Производи за намалување на шеќерот во крвта кај дијабетес тип 2

6b231600ccd82e8ea18eda04e9677f051 - Производи за намалување на шеќерот во крвта кај дијабетес тип 2

Постојат неколку начини да го намалите шеќерот во крвта. Основниот елемент е правилна исхрана. За луѓето со дијагностициран дијабетес, е неприфатливо да јадат храна што ја зголемува гликозата во крвта, ја намалува чувствителноста на инсулин и предизвикува развој на дијабетес тип 2. Таквите производи се условно поделени во групи:

 • Ceитарки за појадок, гранола;
 • Мајонез, кечап;
 • Слатки (колачи, колачиња, мафини);
 • Печење, печење;
 • Слатки;
 • Сокови, засладени пијалоци;
 • Пијалок, пиво.

Со зголемен шеќер во крвта, се препорачува риба. Но, треба редовно да го користите (најмалку 8 пати месечно). Овие производи за намалување на гликозата ја намалуваат веројатноста за појава на болеста и нејзината прогресија за 20-30% (кога ќе се споредат со оние кои не јадат риба постојано). Гликозата во телото паѓа кога јадете таква храна.

Сепак, со висок шеќер во крвта, не треба да јадете пржена храна, бидејќи тие содржат штетни канцерогени, производи за распаѓање, што е пожелно да се исклучат со дијабетес. Подобро е да се вари риба или да се готви. Може да го печете и во рерна.

Разумниот внес на шеќер ќе ја намали неговата концентрација во крвта

Шеќерот е брз јаглени хидрати, неговиот ГИ = 75. Кога се проголта, предизвикува нагло зголемување на концентрацијата на гликоза во крвта. Ние консумираме шеќер во чиста форма, додавајќи го во пијалоци и храна (на пример, засладувачка каша) и апсорбирајќи слатки десерти.

Ако сте загрижени за тоа како да го намалите шеќерот во крвта, треба целосно да го отстраните шеќерот од вашата исхрана. На почетокот тоа ќе предизвика непријатност, но постепено ќе ги промените навиките за вкус.

Слаткиот заб на почетокот ќе и помогне на билката стевиа. Ова растение има сладок вкус и се користи како природна замена за шеќер, помагајќи да се намалат нивоата на шеќер во крвта. Може да се додаде во чај, овошен пијалок, компот.

Храна за намалување на шеќерот во крвта со малку јаглени хидрати. Не многу видови месо го исполнуваат ова барање. Затоа препораките за тоа како да се намали шеќерот во крвта не вклучуваат јадење месо. Но, постојат видови чија употреба е дозволена:

 1. Варени пилешки гради без кожа;
 2. Варено посно телешко месо;
 3. Варена мисирка без кожа.

Другите јадења со месо кои го зголемуваат шеќерот во крвта не можат да бидат вклучени во исхраната. Во мали количини, можете да јадете само посно варено или парено месо (како опција, печено во рерна).

Како брзо да се намали шеќерот во крвта

Во некои случаи, пожелно е да се направи „добар“ тест на крвта, демонстрирајќи отсуство на отстапувања од нормата. Постојат неколку начини за брзо намалување на шеќерот во крвта:

 • На денот на анализата („ден X“) треба да претходи диета со ниска гликемиска храна неколку дена;
 • Не пијте алкохол во овој период;
 • Изведете спортски вежби неколку дена, значително зголемување на физичката активност;
 • Гладувајте 12 часа пред да го полагате тестот;
 • На „X Ден“, истурете ладна вода наутро, медитирајте, прошетајте кратко.

Ако ги следите овие препораки, сегашното ниво на шеќер во крвта може да падне на нормално ниво.

Горенаведените совети за тоа како итно да ја намалите концентрацијата на шеќер во крвта не ве ослободуваат од дневна, персонализирана програма што помага да се одржат ниски нивоа на шеќер во крвта.

Roито од жито

Спомнувајќи која храна го намалува шеќерот во крвта кај дијабетес од 2 форма, неопходно е да се каже за житарките - житарици и житарки. Храната е богата со растителни влакна, што помага да се апсорбира глукозата и нејзиниот вишок да се излачува преку цревата.

Овесната каша ефикасно го намалува шеќерот во крвта како резултат на фактот дека е богата со лесно сварливи растворливи влакна. Иако прекумерната потрошувачка на растителни влакна може да предизвика компликации со гастроинтестиналниот тракт, бидејќи е слабо сварлива, предизвикува запек, овесната каша може да се конзумира во која било количина. Оваа храна, поради фактот што растителните влакна се раствораат во неа, не само што го намалуваат шеќерот во организмот, туку имаат и корисен ефект врз мукозната мембрана на желудникот и цревата.

Ceитарките што го намалуваат шеќерот во крвта имаат многу растителни влакна во својот состав и не содржат шеќери. Овие вклучуваат просо. Постојат студии кои докажуваат дека јадењето три порции каша од просо на ден може да ја намали веројатноста за појава и прогресија на болеста за 25%, бидејќи ова е најпосакувана диета за дијабетичари.

Други житни култури кои го намалуваат шеќерот во крвта се леќата, леќата. Генерално, житарките се добра диета за дијабетичари и луѓе со дијабетес.

Како да се намали шеќерот во крвта им помогне на народните лекови

Тестирани повеќе години, рецептите на традиционалните исцелители ќе ви кажат како да го намалите шеќерот во крвта дома. Сите состојки се од растително потекло, лесно се наоѓаат во градината и во кујната дома, во продавницата и во аптека.

Други јадења

Постојат зачини и додатоци на храна кои го намалуваат нивото на шеќер во крвта со редовна употреба. Најефективен популарен цимет. Таа е ставена во кафе, чај, некои десерти. Богато е со магнезиум, полифенол и растителни влакна, влакна. Сето ова allows овозможува да ја намали гликозата во телото.

Добар начин да се намали шеќерот во крвта е да внесете ѓумбир во вашата исхрана. Може да се свари, да се стави во чај, да се консумира свеж во салати. Со претпазливост, треба да го јадете за време на бременоста.

Ленено масло, со висока содржина на омега-3 масни киселини, е збогатено со тиамин, магнезиум, фосфор. Во комплекс, ова придонесува за намалување на гликозата.

produkty snzhsahkr - Производи за намалување на шеќерот во крвта кај дијабетес тип 2

Постојат и други јадења што треба да се споменат кога се разговара за тоа која храна го намалува шеќерот. Оваа листа е подолу:

 • Ореви, кедар, кикирики, бадеми се богати со растителни влакна, како и каша. Богато со протеини кои ја забавуваат апсорпцијата на шеќерот. Внимателно со нив треба да бидат оние пациенти кои страдаат од прекумерна тежина. Оревите се многу калорични (600 - 700 kcal во зависност од видот), и затоа можат да придонесат за зголемување на телесната тежина;
 • Друга популарна храна за намалување на шеќерот во крвта се мешунките. Ова вклучува грашок, грав, леќа. Тие имаат голем број на протеини, како резултат на што не дозволуваат апсорпција на глукозата. Постојат статистички податоци кои покажуваат дека секојдневната употреба на едно јадење со мешунки го намалува ризикот од развој на болеста за 47%;
 • Морска храна - деликатеси кои не го зголемуваат шеќерот во крвта;
 • Печурките се богати со вода и растителни влакна, влакна, затоа се погодни за намалување на содржината на гликоза во телото.

За дијабетичарите е многу важно да одржуваат правилна исхрана. Сепак, тоа не е лек и главен начин за борба против оваа болест. Важно е да не се занемари терапијата со лекови пропишана од ендокринолог. Ова ќе го избегне развојот на сериозни компликации и прогресија на болеста.

Покрај тоа, списокот на препорачани производи не е универзален. Пред да го користите, потребно е да се консултирате со лекар (зборуваме за никого - дијабетес, луѓе предиспонирани за болеста, обидувајќи се да го избегнат, итн.).

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic