Третман на мозочен удар народни лекови најефективното закрепнување како да се лекува

Борови шишарки се извор на корисни материи кои помагаат при разни болести. Значи, фитонцидите го зајакнуваат имунитетот, имаат антимикробен ефект. Есенцијалните масла им даваат пријатна арома на иглолисните конуси. Танините се во состојба да ја запрат смртта на мозочните клетки. Затоа, шишарките се корисни во третманот и закрепнувањето на пациентите по мозочен удар.

Биофлавоноидите, танините и другите уникатни елементи во трагови кои се наоѓаат во големи количини во тинктурата на црвените борови шишарки покажуваат изразен ефект врз намалување на штетниот холестерол во садовите и го инхибираат процесот на црвени крвни зрнца кои се собираат во згрутчување на крвта.

Можете да го готвите сами. Ова ќе бара млади борови шишарки со семиња. Најдобро е да ги соберете во март, бидејќи во тоа време се отвораат конусите и почнуваат да исфрлаат семе - ова е најдобро време да се соберат.

Тинктура на шишарки на вотка. Земаме тегла со литар и од бор земаме отворени борови шишарки. Исплакнете ги конусите под вода, наполнете ги со тегла литар до врвот, истурете вотка и оставете да кисна на темно место на собна температура за две до три недели. Кога сте подготвени, исцедете низ 2 слоја газа. Тинктурата треба да се претвори во густа темно црвена боја. Користете тинктура од конуси за третман на состојби по мозочен удар 1 лажичка 2-3 пати на ден.

Минимален курс на лекување: 3 недели, па пауза од 1 недела, повторете го курсот за 3 недели. За да постигнете стабилен позитивен резултат на ваквите „минимум“ курсеви, треба да потрошите 3 во текот на годината, по што ќе можете да паузирате шест месеци.

! Важна точка е дека конусите мора да бидат искинати од дрвото, веднаш отстранувајќи ги скапаните и погодени од штетници од инсекти, невозможно е да се соберат од земјата, бидејќи бактериите, како резултат на нивната витална активност, оставаат отрови и токсини во конуси.

Идеалното време за собирање борови шишарки започнува во март и трае до крајот на април. Сепак, Меј не испаѓа од списокот; погоден е и за собирање. Во следните месеци, од јуни до октомври, конусите ги губат своите квалитети на лекување. Во тоа време, конусите силно се мијат од дожд, добиваат влага, а потоа повторно се сушат под сонцето. Покрај тоа, терапевтските смоли се испаруваат и уништуваат под влијание на сонцето.

Супа од вода. За оние кои се контраиндицирани во производи базирани на алкохол, погодна е лушпа. Ситно исецкајте 5 шишарки, додадете половина литар топла вода и вриејте 5 минути на тивок оган. Пијте лушпа од 1/4 чаши 1-3 пати на ден, после јадење.

Повеќето луѓе кои претрпеле мозочен удар и користат тинктура од црвени борови шишарки, многу добро реагираат на неговите лековити и ефективни својства при лекување на разни видови на парализа, хипертензија и тромбоза во периодот после мозочен удар.

Каде можев да купам? Ако немате време сами да ја подготвите тинктурата или времето за собирање е веќе пропуштено, тогаш можете да нарачате тинктура од борови шишарки на оваа страница (само за жителите на Русија)

Многу корисно и конуси јадеа. Тие можат да се чуваат во куќата за прочистување на воздухот. Елашните конуси имаат спазмолитично и антимикробно дејство, поради што средствата од нив се ефикасни за настинки и инфекции. Тинктури се користат за инхалација, третман на остеохондроза и бронхијална астма. Елашните конуси се богати со витамин Ц, есенцијални масла. Средствата подготвени врз основа на нив имаат иглолистен мирис.

За да се спречи мозочен удар, се користи тинктура од конуси од ела. Можете да ги соберете почнувајќи од 5 јуни.

Ела конуси треба да биде ситно сецкани и ги исполни со половина 3-литарски тегла, а потоа фрлаат студена превриена вода до врвот. Како резултат на мешавината треба да се остави да лута на темно место. По 10 дена, исцедете ја тинктурата и истурете ги конусите со свежа вода. По една недела, можете да ја земате оваа алатка неколку пати на ден. Главната работа е дека волуменот пијан на ден не надминува 30 ml. Тинктурата е многу ароматична и вкусна. Затоа, пиењето на овој лек не е само корисно, туку и пријатно.

Постои уште еден рецепт за тинктура од конуси од ела. За да го направите, ќе ви треба јаболков оцет. Исечете зрели шишарки и истурете вотка или алкохол. За 5 парчиња, доволно е 250 мл течност. Кисна мешавина за 10 дена. По ова, исцедете го и истурете лажичка оцет од грозје или јаболко. Подобро ако ќе биде варено дома. Дневно додавајте лажичка од добиениот лек во чајот. Користете ја оваа алатка за превенција или третман е можно шест месеци. По ова, се препорачува да се одморите.

Нови рецепти за традиционална медицина

Во време кога немаше толку ефикасни лекови достапни за современите луѓе, традиционалните исцелители побараа помош од мајката природа. И, тоа не е чудно: растенијата ја содржат целата органска материја неопходна за луѓето, витамини и антиоксиданти. Во комбинација со разни моторни и дишечки техники, сите овие алатки помогнаа во борбата против заболувањата.

Откривме дека исхемичен мозочен удар најчесто се јавува поради влошување на квалитетот на крвта и згрутчување на крвта. Растителни материјали кои содржат многу органски киселини, вклучувајќи аскорбинска киселина, можат да ја разредуваат крвта. Како такви суровини, можете да користите кисели плодови од планински пепел, вибурнум, малини и рибизли во форма на лушпа, инфузии, сирупи и чај. На ист начин, можете да користите пулпа и кора од лимон од агруми, цвеќе од ѓумбир и невен.

Целите за хеморагичен мозочен удар се кревки садови. Покрај тоа, крварењето може да биде предизвикано од неправилно функционирање на системот за коагулација на крв и висок крвен притисок. Растенијата со висока содржина на витамин К се во состојба да се справат со овие проблеми: лисја од коприва, јазол и лушпа од бор.

Нутриционистите внимателно ја проучуваат нашата вообичаена храна. Понекогаш доаѓаат до зачудувачки заклучоци, откривајќи неочекувани својства на производи за кои не сме навикнати да ги сметаме лековитите, како што се чај или производи од медитеранска диета.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Црн чај

Црниот чај содржи голема количина на витамин П, што ги прави strongидовите на крвните садови силни и еластични. Вистинскиот чај од вредни сорти како што е Оолонг чајот или Пу-Ер е богат со лековити ароматични есенцијални соединенија, кои се исто така корисни за здравјето на артериите.

Гума за џвакање

За некои, овој метод може да изгледа смешен, но всушност, мастиката за џвакање придвижува различни мускулни групи на черепот, што пак совршено ја стимулира церебралната циркулација.

Ова е вообичаена диета за жителите на медитеранскиот регион. Се карактеризира со доминација на такви производи во храната:

  • суров зеленчук и овошје
  • производи од тврди житни култури, леб од цели пченица
  • растителни масти богати со омега-3 масни киселини, како што е маслиновото масло
  • Риба и морски плодови
  • Ореви
  • црвено вино
  • потрошувачката на месо, јајца и животински масти е минимизирана

Таквата диета помага во намалување на холестеролот и го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести, што е особено точно за мозочен удар.

Витамин Ц

Неговиот недостаток доведува до кршливост на крвните садови, што го зголемува ризикот од крварење во мозокот. Постојат многу храна богата со аскорбинска киселина: овошје, лук, зачини, зачини, зелка и многу повеќе. Нивната употреба не само што ќе ги зајакне крвните садови, туку и ќе спречи формирање на тромби.

датуми

Овие плодови содржат огромна количина на калиум, што е од суштинско значење за нормално функционирање на нервниот и мускулниот систем. Јадењето датуми може значително да го намали периодот на рехабилитација кај пациент со мозочен удар.

Третман со билни мозочен удар

Алтернативниот третман за исхемичен мозочен удар е неразделно поврзан со употребата на тревни растенија. Некои од нив може да се споредат со синтетички лекови со моќта на лековитите својства.

Motherwort

Motherwort (јадро, куче коприва) е многу важна медицински растенија, која содржи flavone гликозиди, рутин, сапонини, рутин и етерични масла. Билката Motherwort е позната по своите поволни ефекти врз нервниот систем и крвните садови. На пациентите кои доживеале мозочен удар, им се препорачува да земат инфузија подготвена според оваа шема: 3 лажици сува билка од мајки се истураат со чаша зовриена вода и инсистираат на тоа 2 часа.

Цимет

Циметот има голема листа на корисни својства, но најважно во случај на мозочен удар ќе биде способноста на овој зачин да ја стимулира мозочната активност. Покрај тоа, циметот ги отстранува вишокот соли од телото, што ви овозможува успешно да се борите против хипертензијата. Неопходно е да се земат 2-3 грама зачин пред јадење или со чај три пати на ден.

Лушпа од ова растение е во состојба да ја зголеми брзината на проток на венска крв и да го намали притисокот.

Бидете внимателни, рододендронот е многу токсичен, затоа треба да се користи со големо внимание и само по консултација со лекар

Долина крин

И покрај фактот дека екстрактот од ова растение е широко користен во официјалната медицина како препарат Коргликон, цветовите и стеблата на крин од долината се исто така токсични. По консултација со лекар, можете да користите тинктура од крин на долината за да ја подобрите циркулацијата на крвта, да ја нормализирате работата на срцето и нервниот систем.

Ѓумбир

Ingerумбирот е познат по широк спектар на лековити својства. За жртвите на исхемичен мозочен удар, својството на ѓумбир ефикасно ќе ги исчисти крвните садови од масни наслаги. Ова ќе ја врати циркулацијата на крвта во мозокот и ќе спречи втор напад. За да го направите ова, доволно е да пиете чај со додавање на неколку парчиња медицински корен.

Ловоров лист

Ловоровите лисја содржат голем број флавоноиди, танини и антиоксиданти, кои се исклучително важни за нормализирање на циркулацијата на крвта и клеточна исхрана.

Хербалната медицина се здоби со признание и во народната и во традиционалната медицина. Докажано е дека растенијата помагаат во лекувањето на сериозни болести. Затоа, билки може да се користат за мозочен удар и за нејзино спречување. Вреди да се обрне внимание на рецептите на лекови базирани на лековити растенија:

жалфијата помага да се врати говорот за време на рехабилитацијата. Од него треба да се подготви слаба супа и да се пие неколку голтки најмалку 3 пати во текот на денот. Пред употреба, се препорачува да се инсистира половина час;

Може да се вари мешавина која се состои од ист број лисја на хлебните, ајдучка трева, кантарион, орев, веѓи, дива јагода, цвеќиња од невен и аптека. Супата треба добро да се вари и да се лади пред јадење 3 пати на ден. Дозволена доза - 1/3 чаша;

celandine е отровно растение, но од него, со соодветна доза, се добива ефикасен лек. Од оваа билка се подготвува лушпа. Една чаша врела вода е доволна за една лажица сушени лисја на celandine. Супата мора да се инсистира. Треба да се земе внимателно, почнувајќи со лажичка, постепено да се продолжи до максималната доза - 2 лажици. По мозочен удар, celandine може да пие еден месец 3 пати на ден.

Кавкаската диоскореа е добар лек за мозочен удар. За да се подготви тинктурата ќе бидат потребни 100 гр. корените на оваа билка, кои треба да се полнат со 500 мл вотка. По 10 дена, процедете и додадете повеќе вотка, така што вкупниот волумен на течност е половина литар. Додадете мала количина тинктура во чај, вода, компоти и пијте половина час пред јадење. Третманот со мозочен удар треба да се продолжи еден месец, по пауза од една недела. Повторете го 4 пати;

за нормализирање на работата на срцето и подобрување на спиењето за време на периодот на опоравување по мозочен удар, се препорачува да се пие тинктура од сива жолтица. Лажичка од нејзините лисја се приготвува на температура со врела вода и инсистира на тоа. Да се ​​пие таква лушпа е потребно 3 пати на ден за една лажица;

Честа последица од мозочен удар е парализа на одредени делови од телото. Во овој случај, може да се користи тинктура од мајчина душица. 50 гр исушена трева треба да се истурат со алкохол или вотка и да се остават 2 недели. Користете тинктура за триење на парализирани делови од телото;

Можете да направите лушпа од смрека. За да го направите ова, неговите мелени лисја се варат најмалку 20 минути. Резултирачкиот раствор се остава во термос неколку часа. Оваа тинктура е погодна за триење со парализа и за орална администрација.

За да го вратите говорот по мозочен удар, треба да пиете
инфузија на жалфија. Истурете една лажица лисја од жалфија со една чаша врела вода, оставете да зоврие и исклучете го огнот. После тоа, инсистирајте на
триесет минути Пијте две голтки триесет дена, осум или
десет пати на ден. По ваквите тинктури, говорот целосно ќе се опорави.

Главната работа кога лекувате мозочен удар е да
пломби и лузни се распрснуваат во мозочното ткиво. За да го направите ова, преземете
за две недели, 0,2 грама мумија двапати на ден. приемот треба да биде
пред појадок и навечер. А потоа во следните две недели заздравете со 20% тинктура од прополис. Пијте го три пати на ден, триесет капки на ден
млеко Потоа повторете го третманот со мумија и повторно со прополис.

Водород пероксид од мозочен удар

Според експертите, оваа алатка практично нема контраиндикации. Неговата употреба е невозможна само со индивидуална нетолеранција. Водород пероксид може да се користи во третман на многу болести, вклучително и мозочен удар. Неговите корисни својства во овој случај се одредуваат според можноста за регулирање на метаболичките процеси во организмот.

Интравенска администрација на хидроген пероксид не се користи во традиционалната медицина. Сепак, врз основа на резултатите од клиничките студии, откриено е дека ако имате време да направите инјекција навреме со мозочен удар, можете да избегнете многу сериозни последици.

Растворот на водород пероксид се користи за плакнење на устата. Редовното спроведување на оваа постапка помага да се спречи мозочен удар. Покрај тоа, испирањето не е само спречување на сериозна болест, туку и начин за чистење на устата од остатоци од храна. За тоа ќе биде потребен водород пероксид со концентрација од 3%, што треба да се разреди во вода. Соодносот е 1: 1. Со овој раствор, можете да ја исплакнете устата една минута.

Третман со мозочен удар со лимон

Не е тајна дека лимонот е богат со витамин Ц, но не секој знае дека овој витамин е важен не само за одржување на имунитетот. Аскорбинската киселина е основна супстанца за одржување на јачината и еластичноста на крвните садови. Корисно е за пациентите кои страдаат од хеморагичен мозочен удар да земат таква медицинска маса: мелете килограм лимони со кора преку мелница за месо и додадете килограм шеќер, користете лажичка наутро.

Ако некој од вашите
најблиските страдаа од мозочен удар и се наоѓаат во сериозна состојба, обидете се да се однесувате кон ова лице на следниов начин.
Купете килограм лимони, поминете ги низ мелница за месо, измешајте ги
килограм шеќер. Складирајте го добиениот состав во фрижидер.
Секое утро, дајте му ја на пациентот оваа мешавина од една кафена лажичка и друга мала парче.
лук.

Исто така, правете бањи со мудрец секој втор ден.
За да го направите ова, земете три чаши трева и истурете ги со два литра врела вода. ИН
инсистирајте шеесет минути, а потоа процедете ја инфузијата и истурете ја
бања каде што веќе треба да се извлече топла вода.

Исто така е корисно да се даде болна личност
тинктурата на бел фрат е парализирана трева. Разредете дваесет со вода
пет капки и дајте му на пациентот навечер и наутро после јадење. И самата тинктура
направено како што следува: истурете две лажици вотка во една лажица
рендан корен од трева. Инсистирајте една недела, а потоа процедете.

Ако екстремитетите се парализирани, истријте се
нив маст двапати на ден. Со цел да се подготви оваа маст, земи
ловоров и борови иглички. Мелете ги одделно во прав.
Измешајте една лажичка сецкани борови иглички и шест лажички
прав од ловоров лист. Во оваа смеса додадете и дванаесет лажички.
путер

По два месеци ваков третман, лице кое
претрпе мозочен удар, веќе ќе може да оди и да зборува.

Парализата нема да не скрши

Еден човек имал мозочен удар, после
испуштање од болницата неговите нозе воопшто не се помрднаа. Лекарите навистина му помогнаа во лекувањето - тие му помогнаа,
дека можеле. Но, тој одлучи да го продолжи третманот на мозочен удар веќе дома. Почна да лекува
мозочен удар народни лекови, главно билки. Исто така прифатени и сите
лекови кои му биле препишани во болницата. Пиев тинктура од корен од марин.

За таква тинктура треба да земете една
чаша врела вода две лажички мелени корен, нека се вари за
четири часа Потоа процедете и земете две лажици три пати
ден.

Исто така, човекот ја зеде мумијата. Го зеде како глава од кибрит
парче и се одгледува во две лажици варени
вода.

Направете и од ловоров лисја
нафта. За да го направите ова, земете три лажици
сецкан ловоров лист и истурете ја оваа маса со една чаша
нерафинирано сончогледово масло. Нека се вари седум дена. Потоа вирус и
намачкајте двапати на ден, наутро и навечер, парализирани места - раце или
нозе, ако беа тие кои страдаа по мозочен удар.

Човекот беше третиран вака една година. Секој месец
одмори од третманот десет дена. Во текот на оваа година, тој почна да го забележува тоа
перформансите на ногата му се вратија. Почна повторно да оди.

Како да се опорави брзо по мозочен удар

Ако истовремено земете состав од два
билки, можно е да се излечат дури и најтешките последици по мозочен удар. Говор
Станува збор за јапонска софора и бела имела. По два курса на алтернативен третман за мозочен удар
Beе можете да ги вратите претходните перформанси.

Со цел да се
да се подготви лек, земи педесет грама бела имела, колку што е софора
Јапонски Треба да ги измешате овие билки и да ги наполните со половина литар вотка. Остави над
месеци трева, затоа инсистирајте во мракот
локација. Протресете ја теглата со инфузија почесто. Пијте една лажичка двапати на ден
лажица Повторете ја оваа постапка дваесет дена. Подоцна
одморете се петнаесет дена и повторете го третманот повторно.

Јадете за здравје

Ако имате мозочен удар или парализа на лицето
нерв, ќе му помогнете на следниот алтернативен метод за лекување на мозочен удар. Земете
свежи зрели урми, извадете ги семето од нив и исечете го овошјето или
критикувам преку мелница за месо. Јадете го добиениот состав два пати на ден после јадење.
Можно е три пати на ден. Ако ви е тешко да голтате храна, тогаш земете
мелени урми разредени во млеко или
Ги Третманот ќе ви одземе многу време - од еден до неколку
месеци.

И еве уште една корисна приказна. Кај жена на седумдесет години
имаше мозочен удар. После тоа, неговата изведба значително се намали,
скршена меморија. Нејзината ќерка прочитала во книга за народни лекови дека кога
мозочен удар треба да се третира со свежи селски јајца.

Пролетта, мајката се возела до тетката во селото. Еве ја секој ден
јадеше две сурови јајца наутро и навечер. Еден месец подоцна, жената стана многу
чувствувај се подобро, сеќавањето повторно и се врати.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic