Го намалува или го зголемува притисокот на кафето

Повеќето луѓе веруваат дека кафето го зголемува крвниот притисок. Ова не е целосно точно. Ефектот на пијалокот може да биде многу различен. Од возбудливо до сопорично, од намалување на притисок до зголемување.

kofe i davlenie - Го намалува или го зголемува притисокот на кафето

Ајде да се обидеме да го разбереме ефектот на природното кафе, а не пијалоците со неговото додавање, како што е „кафето со цикорија“. Исто така, замените за кафе „три во едно“, кафе без кофеин и други пијалоци што немаат никаква врска со кафето не се од интерес за нас.

Е се обидеме да откриеме како реалното кафе делува на човекот, жито (мелено) и инстант, дали го зголемува притисокот или не. И, ако се спушти, тогаш зошто повеќето луѓе се сигурни во спротивното?

Колку кофеин има во шолја кафе?

Да почнеме со она што секој го знае. Стимулирачкиот ефект на кафето се должи на кофеинот содржан во него. Но, колку кофеин може да содржи една чаша заживувачки еликсир?

Излегува дека работата не е само колку прашок да се земе за готвење, туку и на содржината на кофеин во неа. Покрај тоа, ако 100% од она што е содржано во лажица влезе во пијалокот од инстант кафе, тогаш при подготовка на мелено кафе, не сите стимулирачки супстанции ќе бидат во чашата.

Мелењето, па дури и начинот на подготовка е важен. Но, во просек, 40 до 60 мг кофеин може да биде во чаша. Кај инстант кафето, тоничката компонента е малку поголема, од 60 до 100 мг.

Објаснувањето е едноставно. Кога се подготвува грануларен екстракт од зрна, вкусот и аромата скоро целосно исчезнуваат. И производителите не треба да додаваат скапа и мирисна, но помалку силна Арабика.

кофеин - Го намалува или го зголемува притисокот на кафето

Предност се дава на ефтината Робуста, чија содржина на кофеин е многу поголема. И за да добиете мелено кафе земете мешавина од две сорти. Еден дава пијалок тврдина, вториот - арома. Во принцип, јачината на пијалокот е забележливо помала.

Што значи бројката 60 мг? За споредба, во таблетата Цитрамон од главоболка, кофеинот е половина колку во чаша ароматично кафе. И во растворлив - три пати повеќе отколку во таблета!

Како кофеинот влијае на крвниот притисок?

Некои луѓе се чувствуваат добро по втората чаша, а по третата почнуваат да спијат. Но, за повеќето, втората чаша ќе биде излишна.

Не пијте кафе во една голтка, треба да го голткате со голтки.

Тогаш уживањето во аромата ќе трае подолго, а втората чаша нема да се повлече.

Како кафето влијае на луѓето со различен крвен притисок? Лекарите не водат статистички податоци за влијанието на кафето кај оние чиј крвен притисок во моментов е покачен. Разбирливо е, еден нормален лекар тешко дека ќе понуди чаша пијалок со висока содржина на кофеин на такво лице.

Но, loversубителите на кафе и експерименти врз себе, далеку од медицината, спроведоа сличен експеримент. Имаше само 12 учесници, и затоа е невозможно да се извлечат сериозни заклучоци од резултатите.

Значи, од 12 лица, само две откако испија чаша природно кафе го зголемија крвниот притисок. Едната е млада девојка, 22 години. Пред кафето, притисокот беше од 90 до 60. После кафе - 102 до 70.

Патем, нејзиниот пример докажа дека, дури и со честа употреба на кафе, ефектот може да не се намали. Вториот беше скоро 60 години. Пред да пие кафе, неговиот крвен притисок беше покачен. И од броевите 132 до 78 се искачи на 140 на 82. Иако понекогаш има наводи дека наводно не го зголемува кафето со зголемен притисок, излегува дека и тоа не е така.

kofe na davlenie 1 - Го намалува или го зголемува притисокот на кафето

Меѓу другите учесници во експериментот, во четири, притисокот од малку зголемен се намали во нормала. Еден остана возвишен. Три беа нормални и не се сменија. Двајца имаа мало намалување на нормалниот притисок. Крајна линија: од 12 учесници во експериментот, тоа се намали за шест, за двајца - се зголеми, за четири не се промени.

Ова искуство ни овозможи да ги донесеме следниве заклучоци:

Кафето исто така може да го зголеми, да го намали крвниот притисок. Дали притисокот се зголемува по ЕДНА шолја кафе не зависи од тоа како било пред кафето, ниту од полот, ниту од возраста. Ова е индивидуална реакција на секој организам.

Со што да пијам кафе?

Постои една тајна како да пиете кафе за да не се зголеми притисокот. Излезе дека ако пиете кафе со млеко или крем, не од млеко во прав, туку природно, тогаш скоро никој нема да скокне под притисок!

Секако, има и такви кои почнуваат да се вртат во главата од неколку голтки кафе. А остатокот под нормален притисок, можете безбедно да пиете шолја кафе со млеко, крем или сладолед.

Факт е дека присуството на животински масти во пијалокот не дозволува кофеинот брзо да се апсорбира во крвта. Затоа, неговото ниво не се зголемува толку многу. Покрај тоа, самото кафе е нешто помалку - според обемот што е окупиран во чашата со млечни адитиви.

Некои се убедени дека додавањето парче лимон во чаша ги намалува опасните ефекти на кафето врз крвниот притисок. За жал, лимонот нема да помогне. Иако само по себе, овој прекрасен цитрус навистина го намалува крвниот притисок, но кога е поврзан со кофеин дава спротивен ефект.

кафе - Го намалува или го зголемува притисокот на кафето

кофе лимон - Го намалува или го зголемува притисокот во кафето

coffe s koricey - Го намалува или го зголемува притисокот на кафето

кафе и алгогол - Го намалува или го зголемува притисокот на кафето

кафе - Го намалува или го зголемува притисокот на кафето

кофе лимон - Го намалува или го зголемува притисокот во кафето

coffe s koricey - Го намалува или го зголемува притисокот на кафето

кафе и алгогол - Го намалува или го зголемува притисокот на кафето

Уверувањето дека кафето треба да се свари со цимет, исто така, не е потврдено во пракса. Тоа е, ако замените дел од кафето со цимет во прав, тогаш всушност нема да дојде до зголемување на притисокот. Но, ако ставите колку од главната компонента, како и секогаш, ништо нема да се промени.

Посебен случај е кафето со алкохол. Го зголемува притисокот кај скоро сите. Но, здравата личност може да си дозволи да пие кафе со коњак или чаша алкохол од кафе.

Но, да се расположиме со кафе после алкохол нема да успее. Во најдобар случај, ќе се појави главоболка. Малку кафе во алкохол или малку алкохол во кафе е една работа, а шолја кафе по чаша силен пијалок е веќе опасна.

Зошто кофеинот може да го намали крвниот притисок

Назад на пријатното. Што објаснува зошто кафето може да го намали крвниот притисок? Излегува дека има неколку причини за ова. Кофеинот е во состојба да ги прошири крвните садови. Тие се шират, крвта циркулира послободно, а напнатоста се намалува, а со тоа и притисокот.

кофе - Го намалува или го зголемува притисокот во кафето

Во многу мали дози, кофеинот делува како средство за грчеви. Тоа е, за повеќето луѓе, половина чаша кафе е доволна за да се ослободи од главоболката, и често да го намали притисокот. Меѓу другото, кафето има диуретично дејство, што исто така го намалува крвниот притисок.

Дали кофеинот е лек? Или не

Зависноста на лицето од кафе понекогаш се споредува со зависноста од дрога. Се разбира, ова е неточно. Лице навикнато да пуши тутун се чувствува многу лошо без цигари. Постои раздразливост, главоболка. Coffeeубител на кафе едноставно ќе биде помалку енергичен. Поспаност и општа слабост може да се појават подоцна во вечерните часови. И наутро и попладне, ако спиете доволно ноќе, сè ќе биде во ред.

Друга работа е што оние кои се навикнати на пиење кафе постојано, почнуваат да ја зголемуваат фреквенцијата на употреба. Понекогаш во текот на работниот ден - четири чаши, плус наутро пред работа. Ова е веќе опасна навика.

На крајот на краиштата, мозокот на таквата личност работи цел ден од под стапот. Па дури и за оние кои имаат низок крвен притисок, и навистина станува подобро по кафето, не треба да пиете повеќе од две чаши на ден. Факт е дека кафето го отстранува калциумот од телото. Честата употреба на кафе доведува до осиромашување на не само нервниот, туку и на мускулно-скелетниот систем.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic