zhelchnyj pyzyr - Çfarë është hipotensioni i fshikëzës së tëmthit
Me orarin modern të punës, njerëzit nuk kanë kohë për të ngrënë si duhet dhe si duhet: ata hanë gjatë udhëtimit, nuk hanë mëngjes, hanë rëndë dhe me yndyrë ...
Detonic
amilaza 2 300x300 - Çfarë është diastaza e urinës
Diastaza e urinës është një enzimë e veçantë, falë së cilës pankreasi ndan glukozën dhe niseshtenë në sheqer të tretshëm shpejt. Një test i urinës për diastazë merret në ...
Detonic
fr188 1 - Urinë e nxehtë kur urinoni, a ia vlen të shqetësoheni dhe çfarë të bëni
Urina është një produkt i rëndësishëm mbeturinash i një personi, i cili excretohet nga veshkat. Falë urinës, substancat toksike, toksinat, kripërat dhe uji i tepërt largohen nga ...
Detonic
snizit davlenie fizicheskimi uprazhneniyami 5 - 5 këshilla për të ulur presionin e gjakut me ushtrime
Presioni i lartë i gjakut tregon zhvillimin e patologjisë vaskulare dhe është shumë i zakonshëm tek njerëzit me një moshë mjaft të re pune. Në fazat e hershme të zhvillimit ...
Detonic
kidn148 - Nëse veshkat lëndojnë - arsyet dhe çfarë të bëni në shtëpi
Veshkat luajnë një rol të madh në jetën e të gjithë organizmit. Ata janë përgjegjës për largimin e toksinave. Sëmundja e veshkave është shumë e rrezikshme dhe serioze. Shpesh, simptomat ...
Detonic
240 f 67773722 hn8nnn9hpvwgjlnsv2bctguk9zczyckg - Shkalla e hormonit stimulues të tiroides (TSH) në gjak tek burrat
Analiza e TSH ju lejon të monitoroni aktivitetin e gjëndrës tiroide dhe bën të mundur identifikimin e pranisë së një kërcënimi të çrregullimeve hormonale në ...
Detonic
krapivnitsa 300x270 - Urtikaria autoimune - shkaqet, simptomat, trajtimi
Secili prej nesh di për një alergji të quajtur urtikarie. Sidoqoftë, ajo bën një listë të shumta të sëmundjeve, të cilat, si simptoma kryesore, kanë skuqje të kuqe në lëkurë, ...
Detonic
Metoda Opisanie i Vidy Issledovanij - Llojet e testeve të urinës
Ekziston një numër i madh i teknologjive inovative që përdoren në mënyrë aktive në diagnostikimin e sëmundjeve. Sidoqoftë, nuk duhet harruar metodat e thjeshta të laboratorit ...
Detonic
12 narodnyih sredstv ot aritmii serdtsa - 13 ilaçe më të mira popullore për aritmitë e zemrës
Arrhythmia është një patologji në të cilën ndodh një shkelje e ritmit të zemrës, nga e cila ndryshon frekuenca ose frekuenca e tkurrjeve të muskujve. Rreziku më i madh është atrial ...
Detonic
fe3a65a10b9f8d61988be7301198bcb7 1 - Leukocitet dhe eritrocitet në feces tek një fëmijë dhe një i rritur
Leukocitet në feçe të një fëmije ose një të rrituri tregojnë se mbrojtja e trupit është aktivizuar. Ata shfaqen kur ka diçka për të luftuar, kështu që ...
Detonic
pochemu lopaytsya kapilary na morrat i kak ih ubrat 1 - Pse kapilarët në fytyrë shpërthejnë dhe si t'i hiqni ato
Si të hiqni kapilarët nëse plas një enë në fytyrë? Shumë njerëz nuk nguten të kërkojnë ndihmë nga specialistët dhe as nuk e kuptojnë se ...
Detonic
allergija na sahar - Si duket një alergji e ëmbël tek fëmijët
Alergjia ndaj ëmbëlsirave ndodh kryesisht tek fëmijët, por më rrallë shfaqet në kategori të tjera të popullsisë. Kur shfaqen shenjat e para të intolerancës individuale, ajo ...
Detonic
norma i aritmia serdca kardiodok q281 min - Shkelja e shkaqeve të ritmit të zemrës, simptomat, diagnoza, trajtimi
Zakonisht, kur flasin për pulsin, aftësinë shtrënguese të zemrës, ata nënkuptojnë rrahjet e zemrës së sinusit. Një numër i vogël i fibrave muskulore, të cilat ndodhen në ...
Detonic
përmbajtja e urinës - Koha e ruajtjes së urinës për analiza
Një procedurë e tillë e thjeshtë si dhënia e urinës për analizë ngre disa pyetje tek pacientët. Si të mblidhni siç duhet urinën në laborator, a keni nevojë për përgatitje të veçantë për ...
Detonic
analiz na gepatit - Test i rremë pozitiv për hepatitin C gjatë shtatzënisë, shkaqet e tij dhe si të shmangeni
Hepatiti C është një sëmundje e rrezikshme. Veryshtë shumë e rëndësishme të kryeni diagnostikimin dhe trajtimin në kohë, në mënyrë që të parandaloni zhvillimin e pasojave. Ne shume raste,...
Detonic

Pectoris angina është një formë e sëmundjes koronare të zemrës, e karakterizuar nga dhimbje paroxysmal në zemër, për shkak të pamjaftueshmërisë akute të miokardit në furnizimin me gjak. Ekzistojnë angina e ushtrimit që shfaqet gjatë stresit fizik ose emocional, dhe pectoris i pushimit, që lind jashtë përpjekjeve fizike, më shpesh gjatë natës.

Përveç dhimbjes pas sternumit, ai manifestohet nga një ndjesi e mbytje, zbehje e lëkurës, luhatje në shkallën e pulsit dhe ndjesi ndërprerjesh në punën e zemrës. Mund të shkaktojë dështim të zemrës dhe infarkt të miokardit.

Si një manifestim i sëmundjes ishemike, angina pectoris ndodh në pothuajse 50% të pacientëve, duke qenë forma më e zakonshme e sëmundjes së arterieve koronare. Prevalenca e angina pectoris është më e lartë tek burrat - 5-20% (përkundrejt 1-15% te gratë), frekuenca e saj rritet ndjeshëm me moshën. Angina pectoris, për shkak të simptomave specifike, njihet gjithashtu si angina pectoris ose sëmundje koronare e zemrës.