Прва помош и третман на хипертензивна криза

Од разговор со кандидат, душо. Науки Guseynovoi ZG (Билтен за здрав начин на живот 2008 година, бр. 12, стр. 12-13)

Хипертензивна криза е нагло ненадејно зголемување на крвниот притисок, кое е придружено со вазоспазам или зголемување на обемот на крв што циркулира во циркулаторниот систем.

На кои индикатори на тонометарот можеме да зборуваме за хипертензивна криза? Различни луѓе имаат различни индикатори. Ако некое лице има индикатори на животен притисок од 90/60, тогаш може да се појави криза кај него со стапки од 120/90, а кај пациент со хипертензија од 3 степен, криза може да започне со стапки од 250/180.

2. Трауматска повреда на мозокот

3. Патологија на бубрезите

4. Ендокрини и други болести

Симптоми на хипертензивна криза

1. Нагло зголемување на крвниот притисок за 20-50 единици

2. Тешка главоболка

6. Покров пред очите или светлечки муви

8. Компресивна болка во срцето

9. Паника, страв од смрт

Некои од горенаведените симптоми на хипертензивна криза можеби не се присутни.

Итна помош за хипертензивна криза

Кризата може да трае 2-3 часа, понекогаш и подолго. Колку подолго трае, толку полоши се последиците - садовите се во состојба на спазам, нарушена е исхраната на ткивата на мозокот, срцето, очите и бубрезите. Затоа, неопходно е да се обезбеди итна помош на пациентот

Што да направите ако вие или некој близок имате хипертензивна криза - прва помош.

1. Останете смирени, не гужвајте.

2. Пациентот треба да заземе лежечка позиција, кревајќи ја главата - ова ќе создаде одлив на крв од главата. Лежењето не е препорачливо.

3. Одврзете ја тесната облека.

неименувано досие 59 - Прва помош и третман на хипертензивна криза

4. Топла бања за нозе ако нема проширени вени.

5. Студ на вратот и вратот

6. Елиминирајте ги сите извори на бучава, исклучете го ТВ

7. Водата не може да се пие - може да предизвика повраќање, а замолчен рефлекс го зголемува притисокот.

8. Земете лек што го намалува крвниот притисок - Коринфар, капотен, каптоприл. Остриот притисок не може да се намали. Процесот треба да се протега 3-4 часа. Остро намалување на притисокот може да предизвика вазоспазам, метаболички нарушувања во мозокот.

Со артериски притисок помал од 180, прво земете 1/4 од таблетите, измерете го притисокот по 30-40 минути. Ако е намалено, земете друга 1/4 таблета. Итн

9. Што да се прави со хипертензивна криза, ако нема лекови кои го намалуваат крвниот притисок при рака. Може да пиете 2 таблети ношпа и нешто седативно - валеријана, корвалол, валокардин.

10. Земете лекови за смирување, бидејќи хипертензивна криза е адреналин што е придружен со страв од смрт, едно лице е во паничен страв, од кој притисокот продолжува да се зголемува и таблетите може да не работат.

11. Што да направите ако крварењето од носот се отвори за време на хипертензивна криза? Не треба да се плашите, добро е напротив - кога тече крв, интракранијалниот притисок се намалува, инаку садовите на мозокот може да пукнат. Не можете да ја фрлите главата наназад, во спротивно ќе има проток на крв, но не можете да го спуштите ниско, да ставите студ на носот.

Кои лекови треба да се земаат со хипертензивна криза.

Се случува некое лице да пие лек, но тоа не му помогнало. Што да се прави? Може ли да земам друг лек или не можам да земам два лека истовремено? Нема ништо лошо во земањето два лека, но треба да знаете кој е помоќен. Коринфар дејствува брзо - по 15 минути, притисокот се намалува. Капата започнува да работи подоцна, но притисокот се намалува побавно, што е потребно за време на криза. Затоа, пиењето по карипенот Коринфар нема смисла.

Покрај тоа, мора да се запомни дека истите лекови се ослободуваат со краток или продолжен ефект, на пример, постои лек Коринфар ретард, кој започнува да дејствува само по 4-5 часа. За итен третман за хипертензивна криза, овој лек секако не е соодветен.

Што да направите по хипертензивна криза.

Штом крвниот притисок се врати во нормала, треба да пиете 20-30 гр тинктура од мајчино млеко, глог или божур или нивна мешавина. 3-4 дена по хипертензивна криза, земете ги овие тинктури 3 пати на ден. Ноќе, може да земете 1/4 таблети лесни апчиња за спиење (мезепам, феназепам)

Ако пациентот пие некаков вид апчиња за хронично заболување. За 1-2 дена по хипертензивна криза, подобро е да ги напуштите 1-2 дена. Ова не се однесува на антибиотици и употреба на антихипертензивни лекови со хипертензија.

Бучава во главата, вртоглавица, оштетување на видот по хипертензивна криза траат неколку дена. Овие денови треба да се одморите и да не дозволите физичко и емоционално преоптоварување, да не бидете на сонце, да не виткате, да не работите на компјутер и да не читате фино печатење.

Храна по хипертензивна криза: ограничете го внесувањето сол, кисели краставички и маринади, зачинети зачини. Консултирајте се со лекар - можеби е потребно да се замени обичната кујнска сол со сол со ниска содржина на натриум. Добро е да се вклучат мед, ореви, зеленчук, овошје, сок од брусница, вибурнум, аронија, супа од шипинка во исхраната.

Неколку народни рецепти за нормализирање на притисокот

1. Супа од шипинка: половина чаша исушени шипинки на 1 литар врела вода - чувајте 15 минути во парна бања. Или варете дива роза во термос. Пијте наместо чај.

2. Сокови: измешајте 1 чаша сок од цвекло, морков, рен, мед и сок од еден лимон. Земете 1 лажица масло. л 3 пати на ден пред јадење за 1 час.

3. Инфузија на семе од копра: 1 лажиче. семе истурете 0,5 чаша топла вода. Инсистирајте 30 минути, пијте пред јадење 3 пати на ден. Семето од копра може да се замени со цвеќе од детелина.

Колку често може да се појави хипертензивна криза кај пациент.

неименувано досие 7 - Прва помош и третман на хипертензивна криза

Тоа зависи од причините што го предизвикале. Ако причината е тешка необична работа, стрес, злоупотреба на алкохол, тогаш ова е еднократна криза. Но, тука мора сериозно да се испитаме. Направете ЕКГ, ултразвук на срцето - важно е да се исклучи хипертензијата. Честопати луѓето не чувствуваат висок крвен притисок и не знаат дека имаат хипертензија, затоа не спроведуваат третман, а компликациите од хипертензија полека се развиваат сè додека не добијат мозочен удар или срцев удар.

Ако причината за кризата е хипертензија и кризите се повторуваат по 2-3 дена, тогаш постои егзацербација на хипертензија и потребен е сериозен третман, или поточно, корекција на третманот од страна на терапевт, невролог, оптометрист.

Како да се справите со хипертензивна криза - кога да повикате брза помош Од разговор со кандидат мед. Науки Поскребишева А.С. (Билтен за здрав начин на живот 2013, бр. 5, стр. 16-17)

Ако го измерите притисокот и откриете дека тој е многу различен од обичните индикатори, треба да се смирите и да го измерите уште 1-2 пати. Ако резултатите од мерењето се разочарувачки, треба да ја процените ситуацијата - дали можете сами да се справите со кризата или треба да повикате брза помош.

Ако зголемениот притисок трае повеќе од еден час и не се намали, додека одеднаш се нарушува говорот, се појавува вкочанетост на рацете или нозете, болка, задушување, тогаш ова може да биде состојба пред мозочен удар, тогаш е неопходна итна хоспитализација. Ако нема такви знаци, тогаш и самите можете да се обидете да си помогнете при хипертензивна криза.

kriz giper pomo 2 - Прва помош и третман на хипертензивна криза

Потребно е јасно да се разбере правилото - притисокот не може да се намали нагло, во спротивно може да се развие мозочен удар. За да се намали притисокот за време на хипертензивна криза, ќе бидат потребни комплетно различни лекови од оние што ги користи хипертоник дневно. Имено, таблетите не се пролонгирани, туку се со кратко дејство, кои можат да се апсорбираат под јазикот.

Со оваа ресорпција, лекот веднаш влегува во крвотокот, односно делува како инјекција. Најбезбедни за овие цели се капотен и празозин. Секој хипертоник треба да ги има во медицинскиот кабинет во случај на криза. Честопати, лекарите за брза помош користат дибазол во инјекции, магнезијата е само губење време, нивниот ефект е многу послаб од ефектот на горенаведените лекови.

Значи, пациентот пие пилула под јазикот. По 30 минути, се мери притисокот. Ако падне, не треба да правите ништо друго, само измерете го притисокот и следете го трендот. Главниот критериум е дека за 3-4 часа треба да се намали за 25 проценти од оригиналот. Ако по 4 часа не се случи такво намалување, тогаш растворете друга пилула.

Можете да користите народен лек - намачкајте салфетка во јаболков оцет и закачете ја на табаните. 10 минути.

По хипертензивна криза, дневната доза на лекови обично се зголемува, по можност по консултација со вашиот лекар. И можете да додадете традиционална медицина во конвенционалните лекови: инфузија од билки што го намалуваат крвниот притисок, мешавина од сок од цвекло. моркови и лимон, сок од лук со мед.

Сите алтернативни методи на лекување може да имаат контраиндикации. Пред да користите рецепти, консултирајте се со вашиот лекар!

Главната причина што придонесува за појава на хипертензивна криза (во натамошниот текст: ХА) се крие во ненадеен скок на крвниот притисок. Ова, пак, предизвикува повреда на природниот проток на крв, што негативно влијае на работата и функционирањето на внатрешните органи. За возврат, ова предизвикува развој на последици како што се: нарушувања на срцевиот ритам, васкуларна опструкција, цереброваскуларна несреќа, оштетување на срцевиот мускул или ткивото на белите дробови.

Причината за зголемување на крвниот притисок може да биде дури и пушена цигара.

егзогениендогени
· Силен емоционален стрес;

· Зголемена физичка активност;

· Прекумерна употреба на сол при готвење;

· Прекумерна потрошувачка на алкохол;

· Остро одбивање на антихипертензивни лекови;

· ГМ-исхемија во акутната фаза, со забрзано намалување на притисокот;

· Реанимација после или за време на операцијата.

· Може да се појави кај жени во позадина на општо нарушување на ендокриниот систем во менопаузата;

· Егзацербации на коронарна срцева болест (срцева астма, акутна коронарна инсуфициенција), како и исхемија на ГМ;

Прекршувања на механизмите на уродинамика, како последица на аденом на простата;

· Ненадејно оштетување на бубрежната хемодинамика (заедно со хиперпродукција на ренин и секундарен алдостеронизам);

Манифестација на апнеја за време на спиењето;

· Криза со српести клетки;

Медицинска нега

Пациентот со такви непријатни симптоми итно има потреба од итна хоспитализација. Во болницата, медицинска сестра или друг персонал ќе добие прва помош за хипертензивна криза, што ќе помогне да се стабилизира општата благосостојба за кратко време. Подолу се претставени итни пред-медицински активности на специјалисти:

 1. За да се запре нападот, медицинската сестра инјектира дибазол и диуретици по препорака на лекарот што посетува.
 2. За брзо отстранување на нападот на тахикардија, подобро е да се користат такви бета-блокатори како Индерал, Обзидан, Рауседил интравенски или интрамускулно.
 3. Кога се дијагностицира релапс на тип II, медицинската сестра воведува препораки на хемитон, клонидин и катапресан.

За да го организирате вистинскиот процес на нега кога ќе се појави хипертензивна криза, потребни ви се вештини и одредено знаење. Во случај на хипертензивна криза, медицинската сестра мора да ги знае сите карактеристики на болеста со цел правилно да обезбеди прва помош и да ја подобри состојбата на жртвата.

Секоја грешка на медицинска сестра може да доведе до компликации во текот на болеста и сериозни неповратни последици. Затоа, важно е давателот на здравствена заштита да работи со пациенти кои страдаат од хипертензија.

gipertenzivnyj kriz - Прва помош и третман на хипертензивна криза

Тактиката на медицинска сестра во случај на хипертензивна криза - запирање на нападот, елиминирање на симптомите и преземање превентивни мерки за спречување на втор напад.

алгоритам dejstvij medsestry 3 e1525293940232 - Прва помош и третман на хипертензивна криза

За да се запре хипертензивната криза, лековите се избираат врз основа на индивидуалните карактеристики на телото на пациентот

Десна помош за хипертензивна криза

 1. Да се ​​изгаснат светли извори на светлина, да се обезбеди мир на пациентот и пристап до свеж воздух.
 2. Поправете го нивото на притисок, доколку е потребно, земете го лекот пропишан од лекарот што посетува. Лековите за прва помош вклучуваат: каптоприл 25 mg таблета (1 компјутер. Под јазикот). Стапува на сила за 15 минути. Може да земете и клонидин 0,075 мг. (исто така под јазикот), кордафлекс 10 мг или фуросемид 40 мг. Дејството на лековите ќе започне за 20-30 минути.
 3. Континуирано мерете го крвниот притисок на секои 15-30 минути.
 4. Пред пристигнувањето на брзата помош, можете да седите на удобен стол, како и да направите процедури за одвлекување внимание (сенф слива на теле или окципитален регион, топла нога за нозе, ладни облоги за главата).

По хипертензивна криза, на пациентот му треба мир и јасни препораки од лекарот.

Кои се одговорностите?

Кога се грижите за пациент, медицинската интервенција ги вклучува следниве мерки:

 • Спроведување на сите потребни процедури пропишани од лекарот што посетува;
 • Прва помош за олеснување на хипертензивна криза;
 • Решавање на прашања поврзани со организацијата на условите погодни за подобрување на состојбата на пациентот
 • Обука на пациентот и членовите на неговото семејство во правилата за прва помош за време на напад, како и информирање за карактеристиките на болеста;
 • Изработка на правилно мени за исхрана за хипертензија;
 • Постојано следење на состојбата на пациентот. Ако се сомневате во хипертензивна криза, медицинската сестра треба да ги преземе сите мерки за да спречи напад.

Забелешка. Медицинска сестра со хипертензивна криза, исто така, вклучува и дневно разгледување информации за работата со пациентот. Овој настан ќе помогне да се следи состојбата на пациентот и да се прилагодат методите на лекување.

третман

 • arterialnaja gipertenzija narodnye sredstva 1 - Прва помош и третман на хипертензивна кризаХипертензија - причини, симптоми, фази и дијагноза
 • arterialnaja gipertenzija narodnye sredstva 1 1 - Прва помош и третман на хипертензивна кризаХипертензија од 1, 2, 3 и 4 степени - симптоми, компликации, ризици од развој
 • gipertonija 3 stepeni ризик 4 1 - Прва помош и третман на хипертензивна кризаТретман на хипертензија со народни лекови
 • arterialnaja gipertenzija narodnye sredstva 3 1 - Прва помош и третман на хипертензивна кризаДиета за хипертензија: што можам да јадам, а што не?
 • arterialnaja gipertenzija narodnye sredstva 4 1 - Прва помош и третман на хипертензивна кризаДиета ДАШ: Ефективна диета под висок притисок
 • arterialnaja gipertenzija narodnye sredstva 5 1 - Прва помош и третман на хипертензивна кризаМагнезиумот е најважниот минерал за хипертензија!
 • arterialnaja gipertenzija narodnye sredstva 6 1 - Прва помош и третман на хипертензивна кризаСупер овошје за хипертензија
 • arterialnaja gipertenzija narodnye sredstva 7 1 - Прва помош и третман на хипертензивна кризаЕфикасен третман за хипертензија без лекови!

Хипертензивна криза - ненадејно зголемување на крвниот притисок, како резултат на што се влошува состојбата на една личност. Да се ​​предвиди неговиот изглед е многу тешко. За секој поединечен пациент, хипертензивната криза се карактеризира со одредено ниво на крвен притисок, што се разликува од редовното. Дури и ако измерениот притисок се смета за нормален за повеќето, за некои може да биде покачен.

Хипертензивната криза е опасна затоа што предизвикува сериозни компликации, што може да доведе до оштетување на видот. Затоа, со појава на симптоми на криза, важно е да се земе млеко, влијаејќи на виталните органи: црниот дроб, бубрезите и срцето. Покрај тоа, обезбедете помош ефикасно и ефикасно. Тоа е да се елиминираат симптомите и да се спречи појавата на компликации.

Лекарот го избира лекот, земајќи ја предвид возраста на пациентот и карактеристиките на неговото тело. Кога помагате при хипертензивна криза, важно е точно да се пресмета стапката на намалување на крвниот притисок и неговото ниво, што треба да се постигне како резултат.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Фактори на ризик

промена на временските услови: студ, затоплување, ветрови

Голем внес на сол

За оние кои долго време земале антихипертензивни лекови, хипертензивна криза може да биде предизвикана од прекинување на нивната употреба.

Сепак, најчеста причина сè уште останува нервната напнатост. Меѓу главните манифестации на хипертензивна криза е чувството на страв и вознемиреност кај пациентот, што мора да се елиминира на прво место, така што притисокот да се врати во нормала.

алгоритам dejstvij medsestry 2 e1525293763787 - Прва помош и третман на хипертензивна криза

Во првиот случај, се одвива полесно и побрзо. Нападот може да трае само неколку часа. Во тоа време, пациентот доживува возбуда, страда од главоболка. вртоглавица доживува непријатност во срцето. Можеби појава на пулсација и треперење низ целото тело. Од надворешните знаци, највпечатливо е црвенилото на кожата на лицето и вратот.

Биохемиска анализа на крвта за време на хипертензивна криза од првиот тип открива зголемен број на бели крвни клетки, а во урината - протеин. Притисокот се зголемува, пулсот забрзува. Овој вид хипертензивна криза често се нарекува некомплицирано. Ова значи дека за време на егзацербација на болеста, целните органи не страдаат.

Хипертензивна криза од втор тип трае неколку дена. Симптомите во овој случај се исти, но тие се поизразени. Пациентот доживува вртоглавица, болка во срцето и гадење може да се развие во повраќање. оштетување на видот. Меѓу главните компликации, ова е срцев удар. мозочен удар белодробен едем. Тест на крвта покажува зголемување на стапката на седиментација на еритроцитите и зголемен број на бели крвни клетки.

Комплицирана хипертензивна криза обично се повторува во форма на периодични напади. Пациентите кои страдаат од хронична артериска хипертензија се изложени на ризик. За да се избегнат кризи, треба да се следи текот на болеста. Меѓу пациентите со хипертензија, забележана е висока смртност како резултат на хипертензивни кризи.

Епидемиологија

Во повеќето случаи, повикот на тимот за итна медицинска помош е предизвикан токму од хипертензивна криза. Пациентите добиваат различна нега во зависност од регионот, а степенот на компликации варира. Најповолната состојба се разви во Западна Европа. Таму, бројот на случаи на напади на хипертензивна криза се намали поради високото ниво на медицински услуги. Исто така е поврзано со висококвалитетна дијагностика, што овозможува навремено откривање на присуството на болеста и спречување на нејзино влошување.

неименувано досие 60 - Прва помош и третман на хипертензивна криза

Русија значително заостанува во овој индикатор. Само една четвртина од пациентите добиваат навремено лекување, па затоа случаите на хипертензивна криза се многу почести. Почеста е кај жените.

Мажите страдаат од хипертензивна криза поретко. Фреквенцијата на егзацербации на болеста во голема мера се должи на несовршениот систем на медицински установи во Русија и недостатокот на координирана работа на екипите на брза помош, клиники и болнички оддели.

Времетраењето на хипертензивната криза варира во зависност од брзината на симптомите. Во суштина, тоа е 60-120 минути и е директно поврзано со состојбата на компензаторните сили на телото. За време на ГК, виталните органи не добиваат соодветна исхрана и колку почесто се појавува напад и се развива подолго, толку е поголем процентот на веројатност за опасни по живот компликации

Прва помош за хипертензивна криза:

 1. Главното правило при појава на ХА е да не се изгуби нервот.
 2. Пациентот треба да биде во хоризонтална положба, се поставува перница под сечилата на главата и рамото.
 3. Ако облеката има копчиња или патенти, таа мора да биде одврзана и да дава максимален пристап до свеж воздух.
 4. Пациент без проширени вени може да се олесни со топли лосиони или грејно рампа на мускулите на телето.
 5. Нанесете ладна крпа на задниот дел од главата.
 6. Елиминирајте го секој можен шум.

Стравот од смрт придонесува за времетраењето на нападот, така што пациентот треба да земе било каков лек со смирувачки ефект.

Честопати, ХА е придружена со интензивно крварење од носот. Многу лекари сметаат дека ова е позитивен аспект, бидејќи одливот на крв помага да се намали крвниот притисок, што позитивно влијае на стапката на нејзино нормализирање.

Што да правам со крварење од носот? Нема потреба да ја фрлате главата назад, бидејќи во овој случај постои ризик од аспирација, само ставете ладна компресија на носот и спуштете ја брадата.

Како да се отстранат првите симптоми? За третман на хепатитис Ц, важно е да се земат фармаколошки агенси со брзо дејство кои навремено го намалуваат крвниот притисок, на пример, Каптоприл, Нитроглицерин, Андипала.

Ненадејни скокови Крвниот притисок може да предизвика голем број негативни последици. Ако горната граница на притисок е во рамките на 180, терапијата за ХА се спроведува последователно. За почеток, таблетата е поделена на еднакви делови, од кои едниот се пие веднаш. По 30 минути се мери притисокот и се зема друг дел од таблетата.

Лук

Во секое време, лукот бил познат по своите лековити својства. За подготовка на профилактички агенси за еден месец. потребно е да се впијат тенки парчиња лук во алкохол. Како резултат на смесата се чува во фрижидер. Тинктурата се зема 10 капки 3 пати на ден. За да се намалат агресивните ефекти на есенцијалните масла врз внатрешните органи, капките се запленуваат со парче рафиниран шеќер.

Ако ГК бил изненаден, и нема при рака фармаколошки средства насочени кон намалување на крвниот притисок, може да му дадете на лицето пијалок од тинктура од корен од валеријана или мајчино млеко како брза помош. Ако нема тинктура, земете две таблети Valerian officinalis.

Калина

За да го подготвите лекот, мора да земете:

 • Чаша топла, зовриена вода;
 • Десет грама сушен вибурнум.

Бери се истура со вода, се остава да кисна 20 минути. Тогаш производот се лади, филтрира и може да се конзумира. По филтрирањето, количината на течност ќе се намали, па зовриена вода се додава во чашата. Пијте 1/3 чаша 3 пати на ден. Можете да јадете без оглед на внесот на храна. Се препорачува чорбата да се чува во фрижидер.

Лимон

За да го подготвите лекот, мора да купите:

 • голема глава лук;
 • еден лимон.

Состојките се ставаат во чаша врела вода. Претходно, лимонот и лукот се пренесуваат преку преса за лук или ситно сецкани или исецкани со мешалка. Како резултат на масата се внесува во топлина до 3 дена. Од време на време се меша, а потоа се филтрира. Тинктурата се зема во лажица 3 пати на ден 30 минути пред оброкот.

Глог

Лековите базирани на ова растение помагаат и за намалување на крвниот притисок. Дома, тинктурата се подготвува од цвеќе. Една лажица од нив се става со 0,5 литри топла вода. Супата се става во инфузија 30 минути, се филтрира и се консумира двапати на ден. Треба да пиете 150 ml одеднаш. Оваа алатка ги зајакнува wallsидовите на капиларите, значително го намалува крвниот притисок и тахикардија.

Motherwort

Две лажици сува трева се истураат со 250 мл врела вода и се внесуваат половина час. По филтрирањето, супата е подготвена за употреба. За да се намали крвниот притисок и да се спречи хипертензивна криза, 1 лажица се зема 5 пати на ден.

По пренесената ХА, пациентот треба да се придржува до одмор во кревет неколку дена. За да не се одолговлекува процесот на опоравување, важно е да ја контролирате вашата исхрана, исклучувајќи ја солта од исхраната. Бидејќи ХА често се одвива паралелно со психо-емоционален стрес, со цел да се нормализира функционирањето на централниот нервен систем, хипертензивните пациенти треба да ја диверзифицираат својата исхрана со растителна храна.

Билни пијалоци од камилица, нане и мајчина кора ќе помогнат да се справите со стресот и да го забрзате закрепнувањето по кризата. Ако е можно, се препорачува да поминувате повеќе време на отворено. Одлично решение е да купите билет за санаториум или специјална медицинска пансион.

Работа со семејството на пациентот

неименувано досие 62 - Прва помош и третман на хипертензивна криза

Важна улога во третманот на болеста имаат членовите на семејството. Тие можат да му помогнат на пациентот да се справи со болеста. За да го направите ова, како по правило, се одржуваат разговори, чија цел е да ги информира роднините на пациентот што е можно попрецизно за можните причини, превентивните мерки и многу повеќе.

алгоритам дејстив медестрит 4 - Прва помош и третман на хипертензивна криза

Семејното здравје зависи од компетентноста на медицинска сестра

Работата со болното семејство се спроведува според следниот принцип:

 1. Прво на сите, потребно е да се спроведе разговор не само со пациентот, туку и со неговото семејство за важноста на диеталната терапија и исклучувањето на сол од исхраната на хипертензија.
 2. Да се ​​зборува за можните последици по хипертензивна криза и да се убедат членовите на семејството да ги подобрат условите за живот на болното лице (елиминирање на стресни ситуации, нормализирање на исхраната, обезбедување хипертензија со одмор, соодветен сон и сл.).
 3. Важни превентивни мерки се - пристап до свеж воздух во просторијата, јадење не подоцна од 4 часа пред спиење, забрана за гледање хорор филмови и програми што можат да предизвикаат возбуда и вознемиреност. Сето ова треба да го знае не само пациентот, туку и неговото семејство.
 4. Доколку е потребно, треба да се препишат седативи за ублажување на стресот и напнатоста (само по консултација со лекар).
 5. Информирајте го пациентот и неговото семејство за опасностите од лошите навики и нивните ефекти врз крвниот притисок.
 6. Да се ​​убеди семејството за потребата од постојано следење на тоа како пациентот зема лекови пропишани од лекар за хипертензија (особено, следење на усогласеноста со дозите и регуларноста на приемот). Покрај тоа, важно е да се следи телесната тежина на пациентот и да се спречи зголемување на телесната тежина.
 7. Можеме да препорачаме поминување на специјален тест кој ја проценува заканата од хипертензија (1 пат годишно).
 8. Важна точка во работата со семејството е да се пренесат потребните информации за тоа како правилно да се измери крвниот притисок, како и отчукувањата на срцето.
 9. Разговор за сите можни последици од хипертензивна криза, за причините за појава на болеста и за превентивни мерки.

Важно! Нападот може да започне во секое време, затоа, во отсуство на медицинска сестра, членовите на семејството и пациентот мора да ги знаат сите детали при обезбедување на прва помош за време на криза. За ова, потребно е да се обезбедат целосни информации за алгоритмот на дејства во случај на ненадејна криза. Beе биде корисно јасно да ги прикажете акциите.

За да ги зголемите резултатите од терапевтските мерки, треба да соберете што е можно повеќе информации за пациентот. За да го направите ова, потребно е да се праша пациентот за неговиот однос со семејството, колку често се јавуваат стресни ситуации, да се проучат нутриционистичките карактеристики на пациентот и дали има лоши навики.

Покрај тоа, важно е да се знае кои лекови ги користи пациентот, дали има луѓе со хронични заболувања на крвниот притисок меѓу членовите на семејството и какви услови за работа има пациентот (распоред, присуство / отсуство на штетни фактори, итн.). Сите овие информации ќе помогнат попрецизно да се утврдат можните причини што влијаат на појавата на напади и да пропишат компетентен третман.

Лекови за хипертензивна криза

Повикувајќи брза помош, пациентот е приближно свесен за средствата со кои медицинските работници го намалуваат притисокот со цел да се стабилизира општата состојба на пациентот. Користете ги без претходен лекарски рецепт е строго контраиндицирано, опасно по животот и здравјето. Еве ги релевантните фармаколошки групи и нивните претставници:

 • бета-блокатори: Рауседил, Пропранолол, Обзидан;
 • антихипертензивни лекови: Апо-Клонидин, Барклид, Хлофазолин;
 • селективни блокатори на калциумови канали: Нифедипин или Коринфар;
 • антипсихотици: дроперидол;
 • нитрати: нитрозорбид, сустак, нитронг;
 • диуретици: Фуросемид, Ласикс;
 • аналгетици и наркотични лекови (во комплицирани клинички слики).

Проучувајќи го алгоритмот на прва помош за хипертензивна криза, треба да обрнете посебно внимание на ваквите лекови:

  Нормодипин. Ова е блокатор на калциумови канали, што е w>

Причини за болка во срцето

Првата помош за хипертензивна криза секогаш се покажува како одредени групи на лекови. Целта на лекување на акутна состојба е да се намали крвниот притисок на вообичаеното ниво, односно ако некое лице има „работен“ притисок 145/90, тогаш не треба да се стремите кон стандардниот 120/80. Не заборавајте дека намалувањето на крвниот притисок треба да помине полека и непречено, бидејќи остар скок може да предизвика колапс. Исто така, сметајте дека секој лек има контраиндикации.

 • АКЕ инхибитори (енап, енам) - обично се користат во форма на таблети за ресорпција.
 • Бета-блокатори (метопролол, анаприлин, обзидан, индерал, атенолол, лабетолол) - блокираат рецептори на крвните садови и срцето, поради што се проширува артерискиот лумен, а отчукувањата на срцето стануваат поретки.
 • Клонидинот е моќен антихипертензивен лек, кој треба да се користи со претпазливост, бидејќи е веројатно нагло опаѓање на крвниот притисок.
 • Лекови мускулно релаксантно дејство (дибазол) - предизвикува релаксација на theидовите на артериите, поради ова, притисокот се намалува.
 • Блокатори на калциумовите канали (нормодипин, кордипин) се користат за аритмии и ангина пекторис.
 • Диуретици (ласикс, фуросемид) - притисокот се намалува како резултат на зголемување на екскрецијата на натриум, намалување на васкуларниот тонус и намалување на bcc.
 • Нитрати (нитропрусид) - проширете го луменот на артеријата.

Типично, лековите се користат во форма на инјекции и пастили, бидејќи повраќањето често се забележува со хипертензивна криза и употребата на орални агенси е неефикасна.

Во третманот на оваа болест, се препишуваат парентерални препарати:

 1. Вазодилататори:
 • Лек „Еналаприлат“ (откриена акутна срцева слабост на левата комора);
 • Средство за "нитроглицерин" (исто така, акутна срцева слабост и ACS);
 • Лекот „нитропрусид“ (идентификувана хипертензивна енцефалопатија).
 1. Бета блокатори. Ова вклучува лекови: метопролол и есмолол. Тие се земаат со стратификувана аневризма на аортата, како и со ACS.
 2. Антиадренергични агенси. Лекот фентоламин со феохромоцитом.
 3. Антипсихотични лекови. Средства за дроперидол.
 4. Диуретици. Лекот фуросемид со знаци на акутна срцева слабост (лево вентрикуларна).
 5. Блокатори на ганглиони. Лекот е пентамин.

Ако акутната клиничка слика не е фиксирана, а исто така нема компликации, се препишува каптоприл (ниво Б). Се зема орално или сублингвално (12.5-25 mg).

Со нагло зголемување на притисокот и скок на тахикардија, се пропишуваат бета-блокатори. Препорачливо е да изберете лек со својства слични на лекот за вазодилататор.

За да се подобри состојбата на пациентот и да се зајакне терапевтскиот ефект, се користат лекови со долго дејство, како што се дихидропиридин или амлодипин (5-10 мг). Нормализацијата на нивото на притисок се постигнува во текот на денот.

Намалување на притисокот треба да се случи не повеќе од 20% од сегашното ниво на крвен притисок. Ако пациентот се чувствува подобро, вреди да се стави во кревет со подигната главата. Понатамошните активности за лекување на кризата треба да се разговараат со вашиот лекар.

Како да се обезбеди прва помош за итна помош?

Првата помош за хипертензивна криза не може да ја замени квалификуваната медицинска помош! Но, општата состојба на пациентот и развојот на компликации зависи од постапките на роднините и пријателите. Познавањето на алгоритмот за помош и можноста да се примени навремено, во голема мера го одредува исходот на болеста.

Редоследот и принципите на прва помош:

 1. Повикајте екипа на брза помош
 2. Смирете го човекот (возбудата помага само да се подигне крвниот притисок);
 3. Ставете го во кревет и дајте му полу-седечка положба;
 4. Бидете сигурни дека пациентот дише рамномерно и длабоко;
 5. Нанесете ладна грејна подлога или компресирајте на главата;
 6. Дајте пристап до кислород (отворете прозорец, одврзете облека);
 7. Дајте антихипертензивен лек што претходно го земал пациентот;
 8. Ставете таблета каптоприл (или корифар, капотен, нифедипин, кордафлекс) под јазикот, ако по половина час нема подобрување и амбулантата не пристигнала, можете повторно да го земете лекот од списокот, но, општо, не повеќе од 2 пати!
 9. Капете тинктура од мајчино млеко или валеријана, корвалол;
 10. За борба против чувството на студ и треска, покријте го пациентот со топли затоплувачи;
 11. Со појава на болка зад градната коска, треба да се зема нитроглицерин (вкупно не повеќе од 3).
 12. После пров>kriz giper pomo 3 - Прва помош и третман на хипертензивна криза

Земете крвен притисок на секои 20 минути, резултатот ќе биде важен за лекарите за итни случаи

Понекогаш по обезбедување на медицинска нега, пациентот станува полесен и не е потребна хоспитализација. Но, во некои случаи, според дискреција на специјалисти, неопходен е итен третман во болница, кој во никој случај не треба да се напушти.

Терапевтските активности за хипертензивна криза треба брзо да се обезбедат. Роднините и роднините треба итно да повикаат брза помош. Потоа тие одат на итна прва помош.

Алгоритмот е како што следува:

 1. Уверете го пациентот. Емоционалниот стрес ја влошува ситуацијата, придонесувајќи за раст на притисокот.
 2. Отворете ја јаката.
 3. Поканете го пациентот да заземе полу-седечка положба.
 4. Отворете го прозорецот и обезбедете свеж воздух.
 5. Побарајте од него да дише длабоко и рамномерно.
 6. Под јазикот ставете лек што го намалува крвниот притисок - Каптоприл, Нифедипин, Кордафлекс.
 7. Повторете земање на лекови ако тимот за итна медицинска помош не пристигнал 30 минути, а пациентот е исто толку лош.
 8. Ако некое лице се лади, потребно е да се стават топли влошки за греење на телињата и да се покрие со ќебе.

Обично има доволно итна помош и постапките на медицинскиот тим за успешно запирање на хипертензивната криза.

За да се смири пациентот понуди валеријана или мајчино млеко. Покрај традиционалната медицинска итна помош, некои пациенти претпочитаат традиционална медицина.

 • сок од половина лимон;
 • 0,2 л зовриена вода;
 • 1 уметност. л душо

Медот се меша во чаша вода и се додава сок од лимон. Пијте го лекот еднократно. Го намалува притисокот и ја намалува емоционалната ексцитабилност.

Неопходно е да се подготват следниве компоненти:

 • 1 нотка од трева пастирска торба;
 • 200 мл врела вода.

Истурете сува трева со чаша врела вода. Оставете го да се вари околу пет минути. Пијте го производот топол додека не се намали крвниот притисок.

 • 1 лажица масло. l мудрец;
 • 1 лажица масло. мајчина душица
 • чаша врела вода.

Истурете вода што врие над смесата со билки. Оставете го да се вари околу 10-12 минути. Потоа процедете и пијте го лекот додека не се намали крвниот притисок.

Вие не можете да третирате ХЦ само народни лекови! Рецептите за алтернативна медицина се користат во комбинација со медицинска итна помош.

Итна медицинска помош

Со некомплицирана криза, дибазол и диуретици се администрираат интравенски.

Бета-блокаторите (индерал, обзидан, рацедил, пропранолол) даваат одличен резултат, особено со екстрасистола или тахикардија. Можеби и интравенска и интрамускулна администрација.

Со хипертензивна криза од тип II, се препишуваат хемитон, клонидин, катапресан.

Понекогаш, за да се добие брз хипотензивен ефект, се користи интравенска администрација на дијаксизон или хиперстат.

Во скоро секој случај, се препорачува да се стави нифедипин или коринфар под јазикот.

Во комбинација со други лекови со тип 2, се користат антипсихотици (дроперидол).

Кога, во комбинација со зголемување на крвниот притисок, се забележуваат симптоми на акутна инсуфициенција на левата комора, се администрираат диуретици и блокатори на ганглиони.

Ако хипертензивната криза беше комплицирана од акутна коронарна инсуфициенција, тогаш дополнително се користат нитрати (нитросорбид, сустак, нитронг) и аналгетици, до наркотични лекови.

kriz giper pomo 4 - Прва помош и третман на хипертензивна криза

Во просек, притисокот треба да се намали за 10 mm Hg на час

Лекарот ја одредува формата на хипертензивна криза и врз основа на ова пропишува третман. Покрај тоа, го зема предвид учеството на виталните органи во патолошкиот процес.

Таквата хипертензивна криза се карактеризира со отсуство на оштетување на целните органи. Комплексот клинички симптоми бара брз, но не итен пад на крвниот притисок. Со таква хипертензивна криза, доволно е да се дадат таблети форми на антихипертензивни лекови:

 • каптоприл - 12,5 mg под јазикот;
 • џвакајте и проголтајте нифедипин 10 мг;
 • пропранолол 20 mg - особено ефикасен за срцеви палпитации или екстрасистоли.
 • клонидин 0,075 g сублингвално.

Кога е обезбедена итна помош, лекарот го мери вашиот крвен притисок на секои 10 минути. Тој постигнува намалување на крвниот притисок во првите 2 часа за 25% од оригиналот, а во следните 2-6 часа се обидува да ја достигне целната вредност од 160/100 mm Hg.

Ако ХА е комплицирана

За комплицирана хипертензивна криза, карактеристично е вклучување на целните органи во патолошкиот процес. ГК - закана за животот на пациентот. Состојбата бара итна нормализација на крвниот притисок во текот на првиот час од терапијата.

Што треба да стори лекарот:

 • започнете кислородна терапија;
 • воспостави пристап до вена;
 • извршете третман за притисок со парентерални лекови.

Користени лекови за комплицирана хипертензивна криза:

 • Фуросемид полека 40-80 mg iv;
 • Магнезија 25% - 10 ml интравенски многу бавно;
 • Еуфилин 2,4% - 20 ml интравенски;
 • Seduxen 5 mg iv - се администрира со конвулзивна форма на болеста сè додека не се отстранат конвулзиите.

Што да направите по запирање на нападот

За да се запре кризата, потребно е дејство веднаш, не можете да направите без да земате одредени лекови. Во случај на аритмии, акутни главоболки, тахикардија и ангина пекторис, првото нешто што треба да направите е да повикате брза помош, истовремено обезбедувајќи му на пациентот непречен пристап на кислород до телото. Пред да дадете било каков вид на лекови на оштетената, има итна потреба да се измери крвниот притисок со монитор за крвен притисок. Други специјалистички препораки се претставени подолу:

 1. Потребно е да се постави пациентот на рамна површина, да се ослободи од синтетичка облека и да се вентилира просторијата.
 2. Исклучете ја светлината за да не се исечете во очите: направете мерење на пулсот, споредете со нормата.
 3. Во случај на крварење, запрете ја загубата на крв, во случај на конфузија, дајте таблета Клофелин.

алгоритам

Практиката покажува дека првата помош за хипертензивна криза треба да биде сеопфатна и навремена. Инаку, се развиваат мозочни удари, екстензивни лезии на кардиоваскуларниот систем, едем на мозокот не е исклучен. Обезбедувањето итна помош за таква криза бара усогласеност со следниот алгоритам на пред-медицински активности во домашната средина:

 • Погодно е да легнете човек, да го направите морално смирен, да не биде нервозен.
 • Неопходно е да бидете сигурни дека пациентот дише рамномерно и длабоко со полни гради.
 • Препорачливо е да се стави ладна компресија на главата на жртвата.
 • Дајте пијалок таблета Каптоприл, Коринфар, Капотен, Нифедипин, Кордафлекс за избор;
 • Дајте да земете 20 - 30 капки тинктура од Корвалол, мајчино млеко или валеријана;
 • За болки во срцето, се препорачува пред-медицинска администрација на таблети со нитроглицерин (не повеќе од 3 на ден);

неименувано досие 63 - Прва помош и третман на хипертензивна криза

Со развојот на компликации, треба веднаш да се консултирате со лекар или да одите во болница. За да се спречи појавата на неповратни промени, потребно е да се препознаат знаците на комплицирана криза:

 • неименувано досие 66 - Прва помош и третман на хипертензивна кризасимптомите се развиваат бавно, но секој пат кога тие се зголемуваат со поголем интензитет;
 • чувство на постојана вознемиреност, напади на паника;
 • постепено зголемување на крвниот притисок до критични нивоа;
 • сериозно напорно дишење;
 • болка во левата страна на градите;
 • неподнослива болка во окципиталната област;
 • лоша ориентација во просторот;
 • грчеви и напади;
 • локална вкочанетост на екстремитетите и губење на чувствителност;
 • нечитлив говор, губење на координацијата.

Со силно зголемување на крвниот притисок, може да се појават компликации:

Исто така, може да се развие кома, пулмонален едем, акутна срцева слабост, енцефалопатија, еклампсија, крварење и нарушувања на срцевиот ритам.

Овие не се сите компликации, има многу од нив и сите го загрозуваат животот на една личност, така што многу зависи од времето на укажана прва помош.

Кога притисокот на пациентот одеднаш скокне, строго е забрането да се извршуваат одредени активности, во спротивно ова може да доведе до опасни последици.

Кога е обезбедена итна помош, не можете:

 1. Ставете го пациентот во лежечка положба, кревајќи ги нозете. Ова предизвикува прилив на главата и може да предизвика акутно кршење на церебралната циркулација.
 2. Дајте непознати лекови. Неопходно е да се понудат претходно земени лекови со познат механизам на дејство.
 3. Настојувајте за брзо намалување на притисокот. Ако падне нагло, се развиваат исхемични промени во внатрешните органи.

Медицинска помош

Брза и итна помош за ненадеен скок Крвниот притисок игра голема улога во третманот на болеста. Во првите минути на гликоза во крвта, потребно е да се следи крвниот притисок и да се спречи негово зголемување до максимална ознака.

Смиреноста на пациентот и брзата реакција на другите кои му пружаат прва помош се главните компоненти на успешната прогноза.

По елиминирањето на манифестациите на хипертензивна криза, жртвата треба да оди во болница за да се подложи на целосен медицински преглед. Тоа ќе помогне да се откријат причините за нападот, да се анализира општата состојба на пациентот и да се процени степенот на штетата предизвикана на здравствениот ГЦ. После тоа, лекарот што присуствува ќе препише соодветна супортивна и превентивна терапија.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic