dieta pri udalennom zhelchnom puzyre posle operacii - Çfarë mund të hani pasi hiqni tiparet ushqyese të tëmthit
Problemi se çfarë ushqimi dhe si duhet të hahet është gjithmonë i rëndësishëm për pacientët pas heqjes së fshikëzës së tëmthit. Inshtë në këtë organ që bilia e prodhuar nga ...
Detonic
kreat148 - Kreatinina në urinë çfarë është ajo, normat, shkaqet e rritjes dhe trajtimi
Urina është një material i rëndësishëm për diagnostikimin e patologjive. Kur e shqyrtojmë, maten përbërës të ndryshëm. Niveli i kreatininës në urinë mund të tregojë shumë ....
Detonic
udalenie sosudov na morrat lazerom 1 - Heqja me enë e gjakut me lazer e fytyrës
Heqja me lazer e enëve të gjakut në fytyrë është një procedurë mjaft e zakonshme sot që ju lejon të heqni qafe një defekt të pakëndshëm kozmetik. Për të parandaluar ...
Detonic
priznaki gipertonii u muzhchin 2 - Shenjat e hipertensionit tek burrat
Hipertensioni përfaqësohet nga presioni i lartë i gjakut. Statistikat tregojnë se kjo patologji zhvillohet më shpesh në gjysmën e meshkujve të popullsisë, e cila shpjegohet nga ...
Detonic
bilirubina në urinë - Rritja e niveleve të bilirubinës në urinën e një gruaje shtatzënë
Shtatzënia shkakton shumë ndryshime të ndryshme në trup, në veçanti e bën metabolizmin të funksionojë në një mënyrë dukshëm të ndryshme. Kjo mund të çojë në të gjitha llojet e shqetësimeve, ...
Detonic
kartinka vosstanovleno 8 - Cilat funksione kryejnë eritrocitet, sa kohë jetojnë dhe ku shkatërrohen
Eritrocitet janë një nga elementët më të rëndësishëm të gjakut. Mbushja e organeve me oksigjen (O2) dhe heqja e dioksidit të karbonit (CO2) prej tyre është funksioni kryesor i formuar ...
Detonic
vzdutie zhivota - A japin ata aftësi të kufizuar pas heqjes së fshikëzës së tëmthit
Ata që duhej të shtriheshin në tryezën e operacionit për të hequr fshikëzën e tëmthit po mendojnë nëse mund të rikthejnë aftësinë e tyre të mëparshme të punës? Pas heqjes së ...
Detonic
vid epit - Epiteli skuamoz në urinë çfarë do të thotë, normat dhe çfarë të bëni
Çfarë është epiteli skuamoz Epiteli është një shtresë e qelizave që mbulon organe dhe sisteme të ndryshme në trupin tonë. Nuk ka enë gjaku në të, kështu që ...
Detonic
1 calc2 - TSH ul çfarë do të thotë, shkaqet dhe simptomat
Me një patologji të gjëndrës tiroide, mund të ndodhin një sërë simptomash. Nuk ka shenja të veçanta që tregojnë qartë një dëmtim të gjëndrës. Një tregues ...
Detonic
posledstviya insulta v pozhilom vozraste lechenie i prognoz dlya zhizni 1 - Pasojat e goditjes në trajtimin e moshës së vjetër dhe prognozën për jetën
Sipas statistikave, goditja në të moshuarit është patologjia më e zakonshme në mesin e popullatës. Rreziku i aksidentit akut cerebrovaskular tek njerëzit pas moshës 60 vjeç ...
Detonic

Atheroskleroza karakterizohet nga formimi i pllakave heterogjene (ateromave) në intimet e arterieve të mesme dhe të mëdha; pllakat përmbajnë lipide, qeliza inflamatore, qeliza të muskujve të lëmuar dhe ind lidhës.

Faktorët e rrezikut përfshijnë dislipideminë, diabetin mellitus, pirjen e duhanit, predispozicionin e familjes, stilin e jetës së ulur, mbipeshen dhe hipertensionin. Simptomat shfaqen me një rritje në madhësi ose me këputje të një pllake, kur fluksi i gjakut zvogëlohet ose ndalet; fotografia e sëmundjes varet nga arteria e prekur. Diagnoza bëhet klinikisht dhe konfirmohet nga angiografia, ultrazërit ose studime të tjera imazherike. Trajtimi përfshin eleminimin e faktorëve të rrezikut, mënyrën e jetesës dhe modifikimet dietike, aktivitetin fizik dhe emërimin e barnave anti-atherogjene.

Atherosclerosis është forma më e zakonshme e arteriosklerozës, e cila është një term i përgjithshëm për disa sëmundje që shkaktojnë trashje dhe humbje të elasticitetit të mureve arteriale. Atherosclerosis është gjithashtu forma më serioze dhe klinikisht e rëndësishme e arteriosklerozës, sepse shkakton sëmundje koronare të zemrës dhe sëmundje cerebrovaskulare. Format jo ateromatike të arteriosklerozës përfshijnë arterosklerozën Mankeberg dhe arteriolosklerozën.