Екстрасистоли Нормално ⋆ Третман на срце

Суправентрикуларна екстрасистола може да се појави и поради срцеви заболувања и други фактори.

Група причиниСписок на каузални фактори
Срцева болестХронична исхемична болест и миокарден инфаркт
Секоја кардиомиопатија - болести на срцевиот мускул (миокард)
Вродени и стекнати срцеви мани
Миокардитис (воспалително оштетување на срцевиот мускул)
Срцева слабост
лековиПредозирање, неконтролирана администрација на лекови: дигоксин, антиаритмични лекови, диуретици
Нарушувања во размената на електролитиНамалување или зголемување на концентрацијата на калиум, калциум и натриум во крвта
Интоксикација и труење на телотоАлкохол, хемикалии, професионални опасности, пушење, заразни болести, болести придружени со кислородно гладување на ткивата: хронична анемија, патологија на бронхопулмоналниот систем.
Патологија на нервниот системНевроциркулаторна дистонија и други видови на автономни нарушувања
Ендокрини заболувањаНамалена или зголемена хормонална активност на надбубрежните жлезди и тироидната жлезда,
Дијабетес
Формирање, нерамнотежа, истребување на функцијата на јајниците (почеток на менструација, менопауза)
Карактеристики на животниот стилПрекумерна нервоза, чувства, негативни емоции
Чести стресни ситуации
Прекумерен физички напор и мала физичка активност
ИдиопатскаНевозможно е да се утврди причината за болеста, бидејќи проблемот се јавува самостојно

Екстрасистолите од суправентрикуларен тип можат да бидат посебна патолошка состојба, но исклучително ретко (не повеќе од 5-10%). Ова значи дека доколку тие постојат, дефинитивно мора да ја побарате основната причина - болест што се манифестира со срцеви екстрасистоли. 50% е патологија на срцето.

Поразот на нервните завршетоци, кои се одговорни за проодноста на електричните импулси. Силна алкохолна интоксикација. Презаситеност со кофеин. Одредени видови лекови.

Покрај главните причини, овој вид патологија може да се развие, особено кај младо тело, како резултат на прекумерен физички напор, како и по пренесување на болести предизвикани од инфекција, особено ако заболеното тело било многу дехидрирано. Кога телото е дехидрирано, метаболизмот е нарушен, а недостатокот на неопходни елементи во трагови доведува до нарушување на срцевиот ритам, бидејќи електричниот импулс е потиснат.

Денес, огромен број луѓе страдаат од болести на срцето и кардиоваскуларниот систем. И не последното место на оваа листа е екстрасистола. Екстрасистолата е вид на аритмија, во која има вонредни контракции или на целото срце, или на одреден дел од него. Луѓето кои страдаат од оваа болест обично се жалат на „удар“ одвнатре во градите, краткорочно тонење на срцето (обично неколку секунди), а потоа повторно почнува да работи како и обично.

Најчесто нарушување на срцевиот ритам е вентрикуларна екстрасистола. Пациентите кои страдаат од оваа болест имаат потреба од соодветна антиаритмиска терапија и треба да бидат под постојан надзор на аритмологот.

Етиологијата на болеста е многу разновидна. Може да има многу причини за појава на екстрасистоли во срцето, но сите тие се поделени во две групи - функционални (минливи, минливи) и органски. Предавањето на екстрасистола и кај здрави и кај болни луѓе може да се појави поради такви феномени:

 • под оптоварување, особено по носење тегови, физички напор, трчање итн.;
 • под стрес, психо-емоционално преоптоварување;
 • со злоупотреба на кафе, алкохол, енергија, силен чај, пушење;
 • за време на бременост, менопауза, по абортус и со други видови на хормонални промени во телото, како и за време на менструацијата;
 • после јадење или јадење пред спиење;
 • против предозирање на срцеви гликозиди и некои други лекови.

Меѓу органските болести на кардиоваскуларниот систем, чија позадина често се наоѓаат постојани, повторени екстрасистоли, се забележува следново:

 • миокардитис;
 • малформации на срцето и неговите залистоци;
 • срцева исхемија;
 • кардиомиопатија;
 • дистрофични процеси и кардиосклероза;
 • хипертензија (висок крвен притисок);
 • миокарден инфаркт;
 • перикардитис;
 • Срцева слабост (хронична срцева слабост);
 • пулмонално срце;
 • саркоидоза;
 • амилоидоза;
 • хемохроматоза;
 • Операција на срце;
 • повреда на метаболизмот на натриум-калиум и метаболичките промени предизвикани од него.

Постојат многу екстракардијални болести, кои исто така можат да доведат до појава на екстрасистоли во срцето. Меѓу нив - хипертироидизам, тумори, хепатитис, интоксикација и труење, бактериски и вирусни инфекции, алергии, VSD и други автономни нарушувања, како и остеохондроза. Екстрасистолата често се забележува во сон, што ја одразува дисфункцијата на вагусниот нерв, како и можноста за постоење на болести на хранопроводот, цревата, простатата, матката, жолчното кесе.

Екстрасистолите во суштина се манифестација на болести на разни органи и системи. Најчесто, ова се болести на срцето, ендокрините жлезди, разни лезии на нервниот систем, стрес и ментални нарушувања.

Срцеви заболувања кои се манифестираат со екстрасистоли вклучуваат коронарна артериска болест, кардиосклероза, ревматско оштетување на миокардот, миокардитис, кардиомиопатија, хипертрофија на срцето, едноставна дебелина на срцето, амилоидоза и атеросклероза.

Ендокрини пореметувања кои предизвикуваат појава на екстрасистоли: хипотироидизам и хипертироидизам (болест на тироидната жлезда), нарушување на нормалното функционирање на хипоталамусот и хипофизата (тумори кои произведуваат хормони или компресивни тумори), надбубрежна болест (феохромоцитома, болест на Иценко-Кушинг), дијабетес мелитус .

Повреда на нервната регулација на срцевата активност, исто така, може да предизвика екстрасистоли. Таквите нарушувања вклучуваат оштетување на вагусниот нерв, нарушување на корените на 'рбетниот мозок, нарушувања на нервниот трофизам на перикардот или медијастинумот.

Честите екстрасистоли можат да предизвикаат периодични стресни ситуации. Да се ​​биде во постојана нервна напнатост, едно лице нема да може да остане здрав долго време. Порано или подоцна, телото ќе престане да се справува со големи количини на негативни емоции. Често, кардиоваскуларниот систем добива хит.

Срцеви заболувања се среќаваат дури и кај луѓе кои водат здрав начин на живот, но се во состојба на постојан стрес. Првите манифестации може да бидат болка без причина зад градната коска, како и екстрасистоли. Во иднина, ако не ја промените ситуацијата или вашиот став кон тоа, ова може да се претвори во хипертензија, ангина пекторис или дури и миокарден инфаркт.

Депресијата има штетно влијание и врз работата на срцето. Главно се должи на метаболички нарушувања на серотонин и норадреналин. Овие хормони регулираат многу процеси во телото, вклучително и срцева активност.

Од биохемиските фактори, треба да се забележат промени во јонскиот состав на крвта. Предмет на строга диета, неухранетост, болести на гастроинтестиналниот тракт или патологии на системите за хормонално регулирање, хомеостаза, можна е ваква промена на бројот на микроелементи во крвта што ќе влијае на функционирањето на мускулното ткиво.

Во работата на кој било мускул на човечкото тело, истовремено учествуваат многу механизми за регулирање, размена на енергија и транспорт на разни супстанции. Во кој било вид на мускул, постојат јонски канали кои вршат активен или пасивен транспорт на елементи во трагови во или надвор од клетката. Благодарение на координираната работа на сите структури на клеточно и молекуларно ниво, може да се обезбеди нормално функционирање на еден или друг орган.

Миокардот не е исклучок. Ако има прекумерна количина на калциум или натриум во крвта што оди директно до срцевиот мускул, а соединенијата на калиум или магнезиум се помалку од нормалните, тогаш може да се појават сериозни дефекти во миокардот.

Во прилог на срцеви манифестации во форма на екстрасистоли, запек, конвулзии, кашлање, отежнато дишење се можни.

Понекогаш причина за екстрасистоли може да биде зголемување на обемот на циркулирачка крв наспроти позадината на патологијата на екскреторниот систем. Зголеменото оптоварување на срцевиот мускул може да влијае на непречено функционирање на срцето.

клиничка слика

Единечни и ретки суправентрикуларни екстрасистоли на негативен начин не влијаат на благосостојбата. Честопати пациентите не чувствуваат здравствени проблеми. Под такви околности, тие зборуваат за прифатлива верзија на нормата.

Ако има клинички знаци, тогаш во сите случаи има палпитации, прекини во работата на срцето. Пациентите со такви сензации се опишани како бледнее, салто зад градната коска.

Честите екстрасистоли ја намалуваат дијастолата, при што се јавува максимално полнење на крвта на миокардот, внесување на хранливи материи. Како резултат на ова, ќе се појави исхемија на срцевото ткиво, што ќе се манифестира со акутна, краткотрајна болка.

Кај пациенти кои страдаат од коронарна патологија, честата вонредна контракција на миокардните влакна се манифестира со силна вртоглавица и општа слабост, чувство на недостаток на воздух. Ова се должи на хипоксија на мозокот наспроти позадината на повреда на неговото снабдување со крв.

Класификација на екстрасистола

Вид на екстрасистолиШто значи
АтријалнаИзлезете од преткоморите
АтриовентрикуларенСе јавуваат од септумот помеѓу коморите и преткоморите
МонотоноЕден пулсен центар
ПолитопиДве или повеќе фокуси на импулси
ПочетокотСовпаѓа со атријална контракција
ДоцнаОдговара на контракции на коморите
еденФреквенција помалку од 5 пати во минута
повеќеПочесто 5 пати во минута
групаНеколку екстрасистоли по ред

Според фреквенцијата на појава за одреден временски интервал:

 1. Ретки (до 5 во минута).
 2. Средно (6-15 во минута).
 3. Често (повеќе од 15 во минута).

Со наизменичен нормален ритам на срцето и извонредна контракција:

 1. Бигеминија (алтернација на нормалниот вентрикуларен комплекс со извонредна).
 2. Тригеминија (два нормални комплекси се проследени со екстрасистолен).
 3. Quadrogeminia (предвремената контракција следи по три нормални).

Спарените екстрасистоли имаат неповолна прогноза, бидејќи три или повеќе абнормални комплекси се сметаат за пароксизмална тахикардија.

Екстрасистолите се дополнителни контракции на миокардот кои „клинуваат“ во неговото темпо на работа. Овој процес го зголемува оптоварувањето на срцето и, како резултат, може да доведе до развој на голем број на cardiological болести. Механизмот на појава на екстрасистоли е прилично едноставен. Тие се појавуваат кога покрај синоартерискиот јазол, електричните импулси се доставуваат до миокардот однадвор (поради невролошки нарушувања).

Овој вид аритмија е поделен на два вида:

Ретки (до 5 во минута). Средно (6-15 во минута). Често (повеќе од 15 во минута).

Бигеминија (алтернација на нормалниот вентрикуларен комплекс со извонредна). Тригеминија (два нормални комплекси се проследени со екстрасистолен). Quadrogeminia (предвремената контракција следи по три нормални).

Екстрасистолите се поделени на локацијата на генераторот на пулс, чија активност предизвикува од појавата на:

 • Суправентрикуларни екстрасистоли - ако се генерира извонреден пулс во кој било дел од преткоморите, но не и во синусниот јазол
 • Вентрикуларни екстрасистоли - ако се генерира извонреден импулс во кој било дел од коморите на срцето.

Фокусот на патолошки импулси со екстрасистола може да се наоѓа на кој било дел од спроводниот систем. Во зависност од нејзината локација, се разликуваат следниве видови на болести:

 1. суправентрикуларна (суправентрикуларна) екстрасистола, вклучувајќи:
  • атриовентрикуларен;
  • атријален (долен атријален, среден атријален);
 2. вентрикуларни предвремени удари;
 3. синус, или нодална екстрасистола (редок вид, локализација на фокусот на возбудата - во пејсмејкерот).

Ако пациентот има атријални екстрасистоли, тогаш фокусот на возбудата се формира во атриумот, а потоа се пренесува на синусниот јазол и се спушта до коморите. Ретка атријална екстрасистола, во споредба со другите видови на болест, се јавува главно со органско оштетување на срцето. Најчесто, се развива во склона положба, често ноќе.

Екстрасистолата на атриовентрикуларната врска е поделена на три вида:

 1. атријална болест проследена со вентрикуларна возбуда;
 2. истовремено возбудување на коморите и преткоморите;
 3. патологија со возбуда на коморите, проследено со побудување на преткоморите.

Според ЕКГ, како одраз на бројот на фокуси, суправентрикуларните екстрасистоли се класифицираат на следниов начин:

 • еден фокус - монотопна екстрасистола;
 • неколку фокуси - политопична екстрасистола.

Во фреквенција во минута, вонредни контракции на срцето може да бидат:

 • сингл (5 или помалку);
 • повеќекратно (повеќе од 5);
 • група или салво (неколку по ред);
 • спарен (по 2 одеднаш).

Со времето на појава на суправентрикуларни екстрасистоли се поделени во такви типови:

 1. рано - забележано со атријална контракција;
 2. интерполирана (вметнување) - се формираат помеѓу контракцијата на коморите и преткоморите;
 3. доцна - се јавуваат при контракција на коморите или за време на дијастола - релаксација на срцето.

Вентрикуларните екстрасистоли сочинуваат повеќе од 62% од вкупниот број и се поделени на десна комора и лево вентрикуларна. Тие се класифицирани на следниов начин (дипломирање според Лаун-Волф):

 • првата група - помалку од 30 вонредни намалувања на час (физиолошки, не опасни по живот);
 • втората група - над 30 екстрасистоли на час;
 • третата група - полиморфни екстрасистоли;
 • четвртата група - спарени и групни екстрасистоли;
 • петтата група - рани екстрасистоли.

Сите видови на екстрасистола, исто така, се разликуваат според степенот на опасност по луѓето:

 1. Бенигна. Нема симптоми на оштетување на миокардот, не постои ризик од срцев удар.
 2. Потенцијално малигни. Органски лезии на миокардот се присутни, хемодинамички нарушувања почнуваат да се појавуваат.
 3. Малигни. Причините за болеста се поврзани со сериозно органско оштетување на срцето, ризикот од смрт е многу висок.

Видот на компензаторната пауза (времетраењето на периодот на дијастола по екстрасистола) со екстрасистола може да биде целосен и нецелосен. Времетраењето на целосната пауза е два нормални срцеви циклуса, нецелосни - помалку од два нормални срцеви циклуси.

Екстрасистола кај деца

Претходно се веруваше дека почестата форма на екстрасистола кај децата е вентрикуларна. Но, сега сите видови екстрасистоли се наоѓаат со скоро иста фреквенција. Ова се должи на фактот дека телото на детето рапидно расте, а срцето, кое не е во состојба да се справи со таквиот товар, „вклучува“ компензаторни функции поради сите исти вонредни контракции. Обично, штом растот на детето се забави, болеста исчезнува сама по себе.

Но, невозможно е да се игнорира екстрасистолата: може да биде знак на сериозно заболување на срцето, белите дробови или тироидната жлезда. Децата обично ги претставуваат истите поплаки како и возрасните, односно се жалат на „прекини“ во работата на срцето, вртоглавица, слабост. Затоа, кога се појавуваат такви симптоми, детето мора внимателно да се испита.

Ако детето имало вентрикуларна екстрасистола, тогаш е сосема можно овде да не е потребен третман. Детето мора да се стави на амбулантна сметка и да се прегледува еднаш годишно. Ова е потребно за да не се пропушти влошувањето на неговата состојба и појавата на компликации.

Третман со лекови на екстрасистоли кај деца е пропишан само ако количината на екстрасистоли дневно достигне 15000. Потоа се пропишува метаболна и антиаритмична терапија.

Бременост и породување

Бремените жени можат да доживеат каков било вид на екстрасистола (до 50% од идните мајки имаат една или друга од нејзините манифестации). Бидејќи телото претрпува голем број големи промени, вклучувајќи хормонални, електрофизиолошки, неврохуморални, нарушувања на срцевиот ритам се сосема можни, па дури и многу веројатни.

Третманот на екстрасистола за време на бременост и лактација е доста комплициран, бидејќи не сите лекови се безбедни за бебето. Обично, анти-аритмичните лекови не се препишуваат на идните мајки, а акцентот во терапијата е на релаксација, одбивање на прекумерна физичка активност и спречување на анксиозност и стрес.

Речиси на сите жени им се препорачува земање витаминско-минерални комплекси, што е потребно за оптимизирање на метаболичките процеси во миокардот. Породувањето на природен начин со „едноставни“ типови на екстрасистола не е контраиндицирано. Со органски патологии на срцето, бременоста е потребна под надзор на а cardiolогист и породување со царски рез.

Кои се симптомите на екстрасистола?

Како што веќе споменавме, овој вид аритмија понекогаш се развива асимптоматски, сепак, некои симптоми сè уште можат да сугерираат развој на екстрасистола, и доколку се појават, се препорачува да не се одложува посетата на лекар:

  честа вртоглавица, во која чувството на страв не остава лице; ненадејни главоболки, особено по физички напор; опипливи потреси на срцето, кои јасно се манифестираат во градната коска; со емоционален стрес, се чувствува бледнеење на срцевиот ритам; болка во градите што предизвикува паника; недостаток на воздух, отежнато дишење, што се манифестира дури и со мали оптоварувања.

Лекарот ќе може визуелно да го утврди развојот на патолошкиот процес по испитувањето на цервикалните артерии. Со развојот на болеста, вените во оваа област можат да се издвојат, па дури и да пулсираат. Ова е јасен знак на нарушувања на циркулацијата, чија локација се развива во мал круг, што не му дозволува на организмот целосен пристап до кислород низ крвта.

симптомите

Според статистичките податоци, возрасно лице има околу 30-40 „дополнителни“ срцеви контракции на час. Следното е дневна стапка за луѓе со одредени проблеми со срцевиот ритам:

 • од 720 до 960 дополнителни импулси - норма за луѓе кои немаат никакви проблеми со кардиоваскуларниот систем;
 • од 960 до 1200 година - норма за оние на кои им е дијагностицирана полиморфна екстрасистола не претставува закана за здравјето;
 • 1200 и повеќе не е веќе норма и укажува на присуство на проблеми со срцевиот ритам, до тахикардија.

Денес, првите две групи според резултатите од истражувањето вклучуваат 75% од луѓето на планетата, и тоа не значи дека ова е полн со сериозни последици за нив. Меѓутоа, ако екстрасистолите се придружени со сериозни клинички симптоми, не се препорачува да се одложи одењето на лекар. Меѓу овие симптоми, прво е потребно да се забележи:

 • чувство на тремор во градите во регионот на срцето (се јавуваат со енергична контракција на коморите по компензаторна пауза);
 • прекини и „избледување“ во работата на срцето, кои се придружени со недостаток на воздух, потење, треска и слабост;
 • во напредни случаи: вртоглавица и несвестица, што се јавува како резултат на намалување на протокот на крв во мозокот во моментите на „треперење“ и „избледување“ на срцето.

Користејќи ги следниве карактеристични манифестации на таква состојба како вонредни екстрасистоли, можно е навремено да се идентификува почетната фаза на оваа cardiological лезија. Главните симптоми на екстрасистоли треба да вклучуваат:

 • субјективни сензации, кои се карактеризираат со дефекти во ритамот на срцеви контракции, намалување на количината на крв транспортирана од срцето, што доведува до недоволен воздух и недоволно дишење;
 • „Избледување“ и дефекти во срцевиот ритам, при што многу пациенти доживуваат треска и потење, како и сериозна слабост;
 • во подоцнежните фази на болеста, многу пациенти се жалат на вртоглавица, нестабилност на самосвест. Овие сензации се јавуваат поради недоволен проток на крв во телесните ткива за време на прекини во неговата контрактилна активност.

Во нормален ритам на срцеви контракции, горенаведените манифестации не се чувствуваат. Појавата на прекумерно чести електрични импулси доведува до манифестација на недостаток на кислород во потрошениот воздух, зголемено ниво на замор и вртоглавица.

Еден од видовите на аритмии што може да се појави од прекумерна возбуда во срцето, во медицинското поле на активност обично се нарекува суправентрикуларна екстрасистола. Импулс што се јавува во антивентрикуларниот јазол или во горниот дел на срцето може да ја предизвика болеста.

Симптомите на екстрасистола, без оглед на причината за болеста, не се секогаш изразени. Најчесто, пациентите се жалат на:

 • Дефекти на срцето (може да се чувствува како срцето да се преврти во градите);
 • Слабост, непријатност;
 • Зголемено потење;
 • Жешки блесоци;
 • Недостаток на воздух;
 • Раздразливост, чувство на страв и вознемиреност;
 • Вртоглавица Честите екстрасистоли можат да бидат придружени со вртоглавица. Ова се должи на намалување на количината на крв исфрлена од срцевиот мускул и, како резултат на тоа, кислородно гладување во мозочните клетки.

Екстрасистолата може да биде знак на други болести. На пример, екстрасистола за време на вегетативно-васкуларна дистонија (ВВД) е предизвикана од кршење на автономната регулација на срцевиот мускул, зголемена активност на парасимпатичкиот нервен систем и затоа може да се појави при физички напор и во мирна состојба. Тоа е придружено со прецизно симптоми на нарушување на нервниот систем, односно вознемиреност, страв, раздразливост.

Екстрасистолата што се јавува со остеохондроза се должи на фактот дека, со некоја болест, се појавува компресија на нервните завршетоци и крвните садови помеѓу 'рбетниот диск.

И кај бремени жени, доста често се забележува појава на екстрасистоли. Типично, екстрасистолите за време на бременоста се јавуваат поради прекумерна работа или анемија, како и ако жената имала проблеми со тироидната жлезда, кардиоваскуларниот и бронхопулмоналниот систем. Ако бремената жена се чувствува добро и не покажува никакви поплаки, тогаш во овој случај не е потребен третман.

Екстрасистола после јадење исто така не е невообичаена. Функционална е и обично не бара третман. Таквата екстрасистола е поврзана со парасимпатичкиот нервен систем и се јавува ако некое лице, после јадење храна, заземе хоризонтална положба. После јадење, срцевиот ритам се намалува, а срцето почнува да ги вклучува своите компензаторни способности. Ова се случува само поради дополнителни, извонредни срцеви отчукувања.

Понекогаш знаците на болеста се видливи само на кардиограмот, но клинички тие се отсутни. Честопати, долгото одење, изведување вежби, играње спорт и силна долготрајна кашлица доведува до краткотрајно чувство на зголемено чукање на срцето, кое брзо поминува. Но, кај луѓе со органски срцеви заболувања, тиреотоксикоза, вегетоваскуларна дистонија, толеранцијата на екстрасистоли е намалена и симптомите на патологијата се изразени. Тие можат да бидат како што следува:

 • чувство на вртење на срцето во градите, силен притисок однатре;
 • тонење срца, неуспеси во неговата работа;
 • непријатност, лесна болка во срцето;
 • остра краткотрајна болка во врвот на срцето;
 • оток на цервикалните вени, што може да помине веднаш по екстрасистоли;
 • слабост;
 • бледило;
 • зголемено потење;
 • сензации на топли бранови;
 • диспнеа;
 • недостаток на воздух;
 • вознемиреност, страв од смрт;
 • раздразливост, чести промени на расположението.

Ако екстрасистолите станат почести, вртоглавицата може да се приклучи на клиниката за болеста. Факт е дека висока фреквенција на екстрасистоли предизвикува намалување на исфрлањето на крвта и предизвикува хипоксија на мозокот. Во отсуство на прва помош и третман со лекови, вртоглавицата може да помине.

Хипоксичните процеси во мозокот можат да бидат комплицирани со афазија и пареза. Кај некои пациенти, екстрасистолата исчезнува по закрепнувањето од основната патологија, на пример, откако е можно да се ослободи од миокардитис и да се поправи хипертироидизам. Но, честопати екстрасистолата се развива во текот на животот на една личност, таа треба постојано да се лекува, понекогаш болеста спонтано исчезнува долго време.

Екстрасистолите што се јавуваат кај здраво лице честопати се игнорираат. Но, се случува појавата на сензации на прекини за време на работата на срцето да се случи во позадина на забрзано чукање на срцето или висок крвен притисок. Обично, по такви комплексни манифестации, луѓето одат на лекар.

Екстрасистолната (пароксизмална) тахикардија се карактеризира со нагло зголемување на отчукувањата на срцето со постојано наизменични екстрасистоли. Типично, бројот на мозочни удари достигнува една минута и е придружен со чувство на страв, бледило, низок крвен притисок. Таквиот напад може да трае од неколку минути до еден ден.

Кај деца и адолесценти, екстрасистолите можат да бидат првата манифестација на такво функционално нарушување како што е вегетативно-васкуларната дисфункција. Покрај прекините, оваа болест е често придружена со кршење на регулацијата на тонот на васкуларниот wallид - низок или висок крвен притисок, како и симптоми кои се карактеристични за поразот на автономниот нервен систем: гадење, вртоглавица, потење, топли бранови, губење на апетит, несвестица.

Овој сет на симптоми ги тера родителите да се грижат за здравјето на своето дете и тие почнуваат да го испитуваат од сите погледи. Па дури и ако поплаките за прекини исчезнаа во позадина, при спроведување на електрокардиографија, најверојатно ќе се открие екстрасистола.

Бремените жени се исто така многу чувствителни на појава на екстрасистоли. Навистина, во оваа категорија на луѓе, појавата на кој било симптом на патологија на кардиоваскуларниот систем предизвикува чувство на страв, паника и може да ја влоши ситуацијата.

Кај здрава бремена жена, екстрасистоли може да се појават како резултат на зголемено оптеретување на срцето. Особено често прекини се случуваат по физички напор или стресни ситуации. Затоа, многу е важно бремената жена да го почитува режимот на денот, да не прибегнува кон физичка активност без итни случаи и да го заштити нејзиниот нервен систем.

Постојат спротивни случаи кога, во последните недели од бременоста, идната мајка не забележува прекини во градите, што се однесува на феталните движења. Во такви случаи, првите симптоми на патологија на кардиоваскуларниот систем може да се пропуштат.

Кај постарите луѓе, тешко е да се разликува патолошката екстрасистола од физиолошката екстрасистола само со поплаки. Бидејќи оваа категорија на луѓе може да презентира поплаки за најмали промени во нивната благосостојба (понекогаш со цел да привлече внимание кон нивната личност).

Најсигурен за нивно испитување е методот на истражување на Холтер (дневно следење на ЕКГ-индикаторите на срцето).

Видови, дијагноза и третман на екстрасистоли

Екстрасистоли од сите видови може да се открие со a cardiolогист во процес на палпирање на пулсот. Меѓутоа, за да се создаде јасна слика за болеста, пациентот со сомневање за патологија мора да се подложи на ЕКГ дијагноза. Уредот со апсолутна точност ќе го одреди изворот на екстрасистоли и нивниот тип.

 • намалување на интервалот помеѓу P бранот на главниот ритам и P бранот на дополнителен импулс;
 • намалување на интервалот помеѓу QRS комплексот на главниот ритам и QRS комплексот на дополнителниот импулс;
 • очигледна деформација и зголемена амплитуда на екстрасистолниот QRS комплекс;
 • отсуство на P бран пред вентрикуларна екстрасистола.

Искусен лекар може да утврди екстрасистоли со чувство на пулс, но за целосно да ја види сликата за состојбата на пациентот, потребно е да се спроведе електрокардиограм.

Внимание! За да се утврди количината на екстрасистоли дневно, се врши дневно следење според Холтер со употреба на пренослив ЕКГ.

Користејќи ЕКГ, локализацијата и видот на екстрасистолите се одредуваат со висока точност. Ако податоците за ЕКГ не ја претставуваат целосно ситуацијата, лекарот може да препише ултразвук на срцето или МНР.

Можете да процените екстрасистола на ЕКГ според следниве знаци:

 1. Помеѓу P брановите на главниот ритам на срцето и дополнителното, се забележува намалување на растојанието.
 2. Исто така, QRS комплексите ќе бидат со пократок интервал.
 3. Се забележува обележана деформација и зголемена амплитуда на QRS екстрасистолниот комплекс.
 4. Пред вентрикуларна екстрасистола, нема бран P.

За да се утврди количината на екстрасистоли и да се споредат со дневната норма, следењето се спроведува според методот Холтер. Во овој случај, постојан преглед може да трае до 2 дена. Таквиот преглед е неопходен со цел да се процени реакцијата на срцевиот мускул на одмор, физичка активност, сон, будност, јадење и стресни ситуации.

Да се ​​препознае суправентрикуларна екстрасистола не е тешко. Дијагнозата може да се постави на почетокот на дијагностичкото пребарување. За време на истражувањето, пациентите ќе опишат карактеристични поплаки за срцева слабост. Прегледот открива нерамномерен пулс, како и симптоми на коронарни заболувања (зголемен крвен притисок, срцев шум, промена на бојата на кожата и други).

Дијагнозата се потврдува со електрокардиографија, дневно следење на Холтер. Карактеристичните карактеристики на нарушувањата на суправентрикуларниот екстрасистолен ритам се како што следува.

 1. Претходно, појавата на неоформен вентрикуларен (QRS) комплекс.
 2. Промена на бранот P пред рана контракција.
 3. Присуство на нецелосна компензаторна пауза.

Од атриовентрикуларна врска:

 1. Појавата на предвремен QRS комплекс.
 2. Негативен Р бран во 2,3, и VF води по извонредна контракција.
 3. Нецелосна компензаторна пауза.

Секојдневното следење на Холтер овозможува да се дијагностицираат ретки изолирани екстрасистоли кои не се регистрирани на кардиограмската лента.

Дополнително, според индикации, се вршат ултразвучни и лабораториски тестови.

Терапевтските тактики ги вклучуваат следниве правила за запирање на предвремената контрактилна активност на миокардот. Пред сè, потребно е да се отстранат лошите навики, да се организира режимот на денот и да се одмори, нормализира емоционалната атмосфера, да се пие кафе и јак чај во умерени количини.

Целта на седативите е валеријана, мајчина слава, мелиса, нане. Потребно е да се придржувате на диета што содржи калиум (суво овошје, компири, цреши, грозје) и доколку е потребно, да земате лекови како Аспаркам, Панангин.

Ваквите мерки се ефикасни кога аритмијата е функционална по природа и не претставува отстапување од нормата.

Кога екстрасистолното нарушување негативно влијае на благосостојбата на пациентот, се јавува како резултат на срцева патологија и ризикот е да започне тахиаритмија пароксизам антиаритмична терапија За таа цел, се користат следниве лекови:

 1. Одделение 1а (прокаинамид).
 2. Одделение 2 (бета блокатори).
 3. Степен 4 (антагонисти на калциумови канали).

Суправентрикуларната екстрасистола се однесува на вообичаени нарушувања на срцевиот ритам. Кај многу пациенти, болеста е асимптоматска. Ретки, спорадични предвремени контракции кај здрави лица не доведуваат до заканувачки последици по здравјето.

Поопасни се честите, групни екстрасистолни нарушувања, кои можат да бидат опремени со акутни и хронични хемодинамички нарушувања.

За да може лекарот точно да дијагностицира и да препише ефикасна техника на лекување, прво ќе треба да ја утврди локацијата на екстрасистолата, земајќи ги предвид симптомите и карактеристиките на патологијата. Покрај главните групи - органски и функционални - тие разликуваат друга, прилично тешка форма - суправентрикуларна. Суправентрикуларната екстрасистола се третира според посебна терапевтска техника, бидејќи нејзините последици можат да бидат многу сериозни.

Сериозна форма на патологија е опасна по тоа што долго време може да не се покаже воопшто, едно лице нема да почувствува влошување на здравјето додека развојот не влијае на мускулниот слој на миокардот. Во овој случај, васкуларниот колапс ќе започне да се развива во телото, лицето постојано ќе чувствува вртоглавица, може да се појави честа несвестица.

Најчесто суправентрикуларните екстрасистоли се откриваат со случаен преглед. Таквата патологија е јасно видлива на студија за ЕКГ, која покажува степенот до кој се исполнети сите срцеви екстрасистоли. Ако лекарот открие дури и незначително отстапување во работата на срцето за време на ЕКГ, на пациентот ќе му бидат препишани дополнителни индивидуални тестови, на пример, следење на Холтер или ултразвук, за прецизно да се идентификува причината за аритмија и да се препише соодветна техника на лекување.

Претходно, појавата на неоформен вентрикуларен (QRS) комплекс. Промена на бранот P пред рана контракција. Присуство на нецелосна компензаторна пауза.

Појавата на предвремен QRS комплекс. Негативен Р бран во 2,3, и VF води по извонредна контракција. Нецелосна компензаторна пауза.

Одделение 1а (прокаинамид). Одделение 2 (бета блокатори). Степен 4 (антагонисти на калциумови канали).

Http: // serdcelechim. com / serdce / chem-opasna-nadzheludochkovaya-ekstrasistoliya-chto-eto-takoe-i-simptomy. html

Http: // vseoserdce. com / hpc / екстрасистола / nadzheludochkovye-ekstrasistoly-opasny-li-i-kakaya-ix-norma. html

Дијагнозата ја поставува а cardiolогист и се базира на податоците на кардиограмот, слушање на срцето, спроведување на голем број други прегледи, како и интервјуирање на пациентот. ЕКГ прецизно ги открива сите видови екстрасистоли, одразувајќи ги вонредните контракции на срцето, кои се менуваат со нормалните контракции.

Главните ЕКГ-знаци на вентрикуларна екстрасистола:

 • зголемено траење на вентрикуларниот комплекс QRS за период повеќе од 0,12 с., негова деформација;
 • целосна компензаторна пауза (отсуствува само ако болеста е веќе комплицирана од атријална фибрилација);
 • поместување на ST сегментот нагоре (надолу) од изолинот, појава на асиметричен заб Т насочен во спротивна насока од главниот заб на екстрасистолата.

ЕКГ-знаци на атријална екстрасистола:

 • појава на извонреден P-бран, проследен со нормален QRS комплекс;
 • промена во положбата на П-бранот: забот се намалува ако фокусот на возбуда во средниот дел на преткоморите стане негативен ако екстрасистолите се преткомори;
 • нецелосна компензаторна пауза;
 • недостаток на нарушувања во вентрикуларниот комплекс.

ЕКГ-знаци на атриовентрикуларна екстрасистола:

 • негативен P бран лоциран по комплексот QRS или неговата фузија со аберантен вентрикуларен комплекс (екстрасистоли со абергентно однесување може да личат на вентрикуларни екстрасистоли);
 • недостаток на деформација на QRS комплексот;
 • нецелосна компензаторна пауза.

Често, болест со нормален ЕКГ не е откриена ако нема прекршувања за време на периодот на испитување (не повеќе од 5 минути). Во овој случај, пропишано е следење на Холтер, што веројатно ќе го утврди присуството на патологија. Се спроведува во текот на денот, додека лицето мора да ги спроведува вообичаените активности, а фиксниот уред ќе ги сними сите промени во срцевиот ритам.

Традиционални методи на лекување

Пред да продолжите со третман на болест, потребно е да бидете сигурни дека таа е изречена. Екстрасистолите се често секундарни во однос на посериозна болест и може да се елиминираат во процесот на нејзино отстранување. На пример, лекувајќи тиреотоксикоза или коронарна срцева болест, пациентот во повеќето случаи се ослободува од аритмија.

Најголем ефект во третманот на екстрасистоли се постигнува при земање антиаритмични лекови (ААП). За време на периодот кога пациентот е подложен на терапија со нивната употреба, бројот на срцеви контракции се враќа во нормала. Сепак, присуството на несакани ефекти кај овие лекови е исклучително високо и затоа нивната администрација е придружена со назначување на бета-блокатори и амиодарон.

Пациентот треба да биде подготвен за фактот дека специјалистите нема веднаш да можат да го изберат вистинскиот метод на лекување за него. Примарната терапија скоро секогаш се спроведува со обиди и грешки, а во првите 3-4 дена, лекарите ќе бидат зафатени само со барање оптимални решенија за проблемот. По утврдувањето на методот на лекување, пациентот има позитивен тренд.

Болеста се лекува, но неопходен е индивидуален пристап кон секој специфичен случај. Контактирајте А. cardiolогист за помош.

Без оглед на методите за третман, суправентрикуларната екстрасистола не може да се излечи целосно додека не се отстрани нејзината причина. Бидете сигурни да се занимавате со третман на основната болест (коронарна срцева болест, кардиомиопатија, ендокрина патологија, итн.)

Елиминирање на ненадејни напади на чести суправентрикуларни екстрасистоли или намалување на нивниот број со постојано присуство може да бидат антиаритмични лекови. Тоа:

 • Средства што содржат калиум (Панангин, Аспаркам). Во форма на инјекции, тие имаат умерен антиаритмиски ефект, за таблетите, ефектот е слаб.
 • Бета-блокатори (Бисопролол, Метопролол, Небиволол). Терапевтскиот ефект е добро изразен, особено со забрзано чукање на срцето (повеќе од 90 отчукувања во минута). Достапно само во таблети, посоодветно за третман на хронична екстрасистола со стабилен тек.
 • Блокирач на калциумови канали (Верапамил). Се користи во форма на интравенски инјекции со цел итен третман на напади на честа екстрасистола од горните делови на срцето.
 • Амиодарон (Кордарон, Аритмил) е универзален антиаритмичен лек. Достапно во ампули за интравенски инјекции и во таблети. Подеднакво добро ја елиминира стабилната суправентрикуларна екстрасистола и во форма на напади.

Хируршки третман е индициран главно кај млади луѓе и луѓе без тешки истовремени болести.

Екстрасистолите се нарекуваат дополнителни контракции на миокардот, кои се чини дека влегуваат во општ ритам на срцето. Поради зголеменото оптоварување во срцето, може да се развијат патологии. Екстрасистолата има прилично едноставна механика: импулсите за контракција можат да дојдат не само од синоартерискиот јазол, туку и однадвор. Како по правило, пациентот може да почувствува нарушување на срцевиот ритам во стресни ситуации и за време на физички напор.

Вреди да се напомене дека се третира само изразена екстрасистола. Во овој случај, екстрасистолата може сама по себе да биде симптом на друга посериозна болест, по чија елиминација исчезнуваат и екстрасистолите.

На пример, ако пациентот има коронарна артериска болест или тиреотоксикоза, тогаш, кога ќе се излечи од овие болести, тој нема да доживее срцева аритмија. Според медицинската пракса, третманот со лекови на екстрасистоли започнува откако ќе се надмине границата од 700 екстрасистоли на ден. Ова е затоа што терапијата во спротивно може да направи повеќе штета отколку да има позитивен ефект.

За ефикасен третман на екстрасистола, се користи антиаритмиска терапија со лекови. За време на периодот на терапија, пациентот има нормализација на срцевиот ритам, меѓутоа, поради сериозни несакани ефекти, бета-блокаторите и Амиодарон се пропишани дополнително за овие лекови.

Покрај тоа, третманот може да варира во голема мера во секој поединечен случај, така што лекарите можат да изберат соодветен метод на лекување подолго време. Првите денови на примарна терапија, кои се карактеризираат со обиди и грешки, ќе се состојат само во изборот на потребните лекови за да се отстранат проблемите. Откако ќе се избере точната опција, пациентот ќе доживее позитивна динамика.

Дневната норма на екстрасистолите го одредува текот на третманот и потребата за тоа. Ако бројот на екстрасистоли не надминува 700 пати на ден, тогаш ова може да се смета за нормално и да не го попречува функционирањето на срцето, туку само да се подложува на редовни прегледи од лекар.

Пред да доделите ефективна методологија на лекување на пациентот, која е избрана индивидуално, лекарот ќе препорача нормализирање на режимот на работа, ослободување од зависности, нормализирање на ноќниот сон. Пациентот треба целосно да спие најмалку 9 часа, да паузира за одмор, барем половина час, откако поминал 2-2,5 часа на работното место.

Со оглед на советите на лекарите, дневната исхрана треба да се состои од храна која содржи многу магнезиум и калиум, супстанции кои ќе му помогнат на срцето да функционира нормално. Следниве производи се најбогати со вакви компоненти:

  компири, особено печени; посно месо; кајсија и праска; лубеница и суви кајсии.

Препорачливо е да се исклучат масни и пржени јадења од исхраната, да не се пијат пијалоци богати со кофеин. Најчесто суправентрикуларната екстрасистола не претставува сериозна опасност, но предизвикува развој на други срцеви аритмии, кои веќе се поврзани со сериозни ризици. Но, како и да е, треба да се запомни дека патологијата се развива во најважниот човечки орган и како што знаете, какви било промени во функционирањето на срцето негативно влијаат на неговата функционалност, а со тоа и на сите човечки органи. За да спречите развој на болеста, треба да побарате медицински совет при првите алармантни симптоми.

Лековите за третман на суправентрикуларна екстрасистола се препишуваат само ако, за време на прегледот, лекарот открие секундарни знаци на патологија кај пациентот. Тие можат да се манифестираат и во мозокот и во другите внатрешни структури на човечките органи. Ако патологијата стана сериозна, тогаш на пациентот му се дава интравенски капе, кој се администрира под надзор на лекар во болница.

Најчесто, следниве лекови се пропишани за третман на екстрасистола:

  Пропафенон или бретилиум; Корданол или Атенолол; Синаризин или Верапамил.

За кој лек е погоден за пациентот, треба да одлучи само лекарот што посетува, со оглед на развојот на патологијата и нејзините карактеристики. Во никој случај не треба да започнете со третман самостојно, бидејќи таквиот процес може да доведе до многу сериозни компликации.

Народните лекови не се помалку ефикасни, особено во почетната фаза на развој на патолошкиот процес и, се разбира, по дозвола на лекарот. Најсоодветни се рецепти со глог.

За да подготвите народен лек, ќе ви требаат:

  15 гр овошје од глог; 250 гр квалитетна вотка; сад со темно стакло.

Сувите плодови се истураат во контејнерот, се истураат со вотка, се ставаат во темно место 2 недели. Исцедете ја тинктурата, земете 15 капки пред јадење - 3-4 пати на ден.

Ефективна е и тинктурата на корените на валеријаната. За да ја подготвите тинктурата, треба да земете:

  4 лажички корен од валеријана; 150 мл врела вода; садот во кој ќе треба да се варат компонентите.

Варете ја смесата на тивок оган 15 минути. По ладењето, филтрирајте, земете тинктура 2 пати на ден, во лажица, околу еден час пред јадење.

Екстрасистолите се нарекуваат дополнителни контракции на миокардот, кои се чини дека влегуваат во општ ритам на срцето. Поради зголеменото оптоварување во срцето, може да се развијат патологии.

Екстрасистолата има прилично едноставна механика: импулсите за контракција можат да дојдат не само од синоартерискиот јазол, туку и однадвор. Како по правило, пациентот може да почувствува нарушување на срцевиот ритам во стресни ситуации и за време на физички напор.

Пред да започнете со третман, потребно е да се консултирате со лекар. Во никој случај не треба да се лекувате самостојно, бидејќи аритмијата е сериозна болест што може да доведе до разни компликации. Лекарот ќе го спроведе потребниот преглед, ќе измери крвен притисок, ќе препише дополнителни методи на испитување и, доколку е потребно, ќе препише соодветни лекови. Запомнете: само специјалист треба да препише срцева екстрасистола!

 • Со функционална екстрасистола, третманот најверојатно не е потребен. Но, во секој случај, постои ризик. Затоа, пациентот треба да ја намали употребата на кафе, алкохол и бројот на испушени цигари.
 • Ако причината е стресот, тогаш капките за смирување ќе бидат доволни. Може да биде тинктура од валеријана, мајчино млеко или глог. Дозволено е и нивно мешање (земете 40-50 капки 3-4 пати на ден). Капките, покрај седативно дејство, имаат и слаб седативен ефект, што има позитивен ефект во лекувањето на стресот.
 • Со екстрасистола како резултат на остеохондроза, неопходни се лекови. Може да бидат васкуларни лекови (милфронат или мексидол), лекови што ги релаксираат мускулите (мускулни релаксанти) и имаат мал ефект на смирување и смирување (сирдалуд). Вторите најдобро се земаат пред спиење, бидејќи можат да ја инхибираат реакцијата.
 • Ако причината за нарушувањето на срцевиот ритам е презамор, во овој случај вреди да се прилагоди режимот на денот, да се одмори повеќе и да се биде на чист воздух. Не заборавајте за спиење: оптималното време за спиење, за време на кое човечкото тело ќе се одмори и ќе се подготви за нов ден, е 8 часа. И додека е подобро да легнете до 23:00 часот.
 • Со органска екстрасистола, првото нешто што треба да направите е да откриете што ја предизвикало, а потоа да ја лекувате основната болест. Дополнително, ќе треба да поминете соодветна терапија. Најчесто, без оглед дали е атријална или суправентрикуларна, на пациентот му се препишуваат бета-блокатори (егилок, метопролол, бисопролол). Дозата ја пропишува лекарот строго индивидуално. За време на третманот, потребно е да се следи пулсот, бидејќи овие лекови го намалуваат срцевиот ритам.
 • Бета-блокаторите не се пропишани за пациенти со брадикардија (отчукувања на срцето помалку од 60 отчукувања во минута). Во овој случај, лекови како што е белатаминал ќе послужат како алтернатива. Покрај тоа, со сериозна екстрасистола, кога состојбата на пациентот се влошува, може да се препишат антиаритмични лекови - кордарон, амиодарон, дилтиазем, новокаинамид, анаприлин, обзидан и некои други. Кога земате лекови, пациентот мора постојано да го набудува лекарот што посетува, периодично да се подложува на ЕКГ и мониторинг на Холтер.

Екстрасистоли: како да се ослободите брзо и ефикасно

Во зависност од механизмот за развој на таква патологија како екстрасистоли, лекарот одлучува како да се ослободи од нив, но тоа може да се направи со различни видови на терапија. Разликувајте екстрасистоли на десната и левата комора. Исто така, се разликуваат мономорфни и полиморфни екстрасистоли, спарени и единечни.

Ако се сомневате во развој на фреквенцијата на екстрасистоли, потребно е да се спроведат студии, така што лекарот може, доколку е потребно, да препише ефикасна и соодветна терапија и да го реши прашањето како да се ослободите од екстрасистолите.

Главните симптоми на развој на патологија може да се разликуваат сензации кај пациентот, кога срцето застанува, има единечни случаи на ритамска слабост или контракции се придружени со болни сензации.

Ненавремената медицинска нега може да доведе до развој на хронична срцева слабост. атријална фибрилација. суправентрикуларна тахикардија. Ризикот од ненадејна смрт е исто така зголемен.

Терапија на екстрасистола најчесто се спроведува сеопфатно, се користат разни лекови кои ја обновуваат срцевата активност и ја нормализираат функцијата на срцето и неговите комори. По спроведената темелна дијагноза, лекарот избира техника како ефикасно и правилно да се ослободи од екстрасистолите.

Од лековите, А. cardiolогист може да препише:

 • анксиолитик и седатив;
 • метаболички;
 • лекови против напади;
 • лекови кои содржат магнезиум и калиум.

Откако ќе бидат утврдени сите причини за факторите кои предизвикуваат напади на екстрасистола, исто така е пропишана општа терапија за деца и возрасни. Неговата суштина се сведува на брзо решавање на ситуацијата за тоа како ефикасно да се ослободите од екстрасистолите со нормализирање на дневната рутина, намалување на менталниот и физичкиот стрес, долги прошетки на свеж воздух и користење на хербални лекови со смирувачки ефект.

Исто така, изборот на лекови за третман зависи од индивидуалната клиничка слика, срцеви заболувања, против кои се појавува екстрасистола.

Како превентивна и ресторативна терапија, исто така, може да се користи традиционална медицина. На пример, таков народен лек како невен, лумбаго поволно влијае на срцевата активност. Суви сливи, морска храна, ореви, зелена и свежо овошје и зеленчук, суво овошје, висококвалитетно месо ефикасно се обновуваат од нашата вообичаена храна. Многу е полесно да се спречи болест отколку да се излечи болест.

Иако повеќето случаи на екстрасистола не бараат третман, не треба да обрнувате внимание на овој феномен. Во случај на неповолен случај на екстрасистола, се препорачува курс на третман со употреба на антиаритмични лекови.

Треба да се има на ум дека кај децата, екстрасистолата може да има повторлива природа. Затоа, децата треба редовно да се прегледуваат и дијагностицираат.

Спречувањето на ваквите негативни појави е прилично едноставна. Неопходно е да се набудува нормалниот режим на денот, да спиете, да не подлегнувате на емоционални стимули и да избегнувате стресни ситуации, со поголема веројатност да бидете на свеж воздух и да не применувате прекумерен физички напор. За деца, зајакнувањето на телото е ублажено од витамински комплекси, спортови, велосипедизам и пливање.

Веројатните последици од честите срцеви екстрасистоли

Со честата појава на опипливи екстрасистоли во срцето, вкупната количина на оптоварување по срцевиот мускул значително се зголемува. Ова доведува до зголемување на стапката на абење на миокардот, ја зголемува веројатноста за сериозни последици по здравјето воопшто. Cardiological болести предизвикани од чести екстрасистоли во срцето се придружени со оштетување на ткивата на срцевиот мускул, влошување на миокарден процес и веројатноста за негативен ефект врз здравјето на луѓето.

Екстрасистолите се јавуваат кога има зголемување на стапката на појава на електрични импулси кои произлегуваат однадвор (обично се должи на психолошки искуства и емоционално преоптоварување) и влијаат на миокардот. Ефектот на ваквите непланирани екстрасистоли врз синоартерискиот јазол, кој е помалку подложен на такви ефекти, се смета за нормален.

Екстрасистолата во суштина е празна, неактивна контракција на срцевиот мускул, што не доведува до ослободување на крв во крвните садови на срцето. Ова се должи на недоволно полнење на срцето со крв, по приемот на електричен импулс што се намалува без пумпање крв во вистинската насока. Во исто време, мускулната контракција е забележана без потребниот резултат.

Во зависност од тоа која разновидност на оваа патологија се појавила во телото, нејзината главна симптоматологија може да варира. Бројот на контракции во текот на денот на срцевиот мускул е исто така во согласност со општата состојба на човековото здравје и со различните болести на ова срце.

Денес во медицинската пракса се разликуваат два главни типа на извонредни екстрасистоли:

 1. Суправентрикуларните екстрасистоли се екстрасистоли кои се јавуваат кога се пренесува електричен импулс од кој било дел или дел од преткоморите на срцевиот мускул, но не и од синусниот јазол.
 2. Вентрикуларната разновидност на екстрасистоли се карактеризира со нивна појава во кој било дел од коморите на срцето.

Исто така, постои посебна класификација на таков феномен во работата на срцевиот мускул како екстрасистоли, според бројот на последователни неефикасни срцеви контракции, во кои нема пумпање на крвта на срцето. Таквата класификација изгледа како што следува:

 • единечни екстрасистоли;
 • спарени, или двојници;
 • група, кои се чувствуваат во најголема мера. Обично се забележува во три (тројки) или четири екстрасистоли на срцето по ред.

Наведените методи за класификација на екстрасистоли помагаат да се постави прелиминарна дијагноза врз основа на тековните прегледи.

Со физиолошка екстрасистола, која се одвива бенигно, без хемодинамички нарушувања, ретко се појавуваат компликации. Но, ако продолжи малигно, тогаш компликациите се случуваат доста често. Ова е токму она што е опасно екстрасистолата.

Најчестите компликации на екстрасистолата се вентрикуларна или атријална фибрилација, пароксизмална тахикардија. Овие компликации можат да го загрозат животот на пациентот и да бараат итна итна помош.

Во тешка екстрасистола, срцевиот ритам може да надмине 160 отчукувања во минута, што може да резултира со развој на аритмичен кардиоген шок и, како резултат, пулмонален едем и срцев удар.

Екстрасистолата може да биде придружена не само со тахикардија, туку и со брадикардија. Срцевиот ритам во овој случај не се зголемува, туку, напротив, се намалува (може да биде до 30 отчукувања во минута или помалку). Ова не е помалку опасно за животот на пациентот, бидејќи брадикардија ја нарушува спроводливоста и постои висок ризик од блокада на срцето.

превентивни мерки

Најдобрата превенција на патологијата е спречување на болести на срцето и внатрешните органи, како и на ендокрините жлезди, кои се основа на огромното мнозинство на случаи на сите аритмии. Ако е можно, потребно е да се спречи егзацербација на коронарна срцева болест, миокардитис и други патологии, да не се доведуваат во занемарена состојба без потребниот третман. Исто така, треба да спречите било каков вид на интоксикација, предозирање со лекови, да престанете со пушењето и оловото, воопшто, правилниот начин на живот.

Предвидувања за откривање на екстрасистоли

Ако се утврди причината и се спроведат соодветни мерки на третман, последиците од 80-90% од суправентрикуларните екстрасистоли не се ниту тешки ниту фатални. Тие се лекуваат или целосно или ја намалуваат сериозноста.

За ова, конзервативниот третман е доволен во 80-85% (земање лекови со години во форма на курсеви од неколку недели или месеци со егзацербација), во 15-20%, потребна е хируршка интервенција. Последниот метод е ефикасен 95%. Но, дури и тој не може да помогне при патологија што предизвикува неповратни промени од срцето.

Во 70-80%, единечните екстрасистоли (помалку од 5 пати во минута) се елиминираат само со диета и корекција на животниот стил.

Да не се консултирате со специјалист или да не ги следите неговите препораки дури и во присуство на ретки екстрасистоли е погрешна одлука. Порано или подоцна, сè ќе заврши со прогресија на болеста. Не дозволувајте ова и бидете здрави!

мост cardiolогистите се согласуваат дека вентрикуларните и суправентрикуларните екстрасистоли во нормалниот опсег не претставуваат закана и не го нарушуваат квалитетот на животот. Во оваа фаза, нема да биде можно да се постигне сериозна промена во состојбата, затоа, за да се одржи срцевиот мускул во работна состојба, потребно е редовно да се проверува функционалната состојба на кардиоваскуларниот систем.

Според статистичките податоци, помал ризик за здравјето е суправентрикуларната екстрасистола во споредба со вентрикуларната. Исто така, се манифестира во помала мера и има помалку непријатности од тоа. Во овој случај, може да се забележи дека нема ефект врз срцевиот ритам и хемодинамиката.

Иако вентрикуларната екстрасистола нема закана за животот, со екстрасистоли повеќе од 3000 на ден, веројатноста за развој на срцева слабост или тахикардија се зголемува, што веќе може да претставува закана за здравјето и животот.

Според мнозинството модерни cardiolогисти, и двете сорти на екстрасистоли, кога нивната фреквенција на манифестации е во рамките на утврдената норма, не му предизвикува изразена непријатност на пациентот и не му штети на неговото здравје. Методите на терапевтски ефект во овој случај не носат значителни позитивни промени, затоа, за стабилно и непречено работење на срцевиот мускул, доволно е редовно да се спроведува целосен преглед на целиот кардиоваскуларен систем.

Според студиите, суправентрикуларната екстрасистола е најмалку штетна за здравјето. Неговите манифестации се помалку забележливи во секојдневниот живот и не влијаат ниту на ритамот на срцеви контракции ниту на квалитетот на испумпување на крв од срцевиот мускул.

Вентрикуларната екстрасистола, исто така, не претставува изразена опасност за здравјето на луѓето. Меѓутоа, ако се надминат екстрасистолите дневно, треба да се изврши целосен преглед на срцевиот систем: постои веројатност за срцева слабост и тахикардија, кои веќе претставуваат опасност по здравјето, а во занемарена состојба, постои и опасност до животот на пациентот.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic