sosudorasshiryayuschie preparaty dlya sosudov golov i shei 3 - стапка на седиментација на еритроцити (ESR) - табела на норми по возраст кај мажи и жени
Дијагнозата на пациентот започнува со лабораториски прегледи, а комплетна крвна слика (КБЦ) е задолжителна на списокот. Тоа ви овозможува да го одредите бројот на ...
Detonic
kamn225 - Спречување на правила и препораки за камен во бубрег
Уролитијаза е најчестата болест поврзана со отстапување во нормалното функционирање на уринарниот систем, со формирање песок или камења од различни хемиски ...
Detonic
kak vig - Што е хипоспадија, причини, симптоми и третман
Честопати е тешко да се утврди зошто е родено дете со оваа или онаа патологија во семејство. Може само да се советуваат идните мајки: да се грижат за ...
Detonic
prirodnye statiny - Кои се природните статини за холестерол
Високото ниво на холестерол во крвта не може да се игнорира, хиперлипидемијата предизвикува атеросклеротични процеси во васкуларниот систем. Подготовките од синтетичко потекло се високо ефикасни во третманот на хиперхолестеролемија, но ...
Detonic
virusnyj gepatit 1 - Дијагноза и третман на хепатитис Г.
Хепатитис Д е заразна болест предизвикана од вирусот ХГВ. Вирусот делува на нарушување на функцијата на црниот дроб. Хепатитис Д има неколку форми. Асимптоматски - клинички манифестации ...
Detonic
xprichiny алергии на холод на рука.jpg.pagespeed.ic .y3wl8ojcik - Третман и превенција од ладна алергија
Алергијата на мраз (исто така наречена ладна уртикарија) е честа состојба. Забележано кај возрасни и деца. Кога ќе се појават првите знаци, треба да се консултирате со лекар, бидејќи тешките форми ...
Detonic
5 - Дали луѓето се водат во војска со срцева брадикардија
Брадикардија е кршење на нормалниот (синусен) ритам на срцето, при што се намалува бројот на импулси кои ја стимулираат контракцијата на коморите. Ова е...
Detonic
nizkouglevodnaja dieta - Хипоалергична диета за алергии кај дете и возрасен
Зборот диета во современото општество стана синоним за „ограничување“. Диетата на Дукан, принципите на правилна исхрана (ЈПП), без јаглехидрати, протеини - луѓето буквално се опседнати со ...
Detonic
локации на епител 1 - Појава на сквамозен епител во урината на дете
Одговорност на родителите е да обезбедат раст и развој на нивното дете. Здравјето на децата е фактор што го одредува воспитувањето и гарантира нормален развој ....
Detonic
kidn122 - Акутна бубрежна повреда - класификација, дијагноза и третман
Акутна бубрежна повреда (АКИ) е брза регресија на функцијата на бубрезите, проследена со акумулација на телесен отпад во крвта. Синдромот може да биде предизвикан од: Повреда ...
Detonic
profilaktika i ukreplenie krovenosnyx sosudov 6 - Превенција и зајакнување на крвните садови со народни лекови
Денес, болестите на кардиоваскуларниот систем се едни од најчестите причини за смрт. Тие се тешки за лекување и постојано напредуваат, што доведува до влошување на ...
Detonic
урина во боја - Урина во портокалова боја - портокалова
Бојата на урината е индикатор што овозможува да се суди за здравствената состојба. Кај луѓето, урината може да добие светло или темно жолто ...
Detonic
1 6 300x300 - Контраиндикации за дарување крв - кој може и кој не може да стане донатор
Дарената крв е многу популарен производ. Трансфузија на крв или нејзините компоненти е потребна за повеќето пациенти со повреди, изгореници, за време на опоравување од операција, особено за трансплантација на органи ...
Detonic
Detonic лек - Lfk за придобивки и вежби за пиелонефритис
Пиелонефритис е инфективно воспалително заболување кое се карактеризира со формирање на гној во бубрезите. Во акутната фаза на болеста, постои висока температура, болна ...
Detonic
gipertoniya u pozhilyx lyudej priznaki i proyavlenie 2 - Знаци и манифестации на хипертензија кај постари лица
Остри бранови на притисок, манифестирани со завидна регуларност, се нарекуваат хипертензија. Кога функционирањето на кардиоваскуларниот систем е нарушено, постојан пораст на крвниот притисок е најмногу ...
Detonic

Хипертензијата е хронично заболување на кардиоваскуларниот систем, чија водечка манифестација е синдром на висок крвен притисок во отсуство на врска со болести кои предизвикуваат симптоматска артериска хипертензија.
Секундарна (симптоматска) артериска хипертензија - зголемување на крвниот притисок како резултат на манифестација на специфична болест (заболување на бубрезите, тироидна жлезда, феохромоцитом, итн.).

Важно е да се запамети дека високиот крвен притисок сам по себе не се враќа во нормала и без третман, високиот крвен притисок доведува до сериозни компликации, како што се мозочен удар, миокарден инфаркт. Во моментов, контролата на нивото на крвниот притисок е успешно управувана со употреба на немедицински лекови и лекови. Ако имате висок крвен притисок, важно е веднаш да разберете дека голем дел од успешното лекување не зависи само од лекарот и лековите, туку и од сопствениот став кон болеста и строгото спроведување на препораките.

Голем број на фактори кои се тесно поврзани со начинот на живот, навиките придонесуваат за зголемување на притисокот: неправилна исхрана, пушење, недостаток на физичка активност, психо-емоционално преоптоварување итн. Како резултат на медицински мониторинг, специфични фактори на ризик за зголемување на крвниот притисок, како како и ризикот од компликации и потребата за целосно усогласување со пропишаните препораки, се разјаснети.