kidn115 - Dieta dhe ushqimi i duhur për dhimbjet e barkut të veshkave
Trupi i njeriut është projektuar në mënyrë të tillë që sinjalizon çdo shqetësim në punën e organeve të ndryshme me metodën më të besueshme që mund të tërheqë ...
Detonic
irombl - Aspartate aminotransferase (AST) është e ngritur, çfarë do të thotë kjo
Aspartat aminotransferaza e AST është një enzimë (endogjene), të cilën mjekësia moderne e klasifikon si një grup transferues dhe një nëngrup transaminazë. Aktualisht, analiza AST kryhet në kompleksin ...
Detonic
antib k - Përdorimi i Levomycetin për cystitis
Procesi inflamator në fshikëz është provokuar nga zhvillimi i mikroflorës patogjene, prandaj, mjekët në trajtim kompleks shpesh përshkruajnë pacientë me antibiotikë. Kjo përfshin një ...
Detonic
1 34 - Pse ka një ulje të hematokritit në gjak dhe si ta rritim atë
Hematokriti i ulur: çfarë do të thotë kjo? Le të fillojmë me atë që është hematokriti? Ky është një tregues i kushtëzuar, i cili rrjedh duke përcaktuar raportin e numrit të ...
Detonic
bol v pravom boku 1 e1521285873481 - Çfarë do të thotë dhimbje në anën e djathtë në nivelin e belit
Dhimbja në anën e djathtë në nivelin e belit është gjithmonë alarmante. Nëse kjo është hera e parë që kjo lloj shqetësimi ndodh dhe zgjat shumë, ...
Detonic
poch p1 1 - Ngjyra e urinës në vendet e mishit - sëmundjet e mundshme dhe çfarë të bëni
Ngjyra e urinës është një tregues standard i analizës së urinës. Normalisht, urina ka një ngjyrë të lehtë kashte, dhe me patologji, spektri i saj mund të ndryshojë nga e verdha në të kuqe të ndritshme. ...
Detonic
nadp122 2 - Funksioni i hormoneve mbiveshkore, efektet në trup, analiza
Hormonet janë substanca biologjikisht aktive të prodhuara nga organet dhe gjëndrat e sistemit endokrin të trupit dhe që ndikojnë në punën e sistemeve të ndryshme. Në prodhimin e hormoneve, ...
Detonic
pechen 3 1 - Cilat ilaçe mund të përdoren për të trajtuar hepatozën e mëlçisë yndyrore
Nëse diagnostikohet hepatoza e mëlçisë yndyrore, trajtimi me ilaçe është një nga metodat kryesore për të hequr qafe sëmundjen. Qëllimi kryesor i trajtimit terapeutik për yndyror ...
Detonic
8817095311390 - Hipp - formula hipoalergjike për fëmijë nga 6 muajsh
Hipp është një përzierje hipoalergjike e krijuar për të ushqyer foshnjat me reaksione alergjike të trupit ndaj faktorëve të ndryshëm. Ndër të tjera, Hipp është një nga më të dobishmit dhe ...
Detonic
posledstviya i vozmozhnye oslozhneniya posle insulta 1 - Pasojat dhe ndërlikimet e mundshme pas një goditje në tru
Pasojat pas një goditje në tru ndodhin në shumicën dërrmuese të rasteve dhe mund të jenë ose të hershme, të cilat ndodhin disa orë ose ditë pas patologjisë, ose ...
Detonic
priznaki gepatita - Cilat janë shenjat e para të hepatitit
Një personi zakonisht i mungojnë shenjat e para të padukshme, të paqarta të hepatitit C, duke i gabuar ata për simptoma të lodhjes, ftohjes. Në këtë paprekshmëri - tinëzia e një ...
Detonic
240 f 66474559 dubtirztlruyku8myw9utchgeqn7rqrk - Fosfataza alkaline tek fëmijët, norma, e rritur, e ulur
Fosfataza alkaline është një koleksion i enzimave që përbëjnë membranat qelizore të shumicës së indeve në trupin e njeriut. Në total, kjo seri përfaqësohet nga 11 ...
Detonic
toil199 - Kërkesa e shpeshtë për të urinuar tek burrat, arsyet kryesore dhe çfarë të bëni
Një numër i madh i burrave përballen me urinim të shtuar. Me këtë problem, numri i udhëtimeve në tualet mund të jetë 10-20 herë në ditë, me një ...
Detonic
8 550x239 - Çfarë të bëni nëse fëmija juaj ka lagje në shtrat ose enurezë
Enureza ose mosmbajtja e urinës është një patologji që ndodh tek fëmijët mbi moshën 5 vjeç, më shpesh tek djemtë. Edhe pse burra, gra, adoleshentë dhe të rritur të rritur ...
Detonic
sm pooch - Veshka e rrudhur çfarë është ajo, shkaqet, simptomat dhe trajtimi
Trupi i njeriut është një mekanizëm shumë kompleks, për punën e vajosur mirë, funksionimi normal i të gjithë përbërësve të tij është i nevojshëm. Veshkat janë organi ...
Detonic

Aritmia i referohet ndryshimeve të ndryshme në rrahjet e zemrës. Disordersrregullime të tilla ndodhin për shkak të sëmundjeve të sistemit kardiovaskular, sistemit endokrin ose çrregullimeve metabolike si tek burrat ashtu edhe tek gratë. Shumë shpesh, aritmia mund të vërehet tek gratë gjatë shtatëzanisë, kur trupi i nënës së ardhshme ristrukturon punën e saj.

Shkalla normale e tkurrjes së zemrës tek njerëzit është në intervalin 70-75 herë në minutë. Nëse një person ka aritmi, atëherë ai do të ketë një ritëm të ndryshëm të kontraktimeve të zemrës.