Синусна брадикардија на срцето, што е тоа кај возрасните, код на МКБ-10, видови

Функцијата на пумпање на срцето обезбедува полнење на крвните садови со крв, заситени со кислород и хранливи материи. Намалувањето на фреквенцијата на срцевиот ритам може да доведе до слабо снабдување со крв на органи и ткива на целото тело. Од големо значење за квалитетот на животот е сериозноста на брадикардичниот синдром, што ја одредува сериозноста на состојбата:

 • лесна верзија на брадикардија (отчукувања на срцето од 50 до 60 отчукувања во минута);
 • умерен тип (40-50 удари);
 • тешка брадикардија (помалку од 40 срцеви отчукувања во минута).

Во фазата на испитување, важно е да се направи разлика помеѓу физиолошки и патолошки видови на срцев удар. Во првиот случај, редок пулс не предизвикува никакви проблеми кај лицето и е варијанта на нормата (релативна брадикардија).

Во случај на кардиоваскуларни заболувања и патологија на тироидната жлезда, можно е изразено намалување на отчукувањата на срцето, што бара терапевтски мерки.

Во зависност од видот на болеста и механизмот на формирање на патолошкиот ритам, постојат:

 • синусна брадикардија;
 • палпитации во кршење на спроводливоста на срцето;
 • брадикардија против хипотироидизам.

Важно е да се земат предвид карактеристиките поврзани со стареењето, оптоварувањата на срцевиот мускул и ендокрината состојба. Умерена брадикардија кај деца под 6-годишна возраст е намалување на срцевиот ритам од 60-70 отчукувања во минута.

Наспроти позадината на бременоста, количината на крв во телото на бремена жена значително се зголемува, што влијае на отчукувањата на срцето: брадикардија за време на бременоста е ретка и почеста кај жени кои имаат редок пулс пред зачнувањето.

Брадикардија кај спортисти и луѓе кои се занимаваат со тежок физички труд се должи на зависноста на срцевиот мускул од постојан и изразен стрес.

Постојан редок пулс, како патолошки симптом, се јавува во позадина на срцева патологија и разни болести. Срцевите причини се предизвикани од следниве болести:

 • акутна или хронична исхемија на миокардот;
 • кардиосклероза од какво било потекло (по срцев удар или како резултат на атеросклероза);
 • воспалителни срцеви заболувања (миокардитис, ендокардитис);
 • аритмија и блокада на срцето;
 • дистрофични промени поради возраста и хронична патологија.

Намалување на срцевиот ритам може да се појави во позадина на следниве општи болести:

 • повреда на тироидната жлезда (хипотироидизам);
 • акутни нарушувања на протокот на крв во мозокот со воспаление или траума (енцефалитис, менингитис, едем на мозокот, потрес на мозок или модринка);
 • тешки општи инфективни заболувања од вирусно или бактериско потекло;
 • метаболички нарушувања (неухранетост или глад, хиперкалцемија, висока концентрација на уреа во крвта);
 • хипотермија и патологија на терморегулација со тешка хипотермија на телото;
 • разни акутни состојби кај болести на внатрешни органи (жолтица, перфориран чир на желудник, септичка состојба, бубрежна колика, артериска хипертензија);
 • психоемоционални состојби и невролошки заболувања (акутен стрес, невроза, невроциркулаторна дистонија).

Во секоја специфична ситуација, важно е точно да се утврди главниот предизвикувачки фактор. Познавајќи ги опасностите од срцева брадикардија, лекарот ќе ги изврши сите потребни дијагностички тестови и ќе обезбеди оптимална медицинска нега.

Колку е помала големината на телото, толку почесто чукањето на срцето. Брадикардија кај дете се разликува во различни возрасни периоди. Кај бебе до една година, фреквенцијата на отчукување на срцето од помалку од 100 отчукувања во минута се смета за ретка.

До 6 години - помалку од 70 удари. Кај учениците и адолесцентите, пулсот одговара на возрасен.

Патолошката срцева брадикардија кај децата се јавува во позадина на причини типични за сите луѓе (срцеви и екстракардијални состојби и болести).

 • растечка слабост;
 • замор при минимално оптоварување;
 • вртоглавица;
 • склоност кон несвестица;
 • силна главоболка;
 • диспнеа;
 • бледило на кожата;
 • потење;
 • намалување на крвниот притисок;
 • парестезија и шевови во екстремитетите;
 • ладни раце и нозе;
 • болка во градите или грбот.

брадикардија serdtsa u vzroslyh 8 - синусна брадикардија на срцето, што е тоа кај возрасните, код на МКБ-10, видови

Кај здраво лице, секоја физичка активност предизвикува компензаторна тахикардија. Во присуство на патолошка брадикардија, се открива парадоксална ситуација кога спортско или работно оптоварување не доведува до соодветно зголемување на срцевиот ритам. Во фаза на испитување, потребно е да се земат предвид сите симптоми и манифестации кои укажуваат на ризик од кардиоваскуларни, метаболни и ендокрини и заразни болести.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Методи на дијагностицирање

Секоја личност може самостојно да го процени срцевиот ритам со пулсот на зглобот. Во присуство на симптоми и намалување на пулсирање до 60 удари или помалку, потребно е да се консултирате со специјалист (терапевт, cardiolогист). Покрај стандардното слушање на срцеви звуци, лекарот ќе ве насочи кон следниве студии:

 • општи клинички тестови;
 • електрокардиографија;
 • Следење на Холтер;
 • ултразвук на срцето (според индикации);
 • преглед на тироидната жлезда (тест на хормони, ултразвук).

Патолошката брадикардија на ЕКГ ги има следниве симптоми:

 • постојано намалување на срцевиот ритам од помалку од 60 отчукувања;
 • можното присуство на аритмија, екстрасистола и разни варијанти на срцев блок.

Доколку е потребно, можеби ќе треба да се консултирате со тесни специјалисти (ендокринолог, невропатолог, психотерапевт) со дополнителни студии.

Медицинска тактика

 • земете хоризонтална положба со подигнати нозе или седнете и максимизирајте ја главата надолу;
 • обезбедете пристап до свеж воздух (особено во загушлива просторија);
 • ставете таблета Исадрин под јазикот;
 • пијте кафе или јак чај.

Womenените кои планираат бременост треба да ја проценат состојбата на кардиоваскуларниот систем во фазата на претходна подготовка, а за време на бременоста е потребно да се спроведат терапевтски и превентивни мерки за да се спречи фетоплацентарна инсуфициенција и да се одложи развојот на фетусот.

Патолошките опции за забавување на отчукувањето на срцето бараат третман, што го одредува лекарот: специјалистот знае како да третира брадикардија поврзана со болести на срцето, крвните садови или ендокрините органи. За секоја личност, курсот за третман е избран индивидуално.

Употребата на лекови е неопходна за општи и кардиоваскуларни заболувања, кога е потребна ефикасна помош за брадикардија поврзана со изразени манифестации на патологија (вртоглавица со несвестица, пад на крвниот притисок, честа главоболка). За брзо враќање на отчукувањата на срцето, се користат лекови кои влијаат на функционирањето на срцето, но за долготрајна терапија, поважно е да се поправи основната болест.

 • Со постојани варијанти на синусна брадикардија кои не реагираат на терапија со лекови, се користи опција за хируршка корекција - имплантација на вештачки пејсмејкер. Стандардни индикации за ритам кај пациенти со тешка брадикардија се:

Циркулаторно нарушување предизвикано од кој било вид аритмија со намалување на срцевиот ритам може да предизвика следниве компликации:

 • исхемични нарушувања во областа на срцевиот мускул со висок ризик од формирање на ангина;
 • промена во церебралниот проток на крв со функционални и органски нарушувања;
 • хронично кислородно гладување на внатрешните органи со развој на патолошки состојби кои го намалуваат квалитетот на животот.

Најнепријатните последици од редок пулс за растечки организам: продолжениот недостаток на кислород кај децата може да стане основа за идна хронична патологија.

Главниот принцип на превенција - подобро е да се спречи отколку да се лекува - е оптимален за брадикардија. Во отсуство на сериозна патологија, треба да се обидете да ги следите следниве медицински препораки:

 • промена на исхраната, елиминирање на голема количина на масти и јаглехидрати;
 • не заборавајте да додадете растителни производи и ореви во менито (исхраната со брадикардија треба да биде избалансирана и нискокалорична);
 • редовно се занимаваат со физичко образование и спорт;
 • целосно да ги елиминирате лошите навики - пушење и духови;
 • борба против стресот со употреба на лекови за смирување на билки;
 • зголемете ја имунолошката одбрана и отпорноста на организмот против инфекции (имуномодулатори и витамини за брадикардија советува лекар, а тука пишувавме повеќе за принципите на правилна исхрана за аритмии).

Покрај профилактичките посети на специјалист, важно е да се спроведат навремени дијагностички тестови, да се третираат општи и ендокрини заболувања.

Присуството на постојано намалување на срцевиот ритам до 60 отчукувања во минута или помалку е причина за преглед од лекар, но третманот не е секогаш потребен: набvationудување од страна на специјалист, индивидуален пристап кон терапија и придржување кон превентивни препораки стануваат основа за елиминирање на непријатните манифестации на брадикардија.

Класификација

Третманот на заболената болест се спроведува во строго индивидуален редослед, заснован на присутната специфична патологија, како и карактеристиките на трансферот на болеста кај пациентот.

 1. Функционална, како и брадикардија, која има умерен степен на сериозност и не е придружена со клинички симптоми, не бараат конзервативен третман.
 2. Брадикардија од органско, токсично или екстракардијално потекло бара, пред сè, третман на основната болест.
 3. Медицинската брадикардија бара укинување на лековите што ги предизвикале симптомите (или корекција на нивниот внес).

Индикации за почеток на третман на брадикардија се:

 • вртоглавица, несвестица и други симптоми кои укажуваат на нарушувања на циркулацијата;
 • низок крвен притисок;
 • чести напади на брадикардија, предизвикувајќи му на пациентот чувство на непријатност;
 • неможност за нормално извршување на работата (привремена попреченост);
 • хронични заболувања кои предизвикуваат брадикардија;
 • намалување на отчукувањата на срцето под 40 отчукувања во минута.

Во сите овие случаи, започнува третман на брадикардија со цел да се одржи соодветната циркулација на крвта и да се намали ризикот од компликации. Во повеќето случаи, хоспитализација не е потребна. Во болничко опкружување се лекуваат само пациенти со истовремена срцева патологија или ако брадикардија е предизвикана од други сериозни болести кои претставуваат закана за животот и здравјето. Конечните препораки за потребата од хоспитализација ги дава а cardiolогист врз основа на состојбата на пациентот.

Покрај лекувањето на основната болест што предизвика брадикардија, се врши симптоматско зголемување на срцевиот ритам со употреба на следниве лекови:

 • Атропин - се администрира интравенски или субкутано на 0,6 - 2 mg, 2-3 пати на ден;
 • Исадрин - се администрира интравенски со 2 - 20 μg во минута во 5% раствор на гликоза додека не се постигне нормална срцева фрекфенција;
 • Eufillin - се администрира интравенски на 240 - 480 mg или таблетите се земаат орално на 600 mg еднаш на ден.

Видови на аритмии

Според сериозноста на срцевиот ритам, патологијата може да биде:

 1. Лесно Истерувањето на крвта од страна на срцето се изведува со доволна сила. Пулсот е 50-60 отчукувања / мин.
 2. Умерен Срцева фрекфенција од 40 до 50 отчукувања / мин.
 3. Изразено Постојат изразени знаци на синусна брадикардија, нарушувања на циркулацијата, особено церебрални садови. Пулс помалку од 40 вртежи во минута.

Во врска со физичката активност се случува:

 1. Релативна брадикардија. Набervedудувано по извршување на низа физички вежби.
 2. Апсолутно. Забавувањето на срцевиот ритам се забележува континуирано, без оглед на професијата.

Според клиничката манифестација, патологијата може да биде:

 1. Хронична Болеста може да трае неколку години. Клиничките манифестации на болеста можат да предизвикаат каква било патологија на внатрешните органи.
 2. Остро. Брадикардија може да се појави одеднаш како резултат на срцев удар или труење.

Што е брадикардија и тахикардија? Ова прашање се јавува кај оние среќни луѓе кои не наидоа на срцеви заболувања одблизу. Ова се две нарушувања на поларниот ритам. Тахикардија е зголемување на бројот на срцеви контракции над сто отчукувања во минута. Постои и друг вид на аритмија - екстрасистола. Се карактеризира со предвремени контракции на срцето.

имеОпис
СинусЧест вид на срцева брадикардија. Причината е атеросклероза, оштетување на срцето, недостаток на витамини и минерали.
СиноатријаленВид на болест што се појавува по претходни патологии (срцев удар). Со синоатријална брадикардија, срцето станува лузно. Опасна состојба против која се забавува процесот на пренос на сигнал до коморите.
НеврогенаБрадикардија се јавува како резултат на оштетување на нервниот систем. Провоцирачките фактори се малиген тумор во мозокот или сериозни ментални аномалии.
ЕкстракардијалноСе јавува почесто во позадина на невроза. Придружни знаци е зголемен интракранијален притисок.
ОрганскиПатолошките промени се резултат на дефект на синусниот јазол. Со намалување на електричниот пулс, ризикот од пад на отчукувањата на срцето се зголемува.
ТоксичниБрадикардија е предизвикана од одредени болести, поради што човечкото тело ослабува (хепатитис). Истото важи и за труење со крв и хемиско труење.
МедицинскиПатолошките промени предизвикуваат одредени лекови.
ИдиопатскаПочесто овој тип на брадикардија на срцето го доживуваат постарите луѓе, бидејќи постарите луѓе претрпуваат сенилни промени во телото. Тие влијаат не само на срцето, туку и на садовите.

d3dc55d94b1738c558543939466bd6f1 - Синусна брадикардија на срцето, што е тоа кај возрасните, код на МКБ-10, типови

Во повеќето случаи, лековите не се потребни за да се отстранат срцевите аномалии. Доволно е да се прилагоди начинот на живот. Но, постојат опасни услови кога не треба само конзервативна терапија, туку и хируршка интервенција.

Можни компликации

Во некои случаи, органската прогноза на срцето влијае на лошата прогноза на третманот со брадикардија.

имеОпис
ОдморСе појавува дури и по мал физички напор (одење, промена на положбата на телото). Крвта стагнира во белите дробови поради неговото бавно пумпање. Нарушен метаболизам на кислород во ткивата, бидејќи садовите се полни.
Општа слабост, брз заморТешко е човекот да направи физички труд, бидејќи мускулите не добиваат кислород и лошо се стегаат.
Болки во градитеПостојаната непријатност укажува на развој на сериозна болест, поради што се нарушува срцевиот ритам (ангина пекторис). Недостаток на кислород доведува до смрт на клетките на миокардот. Чувство на вкочанетост се појавува во областа на градите.
Срцева слабостФункционирањето на левата комора е нарушено; не може рамномерно да испумпува крв. Патолошките промени доведуваат до кислородно гладување на ткивата и органите, намалувајќи го крвниот притисок. Ризикот од развој на коронарна срцева болест или миокарден инфаркт е зголемен.
Бледило на кожатаКомпликација на брадикардија која се јавува во позадина на низок крвен притисок (БП). Со компензација на недоволната циркулација на крвта, протокот на крв во кожата се намалува.
Формирање на тромбКомпликација на брадикардија што се јавува на позадината на срцевата блокада или во кршење на ритамот на органот. Нерамномерното и бавно движење на крвта доведува до стагнација. Дел од нив останува во коморите, каде што со текот на времето се формираат тромби. Тие се движат низ садовите. Постои голема веројатност за затнување и мозочен удар.

Брадикардија кај возрасни, исто така, предизвикува хронични напади, често од физиолошки причини. Лековите ретко помагаат. Патолошката состојба е придружена со општа слабост во телото, вртоглавица и концентрацијата е намалена.

Брадикардија на срцето не може да се игнорира, бидејќи последиците се опасни по живот. Важно е да се оди во болница со првите знаци на болеста кај возрасните, да се подложи на целосен медицински преглед и да се започне со терапија навремено.

Ризични групи, предиспозиција за болеста

Ризик за тенденција за развој на брадикардија се луѓе кои:

 1. 'Рчењето во сон. Бидејќи ова доведува до кислородно гладување на мозокот, недостаток на сон, влијае на зголемување на крвниот притисок.
 2. Веќе имате срцеви заболувања
 3. Се земаат лекови како дигиталис, кинидин, морфиум, срцеви гликозиди и бета блокатори.
 4. Се наоѓаат во состојба на стрес, депресија.
 5. Тие се здобиле со тешка повреда на главата.
 6. Пијте дрога.
 7. Пуши и пие алкохол.
 8. Имајте проблеми со тироидната жлезда.
 9. Над 65 години.

Отпрвин, ретко се забележуваат манифестации на брадикардија, но со текот на времето може да добие на интензитет и да влезе во ранг на постојана патологија.

ICD-10 код, локализација и степени

Според ICD-10: R00.1, класа XVIII за локализација на брадикардија е:

 • синус (позната како синусоидална брадикардија на срцето или синусоидален);
 • блокада брадикардија (атриовентрикуларна).

Развојот на патологијата на синусите се јавува кај многу екстракардијални и органски болести. Може да се смета како варијанта на нормата, но само ако болеста не го попречува нормалниот живот на една личност.

Со лесна до умерена брадикардија од типот на синус, нема потреба од третман со лекови. Но, со комплексен тек, може да се третира конзервативно или хируршки.

Срцевиот блок може да се појави во проводни ткива или во атриовентрикуларниот јазол (атриовентрикуларен).

Може да се разликуваат три степени на блокада.

Степен на блокадаклиничка сликатретман
Јас дипломаНема клинички манифестации.Не е потребен третман
II степен 1 ​​типНема клинички манифестации.Не е потребен третман
II степен 2 ​​типЕдно лице е склоно кон несвестица, вртоглавица, слабост и зголемен замор.Потребно е привремено, а потоа и трајно темпирање.
III степенПотребно е постојано темпо, без оглед на симптомите на патологија.

Народни лекови

Народните лекови можат да помогнат при брадикардија со отчукувања на срцето од најмалку 40 отчукувања во минута.

Повеќето рецепти користат лековити растенија кои го намалуваат тонот на парасимпатичкиот нервен систем, ги зголемуваат контракциите на миокардот или го одржуваат крвниот притисок. Тие делумно го враќаат нормалниот ритам на срцето, а делумно го спречуваат развојот на компликации. Со хемодинамички значајна брадикардија, не се препорачува да се прибегне кон алтернативни методи на лекување се додека не се постави конечна дијагноза.

Следниве рецепти се користат во третманот на брадикардија со народни лекови:

 1. Ливчиња од равнец од брадикардија. Неопходно е да се земат 50 гр сува равнец и да се наполни со половина литар вода. Варете 10-15 минути, а потоа инсистирајте точно еден час. Треба да земете лушпа за лажица три пати на ден;
 2. Корен од женшен. Земете 15 гр сув корен, исечкајте, истурете 0,5 литри вотка, киснајте 20-30 дена, тресете на секои 1-2 дена. Земете 30-40 капки на ден. Максималното времетраење на третманот е 1,5 месеци. Потоа направете пауза од еден месец.
 3. Природниот сок од грозје има одличен ефект на зацврстување на срцето. Дневната доза е 400 милилитри.
 4. Во водена бања 15 минути ставете чаша врела вода со две лажици. Јас равнец, а потоа инсистирајте уште еден час. Подготвена супа земе три пати во две лажици. дневно.
 5. Подгответе го следниот состав - колекција од 30 гр. каламус со лисја од роуан, 50 гр. корени од глуварче, лисја од рибизла и соцвети од глог. Подготвена колекција во волумен на лажица се става во 200 ml врела вода, инсистира на половина час, се филтрира. Земете го лекот треба да биде во текот на денот два пати.

Дали мажите и жените се разликуваат кај деца и возрасни?

Брадикардија може да се појави кај лице на која било возраст.

Најраниот период на можен развој на патологија е за време на бременоста, кога фетусот е во матката. Границата на отчукувањата на срцето е 110 врнежи во минута. Со индикатори под дозволената норма, можеме да зборуваме за нарушувања на циркулацијата во мозокот, фетална хипоксија и други патологии.

Кај родени деца, брадикардија се манифестира на ист начин како и кај возрасните. Но, во детството, развојот на патологија е најопасен. Детското тело не е целосно формирано, така што забавувањето на срцевиот ритам ќе спречи хармоничен развој на сите системи кај бебето.

Намалувањето на срцевиот ритам кај адолесцентите е прилично честа појава. Најчесто, патологијата е привремена и нејзиното присуство е поврзано со активен раст и хормонални промени во телото на адолесцентите.

Во староста, брадикардија може да предизвика исхемичен мозочен удар. Исто така, редок пулс предизвикува хронична коронарна исхемија.

Лекувањето на постарите луѓе е многу тешко. Староста е секогаш придружена со сериозни метаболички нарушувања, како и „букет“ со хронични заболувања. Било која форма бара интензивно лекување, но не можете да земате високи дози на лекови за да не предизвикате развој на нови болести.

Фази и степени

имеОпис
ОстриСе развива како резултат на сериозна болест (миокарден инфаркт, миокардитис, интоксикација на телото).
ХроничнаФаза на брадикардија на срцето, кога има инклузивни или поврзани со стареењето склеротични промени во ткивата на органот.
имеОпис
ЛекаПулсот се намалува за 10 отчукувања во минута од утврдената норма.
УмеренаНамалување на перформансите се случува со 20 отчукувања во минута.
силнаПулсот се намалува за 30 отчукувања во минута.

Во секоја ситуација, неприфатливо е самостојно да се дијагностицираат и да се препишуваат лекови. Неопходно е да се подложи на комплетен медицински преглед, според резултатите од кои cardiolогист ќе избере безбеден и ефикасен третман.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic