Simptomat e sindromës së fshikëzës irrituese, diagnoza dhe trajtimi

Sindroma e fshikëzës irrituese është një gjendje e zakonshme midis burrave dhe grave. Sëmundja sjell siklet, prish ritmin e zakonshëm të jetës.

Çfarë është sindroma e fshikëzës irrituese?

Problemi i sindromës së fshikëzës irrituese është një problem delikat. Shumë njerëz janë të ndrojtur për këtë. Prandaj, numri i rasteve të diagnostikuara është disa herë më i vogël se prania aktuale e kësaj sëmundjeje. Një person nuk guxon të shkojë te mjeku, del me justifikime të ndryshme, ai trajton në mënyrë të pavarur me antibiotikë, përdor pads urologjike. Në ndërkohë, sëmundja përparon, duke shkaktuar probleme psikologjike, duke ulur cilësinë e jetës.

Sindroma ure e irritueshme është një çrregullim neurologjik. Kjo sëmundje nuk referohet si patologji të sferës urinare. Gjendja karakterizohet nga fakti që një person ka një tkurrje të pavullnetshme të muskujve të fshikëzës, gjë që provokon urinim. Në prani të një problemi të tillë, pacienti duhet të rindërtojë stilin e tij të jetesës.

moch155 1 - 7

Shkaqet

Zhvillimi i sindromës ure irrituese provokohet nga faktorë të tillë neurogjenik:

 • Stroke.
 • Lëndime të shpinës dhe kokës që rezultojnë në dëmtime të shtyllës kurrizore dhe trurit.
 • Neuropatia e tipit diabetik.
 • Operacionet.
 • Anomalitë kongjenitale të palcës kurrizore.

Ka edhe arsye të tjera që nuk përfshihen në grupin neurogjenik:

 • Çrregullimet në fshikëz.
 • Patologjitë ndijore.
 • Problemet në sferën gjenitourinare.
 • Menopauza.
 • Ndryshimet e moshës.

Ekziston një teori sipas së cilës njerëzit që janë të ekspozuar ndaj stresit të vazhdueshëm, kushteve depresive, më shpesh vuajnë nga urinimi i pavullnetshëm. Çrregullimet e vëmendjes gjithashtu mund të shkaktojnë sindromën e urinës irrituese.

Simptomat

Një person i shëndetshëm prodhon rreth 2 litra urinë në ditë. Numri i udhëtimeve në tualet është 6-8. Me hiperaktivitet ure, pacienti duhet të vizitojë tualetin shumë më shpesh - rreth 15 herë në ditë. Në të njëjtën kohë, lëshohet më pak urinë. Ndodh që një person nuk ka kohë për të shkuar në tualet: organet gjenitale bëhen të mpirë dhe nuk mund të mbajnë urinën. Përveç çrregullimeve të urinës, simptomat e patologjisë përfshijnë:

 • Djegie dhe kruajtje në perineum, zonë vaginale, bark të poshtëm ose uretër.
 • Prerjet dhe dhimbjet gjatë marrëdhënieve urinare.
 • Ndjenja e zbrazjes jo të plotë.

Në raste të rralla, vërehet edhe sindroma e zorrës së irrituar. Pastaj ka dhimbje barku, dhimbje barku, çrregullime të ezofagut. Numri i manifestimeve dhe ashpërsia e tyre ndryshojnë nga personi në person.

bl199 ​​1 - 9

Diagnostics

Isshtë e pamundur të heqësh qafe sindromën e urinës së irrituar vetë. Çelësi i trajtimit të suksesshëm është diagnostikimi në kohë. Shtë e vështirë të identifikosh një patologji të tillë. Në pritje, mjeku pyet pacientin: në cilat rrethana dhe kur rritet frekuenca e urinimit, sa lëng pi një person në ditë, nëse sasia e urinës së emetuar korrespondon me sasinë e pirë.

Për të konfirmuar diagnozën, është e nevojshme të kryhet një vëzhgim dinamik gjatë gjithë javës. Mjeku përshkruan një ekzaminim të plotë për të përjashtuar praninë e anomalive në strukturën e sistemit urinar, një proces infektiv, urolitiazë dhe një tumor malinj. Burrave gjithashtu u ofrohet një ekzaminim rektal i prostatës, dhe gratë referohen për ekzaminim tek një gjinekolog. Ata gjithashtu kryejnë një analizë të përgjithshme të gjakut, urinës, diagnostikimin me ultratinguj.

gen gen - 11

Trajtim

Trajtimi i sindromës së urinës irrituese është i vështirë. Përdoren metoda medicinale, popullore, fizioterapi dhe kirurgjikale. Opsioni specifik zgjidhet bazuar në ashpërsinë e patologjisë, praninë e sëmundjeve shoqëruese dhe efektivitetin e terapisë së ilaçeve.

Nga ilaçet, janë të përshkruara qetësues dhe M-antikolinergjikë. Stimulimi elektromagnetik i fshikëzës është gjithashtu efektiv. Ndonjëherë sindroma provokohet nga kapsllëku kronik. Prandaj, pacientit i ofrohet një dietë që përfshin ushqime të pasura me fibra. Kafja dhe pijet e gazuara janë të ndaluara. Rekomandohet të ndërprisni marrjen e lëngjeve 3 orë para gjumit. Vëllimi ditor i ujit të pijshëm zvogëlohet.

Mjekët këshillojnë, përveç ilaçeve dhe dietës, trajnimin e uretrës për të forcuar muskujt e dyshemesë së legenit. Ushtrimet Kegel janë efektive. Ato ndihmojnë në çdo çrregullim të funksionimit të organeve urogjenitale.

Trajnimi vazhdon si më poshtë:

 • Kontraktoni muskujt e perineumit (sikur për të ndaluar procesin e urinimit). Në pikën e fundit, duhet të mbani frymën tuaj, të prisni disa sekonda dhe të relaksoheni muskujt ndërsa nxjerrni frymë. Ju duhet të kryeni ushtrimin 6 herë në ditë për 10 qasje. Numri i kontraksioneve gradualisht rritet në 30.
 • Shtrëngimi, heqja e muskujve të perineumit me një ritëm të shpejtë.
 • Metoda e ngritjes. Shtrydhni pak muskujt e perineumit, duke qëndruar në këtë pozicion për tre sekonda. Pastaj ata forcojnë muskujt edhe më shumë dhe ndalen përsëri. Kështu që ata vazhdojnë të bëjnë sa më shumë që të jetë e mundur. Pasi të kenë arritur pikën maksimale, ata gjithashtu fillojnë të relaksojnë vazhdimisht muskujt.

Recetat popullore ofrojnë trajtim me zierje të rrushit të Shën Gjonit, gjethe delli, centaury, elecampane. Rekomandohet të shtoni mjaltë në infuzione për të rritur efektin shërues.

Nëse trajtimi nuk jep rezultatin e dëshiruar, atëherë përdoren injeksione të toksinës botulinum në murin e fshikëzës. Kjo substancë relakson muskujt e uretrës pa prekur receptorët nervorë. Droga fillon të veprojë pas dy ditësh. Efekti zgjat për një vit.

Ndërhyrja kirurgjikale është e rrallë. Ata përdorin teknika të tilla:

 • Zëvendësoni ureterin me një fragment të zorrës së hollë ose të trashë të prerë.
 • Një pjesë e muskujve të fshikëzës hiqet, duke rritur vëllimin e organit.
 • Nervat që nervozojnë sfinkterin e uretrës janë prerë.
 • Detonic - një ilaç unik që ndihmon në luftimin e hipertensionit në të gjitha fazat e zhvillimit të tij.

  Detonic për normalizimin e presionit

  Efekti kompleks i përbërësve bimorë të ilaçit Detonic në muret e enëve të gjakut dhe sistemin nervor autonom kontribuojnë në një rënie të shpejtë të presionit të gjakut. Për më tepër, ky ilaç parandalon zhvillimin e arteriosklerozës, falë përbërësve unikë që janë të përfshirë në sintezën e leçitinës, një aminoacid që rregullon metabolizmin e kolesterolit dhe parandalon formimin e pllakave aterosklerotike.

  Detonic jo sindromi i varësisë dhe tërheqjes, pasi të gjithë përbërësit e produktit janë të natyrshëm.

  Informacione të hollësishme rreth Detonic ndodhet në faqen e prodhuesit www.detonicnd.com.

  Tatyana Jakowenko

  Kryeredaktori i z Detonic revistë në internet, cardiologistja Yakovenko-Plahotnaya Tatyana. Autor i më shumë se 950 artikujve shkencorë, përfshirë në revista të huaja mjekësore. Ai ka punuar si një cardiologist në një spital klinik për mbi 12 vjet. Ai zotëron metoda moderne të diagnostikimit dhe trajtimit të sëmundjeve kardiovaskulare dhe i zbaton ato në aktivitetet e tij profesionale. Për shembull, ai përdor metoda të ringjalljes së zemrës, dekodimin e EKG, teste funksionale, ergometri ciklike dhe e njeh ekokardiografinë shumë mirë.

  Për 10 vjet, ajo ka qenë një pjesëmarrëse aktive në simpoziume të shumta mjekësore dhe punëtori për mjekë - familje, terapistë dhe cardiologistët. Ai ka shumë botime për një mënyrë jetese të shëndetshme, diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjeve të zemrës dhe vaskulare.

  Ai monitoron rregullisht botimet e reja të Evropës dhe Amerikës cardiolrevista ogy, shkruan artikuj shkencorë, përgatit raporte në konferenca shkencore dhe merr pjesë në Evropian cardiolkongreset ogy.

  Detonic