Aj pri rovnakej miere zaočkovanosti majú hotspoty COVID-19 stále vyššiu mieru infekcie

Aj pri rovnakej miere zaočkovanosti majú hotspoty COVID-19 stále vyššiu mieru infekcie

Výskum ukazuje, že vakcíny môžu zvrátiť príliv pandémie. Výskyt smrteľných variantov, nižšia počiatočná miera očkovania u zraniteľných skupín a pokračujúce prepätia v prípadoch COVID-19 v komunitách s nízkou mierou zaočkovanosti vyvolali obavy o spravodlivosť vakcín.

Keď sa v mestách ako Toronto objavili hotspoty COVID-19, vyvinulo sa úsilie o zvýšenie dostupnosti a absorpcie vakcín v týchto štvrtiach. Pretože však štvrte majú rozdielne úrovne rizika vystavenia, rovnaká miera zaočkovanosti nemusí mať za následok podobnú mieru infekcie COVID-19. Náš tím sa pozrel na tieto nerovnosti v štvrtiach Toronta.

Začiatkom apríla 2021 bola v Toronte miera zaočkovanosti nižšia u rasových menšín a prisťahovaleckých komunít. Tieto komunity boli tiež neúmerne zasiahnuté pandémiou. To znamená, že zaočkovanosť bola nižšia v komunitách s vyššou infekciou COVID-19.

Od tej doby sa ponuka vakcín v Kanade dramaticky zvýšila. Podiel Kanaďanov, ktorí dostali najmenej jednu dávku vakcíny COVID-19, sa zvýšil z necelých 14 percent 1. apríla na 69 percent 7. júla.

Vláda v Ontáriu taktiež uskutočňovala politiky zamerané na spravodlivejšie rozdelenie vakcín vrátane pridelenia polovice všetkých nových dávok na horúce miesta Ontária COVID-19 na dva týždne začiatkom mája.

Nedávny prieskum verejnej mienky v Spojených štátoch tiež ukázal, že váhavosť očkovania sa najviac znížila medzi rasovými menšinami a existujú len malé rozdiely v váhaní očkovania podľa rasy. Podobne váhavosť vakcín významne poklesla u rasových menšín v Toronte.

Tento vývoj mohol zvýšiť mieru zaočkovanosti v rizikových štvrtiach a znížiť rozdiely v miere zaočkovanosti medzi komunitami s rôznymi rizikami COVID-19. Bol to však tento prípad? Pomohlo úsilie zamerané na spravodlivejšie rozdelenie vakcíny znížiť nerovnosti v mierach COVID-19 v komunitách?

Náš tím sa týmto otázkam venoval porovnaním zaočkovanosti štvrtí v Toronte s nízkou, strednou a vysokou úrovňou COVID-19 v období od polovice apríla do polovice júna 2021. Náš výskum, ktorý v súčasnosti prechádza partnerským hodnotením, tiež skúmal, či nerovnosti v COVID Počas tejto doby sa znížilo -19 sadzieb.

Miera očkovania sa časom zvyšovala

V apríli mali štvrte s vyšším rizikom COVID-19 nižšiu zaočkovanosť ako tie s nižším rizikom COVID-19. Priemerný rozdiel v miere zaočkovanosti COVID-19 bol 4.4 percentuálnych bodov medzi susedmi s nízkym a stredným rizikom COVID-19 a 5.8 percentuálnych bodov medzi susedmi s nízkym a vysokým rizikom COVID-19.

Miera očkovania však rástla rýchlejšie v štvrtiach s vyššími rizikami COVID-19. Do júna bol priemerný rozdiel v miere zaočkovanosti medzi štvrťami s nízkym a stredným rizikom COVID-19 jeden percentuálny bod. Zodpovedajúci rozdiel medzi štvrťami s nízkym a vysokým rizikom COVID-19 bol 1.7 percentuálneho bodu.

Tieto zistenia naznačujú, že politika Ontaria zameraná na zlepšenie spravodlivosti vakcín bola účinná pri zvyšovaní očkovania v štvrtiach ťažko postihnutých pandémiou COVID-19.

Aj pri rovnakej miere zaočkovanosti majú hotspoty COVID-19 stále vyššiu mieru infekcie

Pretrvávajúce rozdiely v sadzbách COVID-19

Infekcie COVID-19 sa šírili pomalšie v štvrtiach, kde sa rýchlo zvýšila miera očkovania. Infekcie COVID-19 sa naďalej šíria viac v rizikových štvrtiach, aj keď v týchto komunitách rástol počet vakcín rýchlejšie. Napríklad medzi aprílom a júnom 2021 malo v štvrtiach s vysokým rizikom COVID-100,000 na každých 19 421 obyvateľov 19 prípadov COVID-XNUMX viac ako v nízkorizikových štvrtiach.

Rýchlejšie šírenie látky COVID-19 v rizikových štvrtiach možno do veľkej miery pripísať sociálnemu, ekonomickému a demografickému zloženiu týchto oblastí. Dôležití pracovníci, niektoré rasové menšinové skupiny a prisťahovalci sú naďalej vystavení vírusu COVID-19.

Celkovým dôsledkom je, že zaočkovanosť v rizikových komunitách nerástla dosť rýchlo na to, aby sa vyrovnalo s ich vyšším rizikom infekcie. Toto vyššie riziko vyplýva zo štrukturálnych nevýhod, vďaka ktorým sú obyvatelia rizikových štvrtí zraniteľnejšími voči infekciám COVID-19. Náš predchádzajúci výskum, ktorý tiež prechádza odborným hodnotením, identifikoval niektoré z týchto faktorov ako preplnené bývanie a potreba cestovať - ​​často verejnou dopravou - za potrebami, ako je strava a zdravotná starostlivosť.

Naše výsledky tiež ukazujú, že pri zavádzaní očkovania z Toronta zostali susedské štvrte prisťahovalcov pozadu. Nielenže mali v apríli nižšiu mieru očkovania, ale aj miery v týchto štvrtiach sa zvyšovali oveľa pomalšie. Nižšia miera zaočkovanosti a vyššia expozícia vírusu COVID-19 môžu byť dôvodom, prečo sa COVID-19 šíri rýchlejšie v susedských krajinách.

Dôsledky pre zavedenie očkovania

V Toronte je priemerná miera zaočkovanosti v štvrtiach s rôznymi rizikami COVID-19 takmer rovnaká. Pri absencii stádovej imunity nebude mať rovnaká zaočkovanosť v populáciách s rôznym stupňom expozície vírusu rovnakú infekciu. Za takýchto okolností sa COVID-19 bude aj naďalej rýchlejšie šíriť v rizikových štvrtiach.

S nástupom variantov COVID-19 je nejasné, či Kanada niekedy dosiahne imunitu voči stádu. Zníženie rozdielov v infekciách COVID-19 preto môže vyžadovať väčšie rozdelenie dávok očkovacej látky a vyššiu mieru zaočkovanosti medzi skupinami s vyšším rizikom.

Je tiež potrebné vyvinúť väčšie úsilie na pochopenie a zníženie prekážok prístupu prisťahovaleckých komunít k prístupu k očkovacím látkam vrátane cestovného času a jazykových bariér. Riešenie týchto faktorov môže byť pre Toronto kľúčom k zníženiu nerovností v sadzbách COVID-19.

Nakoniec by sa vakcíny nemali považovať za striebornú guľku, ktorá môže ukončiť pandémiu. K spravodlivej distribúcii očkovacích látok by malo dôjsť súčasne s ďalšími bezpečnostnými opatreniami na spomalenie šírenia COVID-19. Takéto mnohostranné stratégie sú našou najlepšou zbraňou proti variantom a našou najlepšou šancou na porazenie pandémie.

Detonic