Хипертонично решение што е тоа, апликација, рецепт

Солена течност е официјален лек кој е достапен во вијали од 200 или 400 мл. Цената варира од 220 до 700 рубли, во зависност од волуменот на шишето и производителот.

РешениеОбласт на апликацијафункцииНачин на примена
1-2%Оториноларингологија (за инфективни и воспалителни болести на мукозните мембрани, повреди или хируршки интервенции во овие области)Олеснување на отокот на ткивата, се меша со растот на патогени и намалување на болката.Исплакнете ја устата и грлото или исплакнете ги носните пасажи на секои 4 часа во акутната фаза на болеста за 3-5 дена.
2-5%Итна медицина (во случај на оштетување на телото со лапис - сребро нитрат)Да се ​​неутрализира лапис со влегување во хемиска реакција со него и формирање на сребрен хлорид, кој е безопасен за организмот и се излачува преку цревата.Исплакнете го стомакот во првите минути по инфекцијата. Се користи до 500 ml раствор, во зависност од количината на лапис.
5-10%Гнојна хирургија (за заразени рани со гноен исцедок)За да имате изразен антимикробен ефект, намалете го отокот и воспалението во гнојниот фокус, ублажете ја болката.Завојувајте ги раните 2-3 пати на ден, користејќи крпа натопена во раствор.
Постоперативен период (со продолжено отсуство на столица)Придонесете за елиминација на течноста со омекнување на изметот и стимулирање на движењето на дебелото црево.Направете микроклистери 1-2 пати наутро, користејќи до 200 ml раствор.
10%Итна медицинска помош (за внатрешно и надворешно крварење, акутна бубрежна инсуфициенција со нагло намалување или целосно отсуство на мокрење)Стимулирајте го излезот на течност во садовите од меѓуклеточниот простор за да го зголемите волуменот на крвната плазма. Вратете го недостатокот на јони на натриум и хлорид.Инјектирајте до 10-20 ml од растворот полека интравенски.

Сега има многу стотици добри рецепти и тешко е да изненадите некого со нови. Но, овој рецепт е толку едноставен и ефикасен што сакате да го споделите на прво место. Го прочитав во весникот пред многу години. Една медицинска сестра напиша:

 1. Земете 1 литар зовриена, снег или дожд или дестилирана топла вода.
 2. Ставете 1 гр кујнска сол во 90 литри вода (т.е. 3 лажици без горен дел). Добро промешајте. Резултатот беше 9 процентен солен раствор.
 3. Земете 8 слоја памучна газа, истурете дел од растворот и држете во него 1 минута 8 слоја газа. Стиснете малку за да не тече.
 4. Ставете 8 слоја газа на болно место. Одозгора ставете парче чиста волна од јагнешко месо. Направете го тоа пред спиење.
 5. Залепете сè со памучна ткаенина или завој без да користите полиетиленски влошки. Чувајте до утрото. Во утринските часови, отстранете сè. И следната вечер, повторете сè.

Користејќи го овој рецепт, неколкумина мои пријатели и роднини се спасија - од внатрешно крварење - од силни модринки на белите дробови - од воспалителни процеси во торбата на колен зглоб - од труење на крвта, - од смрт од крварење во ногата со длабока рана со нож, –– од настинки мускули на вратот.

И сакам медицинската сестра, која го испрати овој рецепт до весникот, и професорот кој на овој начин ги третираше војниците на фронтот, да живеат долго, долго. Низок лак пред нив.

И сакам овој многу-многу луѓе на кои им е тешко потребен овој тежок момент да го искористат овој рецепт, кога пензионерите не можат да си дозволат скапи медицински услуги. Сигурен сум дека рецептот ќе им помогне. И после тоа тие исто така ќе се молат за здравјето на оваа медицинска сестра и професор.

Како да се подготви 10% солен раствор

 1. Солта во воден раствор не повеќе од 10 проценти е активен сорбент. Таа ги вади сите нечистотии од заболениот орган. Но, терапевтскиот ефект ќе биде само ако облогата може да дише, односно хигроскопна, што се одредува според квалитетот на материјалот што се користи за облекување.
 2. Преливот на сол дејствува локално - само на заболен орган или на дел од телото. Бидејќи течноста се апсорбира од поткожниот слој, ткивната течност се крева од подлабоките слоеви, влечејќи се по сите патогени принципи: микроби, вируси и органски супстанции.

Така, за време на работата на облекувањето во ткивата на заболениот организам, течноста се обновува, чисти од патогениот фактор и, како по правило, го елиминира патолошкиот процес.

 • Завојот со хипертоничен раствор на натриум хлорид дејствува постепено. Терапевтскиот резултат се постигнува во рок од 7-10 дена, а понекогаш и повеќе.
 • Употребата на раствор на натриум хлорид бара одредена претпазливост. Кажете, не би препорачал да нанесете завој со концентрационен раствор поголем од 10 проценти. Во некои случаи, дури и 8 процентно решение е подобро. (Решението ќе ви помогне да подготвите кој било фармацевт).
 • За некои ќе се појави прашање: каде гледаат лекарите ако облекувањето со хипертоничен раствор е толку ефикасно, зошто овој метод на третман не е широко користен? Сè е многу едноставно - лекарите се во заробеништво на третман со лекови. Фармацевтските компании нудат сè повеќе нови и поскапи лекови. За жал, медицината е исто така бизнис.

  На пример, со течење на носот и главоболки, ставам кружен завој на челото и вратот ноќе. По час и половина, поминува течење на носот, а до утрото главоболката исчезнува. За какви било настинки, ставам преливи на првиот знак. И ако сè уште го пропуштив времето и инфекцијата успеа да навлезе во фаринксот и бронхиите, тогаш направам комплетен завој на главата и вратот (3-4 слоја мека тенка ткаенина) и на задната страна (2 слоја влажна и 2 слоја сува крпа), обично цела ноќ. Лекот се постигнува по 4-5 постапки. Сепак, јас продолжувам да работам.

  Роднина ми дојде пред неколку години. Нејзината ќерка страдала од акутни напади на холециститис. Во текот на една недела ставив памучна крпа на нејзиниот заболен црн дроб. Го стави во 4 слоја, го навлажни во солен раствор и го остави преку ноќ.

  Завој на црниот дроб се нанесува во границите: од основата на левата дојка до средината на попречната линија на стомакот и во ширина - од градната коска и белата линија на абдоменот пред 'рбетот во задниот дел . Цврсто завој со еден широк завој, поцврсто - на стомакот. По 10 часа, преливот се отстранува и се става грејач на топла вода на истата област половина час.

  Не сакам да давам адреси, имиња, презимиња. Ако сакате - верувале или не - но 4-слојна солена крпа направена од памучна крпа, нанесена на двете гради 8-9 часа ноќе, и помогна на жената да се ослободи од рак на дојка за две недели Мојот пријател, со помош на брисеви со сол, се нанесуваше директно на грлото на матката 15 часа, се занимаваше со рак на грлото на матката. По 2 недели од третманот, туморот се разреди 2-3 пати, станува помек, неговиот раст запре. Значи, таа остана досега.

  1мамам 1 - Хипертоничен раствор што е тоа, апликација, рецепт

  Солен раствор може да се користи само во облекување, но во никој случај во компресија. Концентрацијата на сол во растворот не треба да надминува 10%, но исто така да не падне под 8%.

  Облекувањето со раствор од поголема концентрација може да доведе до уништување на капиларите во ткивата во областа на примена.

  Изборот на материјал за облекување е многу важен. Мора да биде хигроскопски. Тоа е, ние лесно се влажниме без остатоци од маснотии, масти, алкохол, јод. Тие се исто така неприфатливи на кожата на која се нанесува завојот.

  Најдобро е да користите ленена и памучна крпа (крпа), постојано користена и повеќе од еднаш измиена. На крајот на краиштата, можете да користите газа. Вториот е преклопен во 8 слоја. Било кој друг од наведените материјали - во 4 слоја.

  При нанесување на завој, решението треба да биде доволно жешко. Преливот треба да се исцеди средно за да не биде многу сув и не многу влажен. Не ставајте ништо на завојот.

  Да го завој со завој или да се закачи со фластер - тоа е сè.

  Со разни белодробни процеси (исклучени од крварење од белите дробови), завој најдобро се нанесува на грбот, но мора да ја знаете локализацијата на процесот. Завојте ги градите доволно цврсто, но не стискајте го здивот.

  Завој колку што е можно затегнат стомакот, бидејќи во текот на ноќта кога се ослободува, завојот станува слободен и престанува да дејствува. Наутро, по отстранувањето на завојот, материјалот треба добро да се исплакне во топла вода.

  За да го направам завојот подобар на мојот грб, ставам валјак на 'рбетот помеѓу лопатките помеѓу плешките и го завоив со завојот.

  Тоа, всушност, е сè што би сакал да го споделам. Ако имате проблеми и не сте биле во можност да ги решите во медицински установи, обидете се со солени преливи. Овој метод воопшто не е сензација. Тој едноставно беше добро заборавен.

  Практика на употреба на преливи за сол

  Многу е едноставно сами да го подготвите решението. За да го направите ова, ќе ви требаат две состојки - дестилирана или зовриена вода, ладена на 35-37 степени и обична кујнска сол. Неговата концентрација на 200 ml вода се одредува во зависност од процентот на растворот што треба да го добиете:

  • 1% - 2 g или 1/4 лажиче;
  • 2% - 4 g или 1/2 лажиче;
  • 5% - 10 g или 1 лажиче;
  • 10% - 20 g или 2 лажички.

  Ги подготвивме потребните состојки, останува да извршиме неколку активности:

  1. Промешајте сол во вода.
  2. Ставете го растворот на мал оган и загрејте го да зоврие, така што солта е целосно растворена, а домашниот препарат се подложува на дезинфекција.
  3. Намалете го растворот малку и истурете во чисто шише. По ладењето на собна температура, тој ќе биде подготвен за употреба.

  Завршениот раствор не бара посебни услови за складирање, бидејќи репродукцијата на бактериите е невозможна поради неговата антимикробна активност. Во исто време, не може да се чува долго време, бидејќи сол се кристализира. Во врска со ова, се препорачува да се подготви решение во мали количини и да се примени во блиска иднина.

  Народни методи на примена

  Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

  Detonic за нормализација на притисокот

  Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

  Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

  Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

  Headbands

  За нивна примена се користат само материјали за дишење. Факт е дека „дишењето“ ткиво е потребно за непречен процес на апсорпција на сол. На пример, можете да користите памучна ткаенина преклопена во 3-4 слоја, или газа преклопена во 8 слоја.

  Местото за нанесување на преливот прво мора да се измие со сапун и да се избрише суво. Тоа зависи од тоа која болест треба да се излечи:

  • за главоболки кои произлегуваат од воспалителен процес, нанесувајте во областа на концентрација на болка;
  • ако тироидната жлезда е нарушена, нанесете го на вратот;
  • со инфективна лезија на бронхиите или воспалено грло, нанесете се на пределот на градите и грлото;
  • ако има проблеми во функционирањето на белите дробови, нанесете го на задниот дел;
  • со интоксикација и болести на гастроинтестиналниот тракт (хроничен апендицитис, колитис, ентеритис) се применуваат во стомакот;
  • ако има неоплазми на кожата, нанесете во погодената област;
  • во случај на анемија, ставете го во пределот на градниот кош, вклучително и во областа на црниот дроб и слезината (ставете преливи најмалку 14 дена).

  Лосиони

  Ако има синузитис или ринитис, треба да ги навлажнете салфетките во растворот, а потоа да ги нанесувате на образите, челото и носот 10-15 минути. Ова може да предизвика чувство на печење, па дури и малку болка, но не грижете се, бидејќи ова е нормална реакција што ќе помине со редовна употреба на лосиони.

  Покрај тоа, треба да се користат лосиони во случај на каснување од инсект. За ова, салфетката треба да се навлажни во 2% раствор, а потоа да се нанесе на погодената област. Потопете 5 до 10 минути и извадете го, а потоа исплакнете ја кожата и избришете ја на суво. Лосион ќе помогне во олеснување на воспалението и ќе спречи развој на инфекција.

  Неопходно е да се исплакне со 1-2% раствор, и топло. Тие се ефикасни во случај на:

  • настинки
  • воспалено грло;
  • ринитис;
  • инфективни инфекции на бронхиите.

  Перење се препорачува за синузитис или ринитис. Кога ги држите, течноста мора да се повлече во носот, а потоа да го разнесете носот.

  Enemas

  По операцијата, породувањето или со едем, клизма ќе помогне во нормализирање на состојбата. За постапката, се користи чаша Есмарх или гумена круша, во која се собира 5% раствор на сол. Клизмата се става на вообичаен начин.

  Контраиндикации и ограничувања

  Решението е медицински производ кој има мал број на контраиндикации и ограничувања, кои се претставени во форма на такви индикации како што се:

  • индивидуална нетолеранција, што се манифестира со алергиска реакција од било кој тип;
  • недостаток на мокрење (се користи само ако лабораториските тестови покажаа намалување на нивото на јони на хлор и натриум во крвната плазма, како и намалување на концентрацијата на калиум);
  • голема загуба на крв (се користи во исклучителни случаи поради недостаток на лекови неопходни за целосно враќање на циркулацијата во плазмата, бидејќи се потребни големи количини на раствор за поддршка на срцевата функција и циркулацијата на крвта, што предизвикува нарушувања на електролитите и ја влошува состојбата на пациентот).

  Во секој случај, лекот не се администрира субкутано и интрамускулно, бидејќи инјекцијата предизвикува некроза на ткивото на местото на инјектирање. Влегувањето внатре се изведува интравенски или преку стомакот, но тоа може да предизвика вишок на јонски индикатори во крвта, што ќе се манифестира во форма на жед, нарушена свест и конвулзии.

  Значи, хипертоничен раствор е сорбент кој апсорбира течни и патогени организми, затоа се користи во третман или спречување на гноен-воспалителни процеси. Има прифатлива цена и во некои случаи успешно ги заменува скапите лекови. Покрај тоа, може да се подготви дома и да се користи за преливи, лосиони, плакнења, плакнења, па дури и микроклистери.

  Svetlana Borszavich

  Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
  Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
  Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
  Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

  Detonic