Лекови кои ја подобруваат церебралната и периферната циркулација на крвта

Механизмот на дејство на оваа група лекови кои ја подобруваат церебралната циркулација се заснова на стимулација на функциите на нервното ткиво, реставрација на клетките и врски помеѓу нив. Употребата на ноотропици не дава вазодилатационен ефект како таков. Сепак, поради активирање на метаболичките процеси во мозочните клетки, се спречува глад на кислород.

mozgovoe krovoobraschenie lechenie 10 - Лекови кои ја подобруваат церебралната и периферната циркулација на крвта

Најпопуларниот и најефикасниот лек од оваа категорија е таблети или капсули Пирацетам. Ги враќа мембраните на нервните клетки, нервните врски, спречува грчеви на мозочните садови. Друг аспект на терапевтскиот ефект на овој ноотропен е спречување на агрегација на тромбоцити. Како резултат на редовна администрација на лекот, не само што се обновува церебралната циркулација, туку се елиминираат и интелектуалните и стомачните нарушувања.

Овие лекови имаат активен стимулативен ефект врз сите метаболички процеси во мозокот, им помагаат на ткивата да го издржат недостатокот на кислород и придонесуваат за подобрување на меморијата и интелигенцијата. Некои лекови од оваа група се произведуваат од мозочното ткиво на големи животни, затоа, тие содржат природни аминокиселини кои лесно се апсорбираат од телото.

Особено популарни лекови се:

 1. Глицин. Тој се справува со стресот, возбудливоста на нервниот систем и психо-емоционалната нестабилност. Долготрајната употреба на тоа помага да се зголемат интелектуалните перформанси. Овој лек се препорачува за прием кај студенти кои се подготвуваат за испити, бидејќи не само што го подобрува протокот на крв, туку и меморијата. Треба да земате 1 таблета до 3 пати на ден, лежејќи под јазикот и чекајќи целосно растворање. Цена од 30 руб.
 2. Пирацетам се препорачува за луѓе со намалено внимание, честа вртоглавица, расеаност и болест на Ајзајмерова болест. Помага за кратко време да се подобри функцијата на мозокот. Дозата се пресметува во зависност од телесната тежина: 150 mg / kg до 3-4 пати на ден за 2 месеци. Цена од 60 Бришење.

Тие помагаат не само во подобрувањето на протокот на крв во мозокот, туку се препорачуваат и за третман:

 • астеничен синдром;
 • вегетативна дистонија;
 • кома
 • церебрална исхемија.

Ноотропските лекови ги пропишува невролог по сеопфатен преглед.

Подготовки за екстракт од билки

За да се постигне подобро снабдување со крв во садовите на мозокот, лекарите ги препишуваат следниве групи лекови:

 • вазодилататор - вазодилататори;
 • спречување на тромбоза - антитромбоцитни агенси, антикоагуланси;
 • ноотропици кои влијаат на поголема активност на мозокот;
 • алфа-адренергични блокатори - го намалуваат крвниот притисок, ги ублажуваат спазмите.

Еднаш во човечкото тело, овие лекови имаат комплексен ефект врз крвните садови и крвните клетки:

 • прошири крвни садови;
 • намалување на адхезијата на тромбоцитите;
 • намалување на вискозноста на крвта;
 • зголемување на пластичноста на црвените крвни клетки;
 • обезбедуваат мозочни клетки со гликоза и кислород, ја зголемуваат нивната отпорност на хипоксија.

Популарните лекови се сметаат за подобрување на меморијата и церебралната циркулација, кои припаѓаат на групата ноотропици. Тие го обновуваат мозокот по хипоксија, мозочни удари, повреди на черепот, но не влијаат на циркулацијата на крвта. Ноотропиците ги стимулираат метаболичките процеси во погодените ткива. Оваа група на лекови вклучува:

 • Пирацетам и аналози;
 • Пиридоксин и неговите деривати (Енцефабол);
 • невроаминокиселини - Фенибут, Пантогам, Пикамилон (има силно смирувачко дејство), Глутаминска киселина, Глицин;
 • холин алфосцерат;
 • гинко билоба и неговите деривати;
 • Церебролизин;
 • натриум оксибутират - има силно хипнотичко дејство.

При првите знаци на манифестација на цереброваскуларна инсуфициенција, се препорачува земање хомеопатски лек Златен јод. Тоа помага да се справите со тинитус, главоболки, нестабилност во одењето и слаба меморија. Лекарите не се секогаш позитивни во однос на хомеопатијата, но ако пациентот, со помош на специјалист, ја избере соодветната (на пример, Микрохидрин), тогаш ефектот ќе биде изразен и стабилен.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

витамини

Помошните состојки добро работат на подобрување на циркулацијата на крвта во мозокот. Важен елемент на комплексната терапија се витамини:

 • Аскорутин - лек со витамин Ц и рутин, е наменет за зајакнување на theидовите на капиларите, е пропишан профилактички;
 • никотинска киселина - пропишана само од лекар, користена за електрофореза, го подобрува снабдувањето со крв во мозокот со цервикална остеохондроза;
 • комплекси на витамини од групата Б - Милгама, Пентовит, Неуромултивит.

Таблетите за подобрување на церебралната циркулација исто така може да бидат вазодилататорни. Тие влијаат не само на садовите на мозокот, туку и на циркулаторниот систем како целина, го подобруваат снабдувањето со клетки со кислород и хранливи материи и го стабилизираат протокот на крв. Вазодилататорните лекови вклучуваат:

 • антагонисти на калциум (дихидропиридини) - блокатори на бавните канали на калциум, ги релаксираат артериските wallsидови без да влијаат на венската;
 • Цинаризин, Фезам, Омарон - лекови од најновата генерација, влијаат на целото тело, се користат според упатствата на лекар;
 • прва генерација - Нифедипин, Финоптин, Дијазем;
 • втора генерација - Исрадипин, Клентиазем;
 • трета генерација - Норваск, Амлодипин.

Антикоагуланси и антитромбоцитни агенси ќе помогнат да се намали вискозноста на крвта и да се подобри неговата флуидност. Поради нивните својства, церебралната циркулација е нормализирана. Лековите се користат за ризик од исхемија. Следниве лекови се признаваат како најефикасен:

 • антитромбоцитни агенси (спречуваат формирање на тромби) - Аспирин, Аспилат, Акуприн, Курантил, Трентал;
 • антикоагуланси (подобрување на микроциркулацијата на капиларите) - Варфарин, Клексан, Хепарин. Фраксипарин.

Флавоноиди

Васкуларни препарати (флавоноиди) се дизајнирани да ја подобрат циркулацијата на крвта во мозокот поради тонични и зацврстувачки ефекти. Тие го чистат телото од токсини. Групата вклучува билни препарати, кои кога се користат, немаат никакво влијание врз функционирањето на срцето. Помагала од флавоноиди се:

 • Подготовки за гинко билоба (Танакан, Билобил) - олеснуваат грчеви, ја подобруваат микроциркулацијата, го олеснуваат отокот и го нормализираат интракранијалниот притисок;
 • средства со мала провигланка (Кавинтон, Винпоцетин) - спазмолитици, не дозволувајте формирање на тромби, зголемување на брзината на проток на крв. Само лекар ги пропишува, само-лекувањето е неприфатливо, бидејќи ова се потентни лекови кои имаат голем број на контраиндикации.

Нераспадливи средства

Антитромботични лекови кои го намалуваат вискозноста на крвта и спречуваат затнување на крвните садови се нарекуваат антитромбоцитни агенси. Нивниот внес ја зголемува микроциркулацијата на капиларите, го подобрува протокот на крв. Овие вклучуваат:

 • ангиопротектори - Курантил, Докси-полите, Васонит, Пентоксифилин - се достапни во форма на дражеи, раствор за инфузија, таблети;
 • таблети и раствор за интравенска администрација - Ангинал, Корибон, Транкокард, Априкор, Парседил.

Меѓу потентните лекови за подобрување на церебралната циркулација може да се идентификуваат лекови, кои вклучуваат никотинска киселина. Тие не влијаат на големите садови, но ги прошируваат капиларите, ги зајакнуваат нивните wallsидови и го намалуваат холестеролот во крвта. Тие се користат само како што е пропишано од лекар (инјекција или таблети) и под контрола за да се спречат компликации и несакани ефекти. Еве неколку популарни лекови:

f3976897204c93ecfd4132ac82967f0e - Лекови кои ја подобруваат церебралната и периферната циркулација на крвта

Подготовките за подобрување на циркулацијата на крвта во садовите на мозокот од групата на коректори на микроциркулацијата ја контролираат состојбата на капиларите, ја подобруваат целокупната благосостојба, ја неутрализираат вртоглавицата, нестабилноста на одењето и ги ублажуваат симптомите на хронични и акутни заболувања. Времетраењето на текот на приемот го одредува лекарот, во зависност од тоа колку е тешка болеста. Популарни лекови се:

Церебралната циркулација, чиј третман треба да го избере неврологот, може да се обнови со хербални лекови. Тие се добро прилагодени за луѓе со сериозни здравствени проблеми, бидејќи речиси и да немаат контраиндикации и непожелни манифестации.

Меѓу овие лекови се особено на побарувачката:

 1. Лекови базирани на перјанка. Тие помагаат во ослободување на спазмот од крвните садови, нормализирање на метаболичките процеси и микроциркулацијата и го намалуваат ризикот од згрутчување на крвта. Кавинтон е особено популарен, што се препорачува за пациенти со атеросклероза или после мозочен удар. Совршено го подобрува метаболизмот во мозочните клетки. Земете 10 mg 3 пати на ден најмалку 3 месеци. Цена од 200 руб.
 2. Лекови со гинко билоба. Тие имаат комплексен ефект врз протокот на крв: олеснување на спазмот, нормализирање на микроциркулацијата, отстранување на едемот и активирање на заштитните функции на крвните садови. Оваа категорија на лекови вклучува Билобил, препорачан за несоница, нарушена ментална способност, без причина стравови. Достапно во капсули, земете 1 ЕЕЗ. 3 пати на ден најмалку 90 дена. Цена од 50 руб.

Ако на пациентот му биле препишани овие лекови, тогаш во никој случај не треба да зема лекови насочени кон разредување на крвта истовремено со нив. Ризикот од церебрална хеморагија е зголемен.

Овие средства се препишува само од невролог. Нивната акција е насочена кон одржување на еластичноста на wallsидовите на садовите. Некои витамини и минерали имаат сличен ефект. Добро подобрување на протокот на крв во мозокот и подобрување на мемориските лекови кои содржат витамин Р.

Оваа група вклучува:

 1. Аскорутин се препорачува за употреба кај пациенти со капиларни лезии и крварење во мрежницата. Ако поминете низ курс на лекување со него, тогаш можете да ја намалите кршливоста на капиларите, да ја зголемите еластичноста на садовите. Препорачаната доза на ден е до 2 таблети три пати на ден најмалку 1 месец. Цена од 40 руб.
 2. Боровинки Форте помага во подобрување на еластичноста на wallsидовите на крвните садови, го намалува ризикот од крварење во мозокот. На ден, се препорачува да земате 2 таблети наутро и навечер за два месеци. Цена од 80 руб.

Минералите помагаат да се справат со циркулаторните проблеми:

 1. Гринвит се препорачува за луѓе кои често забораваат на главоболка, главоболки, губење на слухот и ringвонење во ушите. Овој лек совршено го враќа протокот на крв, спречува формирање на тромби и спречува мозочен удар. Земете 1 капсула до 3 пати на ден за половина час пред јадење, за 1 месец. За да добиете максимален ефект, треба да го пиете лекот една година според системот, да земете 1 месец, потоа 1 месец пауза и така натаму 6 пати. Цена од 50 руб.
 2. Флавитис се препишува на пациенти кои имаат негативни промени во протокот на крв, со заборавање и промени поврзани со возраста во мозочното ткиво. Лекот добро ја враќа еластичноста на wallsидовите на крвните садови, го намалува ризикот од мозочен удар. Главната доза од 135 mg наутро и навечер или 160 mg во единечна доза за време на оброците 30 дена. Цена од 900 руб.

Овие лекови се земаат и за терапевтски цели за проблеми со протокот на крв, и како превентивна мерка. Дозволено им е да пијат дури и без консултација со невролог, но важно е внимателно да ги проучите упатствата за да знаете за сите несакани ефекти и контраиндикации.

Понекогаш невролог може да ги советува пациентите да земаат лекови кои содржат никотинска киселина. Таквите лекови не влијаат на главниот систем на садови, тие помагаат да се прошират малите капилари. Ниацин помага да се подобри состојбата на theидовите на крвните садови, помага да се отстрани холестеролот од крвта.

Меѓу овој вид лекови се особено популарни:

 1. Никотинска киселина, која се препорачува за пациенти со проблеми со проток на крв во мозокот и кои претрпеле исхемичен мозочен удар. Лекот ја намалува кревкоста на капиларите, ја подобрува еластичноста на wallsидовите на крвните садови. Се препорачува да се земаат 1-2 таблети до 3 пати на ден за 1 месец. Цена од 20 руб.
 2. Никошпан совршено го ублажува спазмот на мозочните садови, има изразен вазодилатационен ефект. Земете го лекот 1 таблета до 3 пати на ден после јадење. Курсот е избран индивидуално за секој пациент. Цена од 160-180 рубли.

Церебралната циркулација, чиј третман со лекови се заснова на употреба на лекови со никотинска киселина, не може секогаш да се обнови, бидејќи дозата и текот мора да бидат правилно избрани. Во спротивно, само-лекувањето може да доведе до сериозни компликации.

Антитромбоцитни агенси и антикоагуланси

На капацитетот на артериите влијае не само тонот на мускулниот слој или присуството на атеросклеротични холестеролни плаки. Со зголемување на вискозноста на крвта или присуство на тромби во крвотокот, циркулацијата на крвта исто така се забавува. За да се решат овие проблеми во арсеналот на модерната медицина, постојат две групи лекови. Првиот е антитромбоцитни агенси, кои ја спречуваат адхезијата (агрегацијата) на тромбоцитите и црвените крвни клетки или нивната адхезија (адхезија) на theидовите на крвните садови.

Најпознат од лековите во оваа група е ацетилсалицилна киселина или аспирин. Тој е доста ефикасен, но се користи со претпазливост за третман, бидејќи често предизвикува иритација на гастроинтестиналниот тракт. Помалку токсични антитромбоцитни агенси се лекови како што се дипиридамол, клопидогрел и пентоксифилин.

Втората група - антикоагуланси - разредува крв. Механизмот на дејство на лековите може да биде директен или индиректен. Во првиот случај, активната супстанција ги инхибира факторите на коагулација директно во крвотокот. Во втората, синтезата на овие соединенија е блокирана во клетките на црниот дроб. Меѓу антикоагуланси, најчесто се користат варфарин, антитромбин, дикумарин.

Овие два вида лекови се препишуваат за подобрување на квалитетот на протокот на крв низ капиларите и намалување на вискозноста на крвта. Тие исто така ја нормализираат циркулацијата на крвта во мозокот. Антитромбоцитни агенси спречуваат згрутчување на крвта и спречуваат развој на тромбоемболизам.

Најчесто, невролозите неодамна претпочитаат такви лекови:

  Тромбоасот помага во ублажување на симптомите на мозочен удар и проблеми со циркулацијата во мозокот. Ги намалува згрутчувањата на крвта. Земете го лекот на 50-100 mg на ден пред јадење, додека секогаш земате апчиња со многу грип>dlya uluchsheniya krovoobrascheniya golovnogo mozga - Лекови кои ја подобруваат церебралната и периферната циркулација на крвта

Антитромбоцитните агенси се избираат само откако пациентот ќе помине голем број лабораториски тестови, курсот е индивидуален за секој. Дејството на антикоагуланси е насочено кон намалување на коагулабилноста на крвта и подобрување на микроциркулацијата во капиларите.

Меѓу широк спектар на лекови од оваа група, нивната ефикасност е докажана:

 1. Фрагмин се зема како превенција од згрутчување на крвта. Има директен ефект врз крвниот систем одговорен за коагулација. Се препорачува да се земаат 2500 IU пред операција или во иста доза по операција 7 дена. Цена од 600 руб.
 2. Фраксипарин е пропишан како превенција од згрутчување на крвта. Лекот има антитромботично дејство. Достапно во форма на раствор за инјектирање. 1 mg се администрира 0,3 пати на ден субкутано. Цена од 200 руб.

Овие лекови се препорачуваат само како што е пропишано од невролог. Со цел да се спречат компликации, на пациентот му се препорачува периодично да зема хемокоагулограм и крв за биохемија.

Видови лекови за подобрување на церебралната циркулација

Во медицината, постојат два вида на знаци на нарушена циркулација на крвта во мозокот:

 1. Фокусно: мозочен удар, церебрален инфаркт, проток на крв во регионот на под-школка.
 2. Дифузна: мали повеќекратни промени во мозочната материја, мали крварења и бенигни формации, мали некротични фокуси на мозочното ткиво.

mozgovoe krovoobraschenie lechenie 9 - Лекови кои ја подобруваат церебралната и периферната циркулација на крвтаНаписот детално ги опишува методите за лекување на цереброваскуларни несреќи.

Но, постојат неколку вообичаени знаци кои ќе помогнат да се утврди дека церебралната циркулација е нарушена и треба итно да отидете кај невролог, за да може да ви препише правилен третман со лекови:

 • периодична болка во главата;
 • вртоглавица;
 • тешкотии при пишување, читање и зборување;
 • парализа и пареза;
 • непријатно пецкање во телото;
 • заматен вид и слух;
 • невнимание;
 • оштетување на меморијата.

Исто така, постојат голем број на знаци на нарушен проток на крв поради ментален или физички стрес:

 • бучава и болка во главата;
 • вртоглавица;
 • намалување на работниот капацитет;
 • тинитус;
 • несоница.

Сите овие состојби треба да го принудат лицето да оди кај невролог кој ќе ја открие причината и ќе избере ефикасни лекови кои помагаат да се врати протокот на крв и да се спречат компликации.

Вид на лековиОписПримери
Лекови кои специфично влијаат на крвните садовиНивниот директен ефект врз крвните садови на мозокот сè уште не е целосно проучен, поради што непожелните манифестации се поврзани со протокот на крв. Оваа група вклучува некои видови на спазмолитици, кои позитивно влијаат на целиот систем на крвни садови.Папаверин, Новитропан или Спазмалгон покажаа добри резултати.
Лекови кои помагаат во подобрување на метаболизмот во секоја мозочна клетка.Мал дел од нив се ноотропици. Тие позитивно влијаат на сите функции на мозокот. Нивната акција е насочена кон подобрување на меморијата, зголемување на ефикасноста, отстранување на негативните ефекти по повредите и минатите болести.Во оваа група, такви лекови: Ноутропил, Фенибут, Пантогам.
Згрутчување на крвтаОвие вклучуваат антитромбоцитни агенси.Меѓу нив: кардио аспирин, трифлусал, дипиридамол.
Хербални лековиТие помагаат во подобрување на протокот на крв во мозокот, меморијата, го зголемуваат метаболизмот во невроните и совршено ги штитат клеточните мембрани.Оваа група вклучува: Телекол, Кавинтон, Бравинтон.
Комбинирани лековиТие имаат комплексен ефект врз мозокот, а со тоа се зголемува ефикасноста на третманотОвие вклучуваат вазобрал, инстенон и пентаксифилин.

Церебралната циркулација, чиј третман неврологот треба индивидуално да го избере за секој пациент, може да се нормализира, главната работа е да се следат сите препораки.

Слични лекови се препорачуваат да обезбедат доволен наплив на крв во секоја мозочна клетка. Тие помагаат да се спречи гладта на кислород, да се хранат клетките со сите потребни корисни компоненти, да има позитивен ефект врз метаболизмот на енергијата и да се нормализираат функциите на мозокот.

Меѓу оваа група на лекови, особено се бараат алфа-блокаторите:

 1. Сермион. Се препорачува за болест на Ајзајмерова болест, мигрена и атеросклероза. Нормализира проток на крв и метаболизам во мозочните клетки. Се произведува во форма на таблети. Пијте 10 mg три пати на ден или 30 mg двапати треба да се земаат најмалку два месеци. Сермион е достапен во доза од 5, 10 или 30 мг. Цената на 50 таблети од 10 мг 600-700 рубли.
 2. Празосин. Се препорачува за употреба од луѓе кои имаат висок крвен притисок подолго време. Лекот совршено шири крвните садови. Почетната доза е 1 mg, таа мора да се земе пред спиење, лежејќи во кревет, по преземањето на крвниот притисок може нагло да се намали. После лекот, пијте 1 мг три пати на ден, два месеци. Ова е многу скапа дрога, но ефективни.

Дејството на овие лекови е насочено кон елиминирање на ефектот на серотонин, бидејќи токму тоа предизвикува вазоконстрикција.

Луѓето по 70 години дефинитивно треба да се консултираат со невролог кој ќе препише ноотропски лек за подобрување на функцијата на мозокот. Тоа ќе помогне не само да ја заситува секоја клетка со кислород, туку исто така ќе помогне и гликозата подобро да се апсорбира, и ова е многу важно за телото, кое е истрошено. Шеќерот е тој што помага да се подобри меморијата, концентрацијата и перформансите.

Првично, се зема во рок од 30 дена, и по истата количина, но дозата е преполовена. Првиот резултат може да се замени во рок од една недела по почетокот на приемот. Недостаток на ноотропните лекови е фактот дека човечкото тело брзо се навикнува на нив и потребно е да се зголеми дозата.

Како профилакса, покрај ноотропиците, невролог може да препорача:

 • витамини - комплекси базирани на екстракт од женшен, како што е Биотредин;
 • Глицинот добро ги елиминира ефектите на анемија и склероза, но не треба да го пијат луѓе со дијабетес;
 • Пирацетам го подобрува протокот на крв во мозокот, ги активира сите метаболички процеси;
 • Танакан ја елиминира вознемиреноста и ја стимулира менталната активност.

Неврологот мора да избере лек, кој не само што ќе спроведе темелно испитување, туку исто така ќе ги земе предвид сите придружни болести на пациентот. Не е тешко да се врати церебралната циркулација по болест, повреда или нервен напор ако пациентот побара помош на време.

Третманот со современи лекови ќе биде ефикасен со строго почитување на сите препораки. За да добиете траен резултат, треба да земате лекови најмалку 1 месец. Речиси сите лекови добро се толерираат од телото, но има и такви што можат да предизвикаат вознемиреност, несоница, конфузија - ова треба да се пријави кај вашиот лекар или лекар.

Нарушената меморија, главоболките и намалените перформанси често се поврзани со патологија на цервикалниот 'рбет - остеохондроза.

Оваа болест предизвикува компресија на садовите што носат крв богата со кислород и постепено влошување на снабдувањето со есенцијални хранливи материи во мозокот.

Во последниве години, остеохондрозата се повеќе се дијагностицира кај помладата генерација.

Болеста се појавува на возраст од 25 години и предизвикува главоболка кај 35% од пациентите. За време на терапијата, широко се користат лекови кои ја подобруваат церебралната циркулација во цервикалната остеохондроза.

Знаци на патологија

Симптомите на цереброваскуларна несреќа со цервикална остеохондроза имаат карактеристики во споредба со другите видови на оваа болест.

Оваа форма на дегенеративни лезии на 'рбетот се смета за најопасна, бидејќи предизвикува повреда на предните корени на' рбетниот мозок, компресија на важни артерии.

Како резултат, пациентот забележува такви непријатни симптоми:

 1. Вртоглавица;
 2. Појава на бучава или ingвонење во главата;
 3. Намалена изведба, замор;
 4. Главоболка со различен интензитет.

Прочитајте што постојат начини да се ослободите од главоболката;

 • Повреда на чувствителноста на кожата, како и на екстремитетите, вратот и мускулите на лицето;
 • Значително оштетување на видот и слухот е можно до целосна загуба;
 • Појава на разнишан одење.
 • Третманот на церебралната циркулација во цервикалната остеохондроза е важен за да се направи сеопфатен.

  Невролозите широко користат алатки кои овозможуваат:

  • Вратете ја функцијата на мозокот со намалување на хипоксијата. За таа цел, широко се користат ноотропски лекови. На пациентите со цервикална остеохондроза по можност им се препишува пирацетам или винпоцетин. Овие лекови придонесуваат за збогатување на невроните со кислород и враќање на нивната функционалност;
  • Враќање на протокот на крв од страна на чистење на крвта. Прием на антикоагуланси, аспирин овозможува нормализирање на церебралната циркулација;
  • Се врати во нормална состојба на 'рбетот. Хондропротективните лекови кои го зајакнуваат и негуваат ткивото на рскавицата се широко користени тука;
  • Проширете ги крвните садови. За ова, широко се користат вазодилататори. Некои од нив придонесуваат за проширување на артериите со релаксирање на мазните мускулни влакна, други поради намалувањето на бројот на импулси што се пренесуваат преку нервите и предизвикуваат спазам.

  Гидазепам - најдобриот лек за стрес и напрегање

  Во клиничката пракса, следниве лекови се користат за лекување на цереброваскуларни несреќи со цервикална остеохондроза:

  1. Пирацетам и неговите аналози. Лекот има позитивен ефект врз протокот на крв во мозокот, што доведува до подобрување на метаболизмот кај невроните, намалување на стапката на размножување на нервните импулси. Употребата на лекот ви овозможува да ја стабилизирате и вратите меморијата, говорот, нормализира свеста и перформансите. Пирацетам нема психостимулативно и хипнотичко дејство. Важно е да се запамети дека употребата на лекот е контраиндицирана кај пациенти со епилепсија;
  2. Винпоцетин. Се однесува на периферни вазодилататорни лекови. Неговата употреба овозможува подобрување на метаболичките процеси во ткивата, зголемување на потрошувачката на кислород и гликоза од страна на мозочните неврони, зголемување на церебралниот проток на крв и намалување на чувствителноста на крвните садови. Текот на винпоцетин ја зголемува отпорноста на организмот кон развој на хипоксични феномени. Важно е да се запамети дека лекот не треба да го користат бремени жени. Ова е поврзано со ризик од крварење од плацентата.

  Најчестите лекови за обновување на церебралната циркулација во цервикалната остеохондроза се лекови кои имаат вазодилатационо дејство. Тие доведуваат до намалување на тонот на мазните мускули, што го подобрува протокот на крв низ артериите.

  Мускулниот тонус на сите садови е поддржан од нервни импулси кои патуваат по должината на автономните нерви. Како резултат, фармаколошкиот ефект на оваа група на лекови ќе биде поврзан со:

  • Намалена чувствителност на нервните завршетоци (употреба на пси-активни невротропи). Тие се карактеризираат со невропротективно дејство, кое се состои во подобрување на метаболизмот на мозочните неврони, зголемување на нивната отпорност во услови на недоволно внесување на кислород и гликоза. Некои лекови (церебролизин) се способни да ги поправат оштетените структури во внатрешноста на невроните (лизозоми, ендоплазматски мрежи). Другите (Актовегин) доведуваат до зголемување на брзината на проток на крв поради вклучување на колатерални садови во процесот на исхрана на мозокот;
  • Директен релаксирачки ефект врз мазните мускулни влакна (миотропски спазмолитици). Лековите имаат релаксирачки ефект врз пругастите мускулни влакна, кои обично се спазматични со дегенеративни промени во 'рскавицата и воспалителните процеси. Поради локална релаксација на мускулите, можно е да се врати протокот на крв во 'рбетниот артерија и мозокот. Оваа група на лекови вклучува мидокална, која се користи орално и парентерално.

  Дополнителни препораки

  Покрај апчиња за циркулација на крв во мозокот, корисни се и методите на лекување без лекови. Причината за кршење на церебралниот проток на крв во повеќето случаи е неправилен начин на живот. Хипертензија, остеохондроза, атеросклероза - последица на физичка неактивност, неурамнотежена исхрана, присуство на лоши навики.

  Со преглед на диетата, спортување и откажување од злоупотреба на алкохол и пушење, може значително да го подобрите целокупното здравје и да ја зголемите ефективноста на терапијата со лекови. Исто така, како додаток на главниот третман, можете да користите рецепти за традиционална медицина со одобрение од лекар.

  Со хипертензија, атеросклероза, дијабетес, многу е важно да се јаде правилно. Многу често, кога болеста е во почетна фаза, можно е да се излечи без употреба на лекови. Основните правила на здрава исхрана:

  • Одбивање од сварливи јаглехидрати, заситени масти. Тоа е, потребно е да се исклучат шеќерот, животинските масти (свинско, маст), маргаринот и сите производи каде што се присутни од исхраната. Потрошувачката на јајца, путер, сирења треба да се минимизира.
  • Усогласеност со внесувањето храна и ограничување на порциите. Има по можност во исто време од денот, барем 5 пати и малку по малку. Оваа состојба се однесува на која било терапевтска диета и правилна исхрана воопшто. Овој режим ќе помогне да се нормализира метаболизмот и да се ослободи од вишокот тежина.
  • Специјален термички третман на производи. Можете да готвите само за двојка, да готвите или да печете. Пржени, пушени, кисели јадења се контраиндицирани.

  Храната треба да се состои главно од зеленчук, посно месо или риба, житарици, овошје. Пожелно е да се пие кафе, јак чај, а сода и алкохол се целосно забранети. Бидете сигурни да го набудувате режимот за пиење.

  Гимнастика

  Умерената физичка активност ја подобрува церебралната циркулација во секој случај, ако нема контраиндикации. И со цервикална остеохондроза, специјалните вежби се најдобриот метод на лекување. Ако церебралната циркулација е нарушена како резултат на деформација на пршлените или интервертебралната хернија, третманот со лекови мора нужно да се комбинира со гимнастика.

  Стандардниот комплекс е серија навалувања и врти на главата, разни движења во рамениот појас. Треба да го направите тоа сами дома, но прво треба да се консултирате со вашиот лекар.

  Народни лекови

  Користете рецепти за алтернативна медицина со претпазливост. Фармацевтските препарати поволно се разликуваат од домашните лекови во точноста на дозата и безбедноста при употреба, меѓутоа, со дозвола на лекарот што посетува, можете да користите и алтернативни лекови.

  Се верува дека лушпа од глог со треска ќе ги елиминира симптомите на цереброваскуларни нарушувања, ќе ја подобри меморијата и целокупната благосостојба. Се подготвува од две лажици мешавина од растителни лисја и литар врела вода. По кратко вриење, оставете супа да се излади, процедете ја, а потоа земете половина чаша пред јадење.

  Против зголемен притисок, атеросклероза, дијабетес мелитус, традиционалната медицина многу често користи лимони, мед и лук. Овие три производи се навистина многу корисни за кардиоваскуларниот систем, така што само треба да јадете повеќе.

  Сепак, постојат специјални рецепти за активирање на церебралната циркулација. На пример, измешајте два лимони исецкани во мелница за месо со две лажици мед, а потоа земајте лажица три пати на ден. Таквата мешавина е секако корисна, но треба да се запомни дека сите народни лекови може да бидат само додаток на главниот третман со лекови.

  Svetlana Borszavich

  Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
  Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
  Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
  Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

  Detonic