Неокард за срцето - опис, упатства, прегледи, доза

Неокард е лек за третман на хипертензија, елиминирање на причината за нарушен крвен притисок и нормализирање на работата на целиот кардиоваскуларен систем. Со постојан висок крвен притисок или негови „бранови“ постои ризик од неповратно оштетување на срцето, крвните садови и виталните органи. Хроничната форма на хипертензија без употреба на лекови доведува до патолошки формации - аневризми, блокада и оштетување на wallsидовите на крвните садови, што ја зголемува веројатноста за прекин.

Капки Неокард за срце

Намалена острина на видот, бубрежна и срцева слабост, нарушена когнитивна функција на мозокот поради неправилна циркулација на крвта се последиците од високиот крвен притисок.

Стресот, пушењето, консумирањето алкохол, недостаток или вишок физичка активност, несоница, прекумерна работа го зголемуваат негативното влијание на хипертензијата врз здравјето. Лек Неокард помага да се нормализира крвниот притисок, циркулацијата на крвта, да се спречат опасни по живот последици.

Како дел од додатокот, Неокард содржи природни состојки кои биле тестирани за можноста да предизвикаат алергии и други несакани реакции. Комплексот на лековити растенија е тестиран во седум лаборатории во Европа и доби сертификат за квалитет.

Важно е да се разбере дека само-лекувањето за срцеви заболувања е строго забрането. На прво сомневање за појава на патологии на „главниот мотор“ на телото, веднаш треба да побарате помош од медицинска установа. Не плашете се, во повеќето случаи, лекарите прво ќе препишат безбедни, природни лекови за поддршка, како што се капките Неокард. Овој лек има многу добри прегледи, јасни упатства за употреба и многу прифатлива цена.

Кој е ефектот од користењето на Neocard?

 1. Има хипотензивно, но и антиоксидативно, кардиотонично, спазмолитично, антиатеросклеротично дејство.
 2. Нормализира работата на срцевиот мускул.
 3. Ги зајакнува wallsидовите на капиларните садови.
 4. Помага при кардиоваскуларни заболувања.
 5. Го ослободува телото од слободните радикали, радионуклиди, стронциум.
 6. Ги зголемува имунитетните сили на организмот.
 7. Го зголемува тонот на телото и отпорноста на настинки, заразни болести.
 8. Го подобрува дишењето.
 9. Промовира проток на кислород до мозокот.
 10. Помага при ублажување на хроничните главоболки.
 11. Помага при депресивни состојби.
 12. Стимулира церебрална циркулација.
 13. Отстранува подпухналост.
 14. Раствора згрутчување на крвта, згрутчување на крвта.
 15. Нормализира работата на уринарниот систем, органите на дигестивниот тракт.
 16. Ефикасно во лекувањето на нервните болести.
 17. Спречува развој и компликација на акутни и хронични срцеви заболувања.
 18. Го намалува шеќерот во крвта.
 19. Ги елиминира спазмите на крвните садови.
 20. Го штити срцевиот мускул од преоптоварување.
 21. Промовира спиење за несоница.

Како што е наведено на официјалната веб-страница, ефикасноста на оваа дрога е потврдена со бројни студии, а лекот Неокард е награден со меѓународен сертификат за квалитет.

Каде можам да купам Neocard и колку чини во Европа?

Неокард не може да се купи во редовна аптека, бидејќи производителот не се согласи да потпише договор за соработка со фармацевтски ланци од повеќе причини:

 1. За купувачот е полесно и побрзо да нарача лекови на Интернет.
 2. Лекот се произведува во мали количини поради посебноста на растителниот состав.
 3. Лекот ќе се продава во аптека по прескапа цена, а тоа ќе биде неповолно за купувачите и за производителот.

За да купите оригинален производ, треба да нарачате Neocard само на официјалниот производител на веб-страница. Тука ќе ви биде понудена најдобрата вредност и гаранција за квалитетот на производот. Производителот периодично прави големи попусти на нови клиенти. Во моментот, кога аплицирате за целосен курс на терапија, можете да добиете одличен попуст до 50%. Во овој случај, цената на едно шише со лекот нема да надмине 39 евра. Не е потребна претходна уплата, доставата по пошта трае од 2 до 5 дена.

Официјална веб-страница на трговската марка Неокард

Неокард можете да го купите со попуст во Унгарија, Романија, Полска, Италија, Чешка. Испораката од официјален дистрибутер важи во секоја земја. Врски до страниците за нарачки на јазикот на жителите на секоја земја се означени во форма на список:

 • венгрија - Неокард за срцето - опис, упатства, прегледи, дозирањеУнгарија;
 • италија - Неокард за срцето - опис, упатства, прегледи, дозаИталија;
 • Полска - Неокард за срцето - опис, упатства, прегледи, дозаПолска;
 • романија 2 - Неокард за срцето - опис, упатства, прегледи, дозаРоманија;
 • чешка република - Неокард за срце - опис, упатства, прегледи, дозаРепублика Чешка;

Во рок од 15 минути по поставувањето на нарачката, менаџерот на компанијата се јавува на бројот за контакт на клиентот, ја одредува адресата за испорака на стоката.

Мислење на лекари и купувачи за Neocard

Природни капки Неокард често го фалат специјализирани cardiolспецијалисти за ogy, во своите прегледи тие известуваат дека лекот е доста ефикасен и релативно безбеден. Пример за прегледи на лекарите на форуми за cardiology:

Адријано Бугиардини, Cardiolогист, Рим, Италија:

«Неокард од висок притисок - ова е апсолутно природен лек, што значи дека може да се зема со месеци и да не се плаши од проблеми со бубрезите, гастроинтестиналниот тракт, еластичноста на крвните садови и така натаму. Капките содржат многу лековити билки, комплекси на витамини и минерали. Безопасноста на лекот е важна предност, бидејќи повеќето Европејци за време на пандемија претпочитаат само-лекување. Таквите самоуки лекари ја читаат Википедија или разни форуми за да го пронајдат вистинскиот лек за себе и често избираат штетни синтетички лекови, од кои после тоа страдаат внатрешните органи на пациентите. „

Петра Хорак, cardiolогист, Оломоуц, Чешка:

„Моите пациенти често избираат лек за опасна хипертензија по цена - Неокард е оптимален за такви граѓани, бидејќи неговата цена е само 39 евра. Благодарение на оваа ефтина алатка, луѓето со ниски примања кои претходно немаа можност да купат лек за хипертензија имаат шанса да се опорават. Сакам да забележам дека на квалитетот на капките може да му се верува. На крајот на краиштата, тие ги имаат сите релевантни официјално заверени сертификати. Исто така, не треба да се потпирате само на ефикасноста на лекот - борбата против хипертензијата треба да биде сложена. Јас секогаш препорачувам моите пациенти, покрај земањето лекови, да започнат со изменување на сопствениот начин на живот. Со хипертензија, не треба да прејадувате, препорачливо е да се одморите повеќе и да избегнувате стрес. Треба целосно да заборавите на масната храна долго време. „

Лусијан Мазилеску, cardiolогист, Букурешт, Романија:

„Забележав дека моите пациенти кои земаат Neocard имаат помала веројатност да дојдат на преглед (освен за рутински прегледи). Факт е дека агентот ја стабилизира состојбата на кардиоваскуларниот систем, спречува напади и го намалува постојаниот висок крвен притисок при хипертензија. Се разбира, комплексот не им помага на сите. Третманот е пропишан според симптомите и дијагностичките резултати results “

Многу добри работи за лекот се напишани од обични купувачи. Честопати, ваквиот лек станува вистински спас за луѓето кои страдаат од мигрена и други манифестации на хипертензија.

Осврти за лекот Неокард

12 прегледи на клиенти за лекот Неокард од форуми и социјални мрежи:

Мирослав, Прага:

„Пијам Неокард според упатствата 2 пати годишно. Ова е доволно за да се спречат главоболките што се јавуваат поради временските промени. Штета е што лекот не помага при болки во зглобовите… „

Мартин, Белчице:

Неокард погоден за превенција и постепено намалување на високиот крвен притисок. Бесмислено е да се користи за итна помош.

 

Луси, Брно:

Добар агент за поддршка. Ако го пиете на курсеви 2-3 пати годишно, можете да го задржите притисокот во нормални граници. Мислам дека капките од срцеви заболувања веројатно нема да се излечат (само ако се во комбинација).

Лајос, Будимпешта:

Не знам зошто велат измама, ако водите хаотичен начин на живот, одите во кревет доцна, јадете нешто, тогаш ништо нема да помогне! Ги следев сите препораки на лекарот, спорт, исхрана, здрав сон најмалку 9 часа и пиев Неокард - имам многу повеќе сила, почувствував како е да се биде во вистински тон. Циркулацијата на крвта ми се подобри, крвниот притисок почна да се нормализира и сега не спијам преку ден. И вие продолжувате да верувате во коментарите на конкурентите дека лекот не работи.

Аделина, Клуж-Напока:

Веќе неколку години страдам од висок крвен притисок. Невозможно е да ја опишете вашата состојба со неколку зборови. Пробав многу различни аптечни лекови, но сè уште не можам да се ослободам од хипертензија. И тогаш го нарачав на официјалната веб-страница, преку Интернет Неокард. Ме советуваа бесплатно, ми даваа препораки за внесувањето, составот на лекот. Пијам капки Неокард веќе една недела. Забележав дека почнав да спијам подобро, а наутро станувам без да чувствувам „тешка“ глава. „Подготвен сум да трчам некаде, сакам да ги направам сите домашни работи, воопшто, како да ми се зголемија крилјата. Единственото нешто, заборавам да го пијам наутро поради наплив. Би било подобро ако е поконцентрирано да се зема еднаш на ден.

Зузана, Лублин:

Видов реклама за лекот и решив да го пробам. Веднаш се соочив со тешкотија да го купам лекот, бидејќи немаше аптека во најблиските аптеки, внука ми го нарача тоа преку Интернет. За мене, цената се покажа како скапа за таков волумен на лекот, но по првите неколку употреби, почувствував подобрување. Иако, од друга страна, не го откажав режимот на лекување со други лекови што ги препиша лекарот. Инструкциите велат дека бројот на дози е избран поединечно. Мислам дека тоа беше проблемот. Тешко е да одлучам за себе дали вреди да додадам повеќе лекови во моментите кога природните промени и падот на температурата се многу силни за мене. Затоа, од употреба на лекот, имам контрадикторни чувства. Бидејќи го забележав неговиот ефект само во првите неколку дена. Мислам дека е погоден за луѓе со помалку сериозни проблеми со притисокот од мојот. Инаку, се третира само симптомот, а не и причината за болеста.

Амелија, Познан:

Долго страдам од хипертензија. Порано пиев апчиња, но неодамна стомакот почна да ме боли од нив. Нарачав капки на билки од Неокард на Интернет. Видов според упатствата, тој е вклучен во пакувањето на производот, сè е детално. Не помага полошо од апчиња, притисокот брзо паѓа, нема несакани ефекти. Капките имаат смирувачки ефект, го намалуваат пулсот. Поминав на курс за пиење и сега не купувам апчиња за хипертензија. Би било попогодно да се зема лекот во таблети, но природните растителни екстракти се веројатно поефикасни во течна форма.

Зофија, Варшава:

Неокард, нешто ново и безопасно. За разлика од таблетите, кои не носат никаква корист, туку само се влошуваат. Овој лек го зема баба ми, чиј вистински притисок скока секое утро и во моментот има резултат, но мал. Во утринските часови, веќе не е толку тешко да се стане од кревет од слабост и главоболка. Веројатно, ќе биде подобро понатаму, но засега можам да кажам дека капките и стојат сигурно. Бабата се ослободи од маките. Добро е што лекот цвета!

Мадалена, Торино:

Нарачав лек „Неокард“ за мајка ми, која страда од хипертензија. Ми се допадна фактот дека овие капки помогнаа не само постепено да се надмине високиот крвен притисок, туку и значително да се подобри благосостојбата. Покрај тоа, мајка ми немаше несакани ефекти. Ти благодарам многу!

Габор, Мисколц:

Не можев да спијам до 4-5 ноќи, под услов да легнав во 11-12 часот. Доживеав постојан тинитус и притисок врз главата. Ме мачеше отежнато дишење кога лифтот беше исклучен, и морав да се качам на 6-ти кат. Тоа беше како одење во теретана. Ги прочитав информациите на Интернет за лекот Неокард. Па, нема каде да се оди, бидејќи не е пријатно да се живее вака и го нарачав овој лек. Што можам да кажам: не очекувајте специјални ефекти, но лекот помага. Отежнато дишење стана поретко, не страдам толку многу кога лифтот е исклучен, бучавата во ушите исчезна, спиењето стана нормално, заспивам 30 минути откако ќе легнам, почнав да фрлам и да се вртам во сон помалку.

Габриела, Кецкемет:

Контраиндикации за баба ми, фала му на Бога, не се грижат на кој било начин, пред да пробаат сè од А до Ш, од некои лекови резултатот беше ист - забите станаа жолти, што е крајно непријатно. Особено кога чекате резултат и тоа е она што… Што се однесува до лекот Неокард, овој лек е достоен за внимание, бидејќи во почетната фаза на хипертензија помага да се изгради крвен притисок, се намалува отчукувањата на срцето, пулсот станува нормален , како резултат, сега е многу попријатно да се види баба со добро чувство што претрпе и се задуши од отежнато дишење пред еден месец!

Julулиета, Фиренца:

Почна да пиеме Неокард откако се појави отежнато дишење и притисокот почна да скока. Во принцип, не се препорачува да се лекувам без препорака на лекар, но така се случи да не сакам лекари и клиники, па затоа се лекувам веќе неколку години. Јас го купив овој лек поради фактот што составот е природен и практично нема контраиндикации. По 2 недели, расположението ми се подобри, притисокот стана многу помал. По неколку недели, симптомите на хипертензија престанаа да ме вознемируваат, се надевам дека позитивниот ефект ќе биде долготраен.

Постојат и негативни критики. Обично тие се поврзани со набавка на лажен во продавници како што се Amazon, E-bay, Alibaba и слично.

3 Аналози на Neocard

Многу корисници на форумот кои не се свесни за постоењето на лек за висок крвен притисок наречен Неокард советуваат да користат други лекови за нормализирање на крвниот притисок. Лекарите апелираат до хипертензивни пациенти да бидат претпазливи за ваквите препораки, бидејќи не сите синтетички лекови се универзални во употреба. На пример, на некои од нив им е забрането да земаат во случај на срцева слабост, сериозни патологии на бубрезите или црниот дроб.

Разгледајте преглед на најрекламираните лекови на форумите за висок крвен притисок и откријте зошто не треба секогаш да ги купувате:

 • Detonic - диуретик кој има хипотензивно дејство. Не е погоден за третман на тешка хипертензија и треба да се зема само во комбинација со помоќни лекови. Лековите имаат широк список на контраиндикации. Затоа, треба да се препише на пациентот само во специјализирана установа.
 • Cardiline - прилично ефикасен лек кој не е секогаш погоден за „само-лекување“. Таблетите имаат многу специфични контраиндикации и комплексна шема на употреба, затоа само лекар треба да ги препише.
 • Cardiol - има многу карактеристики на апликација и не комуницира добро со голем број други лекови, па затоа не може да биде погоден за лице кое, паралелно со хипертензија, се лекува од други сериозни болести.

3 универзални лекови за нормализирање на крвниот притисок

Фармаколошки својства на лекот Neocard

Неокард ефикасно го намалува крвниот притисок во сите степени на артериска хипертензија:

 • благ, умерен и тежок;
 • намалување на систолниот и дијастолниот крвен притисок се забележува кај пациентот и во лежечка и во стоечка положба.

Капките Неокард ја намалуваат отпорноста на периферните садови, што доведува до намалување на крвниот притисок. Како резултат, периферниот проток на крв се зголемува без да влијае на срцевиот ритам.

Како по правило, бубрежниот проток на крв исто така се зголемува, додека стапката на гломеруларна филтрација обично не се менува. Максималниот антихипертензивен ефект се развива 4-6 часа по единечна доза и трае најмалку 24 часа: односот Т / Р (минимална ефикасност / максимална ефикасност на лекот во текот на денот) е 87-96%.

Крвниот притисок брзо опаѓа. Кај пациенти кои одговориле на третманот, крвниот притисок се нормализира во рок од еден месец и опстојува без тахифилакса. Во случај на прекинување на употребата Neocard нема ефект на откажување.

Капките Neocard ја намалуваат хипертрофијата на левата комора. Клиничките студии докажаа дека лекот има вазодилататорни својства. Ја подобрува еластичноста на големите артерии и го намалува односот wallид-лумен за малите артерии. Комбинирана терапија со тиазидни диуретици покажува синергетски ефект на додаток. Комбинацијата на АКЕ инхибитор и тиазиден диуретик, исто така, го намалува ризикот од хипокалемија.

Со срцева слабост, Неокард ја олеснува работата на срцето со намалување на претходното и потоварувањето на срцето. Една студија кај пациенти со срцева слабост покажа:

 • намалување на притисокот при полнење на десната и левата комора на срцето;
 •  намален системски периферен отпор;
 • зголемен срцев индекс и подобрување на срцевиот минутен волумен;
 • зголемување на регионалниот проток на крв во мускулите на миокардот.

Во компаративни студии, првиот рецепт на пациенти со лек Neocard со лесна до умерена срцева слабост не беше поврзан со значително намалување на крвниот притисок во споредба со оној со плацебо.

Капки Неокард се земаат кога се мешаат со храна течност (вода, сокови, чај). Приемот се изведува половина час пред оброците. Дозирањето во секој специфичен случај се поставува индивидуално за секој пациент, земајќи ги предвид болеста и спецификите на организмот (видете подолу за детали).

Препорачаната доза е 15 капки двапати на ден. Текот на третманот е еден месец. Пред да започнете со третман, се препорачува да се консултирате со вашиот лекар.

Индикации за употреба:

 • артериска хипертензија;
 • срцева слабост;
 • спречување на повторен мозочен удар кај пациенти со цереброваскуларна болест;
 • спречување на кардиоваскуларни компликации кај пациенти со документирано стабилно заболување на коронарна артерија.

Долготрајниот третман го намалува ризикот од миокарден инфаркт и срцева слабост. Овој додаток има некои контраиндикации:

 • преосетливост на активната супстанција или на кој било од ексципиенсите или на кој било друг АКЕ инхибитор;
 • историја на ангиоедем по употреба на АКЕ-инхибитор;
 • идиопатски или наследен ангиоедем;
 • истовремена администрација со лекови кои содржат активна состојка алискирен, кај пациенти со дијабетес мелитус или со ренална инсуфициенција;
 • период на бременост или планирање на бременоста.

Упатство за употреба на лекот Neocard

Начин на примена Neocard и за одредени болести

Со артериска хипертензија, капките Неокард може да се администрираат како монотерапија или во комбинација со лекови од други класи на антихипертензивни агенси.

Пациенти со висока активност на системот на ренин-ангиотензин-алдостерон (особено пациенти со реноваскуларна хипертензија, дисбаланс на течности и електролити, срцева декомпензација или тешка хипертензија) може да доживеат прекумерно намалување на крвниот притисок по земањето на првата доза. Се препорачува таквите пациенти да започнат со третман со минимална доза и да започнат со терапија под надзор на лекар.

На почетокот на примената на капки Neocard можна е појава на симптоматска артериска хипотензија. Ова е веројатно кај пациенти кои земаат диуретици во исто време. За да започнат третман со такви пациенти, Неокард треба да се користи со претпазливост бидејќи може да имаат недостаток на вода или сол. Ако е можно, диуретиците треба да се прекинат 2-3 дена пред да се започне со терапија со Неокард.

Пациентите со артериска хипертензија кои не можат да престанат да користат диуретици треба да започнат третман со најниска доза. Кај такви пациенти треба да се следат бубрежната функција и нивото на серумскиот калиум. Понатамошно зголемување на дозата на лекот Neocard треба да се изврши во зависност од индикаторите за крвен притисок. Доколку е потребно, диуретичната терапија може да се врати.

Пациенти со срцева слабост на кои обично им се потребни капки Неокард заедно со диуретик или дигоксин и бета-блокатори кои го намалуваат калиумот, треба да започнат третман под строг надзор и да започнат со почетна доза од 2 mg наутро. По 2 недели, предмет на добра толеранција, дозата се зголемува на 4 mg еднаш на ден. Дозата треба да се избере индивидуално, во зависност од клиничката состојба на пациентот.

Пациенти со тешка срцева слабост и други пациенти со висок ризик (пациенти со оштетена бубрежна функција и склоност кон абнормални нивоа на електролити, пациенти кои примаат истовремена терапија со диуретик и / или вазодилататор) треба да започнат под внимателен надзор.

Кај пациенти со висок ризик од симптоматска артериска хипотензија, имено, пациенти со дефицит на електролит, со или без хипонатремија, пациенти со хиповолемија или оние кои примиле интензивна диуретична терапија, горенаведените состојби треба да се коригираат, доколку е можно, пред да се препише лекот. Крвниот притисок, бубрежната функција и нивото на серумскиот калиум треба внимателно да се следат и пред и за време на третманот.

11 компликации што можат да се појават со предозирање со Neocard

Информации за предозирање со лекови Неокард не е доволно. Симптомите поврзани со предозирање на АКЕ-инхибитори можат да бидат следниве:

 1. хипотензија;
 2. циркулаторен шок;
 3. нерамнотежа на електролити;
 4. откажување на бубрезите;
 5. хипервентилација;
 6. тахикардија;
 7. палпитација;
 8. брадикардија;
 9. вртоглавица;
 10. анксиозност;
 11. кашлица.

Во случај на предозирање, се препорачува да се администрира 0,9% раствор на натриум хлорид (девет мг / мл). Во случај на артериска хипотензија, пациентот мора да заземе хоризонтална положба со низок кревет. Доколку е можно, на пациентот треба да му се обезбеди инфузија на ангиотензин II и / или катехоламини. Неокардот може да се отстрани од системската циркулација со употреба на хемодијализа.

14 несакани реакции во третманот на срцеви заболувања

Најчестите несакани реакции забележани со употреба на лекот Неокард во клиничките испитувања се како што следува:

 1. вртоглавица;
 2. главоболка;
 3. парестезија;
 4. вртоглавица;
 5. оштетен вид;
 6. тинитус;
 7. хипотензија;
 8. кашлица и отежнато дишење;
 9. абдоминална болка, запек, дијареја;
 10. перверзија на вкусот (дисгезија);
 11.  варење, гадење, повраќање;
 12. чешање и осип на кожата;
 13. грчеви во мускулите;
 14. астенија

Интеракција на капки Neocard со други лекови

Одредени медицински лекови или терапевтски класи на лекови можат да предизвикаат хиперкалемија, имено: алискирен, калиумови соли, диуретици кои штедат калиум, АКЕ инхибитори, антагонисти на рецептори на ангиотензин II, нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИЛ), хепарини, имуносупресиви како што се циклоимусоспиримин, или тахахир . Истовремената употреба на овие лекови го зголемува ризикот од хиперкалемија.

Истовремена употреба е контраиндицирана кај пациенти со Neocard со дијабетес мелитус или пациенти со оштетена бубрежна функција, со оглед на зголемениот ризик од хиперкалемија, влошување на бубрежната функција, кардиоваскуларен морбидитет и морталитет и не се препорачува за сите други групи на пациенти.

Истовремена употреба на АКЕ инхибитори и блокатори на рецептори на ангиотензин. Објавени се докази дека кај пациенти со утврдена атеросклероза, срцева слабост или шеќер дибетум со оштетување на целните органи, истовремената употреба на АКЕ-инхибитори и блокатори на ангиотензин рецепторот е придружена со зголемување на инциденцата на артериска хипотензија, синкопа, хиперкалемија и влошување на бубрежна функција (вклучително и акутна бубрежна инсуфициенција) во споредба со оние со монотерапија со лекови кои влијаат на ренин-ангиотензин-алдостерон систем. Двојна блокада (т.е. комбинација на АКЕ-инхибитор со антагонисти на рецептори на ангиотензин II) може да се примени на индивидуална основа и под внимателно следење на бубрежната функција, нивото на калиум и крвниот притисок.

Диуретици кои штедат калиум (на пример, триамтерен, амилорид), калиумови соли. Може да се појави хиперкалемија, особено кај пациенти со ренална инсуфициенција (додаток на хиперкалемичен ефект). Горенаведените лекови не се препорачуваат за истовремена употреба со Neocard. Меѓутоа, доколку е неопходна истовремена администрација на горенаведените супстанции, тие треба да се користат со претпазливост и често следење на калиумот во крвната плазма.

Литиум. Кога користите АКЕ-инхибитори со препарати на литиум, можно е реверзибилно зголемување на концентрацијата на литиум во крвната плазма и, соодветно, зголемување на ризикот од негово токсично дејство. Не се препорачува употреба на Neocard со препарати на литиум. Во случај на докажана потреба за такво назначување, императив е внимателно да се следи нивото на литиум во крвната плазма.

Истовремена употреба на Neocard во присуство на други болести

Истовремена употреба на Neocard во присуство на други болести

 • Антидијабетични лекови (инсулин, орални хипогликемични лекови). Епидемиолошките студии сугерираат дека истовремената употреба на АКЕ-инхибитори и хипогликемични агенси (инсулин, орални хипогликемични агенси) може да доведе до зголемување на ефектот на намалување на глукозата со ризик од хипогликемија. Овој феномен најверојатно се јавува во првите недели од комбинираниот третман и кај пациенти со бубрежна инсуфициенција.
 • Диуретици Кај пациенти кои земаат диуретици, а особено кај оние кои имаат нарушен метаболизам на вода-електролити, можно е прекумерно намалување на крвниот притисок по започнувањето на третманот со ACE инхибитори. Веројатноста за развој на хипотензивен ефект е намалена како резултат на повлекување на диуретикот, зголемување на циркулирачкиот волумен на крв или потрошувачка на сол пред да започнете со терапија со Neocard. Третманот треба да се започне со ниски дози и постепено да се зголемува.
 • Кај хипертензија, кога претходно пропишаниот диуретик може да предизвика недостаток на вода, мора да се прекине пред да започнете со третман со ACE инхибитор (во такви случаи, диуретикот може да се продолжи со текот на времето) или е потребно да се препише ACE инхибитор во мала доза со постепено зголемување.
 • За конгестивна срцева слабост при земање диуретик, АКЕ-инхибиторот треба да се започне со најниска доза, можеби по намалувањето на дозата на диуретик. Во секој случај, потребно е да се следи бубрежната функција (ниво на креатинин) во текот на првите недели од третманот со ACE инхибитор.
 • Нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИЛ), вклучувајќи ацетилсалицилна киселина ≥ 3 g / ден. Ослабување на антихипертензивниот ефект е можно со истовремена употреба на АКЕ инхибитори со НСАИЛ, на пример, со како што се: ацетилсалицилна киселина во антиинфламаторни дози, инхибитори на COX-2, неселективни НСАИЛ. Истовремената употреба на АКЕ инхибитори и НСАИЛ може да доведе до зголемен ризик од влошување на бубрежната функција, вклучувајќи ја и веројатноста за развој на акутна бубрежна инсуфициенција, зголемување на нивото на калиум во крвната плазма, особено кај пациенти со историја на бубрежно оштетување . Оваа комбинација треба да се користи со претпазливост, особено кај постари пациенти. Пациентите треба да го обноват рамнотежата на водата, а исто така е неопходно да се обрне внимание на следењето на бубрежната функција веднаш по назначувањето на комбинирана терапија и периодично после тоа.

Карактеристики на употребата на капки во комбинација со други болести

Истовремена употреба на Neocard, со други лекови, што бара дополнително внимание

 • Антихипертензиви и вазодилататори. Истовремената употреба на антихипертензивни лекови може да го зголеми антихипертензивниот ефект на Neocard. Истовремена употреба со нитроглицерин и други нитрати или други вазодилататори може дополнително да го намали крвниот притисок.
 • Глиптин (линаглиптин, саксаглиптин, ситаглиптин, вилдаглиптин). Кај пациенти на кои им е препишана комбинација на глиптин и АКЕ-инхибитор, може да има зголемен ризик од ангиоедем поради фактот што глиптин ја намалува активноста на дипептил пептидаза-IV (DPP-IV).
 • Истовремената употреба на анестетици, трициклични антидепресиви или антипсихотропни лекови со АКЕ-инхибитори може да доведе до понатамошно намалување на крвниот притисок.
 • Симпатомиметиката може да го ослабне хипотензивниот ефект на АКЕ-инхибиторите.

Карактеристики на употреба во комбинација со други болести

Комбинација на хипертензија и бубрежна инсуфициенција

 • Стабилна коронарна артериска болест. Ако во текот на првиот месец од третманот со лекови Neocard имало епизода на нестабилна ангина пекторис (со каква било сериозност), потребно е внимателно да се измери односот корист / ризик пред да се донесе одлука дали да се продолжи со терапијата.
 • Хипотензија. Преземањето на АКЕ-инхибитори може да предизвика пад на крвниот притисок. Симптоматска хипотензија е поретка кај пациенти со некомплицирана хипертензија и поверојатно е кај пациенти со хиповолемија, кај оние кои земаат диуретици, на диета ограничена на сол, кај пациенти на дијализа, кај пациенти со дијареја или повраќање или кај пациенти со тешка ренин- зависна артериска хипертензија.
 • Симптоматска хипотензија е поверојатно кај пациенти со симптоматска срцева слабост, со или без истовремена бубрежна инсуфициенција. Симптоматска хипотензија е најверојатно кај пациенти со потешка срцева слабост кои земаат високи дози на диуретици од јамка и имаат историја на хипонатремија или функционална бубрежна инсуфициенција. За да се намали ризикот од симптоматска артериска хипотензија на почетокот на терапијата и во фазата на избор на доза, пациентите треба да бидат под медицински надзор. Истите предупредувања постојат и за пациенти со коронарна артериска болест или цереброваскуларна болест, кај кои прекумерниот пад на крвниот притисок може да предизвика инфаркт на срцето или мозочен удар. Доколку се појави артериска хипотензија, пациентот треба да заземе хоризонтална положба и, доколку е потребно, интравенски да инјектира 0,9% (9 mg / ml) раствор на натриум хлорид. Привремената хипотензија не е контраиндикација за понатамошна употреба на лекот, кој обично може да се користи без никакви пречки по обновување на волуменот на крвта и зголемување на крвниот притисок.
 • Кај некои пациенти со конгестивна срцева слабост со нормален или низок крвен притисок, лекот Неокард може да предизвика дополнително намалување на системскиот крвен притисок. Овој ефект е предвидлив и обично не бара откажување на лекот. Ако артериската хипотензија стане симптоматска, може да биде потребно да се намали дозата или да се прекине лекот.
 • Стеноза на аортата и митралната валвула / хипертрофична кардиомиопатија. Како и со другите инхибитори на АКЕ, капките Неокард треба да се користат со претпазливост кај пациенти со стеноза на митралната валвула или опструкција на излез од левата комора (стеноза на аортата или хипертрофична кардиомиопатија).
 • Бубрежна инсуфициенција. Во случај на бубрежна инсуфициенција, почетната доза на лекот Неокард треба да се препише во согласност со клиренсот на креатинин на пациентот, а потоа - во зависност од одговорот на пациентот на третманот. Следењето на калиум и креатинин е вообичаен стандард за овие пациенти.
 • Кај пациенти со симптоматска срцева слабост, артериската хипотензија, која се јавува на почетокот на употребата на АКЕ-инхибитори, може да доведе до нарушување на бубрежната функција, во некои случаи - со појава на акутна бубрежна инсуфициенција, која обично е реверзибилна.
 • Кај некои пациенти со билатерална стеноза на бубрежната артерија или стеноза на осамена бубрежна артерија, забележано е зголемување на серумските нивоа на уреа и креатинин при употреба на АКЕ-инхибитори, кои обично се вратиле во нормала по прекинувањето на третманот. Ова е особено точно за пациенти со бубрежно оштетување. Во присуство на истовремена реноваскуларна хипертензија, ризикот од тешка артериска хипотензија и бубрежна инсуфициенција се зголемува. Третманот на ваквите пациенти треба да започне под строг надзор на лекар, со мали дози и со внимателна титрација на дозите. Имајќи го предвид горенаведеното, третманот со диуретици може да придонесе за појава на артериска хипотензија, затоа, тие треба да се откажат и да се следи бубрежната функција за 2 недели третман со Neocard.
 • Кај некои пациенти со артериска хипертензија, на кои не им биле дијагностицирани реноваскуларни заболувања пред почетокот на третманот, се развило зголемување на уреа во крвта и серумски креатинин, обично незначително и привремено, особено кога капките на Неокард се препишуваат истовремено со диуретик. Но, ова е почеста кај пациенти со претходна бубрежна инсуфициенција, затоа може да биде потребно намалување на дозата на капките на Неокард.
 • Пациенти на хемодијализа. Кај пациенти подложени на хемодијализа со употреба на полиакрилни мембрани и земање истовремена терапија со ACE инхибитори, се појавиле реакции од анафилактичен тип. Затоа, за такви пациенти, мора да се донесе одлука да се користи различен вид мембрана за дијализа или друга класа антихипертензивни лекови.
 • Преосетливост / ангиоедем. Ретки случаи на ангионевротичен едем на лицето, екстремитетите, усните, мукозните мембрани, јазикот, глотисот и / или гркланот се пријавени кај пациенти со АКЕ-инхибитори, вклучувајќи го и Неокард. Ова може да се случи во кое било време за време на третманот. Во такви случаи, потребно е итно да се откаже лекот и да се воспостави соодветен надзор на состојбата на пациентот додека симптомите не исчезнат целосно. Во оние ретки случаи кога отокот се шири само на лицето и усните, состојбата на пациентот обично се подобрува без третман. Назначувањето антихистаминици може да биде корисно за намалување на симптомите.
 • Ангиоедем поврзан со едем на ларинксот може да биде фатален. Во случаи кога едемот се шири на јазикот, глотисот или гркланот, предизвикувајќи опструкција на дишните патишта, потребен е итен третман, кој може да вклучува адреналин и / или управување со дишните патишта. Пациентите треба да бидат под строг надзор на лекар се додека симптомите што се појавиле целосно не исчезнат и состојбата не се стабилизира.
 • Пациентите со историја на ангиоедем, кои не биле поврзани со АКЕ-инхибитор, се изложени на зголемен ризик од ангиоедем додека земаат АКЕ-инхибитор. Пријавени ретки случаи на цревен ангиоедем кај пациенти за време на третманот со ACE инхибитори. Овие пациенти имале болки во стомакот (со или без гадење или повраќање); во некои случаи, не беше забележан претходен ангиоедем на лицето и нивото на Ц-1 естераза беше нормално. Дијагнозата на цревниот ангиоедем е поставена за време на абдоминална компјутерска томографија или ултразвучен преглед или за време на операција. По прекинот на АКЕ-инхибиторот, симптомите на ангиоедем исчезнаа. Цревниот ангиоедем треба да се исклучи при поставување на диференцијална дијагноза кај пациенти со абдоминална болка кои земаат АКЕ-инхибитори.
 • Анафилактоидни реакции за време на плазмафереза ​​со ниска густина на липопротеин (ЛДЛ). Поретко, пациентите кои земаат АКЕ инхибитори може да доживеат опасни по живот анафилактоидни реакции за време на плазмафереза ​​со ниска густина на липопротеин (ЛДЛ) со употреба на декстран сулфат. Развојот на анафилактоидни реакции може да се избегне ако, пред секоја плазмафереза, привремено се прекине третманот со АКЕ-инхибитори.
 • Анафилактоидни реакции за време на терапија со десензибилизација. Анафилактоидни реакции може да се појават кај пациенти кои земаат АКЕ-инхибитори за време на десензибилизиран третман со лекови кои содржат пчелен отров. Овие реакции може да се избегнат со привремено прекинување на употребата на АКЕ-инхибитор, но реакции може да се појават повторно ако провокативни тестови се извршат невнимателно.
 • Неправилна исхрана. Случаи кога, додека земате АКЕ-инхибитор, се развива синдром кој започнува со холестатска жолтица и преминува во минлива некроза на црниот дроб, а понекогаш и смрт, се ретки. Механизмот за развој на овој синдром е непознат. Пациентите кои развиваат жолтица или значително зголемување на ензимите на црниот дроб додека земаат АКЕ-инхибитор, треба да престанат да го користат и да подлежат на соодветен медицински преглед и да добијат третман.
 • Неутропенија / агранулоцитоза / тромбоцитопенија / анемија. Пријавени се случаи на неутропенија / агранулоцитоза, тромбоцитопенија и анемија кај пациенти кои земаат АКЕ инхибитори. Кај пациенти со нормална бубрежна функција и без други фактори на ризик, неутропенија се јавува ретко. Неокард треба да се препише многу внимателно на пациенти со колагеноза, за време на терапија со имуносупресиви, алопуринол или прокаинамид или со комбинација на овие отежнувачки фактори, особено во однос на постоечката бубрежна дисфункција. Повремено, гореспоменатите пациенти може да развијат сериозни инфекции кои во некои случаи не реагираат на антибиотска терапија. Ако препишете капки на Неокард такви пациенти, се препорачува периодично да се следи бројот на леукоцити во крвта и пациентите треба да знаат дека е потребно да се известат за каква било манифестација на заразна болест (воспаление на грлото, треска).
 • Расен фактор. АКЕ инхибиторите имаат поголема веројатност да предизвикаат ангионевротичен едем кај пациенти со црна раса отколку кај другите раси. Како и другите ACE инхибитори, Neocard е помалку ефикасен во намалувањето на крвниот притисок кај црните пациенти отколку кај пациенти од други раси. Ова може да се должи на ниското ниво на ренин во крвта на пациентите со артериска хипертензија од афроамериканската популација.
 • кашлица. За време на терапијата со АКЕ-инхибитори е пријавена кашлица. Според карактеристиките, кашлицата е непродуктивна, трајна и престанува по престанокот на лекот. Кашлицата предизвикана од внесувањето на АКЕ инхибитори треба да се земе предвид при поставување на диференцијална дијагноза на кашлица.
 • Хирургија или анестезија. Лекот може да го блокира секундарното формирање на ангиотензин II како одговор на компензаторното ослободување на ренин кај пациенти подложени на операција или за време на анестезија со лекови кои предизвикуваат хипотензија. Лекот треба да се прекине еден ден пред операцијата. Во случај на артериска хипотензија, ако се верува дека е предизвикана од посочениот механизам, состојбата на пациентот може да се нормализира со зголемување на обемот на циркулирачка крв.
 • Хиперкалемија. Кај некои пациенти, додека земале АКЕ-инхибитори, вклучително и Неокард, имало зголемување на концентрацијата на калиум во серумот. Фактори на ризик за хиперкалемија вклучуваат бубрежна слабост, нарушена бубрежна функција, возраст (над 70 години), дијабетес мелитус, интеркурентни состојби како што се дехидрација, акутна срцева декомпензација, метаболна ацидоза и истовремена употреба на диуретици кои штедат калиум (како што се спиронолактон, еплеренон, триамтерен или амилорид), додатоци во исхраната кои содржат калиум или негови соли со калиум или други лекови кои предизвикуваат зголемување на концентрацијата на калиум во серумот (на пример, хепарин). Употребата на додатоци во исхраната кои содржат калиум, диуретици кои штедат калиум или замени за сол што содржат калиум, особено кај пациенти со оштетена бубрежна функција, може да доведе до значително зголемување на нивото на калиум во серумот. Хиперкалемија може да предизвика сериозни, понекогаш фатални аритмии. Ако истовремената употреба на лекот Neocard и која било од горенаведените супстанции се смета за соодветна, тие треба да се користат со претпазливост и со често следење на нивото на калиум во серумот.
 • Пациенти со дијабетес мелитус, земајќи орални хипогликемични лекови или примајќи инсулин, треба внимателно да го следат нивото на гликемија во текот на првиот месец од терапијата со ACE инхибитори.
 • Генерално, не се препорачува истовремена употреба на литиум и Neocard.
 • Истовремена употреба на средства Неокард со лекови што штедат калиум или додатоци на храна што содржат калиум не се препорачува.
 • Двојна блокада на системот на ренин-ангиотензин-алдостерон (RAAS). Постојат информации за појава на артериска хипотензија, несвестица, мозочен удар, хиперкалемија и нарушена бубрежна функција (вклучително и акутна бубрежна инсуфициенција), особено при земање лекови кои влијаат на RAAS. Комбинацијата на АКЕ инхибитор со блокатор на рецептори на ангиотензин II (АРБ) или алискирен, со оглед на двојната блокада на системот на ренин-ангиотензин-алдостерон, не се препорачува.
 • Пациенти со дијабетес мелитус или со бубрежна инсуфициенција (стапка на гломеруларна филтрација <60ml / min / 1,73 м2), истовремена употреба со алискирен е контраиндицирана.

неокард хипертензија 3 - Неокард за срцето - опис, упатства, прегледи, доза

Користење на капки Неокард за време на бременост или лактација

Бременост Употребата на АКЕ инхибитори е контраиндицирана за време на периодот. Овој лек не треба да го користат бремени жени или жени кои планираат да забременат. Ако бременоста е потврдена за време на третманот, употребата на лекот треба веднаш да се прекине и да се замени со друг лек одобрен за употреба кај бремени жени. Епидемиолошките податоци за ризикот од тератоген ефект како резултат на земање на АКЕ-инхибитори во текот на првиот триместар од бременоста не се конечни, па затоа не може да се исклучи мало зголемување на ризикот. Познато е дека земањето на АКЕ-инхибитори во текот на II и III триместар од бременоста доведува до феротоксичност и неонатална токсичност.

Ако жената зела АКЕ-инхибитор во текот на вториот триместар од бременоста, на детето му се препорачува да помине ултразвучен преглед на функцијата на бубрезите и коските на черепот. Новороденчињата чии мајки земале АКЕ инхибитори за време на бременоста треба внимателно да се следат за можноста за артериска хипотензија.

Лактација. Не се препорачува употреба на лекови Neocard за време на лактацијата, поради недостаток на податоци за неговата пенетрација во мајчиното млеко. За време на доењето, препорачливо е да се препише алтернативен третман со повеќе проучен безбедносен профил, особено за време на периодот на хранење на новороденче или предвремено дете.

Плодност Нема ефект врз репродуктивните перформанси или плодноста.

Способност да се влијае на брзината на реакции при возење или управување со други механизми. Капките Neocard не покажуваат директен ефект врз можноста за управување со возила или работа со други механизми. Но, некои пациенти може да доживеат индивидуални реакции поврзани со намалување на крвниот притисок, особено на почетокот на третманот или кога се користат истовремено со други антихипертензивни лекови. Како резултат, можноста за управување со возила или управување со други механизми може да се намали.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic