Апчиња Тенохок комплексен лек за хипертензија

Артериската хипертензија е еден од најчестите видови патологии на кардиоваскуларниот систем, кој секоја година станува се помлад.

Недостатокот на навремено лекување на болеста доведува до предвремено абење на срцето и крвните садови, што резултира со развој на опасни по живот компликации: срцева исхемија, мозочни удари, срцеви напади, хипертензивни кризи, па дури и смрт.

За да не го доведете вашето тело во „гранична“ состојба во лоша смисла на зборот, потребен ви е сеопфатен редовен лек. Најдобар резултат во борбата против хипертензија даваат современите лекови.

Третманот на хипертензија е комплексен. За да се постигне посакуваниот ефект, потребен е разноврсен ефект врз телото на пациентот. За ова, на генерацијата на лекови му се препишува нова генерација на лекови.

Тие се совршено прилагодени на условите во кои се лекува современ пациент и се максимално подобрени, благодарение на што имаат можност за брзо влијание.

Како по правило, современите хипертензивни пациенти, по препорака на нивниот присутен лекар, ги земаат следниве групи лекови како дел од еден курс или за профилактички цели:

  седативи. Мирната состојба на пациентот е клучот за нормализирање на неговата здравствена состојба. И бидејќи високиот крвен притисок често го нарушува функционирањето на срцето и крвните садови, што предизвикува развој на паника, депресија или несоница, седативите играат исклучително важна улога. Благодарение на нив, целосен одмор станува возможен. Исто така, седативите се едноставно неопходни за оние луѓе кои развиле хипертензија>d02f79b3eabecf5f387cee291f3357a2 - Апчиња Тенохок комплексен лек за хипертензија

Наведените средства се меѓу популарните лекови што ги користат современите лекари во борбата против хипертензијата. Покрај видот на изложеност, сите лекови од новата генерација кои се користат за лекување на хипертензија, исто така можат да бидат поделени во неколку други категории.

Крвниот притисок никогаш не се зголемува баш така. Зголемените броеви на тонометровата скала се последица на нарушувања во работењето на одделни системи на органи.

Еден од најважните регулатори на индикаторите за крвен притисок е симпатичкиот нервен систем. Патологиите во неговото функционирање можат да доведат до остри скокови или стабилно зголемен притисок.

За да се елиминира оваа патологија, се користат лекови со централно дејство кои обезбедуваат намалување на симпатичниот импулс на срцето и крвните садови. Активните супстанции го инхибираат вазомоторниот центар, поради што има намалување на крвниот притисок.

Следниве лекови се класифицирани како централни агенси:

 • Клонидин;
 • Хемитон;
 • Катапресан;
 • Клонидин;
 • други опции за лекови.

Повеќето лекови со централно дејство имаат прилично „моќен“ состав, затоа можат да предизвикаат не само несакани ефекти, туку и симптоми на повлекување.

За да се спречи тоа да се случи, земањето средства од оваа категорија е потребно исклучиво под надзор и како што е пропишано од лекарот што посетува.

Ова е нова генерација производи, кои содржат 2-3 активни супстанции. Поради оваа одлика, лековите од оваа група имаат подолг период на изложеност на организмот, па затоа се земаат еднаш дневно.

Продолженото дејство на комбинираните лекови бара внимателно следење на состојбата на пациентот во првите денови на прием.

Предозирање и независно зголемување на количината на употребениот лек се неприфатливи. Таквите активности можат да доведат до нагло опаѓање на крвниот притисок и влошување.

Посебна група на антихипертензивни лекови кои даваат добар ефект вклучуваат лекови кои можат да дејствуваат директно на wallsидовите на крвните садови - миотропни и невротропни - елиминирање на спазам на мазните мускули на ткивата на телото и садовите за релаксирање.

Таквите лекови придонесуваат за брзо намалување на перформансите. Само лекарот што посетува треба да препише лек, да ја утврди неговата доза и времетраењето на администрацијата, врз основа на резултатите од тестовите, сериозноста на болеста и здравствениот статус на пациентот.

Миотропски антихипертензивни лекови вклучуваат нитроглицерин, натриум нитропрусид, миноксидил и други. Групата на невротропски лекови вклучува клонидин и многу други лекови.

Додатоците или додатоците во исхраната се друга ефикасна алатка што може да даде добар ефект во борбата против хипертензијата.

og слика - Апчиња Тенохок комплексен лек за хипертензија

Таквите препарати содржат супстанции од природно потекло, чие дејство е насочено кон нормализирање на функционирањето на срцето и крвните садови, како и враќање на нормалните параметри на крвниот притисок.

Додатоците се консумираат со храна, додавајќи ги во редовна храна. Биоаддитив не го расипува вкусот на главните производи и во исто време позитивно влијае на состојбата на телото.

Во зависност од составот, додатоците во исхраната може да се разликуваат и во други корисни својства.

За да може БА притисокот да го даде посакуваниот ефект, потребно е да се следи диетата пропишана за хипертензивни пациенти: јадете помалку солена, зачинета, слатка, пржена и мрсна храна, избирајќи житарици, зеленчук, овошје, млечни производи со мала содржина на масти и малку масни сорти на месо и риба.

На хипертензивните пациенти им се препорачува да ги користат следниве видови додатоци во исхраната:

  Cardiol. Бартерскиот притисок е индициран за луѓе со хипертензија, како и за спортисти. Помага да се избегне>73e7fdf04a0f323de8c08bd0695cefac - Апчиња Тенохок комплексен лек за хипертензија

Флуктуациите на крвниот притисок се главната причина за многу патологии. Во овој случај, не само крвните садови и срцето можат да страдаат, туку и практично сите системи и органи. Пациентите кои страдаат од хипертензија треба редовно да се подложуваат на превентивни прегледи и соодветен третман.

Терапија за хипертензија вклучува одржување здрав начин на живот, правилна исхрана, запирање на употребата на алкохол и тутун, спортување, како и земање лекови.

Многу докажани лекови за хипертензија имаат многу контраиндикации и често предизвикуваат негативни реакции на телото, па затоа се развиени голем број побезбедни лекови. Лековите од новата генерација помагаат да се избегне прогресијата на патологијата и несаканите ефекти, а исто така значително го подобруваат квалитетот на животот на пациентот.

За третман на хипертензија, се користат лекови кои припаѓаат на различни групи. Најдобри ефекти се комплексни лекови. Благодарение на нив, перформансите на многу органи и системи се подобруваат.

Лековите од новата генерација се класифицираат според промените во координацијата на притисокот. Подготовки на сите групи - да се врати вообичаениот притисок за телото без негативни последици. Следниве групи на такви лекови постојат:

 • Смирувачки. Поради влијанието на лековите врз нервниот систем, производството на адреналин се намалува и се јавува заштитен ефект врз крвните садови на лицето. Честопати, седативите се препишуваат во форма на таблети кои содржат валеријана и нане. Единствената негатива на ваквите лекови е инхибиција на реакциите на телото и времетраењето на дејството.
 • Насочена кон нормализирање на протокот на крв. Поради нивното дејство, луменот на садовите се зголемува. Оваа листа вклучува миотропни (кои влијаат на wallsидовите на крвните садови) и невротропни лекови (нормализирање на функционирањето на одделите на централниот нервен систем одговорни за тонусот на мускулите). Лошите страни на овие лекови вклучуваат: срцеви палпитации, силно потење. Ова треба да се земе предвид при изборот на лекови, бидејќи тие нема да бидат погодни за луѓе кои страдаат од атеросклероза и исхемија.
 • Диуретични агенси. Тие го ослободуваат телото од вишок течност и соли. Кога има многу вода во телото, се создава дополнителен притисок. Старите диуретични лекови имаат многу голем минус - калиумот се излачува од телото, формирајќи вишок соли на калциум.
 • Бета блокатори, инхибитори. Овие лекови се користат релативно неодамна и веќе успеаја да стекнат популарност кај пациентите. Принципот на дејство на овие супстанции е директен ефект на компонентите врз клетките, вршејќи контрола над сите метаболички процеси во телото. Честопати, експертите ги препишуваат овие лекови ако се појави хипертензија поради зголемена содржина на шеќер во организмот. Покрај тоа, тие се погодни за луѓе со дефекти на тироидната жлезда и уринарните органи.

Пристап кон пропишување терапија со лекови за висок крвен притисок

Артериската хипертензија е една од најчестите патологии на кардиоваскуларниот систем. Високиот крвен притисок може да претставува значителен ризик за пациентот, придонесувајќи за развој на тешки последици, вклучувајќи срцев и мозочен удар.

6418722 - Апчиња Тенохок комплексен лек за хипертензија

Пациентите со артериска хипертензија, како и луѓето изложени на ризик, честопати се прашуваат дали има лекови на фармацевтскиот пазар за притисок на новата генерација без несакани ефекти и без да се навикнат и како да се избере најефективниот начин за намалување на крвниот притисок (БП). За жал, нема апсолутно безопасни лекови без контраиндикации.

Дури и најбезбедните лекови со минимални несакани ефекти може да бидат контраиндицирани за пациентот поради индивидуална нетолеранција на една или друга компонента. Со артериска хипертензија, не се препорачува само-лекување и неконтролирано земање антихипертензивни лекови, бидејќи тоа може да предизвика влошување на состојбата на пациентот и развој на компликации. Списокот на апчиња под притисок без несакани ефекти што можат да се користат во одреден случај може да го направи само квалификуван специјалист.

Со хипертензија, пациентот се обидува да избере лек кој е најефикасен и безбеден, земајќи ги предвид постојните симптоми, контраиндикации и низа други фактори. Значи, на жените им се препишуваат лекови за време на бременоста со артериска хипертензија, при употреба, со што се минимизира ризикот од негативни ефекти врз фетусот во развој.

Антихипертензивните лекови имаат различни механизми на дејствување и влијаат на организмот на различни начини. Бидејќи секогаш постои ризик од непожелни последици од земањето, лековите се препишуваат само доколку ризикот е оправдан. Несакани ефекти се поврзани со механизмот на дејство на лекот, методот на екскреција на супстанцијата од телото, кумулативните својства, единствената ефективна доза на лекот, како и индивидуалните карактеристики на телото на пациентот.

Најновите лекови за хипертензија обично имаат многу помалку несакани ефекти во споредба со застарените аналози, тие се поефикасни. Поради продолжено дејство, модерните антихипертензивни агенси обично се користат во пониски дози, што значително ја намалува веројатноста за појава на несакани ефекти.

За да се препише адекватен третман, потребен е преглед, по што лекарот ќе препише добар лек на пациентот, што ќе биде најефикасно во овој случај, во оптимална доза и доза на лекот во милиграми (mg) на ден и обично се означува бројот на дози на ден. Некои лекови може да се купат без рецепт во мрежата на аптеки, сепак, таблетите од висок крвен притисок со најмалку несакани ефекти треба да ги препише квалификуван специјалист, во зависност од причината за развојот на патолошкиот процес, постојните симптоми, присуство на компликации, придружни патологии, возраста на пациентот и други параметри. Во некои случаи, антихипертензивните лекови се препишуваат доживотно.

Неколку механизми се одговорни за зголемување на крвниот притисок, така што на некои пациенти им требаат два или повеќе лекови истовремено за да постигнат стабилна контрола на крвниот притисок. За да се намали бројот на земени апчиња и да се намали ризикот од несакани ефекти, создадени се лекови за најновата генерација на хипертензија. Постојат само пет групи на антихипертензивни лекови. Класификацијата се изведува според составот и принципот на дејство на таблетите на телото:

 • антагонисти на рецептори на ангиотензин 2;
 • диуретици (диуретици) лекови;
 • антагонисти на калциум;
 • бета-блокатори;
 • инхибитори на ангиотензин конвертирачки ензим.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Бета блокатори

Ова е популарна група на лекови за хипертензија од новата генерација, кои се многу ефикасни и разноврсни. Хипертензија може да се појави од ефектите на катехоламини (норадреналин и адреналин) врз специфични рецептори лоцирани во срцето - бета-адренергични рецептори. Овој ефект предизвикува срцевиот мускул да се контрахира побрзо и срцето да чука побрзо, зголемувајќи го крвниот притисок. Бета-блокаторите го запираат овој механизам, обезбедувајќи постојан хипертензивен ефект.

Првиот бета блокатор беше претставен во светот во 1964 година, а многу лекари го нарекоа развојот еден од најважните настани во медицината. Со текот на времето, почнаа да се произведуваат и други лекови со сличен принцип на дејствување. Некои од нив влијаат на функционирањето на сите видови на бета-адренергични рецептори, додека други влијаат на еден од нив. Во зависност од ова, бета-блокаторите обично се поделени во три групи:

 • Лекови од прва генерација или неселективни - блокираат рецептори за бета-1 и бета-2. Овие вклучуваат: Пропранолол, Соталол, Тимолол, Анаприлин.
 • Втора генерација или селективни агенси - блокирајте само активност на рецептори за бета-1. Оваа група е претставена од: Окспренолол, Метопролол, Бисопролол, Есмолол, Атенолол, Бетаксолол, Доксазозин, Кандесартан, Конкор.
 • Лекови од трета генерација со невроген ефект - влијаат на регулирање на васкуларниот тонус. Овие вклучуваат: клонидин, карведилол, лабеталол, небиволол,

Диуретици

Диуретичните лекови се една од најстарите групи на антихипертензивни лекови. Првпат се користеше во раните 50-ти години на минатиот век, но диуретиците не ја изгубија популарноста во наши денови. Денес, диуретиците се користат за намалување на крвниот притисок во комбинација со други лекови (ACE инхибитори или сартани).

Диуретиците помагаат во намалување на крвниот притисок со зголемување на излачувањето на сол и течности во бубрезите. Таквиот ефект врз телото доведува до намалување на товарот на садовите, придонесува за нивно опуштање. Современите диуретици се користат во многу ниски дози, што не предизвикува значителен диуретичен ефект, исцедување на голема количина на хранливи материи од телото. Антихипертензивен ефект се јавува 4-6 недели по почетокот на третманот.

Во фармакологијата, има до четири типа на диуретични лекови, но само три од нив се користат за лекување на хипертензија:

 • Тиазид и тиазид-како - припаѓаат на средствата за продолжено дејство. Тие имаат благ ефект, скоро и да немаат контраиндикации. Минус на тиазиди е тоа што тие можат да го намалат нивото на калиум во крвта, поради што е потребно да се проценува состојбата на пациентот секој месец по земањето на таблетите. Тиазидни диуретици: Хипотиазид, Апо-хидро, Дихлотиазид, Арифон, Индапамид,
 • Loopback - се препишуваат само за дијагноза на хипертензија со висока резистенција. Тие брзо го намалуваат крвниот притисок, но во исто време придонесуваат за губење на значителна количина на јони на магнезиум и натриум, ја зголемуваат концентрацијата на урична киселина во крвта. Диуретици за јамка - Диувер, Торасемид, Фуросемид.
 • Поштеда на калиум - се користат многу ретко, бидејќи тие го зголемуваат ризикот од развој на хиперкалемија. Тие вклучуваат: Верошпирон, Спиронолактон, Алдактон.

Сартани

Блокатори на рецептори на ангиотензин 2 се една од најновите групи на антихипертензивни лекови. Според механизмот на дејствување, тие се слични на АКЕ инхибиторите. Активните компоненти на сартаните го блокираат последното ниво на ренин-ангиотензин систем, спречувајќи интеракција на неговите рецептори со клетките на човечкото тело.

Сите сартани дејствуваат долго време, хипотензивниот ефект трае 24 часа. Со редовна употреба на блокатори на ангиотензин 2, крвниот притисок не се намалува под прифатливите вредности. Вреди да се знае дека ова не се таблети за брзо дејство под висок притисок. Постојано намалување на крвниот притисок почнува да се појавува 2-4 недели по почетокот на третманот и се зголемува за 8 недели од терапијата. Сартанска листа:

 • Лосартан (диметикон);
 • Олмесартан;
 • Фимасартан;
 • Валсартан;
 • Алдостерон;
 • Кардосал.

Инхибитори на ACE

Ова се фармацевтски лекови кои се препишуваат за висок крвен притисок во однос на позадината на срцева слабост, дијабетес мелитус и болести на бубрезите. Инхибиторите на ангиотензин-конвертирачкиот ензим (АКЕ) ја менуваат рамнотежата на биолошки активните компоненти на крвта во корист на вазодилататорите, поради што се намалува притисокот.

Антихипертензивниот ефект на АКЕ-инхибиторите може да се намали со истовремена употреба на нестероидни антиинфламаторни лекови. Според хемиската структура, АКЕ инхибиторите се поделени во три групи:

 • Сулфхидрил - краток временски период. Тоа се ACE: Zofenopril, Captopril, Lotensin, Kapoten.
 • Карбоксилна - се разликуваат во просечното времетраење на дејството. Оваа група вклучува: Лисиноприл, Еналаприл, Кортил, Кинаприл, Периндоприл.
 • Фосфинил - имаат продолжен ефект. Оваа група вклучува: Фозиноприл, Рамиприл, Периндоприл.

Инхибитори на калциум

Друго име за овие лекови е блокатори на калциумови канали. Оваа група се користи главно во сложениот третман на хипертензија. Тие се погодни за оние пациенти кои имаат многу контраиндикации за употреба на други лекови за хипертензија на новата генерација. Инхибитори на калциум може да се препишат на бремени жени, постари лица, пациенти со срцева слабост.

Основниот принцип на дејство на блокаторите на калциумовите канали е вазодилатација со создавање пречки за продирање на јони на калциум во мускулните клетки. Инхибиторите се конвенционално поделени во три групи: нифедипин (дихидропиридини), дилтиазем (бензотиазепини), верапамил (фенилалкиламини). За да се намали крвниот притисок, често се препишува група нифедипин. Лековите вклучени во него се поделени во подвидови:

 • Првата генерација - калцигард ретард, кордафлекс ретард, нифекард, нифедипин.
 • Средства од втората генерација - Фелодипин, Никардипин, Плендил.
 • Лекови од трета класа - Амлодипин, Амловас, Кулчек, Норваск.
 • Четврта генерација - Цининидипин, Дуокард (многу ретко се препишува за хипертензија).

Диуретични лекови

Диуретичните лекови, т.е. оние со диуретично дејство, често се користат за терапија со лекови на артериска хипертензија. Механизмот на нивното дејствување е да се намали реапсорпцијата на јони на натриум во бубрежните тубули, што доведува до зголемување на излачувањето на овој микроелемент и намалување на количината на течност во телото, предизвикувајќи намалување на крвниот притисок.

Најдобрите современи диуретични лекови кои се користат со висок крвен притисок имаат минимален број можни несакани ефекти, кои, кога се користат правилно, обично не добиваат екстремни форми.

Несакани ефекти при земање на оваа група на лекови обично се забележуваат ако не се почитува дозата пропишана од лекарот. Како по правило, диуретиците се препишуваат во комбинација со други лекови, веќе без диуретичен ефект.

Подготовки на оваа група - Фуросемид, Индапамид, Хидрохлоротиазид, Клопамид.

Инхибитори на ангиотензин

Лековите дејствуваат во различни фази на формирање на ангиотензин II. Некои го инхибираат (потиснуваат) ангиотензин-конвертирачкиот ензим, други блокираат рецептори кои се погодени од ангиотензин II. Третата група го инхибира ренинот; таа е претставена само со еден лек (алискирен).

Овие лекови ја инхибираат транзицијата на ангиотензин I во активен ангиотензин II. Како резултат, концентрацијата на ангиотензин II во крвта се намалува, садовите се шират, притисокот се намалува. Претставници (синонимите се означени во загради - супстанции со ист хемиски состав):

 • Каптоприл (Капотен) - доза од 25 mg, 50 mg;
 • Еналаприл (Ренитек, Бурлиприл, Рениприл, Еднит, Енап, Енаренал, Енам) - дозата е најчесто 5 mg, 10 mg, 20 mg;
 • Лисиноприл (Диротон, Даприл, Лисигама, Лисинотон) - дозата е најчесто 5 mg, 10 mg, 20 mg;
 • Периндоприл (Престариум А, Перинева) - Периндоприл - доза 2,5 мг, 5 мг, 10 мг. Перинева - доза од 4 mg, 8 mg;
 • Рамиприл (Тритаце, Амприлан, Хартил, Пирамил) - доза од 2,5 mg, 5 mg, 10 mg;
 • Хинаприл (Акупро) - 5 mg, 10 mg, 20 mg, 40 mg;
 • Фозиноприл (Фозикард, Моноприл) - во доза од 10 мг, 20 мг;
 • Трандолаприл (Гопен) - 2 mg;
 • Зофеноприл (Зокардис) - доза од 7,5 mg, 30 mg.

Лековите се достапни во различни дози за терапија со различен степен на зголемување на крвниот притисок.

Особеноста на Каптоприл (Капотен) е дека поради краткото траење на дејството, тоа е рационално само за хипертензивни кризи.

Светлиот претставник на групата Еналаприл и неговите синоними се користат многу често. Овој лек не се разликува во времетраењето на дејството, затоа, земајте 2 пати на ден. Општо, целосниот ефект на АКЕ-инхибитори може да се забележи по 1-2 недели употреба на лекови. Во аптеките, можете да најдете различни генерики (аналози) на еналаприл, т.е.

АКЕ инхибиторите предизвикуваат несакан ефект - сува кашлица. Во случаи на развој на кашлица, АКЕ-инхибиторите се заменуваат со лекови од друга група. Оваа група на лекови е контраиндицирана во бременоста, има тератоген ефект кај фетусот!

Овие агенси ги блокираат рецепторите за ангиотензин. Како резултат, ангиотензин II не комуницира со нив, садовите се шират, крвниот притисок се намалува

 • Лозартан (Козаар 50 мг, 100 мг; Лозап 12.5 мг, 50 мг, 100 мг; Лориста 12,5 мг, 25 мг, 50 мг, 100 мг; Вазотенс 50 мг, 100 мг);
 • Епросартан (Тевен) - 400 mg, 600 mg;
 • Валсартан (Диован 40 мг, 80 мг, 160 мг, 320 мг; Валсакор 80 мг, 160 мг, 320 мг, Валц 40 мг, 80 мг, 160 мг; Нортијан 40 мг, 80 мг, 160 мг; Валсафорс 80 мг, 160 мг);
 • Ирбесартан (Апровел) - 150 мг, 300 мг;
  Кандесартан (Атаканд) - 8mg, 16mg, 32mg;
  Телмисартан (Микардис) - 40 mg, 80 mg;
  Олмесартан (Кардосал) - 10 мг, 20 мг, 40 мг.

8670028 3 - Апчиња Тенохок комплексен лек за хипертензија

Исто како и нивните претходници, тие ви дозволуваат да го оцените целосниот ефект 1-2 недели по почетокот на администрацијата. Не предизвикувајте сува кашлица. Не треба да се користи за време на бременоста! Доколку се открие бременост за време на третманот, треба да се прекине антихипертензивната терапија со лекови од оваа група!

Во артериска хипертензија, може да се користат инхибитори на ангиотензин. Оваа група вклучува инхибитори на ангиотензин конвертирачки ензим (ACE) и антагонисти на рецептори на ангиотензин II. Овие се ефективни лекови за притисок на новата генерација без несакани ефекти во случај кога се правилно избрани.

Кога ACE инхибиторите го инхибираат дејството на ангиотензин-конвертирачкиот ензим, производството на ангиотензин II се намалува, што создава вазоконстрикторно дејство. Како резултат, крвните садови се шират и крвниот притисок се намалува. Можни несакани ефекти на инхибитори на ангитензин вклучуваат премногу нагло и значително намалување на крвниот притисок (хипотензија), главоболка, нарушувања на вкусот, слаб апетит, мускулна слабост, намалена концентрација на хемоглобин, број на бели крвни клетки, зголемен крвен креатинин во крвта, протеинурија, алергиски реакции.

Антагонистите на рецепторите на ангиотензин II ги инхибираат ефектите на ангиотензин II врз крвните садови, со што се намалува крвниот притисок. Несакани ефекти на овие лекови вклучуваат развој на алергиска реакција, гадење, вртоглавица, главоболка, проблеми со бубрезите, поспаност, болка во мускулите и зглобовите.

Лековите од оваа група се Лориста, Тевен, Вазотенс.

Комбинирана терапија: за или против?

Комбинираните лекови комбинираат неколку активни супстанции со различни ефекти врз телото. Сега нема потреба да пиете неколку таблети дневно и да го пресметувате временскиот интервал помеѓу приемите на лекови од различни групи.

kombinirovannye preparaty ot gipertonii 2 e1532034739809 - Апчиња Тенохок комплексен лек за хипертензија

Наместо три таблети со временски интервал, можете да пиете една - многу е погодно

Покрај тоа, за време на комбинирана терапија со лекови, ризикот од разни несакани ефекти е значително намален. Придобивките од комбинираните лекови се доволни. Некои од нив вклучуваат:

 1. Ризикот пациентот да го запре препорачаниот курс на терапија поради непријатностите при земање лекови е намален.
 2. Се должи на фактот дека треба да земете еден лек, а не голема количина одеднаш, парите се заштедуваат.
 3. Компонентите на лековите дејствуваат на неколку органи одеднаш и го зајакнуваат целото тело.

Сите овие предности може да се почувствуваат само ако редовно го земате лекот и не ги пропуштате приемите. Ако се користи неправилно, нема да има резултат.

Овие лекови се карактеризираат со тоа што тие се во состојба да го заштитат не само кардиоваскуларниот систем, туку и другите органи од компликации. Компонентите на препаратите се комбинираат на таков начин што ефектот врз телото е сложен.

Во време кога еднокомпонентен лек се бори со еден проблем, две или три компоненти ги елиминираат негативните ефекти од срцето, крвните садови, бубрезите, црниот дроб и исто така од мозокот. Главните индикации за употреба на комбинирани средства:

 • Нормализација на кардиоваскуларниот систем;
 • Враќање на циркулацијата на крвта;
 • Подобрување на состојбата на васкуларните wallsидови;
 • Спречување на ненадејни скокови на крвниот притисок;
 • Стимулација на мозочните клетки;
 • Намалување на крвниот притисок.

Комбинираните лекови за хипертензија имаат различни дози на активните состојки. Ова ви овозможува да ја изберете најсоодветната алатка за која било форма на текот на болеста.

Забелешка. Активните компоненти на лековите дејствуваат синхроно, го подобруваат ефектот едни на други и заедно ги неутрализираат несаканите ефекти. Ова е уште една од придобивките на комбинираните лекови.

Сите лекови од оваа група имаат две главни компоненти. Првиот со хипотензивно дејство, вториот има својство на диуретик и ја подобрува ефективноста на првиот.

Најчесто, хидрохлоротиазидот делува како диуретик, но може да се користи и друга диуретична компонента. Табелата ги прикажува најпопуларните и најефикасните лекови.

ПодготовкаАктивни состојкиОпис
Бурлиприл
Еналаприл
Еналаприл
Хидрохлоротијазид
Лековите ја имаат истата активна супстанција. Тие се достапни во различни дозирани форми, но се користат за исти болести - артериска хипертензија и срцева слабост. Дозите зависат од фазата на болеста, но најчесто се препишуваат 1 таблета 1 пат на ден. Лекарите често ги препорачуваат овие лекови не само за третман, туку и за спречување на срцева слабост.
Вазолонг
Амприлан
Рамиприл
Хидрохлоротијазид
Лековите се слични и ги имаат истите активни состојки. Нанесете 1-2 пати на ден со артериска хипертензија и срцева слабост. Покрај тоа, овие лекови значително го намалуваат ризикот од мозочен удар, срцев удар и исхемија.
„Капотиазид“
„Капосид“
Каптоприл
Хидрохлоротијазид
Антихипертензивни лекови дизајнирани да третираат каква било форма на артериска хипертензија. Дозата за возрасни е најчесто 1 таблета на ден.
АкузидХинаприл
Хидрохлоротијазид
Пропишано е за хипертензија 1-2 таблети на ден (наутро). Дозирањето зависи од комплексноста на болеста. Предноста на лековите е тоа што не го отстранува калиумот од телото на пациентот. Достапно во различни дози на активни супстанции, кои се избрани поединечно.

Овие лекови се добро прилагодени за хипертензија придружена со дијабетес. Главната индикација е артериска хипертензија. Исто така, во комплексна терапија, некои лекови може да се препишат за третман на ангина пекторис.

kombinirovannye preparaty ot gipertonii 4 e1532035287172 - Апчиња Тенохок комплексен лек за хипертензија

Бета блокатори со антагонисти на калциум - грижа за срцето и нормализирање на крвниот притисок

Во составот на лекови, истите активни супстанции, но различни дополнителни компоненти. Изборот на лекови го врши а cardiolогист, врз основа на резултатите од анализите. Табелата ги прикажува најефикасните лекови во оваа група.

ПодготовкаАктивни состојкиОпис
Амлонг-ААтенолол
Амлодипин
Почетната доза на половина таблета е 1 пат на ден, а потоа дозата се зголемува на 1 таблета на ден. Ако болеста е сериозна, тогаш се препишуваат 2 таблети. Најблискиот аналоген агент е Амлодак-АТ.
Амлодак-АТАтенолол
Амлодипин
Образец за ослободување - таблети. Најчесто, лекарите препорачуваат да земаат една таблета на ден, но со недоволна ефикасност, дозата може да се зголеми на две таблети. Таблетите треба да се пијат истовремено 30-40 минути пред оброците.
„Теночок“Атенолол
Амлодипин
Дозирната форма на ослободување е таблети на блистер. Покрај антихипертензивниот ефект, лекот има својство на антиангинална и го враќа срцевиот ритам. Препорачани дози 1 таблета 1 пат на ден.
Neocard-ATNАтенолол
Амлодипин
Ги проширува васкуларните wallsидови, го намалува крвниот притисок, помага да се елиминира тахикардија, а исто така покажува добри резултати во третманот на стабилна ангина пекторис. Како по правило, една таблета се зема на ден (наутро).

Како дел од подготовките на оваа група, иста диуретична супстанција, но различни блокатори. Внесувањето на овие лекови треба да биде строго под надзор на лекарот што посетува, бидејќи тие имаат голем број сериозни контраиндикации и можат да предизвикаат хипокалемија.

kombinirovannye preparaty ot gipertonii 5 e1532035515356 - Апчиња Тенохок комплексен лек за хипертензија

Хипокалемија - ниска концентрација на јони на калиум во крвта

Најчестите лекови од оваа група може да се најдат подолу во табелата.

ПодготовкаАктивна супстанцијаОпис
Микардис ПлусТелмисартан
Хидрохлоротијазид
Се користи за артериска хипертензија, како и за спречување на кардиоваскуларни патологии (ако постои генетска предиспозиција за овие болести). Препорачаната доза е 1 таблета на ден.
ГизарЛосартан
Хидрохлоротијазид
Достапно во различни дози на активната состојка. Се зема 1 или 2 р / ден. Лекот помага при артериска хипертензија и го намалува ризикот од срцев удар. Најевтиниот аналог на лекот е „Вазотенс Н“.
Тевен ПлусЕпросортан
Хидрохлоротијазид
Достапно во форма на таблети, земено во зависност од болеста (1 или 2 таблети на ден). Не е пропишано за пациенти со акутна бубрежна и / или црнодробна инсуфициенција. Се користи со претпазливост при срцева слабост во хронична или тешка форма. Најприфатливи аналози се Лозап, Ко-Центор.
Кандесар Н.Кандесартан цилексетил
Хидрохлоротијазид
Најчесто, една таблета се зема еднаш на секои 1 час. Употребата на таблетите не зависи од внесот на храна, но подобро е да се користи во исто време наутро.

Важно! Пред да земете комбинирани апчиња за хипертензија, треба да се консултирате со лекар. Било кој од горенаведените лекови има многу сериозни контраиндикации и несакани ефекти.

Ако на пациент со хипертензија треба да му се препишат „хемиски“ таблети, тогаш лекарот го има следниов избор:

 • препишете еден лек, а потоа, доколку е потребно, зголемете ја нејзината доза или заменете го со друг;
 • веднаш препише комбиниран лек кој содржи две активни состојки во ниски дози.

Ако е пропишан единствен лек, тогаш ова се нарекува монотерапија со хипертензија. Неговата предност е што хипертензијата нема да мора да зема дополнителен лек откако лекот и неговата доза се избрани правилно. Но, погодување со лекот за прв пат ретко е можно. Бидејќи е невозможно однапред да се предвиди ефикасноста на одреден лек за одреден пациент. Со текот на времето, фармакогенетиката ќе им ја даде на лекарите оваа можност, но досега не е.

Ако е пропишана монотерапија, тогаш пациентот со хипертензија, заедно со неговиот лекар, треба да ги менува лековите и нивните дози неколку пати. Бидејќи во спротивно, крвниот притисок не е доволно намален. Во таква ситуација, огромното мнозинство на пациенти генерално престануваат да пијат апчиња за притисок.

Популарни комбинирани лекови за хипертензија

валсартан амлодипин хидрохлоротиазид

Блокатори

Меѓу главните лекови што се препишуваат за хипертензија се бета-блокаторите. Тие го намалуваат срцевиот ритам, а со тоа го нормализираат крвниот притисок. Бета-блокаторите на новата генерација исто така можат да спречат развој на компликации што можат да се појават во позадина на висок крвен притисок.

Можни несакани ефекти вклучуваат осип на кожата, главоболка, слабост, значително забавување на отчукувањата на срцето, гадење, повраќање, дијареја, гасови, сушење на мукозните мембрани на устата. Според лекарите, бета-блокаторите од новата генерација предизвикуваат несакани ефекти многу ретко, во помалку од 1% од случаите. Нивната употреба е контраиндицирана за време на лактацијата.

Бета-блокатори - Ацебуталол, Атенолол, Картеолол.

Алфа-адренергичните блокатори го блокираат дејството на хормоните, кои придонесуваат за стеснување на крвните садови. Како резултат, садовите се шират. При земање на оваа група на лекови, можна е вртоглавица, депресија, емоционална лабилност, гадење, повраќање, отежнато дишење, дијареја, промени во срцевиот ритам (тахикардија или брадикардија) и зголемен вискозитет на крвта.

Алфа-адренергични блокатори - Доксазозин, Зоксон, Тонокардин.

Постојат лекови кои не селективно ги блокираат рецепторите - неселективно дејство, тие се контраиндицирани кај бронхијална астма, хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ). Другите лекови селективно блокираат само бета-рецептори на срцето - селективен ефект. Сите бета-блокатори се мешаат во синтезата на проренин во бубрезите, со што се блокира системот на ренин-ангиотензин. Во овој поглед, садовите се шират, крвниот притисок се намалува.

 • Метопролол (Беталок ЗОК 25mg, 50mg, 100mg, Egilok ретард 25mg, 50mg, 100mg, 200mg, Egilok C, Vazokardinretard 200 mg, Metokardretard 100 mg) ;;
 • Бисопролол (Конкор, Коронал, Биол, Бисогама, Кордонорм, Нипертен, Бипрол, Бидоп, Арител) - најчесто дозата е 5 mg, 10 mg;
 • Небиволол (Небилет, Бинелол) - 5 mg, 10 mg;
 • Бетаксолол (Локрен) - 20 мг;
 • Карведилол (Карветренд, Кориол, Талитон, Дилатренд, Акридиол) - во основа доза од 6,25 мг, 12,5 мг, 25 мг.

Лековите од оваа група се користат за хипертензија, во комбинација со коронарна срцева болест и аритмии. Лекови со кратко дејство чија употреба не е рационална за хипертензија: анаприлин (обзидан), атенолол, пропранолол.

Главните контраиндикации за бета блокаторите:

 • бронхијална астма;
 • низок притисок;
 • синдром на болен синус;
 • патологија на периферните артерии;
 • брадикардија;
 • кардиоген шок;
 • атриовентрикуларен блок од втор или трет степен.

Овие средства се приврзуваат на алфа-адренергичните рецептори и ги блокираат за иритирачки ефект на норадреналин. Како резултат, крвниот притисок се намалува. Применливиот претставник - Доксазозин (Кардура, Тонокардин) - почесто се произведува во дози од 1 мг, 2 мг. Се користи за олеснување на нападите и долготрајна терапија. Многу лекови со алфа-блокатори се прекинати.

Фиксни комбинации на лекови

Горе, детално испитавме зошто комбинираниот третман на хипертензија е подобар од монотерапија, односно земање на еден лек. Сепак, лекарот може да препише комбиниран сет на лекови за хипертензија во една од двете опции:

 • 2-3 различни видови на таблети за истовремена администрација;
 • истите лековити супстанции заедно во една таблета.

Фиксни комбинации на лекови за хипертензија се лекови за притисок што содржат 2 или дури 3 активни супстанции под истата обвивка. Пациентите ги сакаат многу повеќе отколку да земаат 2-3 различни апчиња истовремено. Ефективноста на третманот со апчиња под притисок кои содржат фиксни комбинации е најголема.

Назначувањето комбинирани лекови за хипертензија е клучна точка во современиот третман. Покрај тоа, подобро е да се изберат фиксни комбинации. Таблетите под притисок, кои се фиксни комбинации, обично содржат рационални комбинации на лекови, за кои детално разговаравме во написот погоре.

Потсетиме дека индикациите за третман на хипертензија со помош на комбинирани лекови се артериска хипертензија од II-III степен, како и висок или многу висок ризик од кардиоваскуларни компликации. Овој ризик се утврдува ако пациентот има развиено лезии на целните органи (срце, бубрези, крвни садови), дијабетес мелитус или метаболен синдром.

Индикации за препишување комбинации на лекови за хипертензија

Комбинација на лекови
Антагонист на калциум со блокатори на рецептори на ангиотензин II
Тројна комбинација блокатор на рецептори за ангиотензин II калциум антагонист диуретик
Блокатор на ангиотензин II рецептори тиазиден диуретик
АКЕ-инхибитор тиазиден диуретик
АКЕ инхибитор на антагонист на калциум дихидропиридин
АКЕ-инхибитор не-дихидропиридин антагонист на калциум
Бета-блокатор диуретик
Антагонист на бета блокатор дихидропиридин калциум
Рационалната комбинација на антихипертензивни лековиИндикации за рецепт
АКЕ-инхибитор тиазиден диуретик
 • Хронична срцева слабост
 • Нефропатија - заболување на бубрезите - дијабетична или од други причини
 • Микроалбуминурија
 • Хипертрофија на левата комора
 • Дијабетес
 • Метаболен синдром
 • Изолирана систолна хипертензија кај постари пациенти
АКЕ инхибитор на антагонист на калциум
 • Коронарна срцева болест
 • Хипертрофија на левата комора
 • Атеросклероза на каротидните и коронарните артерии
 • Лоши крвни тестови за холестерол и / или триглицериди
 • Дијабетес
 • Метаболен синдром
 • Изолирана систолна хипертензија кај постари пациенти
Блокер на ангиотензин-II рецептори тиазиден диуретик
 • Хронична срцева слабост
 • Нефропатија - заболување на бубрезите - дијабетична или од други причини
 • Микроалбуминурија
 • Хипертрофија на левата комора
 • Дијабетес
 • Метаболен синдром
 • Изолирана систолна хипертензија кај постари пациенти
 • Кашлица при третман на АКЕ инхибитори
Антагонист на калциум со блокатори на рецептори на ангиотензин II
 • Коронарна срцева болест
 • Хипертрофија на левата комора
 • Атеросклероза на каротидните и коронарните артерии
 • Лоши крвни тестови за холестерол и / или триглицериди
 • Дијабетес
 • Метаболен синдром
 • Изолирана систолна хипертензија кај постари пациенти
 • Кашлица при третман на АКЕ инхибитори
Калциум антагонист тиазиден диуретик
 • Изолирана систолна хипертензија кај постари пациенти
 • Коронарна срцева болест
 • Бронхијална опструктивна патологија
Антагонист на калциум Бета блокатор
 • Коронарна срцева болест
 • Атеросклероза на каротидните и коронарните артерии
 • Нарушувања на срцевиот ритам, палпитации
 • Изолирана систолна хипертензија кај постари пациенти
 • Бременост
Тиазиден диуретик бета блокатор
 • Хронична срцева слабост
 • Миокарден инфаркт
 • Нарушувања на срцевиот ритам, палпитации

Можни комбинации на лекови за хипертензија во зависност од истовремени болести

Клиничка состојбаПогодни комбинации на лекови за хипертензија
Хипертрофија на левата комораBRA / IAPF со ТД или АК
Асимптоматска атеросклерозаBRA / IAPF со АК
МикроалбуминуријаBRA / IAPF со ТД
Миокарден инфаркт? -АБ / АК со ARB / IAPF ,? -АБ со А.К.
Коронарна срцева болест? -АБ или АК со инхибитор на АРБ или АКЕ?
Хронична срцева слабостARB / ACE инхибитор со? -АБ и ТД
Хронична бубрежна болест / протеин пронајден во уринатаARB / ACE инхибитор со диуретик на јамка
Циркулаторни нарушувања во нозетеAK со BRA / IAPF
Постари пациентиBRA / IAPF со AK / TD
Изолирана систолна хипертензијаАК со ТД; AK или TD со BRA / IAPF
Метаболен синдромBRA / IAPF со AK / TD
ДијабетесBRA / IAPF со AK / TD
БременостМетилдопа со АК /? - А.Б.
Бронхијална опструктивна патологијаБРА со АК, БРА / АК со ТД

Објаснувања на табелата:

  ТД - тиаз>3223160 1333 - Апчиња Тенохок комплексен лек за хипертензија

Официјалните препораки за третман на хипертензија потенцираат: треба да се даде предност на таблети кои содржат фиксни комбинации на 2-3 лекови под една обвивка. Не е препорачливо да се препишат 2-3 различни видови на таблети за истовремена администрација. Бидејќи пациентот ќе се збуни и сигурно ќе се откаже од третманот.

Предности на фиксни комбинации на лекови за хипертензија:

 1. Таквите таблети содржат рационални комбинации на лекови.
 2. Ова е најефективната стратегија за намалување на крвниот притисок и зачувување на безбедноста.
 3. Најдобра заштита на целните органи: срцето, бубрезите, крвните садови, видот. Вистинско намалување на ризикот од срцев и мозочен удар.
 4. Доволно е да се земе една таблета на ден, така што пациентите почесто ќе се лекуваат.

Сето горенаведено значи дека лекарот треба да препише таблети со фиксни комбинации на лекови кои го намалуваат крвниот притисок. Мора да има многу добри причини наместо да се препишат 2-3 различни таблети за земање на пациентот истовремено. Ваквите ситуации се многу ретки. На пример, тоа е хипертензија за време на бременоста. Огромното мнозинство на случаи на хипертензија и придружни болести може да се третира со фиксни комбинации.

Блокатори

Блокаторите на калциумовите канали помагаат да се релаксираат wallsидовите на крвните садови, со што се намалува крвниот притисок. При употреба на лекови од оваа група, можни се непожелни ефекти: вртоглавица, главоболка, забрзување на ритамот на срцето, периферен едем, диспептични нарушувања, крварење на непцата, нарушено одење, црвенило на кожата на лицето, зголемен апетит.

Лековите од оваа група се Адалат, Амлодипин, Тијазак, Верелан.

Блокатори на калциумовите канали (антагонисти на калциум) се хетерогена група на лекови кои имаат ист механизам на дејствување, но се разликуваат по бројни својства, вклучувајќи фармакокинетика, селективност на ткивата и ефект врз срцевиот ритам. Друго име за оваа група е антагонисти на јони на калциум.

Постојат три главни подгрупи на АК: дихидропиридин (главен претставник е нифедипин), фенилалкиламини (главен претставник е верапамил) и бензотиазепини (главен претставник е дилтиазем). Неодамна, тие почнаа да се делат на две големи групи во зависност од влијанието на срцевиот ритам.

3467765 2 - Апчиња Тенохок комплексен лек за хипертензија

Дилтиазем и верапамил се нарекуваат таканаречени антагонисти на калциум „кои го намалуваат ритамот“ (не-дихидропиридин). Другата група (дихидропиридин) вклучува амлодипин, нифедипин и сите други деривати на дихидропиридин, со што се зголемува или не се менува срцевиот ритам. Блокатори на калциумовите канали се користат за артериска хипертензија, коронарна срцева болест (контраиндицирана кај акутни форми!) И аритмии. Со аритмии, не се користат сите блокатори на калциумови канали, туку само пулсирачки.

 • Верапамил 40 мг, 80 мг (продолжено: Изоптин СР, Верогалид ЕП) - доза 240 мг;
 • Дилтиазем 90мг (Алтијазем ПП) - доза 180мг;

Следниве претставници (деривати на дихидропиридин) не се користат за аритмии: Контраиндициран кај акутен миокарден инфаркт и нестабилна ангина.

 • Нифедипин (Адалат, Кордафлекс, Кордафен, Кордипин, Коринфар, Нифекард, Фенигидин) - доза од 10 мг, 20 мг; Nifecard XL 30 mg, 60 mg.
 • Амлодипин (Норваск, Нормодипин, Тенокс, Корди Кор, Ес Корди Кор, Кардилопин, Кулчек,
 • Amlotop, Omelarkardio, Amlovas) - доза од 5 mg, 10 mg;
 • Фелодипин (Плендил, Фелодип) - 2,5 mg, 5 mg, 10 mg;
 • Нимодипин (нимотоп) - 30 mg;
 • Лацидипин (Лаципил, Сакур) - 2 mg, 4 mg;
 • Лерканидипин (Леркамен) - 20 мг.

Од несаканите ефекти на дериватите на дихидропиридин, може да се укаже на едем, главно долни екстремитети, главоболка, црвенило на лицето, зголемен ритам на срцето, зголемена фреквенција на мокрење. Ако отокот продолжи, лекот мора да се замени. Леркамен, кој е претставник на третата генерација на антагонисти на калциум, поради повисоката селективност на бавните канали на калциум, предизвикува оток во помала мера отколку другите претставници на оваа група.

Истовремена администрација на три лекови за хипертензија

Ако режимот на третман за хипертензија на двете компоненти не помага доволно, тогаш се препишуваат три лекови кои го намалуваат крвниот притисок истовремено. Можни комбинации се:

 • АКЕ-инхибитор дихидропиридин антагонист на калциум бета-блокатор;
 • Ангиотензин-II рецептор блокатор на дихидропиридин калциум антагонист бета-блокатор;
 • АКЕ инхибитор антагонист на калциум диуретик;
 • Ангиотензин-II рецептор блокатор на калциум антагонист диуретик;
 • АКЕ-инхибитор диуретик бета-блокатор;
 • Блокирач на рецептори на ангиотензин-II; диуретик бета-блокатор;
 • Дихидропиридин антагонист на калциум диуретик бета-блокатор.

Ако хипертензијата не е подложна на дејство на моќни комбинирани лекови или на нашиот сопствен метод на третман без лекови, тогаш треба да се направи следново. Проучете ја статијата „Причини за хипертензија и како да ги елиминираме“. Земете тестови за крв и урина како што е напишано таму. Доколку се најде болест на бубрег или тироидна жлезда, лекувајте ја, бидејќи во спротивно нема да може да се земе крвен притисок под контрола.

Селективни агонисти на рецептори за имидазолин

Подготовки на оваа група - Физиотенс, Албарел.

Што да направите ако лекот премногу го намали крвниот притисок

Многу читатели на нашата страница пијат комбинирани апчиња за притисок и, против оваа позадина, го пробаат методот на лекување на хипертензија без лекови. По неколку дена, тие откриваат дека нивниот притисок паѓа прениско. Како резултат, може да се појави слабост, поспаност, вртоглавица и други симптоми, дури и несвестица. Во овој случај, време е да се напуштат „хемиските“ таблети и да се држи под притисок под притисок само со помош на природни лекови.

Како да преминете од комбинирани лекови на природен третман на хипертензија? Не се препорачува нагло укинување на „хемиските“ таблети, со цел да се избегне зголемување на притисокот во рикошетот. Комбиниран лек е оној кој содржи 2-3 активни супстанции. Прво престанете да ја земате состојката што предизвикува најмногу несакани ефекти.

За ова, најверојатно ќе се префрлите на монотерапија со комбинирани таблети. Чекате 1-3 недели, го набудувате вашиот притисок и благосостојба. Бидете сигурни дека монотерапијата плус природни лекови го одржуваат вашиот крвен притисок во нормални граници. Само после тоа дополнително намалување на дозата на лекови или целосно напуштање на истите.

Миотропни спазмолитици

Спазмолитичните лекови влијаат на мазните мускули на крвните садови, предизвикувајќи нивно ширење, намалување на вискозноста на крвта, намалување на стресот на срцето и умерено стимулирање на зголемување на излезот на урина. Со нивна употреба може да се појави главоболка, вртоглавица, слабост и замор, губење на апетит, прекумерно потење, металоиди, гадење и чувство на топлина.

Лековите од оваа група се Дибазол, Папаверин, Но-шпа.

Кои лекови за хипертензија се најштетни

8187370 карведилол 625 мг - Апчиња Тенохок комплексен лек за хипертензија

Кои се најштетните состојки во комбинираните лекови за хипертензија? Како прво, ова се антагонисти на калциум. Бидејќи магнезиумот со витамин Б6 го прави истото, но 100% без штетни несакани ефекти. Заборавете на оток, црвенило на лицето, запек и други несакани ефекти на антагонисти на калциум! Наместо тоа, земете магнезиум со витамин Б6 во таблети, кои се продаваат во која било аптека. Вашиот притисок не само што ќе се намали, туку и срцето ќе се подобри, сонот ќе се подобри и ќе станете помирни.

Таблетите со магнезиум се директна замена за антагонистите на калциум. Тие се природни и безбедни, бидејќи магнезиумот и витамин Б6 се природно присутни во човечкото тело, учествуваат во метаболизмот. Елиминирајте го нивниот недостаток - и вашиот крвен притисок значително ќе се намали. Антагонистите на калциум се вештачки молекули.

Кои други „хемиски“ лекови за хипертензија не се препорачуваат? Како прво, ова се диуретици хидрохлоротиазид (дихлотиазид) и хлорталидон, како и бета-блокатори. Ова се лекови кои го зголемуваат нивото на урична киселина во крвта, придонесуваат за развој на дијабетес и секогаш ја влошуваат благосостојбата. Користете третман без хипертензија за лекови за да се збогувате со штетните апчиња за притисок „хемиски“.

Комплексни лекови за притисок

Откриено е дека одредени комбинации на супстанции меѓусебно се зајакнуваат едни со други и затоа се поефикасни. Значи, создадени се комбинирани препарати кои содржат неколку активни супстанции во оптимална концентрација и истовремено имаат минимално количество несакани ефекти.

Ова може да биде комбинација на инхибитор на ангиотензин-конвертирачки ензим и диуретик, антагонист на рецептор на ангиотензин II и диуретик, бета блокатор и антагонист на калциум.

Предностите на ваквите лекови го вклучуваат и фактот дека наместо два лека, може да земете само еден, тие се погодни за луѓе на напредна и сенилна возраст (по 80 години).

Во голем број комплексни лекови, веројатноста за негативни ефекти врз телото кога се користат правилно е толку мала што практично може да се сметаат за лекови од новата генерација без несакани ефекти.

Лековите од оваа група се Бурлиприл, Капосид, Теночок, Гизар, Микардис плус.

Ние се свртиме кон природниот третман на хипертензија

Да земеме пример. Да претпоставиме дека лекар ви препишал Ко-диован за притисок и го земавте подолго време. Ова е комбиниран лек за хипертензија кој содржи валсартан и хидрохлоротиазид. Сега го испробавте методот за лекување на хипертензија без лекови и по неколку дена видовте дека помага. „Горниот“ притисок се одржува не поголем од 120-130 mm Hg. Уметност Благосостојбата значително се подобри. Што треба да направам со апчините под притисок што ви ги препишаа?

Откриваме дека валсартанот спаѓа во класата на блокатори на рецептори на ангиотензин-II. Овие лекови добро се толерираат, ретко предизвикуваат несакани ефекти. Но, хидрохлоротиазидот е тиазиден диуретик и има значителни несакани ефекти, кои се опишани погоре. Затоа, пред сè, треба да го напуштите и да гледате како се однесува вашето тело. Продолжете да примате „чист“ валсартан, кој се продава под имињата Диован, Валц или Валсакор.

На која класа припаѓа лекот за притисок и кои се неговите трговски имиња - видете

Преодниот период трае 1-2 недели. Во тоа време, испланирајте минимум оптоварувања и обидете се да не бидете нервозни. Внимателно следете ги препораките за методот на лекување на хипертензија без лекови. За секој случај, однапред прочитајте како да престанете со хипертензивна криза и да ги држите потребните средства при рака. Најверојатно, преодниот рок ќе помине добро.

заклучоци

Комбинираните апчиња за хипертензија содржат ниски дози на лекови и сепак имаат моќен ефект врз намалување на крвниот притисок. Тие имаат минимум несакани ефекти. Тие се најпогодни за пациентите. Во повеќето случаи, може и треба да се препишуваат лекови со фиксни комбинации - оние што содржат 2-3 активни супстанции во една таблета.

Пронаоѓањето таблети за хипертензија - фиксни комбинации - значително ја зголеми ефективноста на третманот. Ова го зголеми просечниот животен век на пациентите за неколку години. Сепак, нашиот комерцијален третман без лекови за хипертензија е уште подобар. Бидејќи е 100% без штетни несакани ефекти, а истовремено инхибира и други болести поврзани со стареењето - дебелина, атеросклероза и проблеми со зглобовите. Во средна и старост ќе имате одлично здравје, завист од врсниците.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic